Ako dlho trvá kým sa rozchodí hypotonické dieťa?

allia28
11. júl 2023

Maminky, čo máte hypotonické detičky - ako dlho im trvalo, kým sa normálne rozchodili? Že vedeli von prejsť dlhšiu vzdialenosť, príp. vedeli chodiť po teréne, hore dolu kopcom a pod.? Dcérka začala chodiť v 17 mesiaci, chodí už takmer 2 mesiace, ale von sa jej veľmi nechce, pýta sa stále na ruky. V byte už len chodí, neštvornožkuje a ani sa nepýta na ruky. Chodí tak začiatočnícky, brucho vyvalené, nohy naširoko, chôdza je neistá.
Má diagnostikovanú hypotóniu, chodíme ešte sem tam k fyzio, cvičili sme, chodili na rehabky...
Ďakujem za zdieľanie vašich skúseností.. 🙂

mediana
11. júl 2023

@allia28 nemyslím si, že to má niečo spoločné s hypotoniou, skôr každé dieťa je iné. Moja, tiež hypotonicka, tiež začala v 15m chôdzu, a doteraz ju musím prehovárať na dlhšie chodenie, väčšinou ide na odrazadle, a tak isto to majú aj jej rovesníci, ktorí nie sú hypotonici. Teraz ma 2,5 roka....tak isto furt chcela na ruky aj teraz ešte, to sme už rázne zatrhli, takže len vydržať asi, motivovať, proste ich to nudí ta chôdza 😀

allia28
autor
11. júl 2023

@mediana Ja ani nemyslim dlhsie chodenie niekde po chodniku, ale hoc aj na ihrisku prejst od pieskoviska k hojdacke napr... Prejde 5 krokov a potom na ruky... doma si chodi sama hore dole po byte.

kacena4
11. júl 2023

no tak ju neberte vonku na ruku nech chodi sama, je naucena na ruky tak sa pyta. inak kazde dieta je ine, niektore sa rozchodi o 2-3 mesiace ine o rok dva zakezi od hlbky postihnutia

mediana
11. júl 2023

@allia28 joj to ešte dlho potrvá, pamätám si to nanášacie obdobie, myslím ze je ešte ozaj malička, a 2 mesiace chodenia je ešte malinko. A ak je naucena na ruky, naša bola, tak len vydržať, všade kocik nosiť, odrazadla...

mediana
11. júl 2023

@allia28 a aj naša presne doma chodila v pohode, nebolo to o únave. Ale tak asi by som ju vonku ešte nenechala teraz vyrevat, že chod sama... ešte asi tomu nepochopí, že ťa bolí chrbát, ruky...ale plne ta chápem, veľmi mi to vadilo, hlavne keď som videla ostatne deti behať, lietať. A aj teraz stále mam v zálohe bud kocik, alebo odrazadlo, ale na ruky už nesmie, to vie. Ale proste musela som jej to vysvetľovať a pochopila to až neskôr.

allia28
autor
11. júl 2023

@kacena4 Ak by som to spravila bol by huronsky rev. Skor mam pocit, ze von sa jej chodi horsie, nie je to taka pohoda ako doma po rovnom. Von su rozne kamienky, nerovnosti, je opatrna, tak sa boji, ze spadne...

tinka_17
11. júl 2023

@allia28 ahoj nás malý mal/ma tiež hypotoniu spojenú s hypermobilitou bedrových kĺbov. Napriek tomuto začal chodiť už v 14 mesiacoch. Teraz sú to 2 mesiace co chodí. Chôdza najmä vonku je neistá, stále za ním chodím lebo často padá. Bojím sa aby si neublížil. Vnútri je istejši. Chôdza je podobná kačke. Bruško vypukle, ritka vytrcena. Aši tým ze je aj chlapec tak veľmi chce, snaží sa. Ale rýchlo sa aj unaví. Tiež ma trápi ta Chôdza, o 2 mesiace mame kontrolu tak uvidím co nám povedia. Doktorka mi vždy hovorila ze hypotonicke detičky sa rýchli unavia, chcú na rúčky častejšie. Ale aj to ze rýchlo regeneruju a idú ďalej. Musíme im dat viac času. Držím palce aby ste sa pekne rozchodili.

kacena4
11. júl 2023

@allia28 je to o hraniciach ako ich nastavis tak budu... kľudne ju mozete nosit aj do 5r. len aby nerevala... ona vie preco spusti krik aby dosiahla svoje a aj dosiahne...

allia28
autor
11. júl 2023

@kacena4 Moj prispevok nebol v zmysle "kedy uz zacne poriadne chodit, boli ma z nosenia chrbat", ale o tom, ako dlho trva hypotonickemu dietatu rozchodit sa... kedy bude mat istejsiu chodzu a nebude kazdych par krokov padat, kedy sa upravi "kacacia chodza" a pod. Ale vdaka za reakciu.

allia28
autor
11. júl 2023

@tinka_17 Dakujem, aj Vam nech sa dari, asi treba byt ozaj len trpezlivy🤔

kacena4
11. júl 2023

@allia28 no vtedy ked bude co najviac chodit sam a nebudete ho nosit na rukach vonku. takze moj nazor.... (ako ti mame povedat cas? co chces pocut? za týždeň? za rok? to ti nepovie nik, ani odbornik

allia28
autor
11. júl 2023

@kacena4 Mate hypotonicke dieta? Aj vy ste tak postupovali ako pisete?

kacena4
11. júl 2023

@allia28 ano mam ma uz 5 a 12r a ano aj ja som tak postupovala pisem zo svojej skusenosti. inak rady ani nedavam. mladsia zqcala chodit az v 3r starsia v 11m ale problemy ma do dnes s chôdzou, takze je to vysoko individualne

luciazahornadska
11. júl 2023

Záleží od toho, aký veľký hypotonus dieťa má a je to naozaj individuálne. Naša má 5 rokov a často nevládze chodiť dlhšiu trasu. Keď nevládze, tak jej pomôžeme - vezmeme ju na ruky, alebo ja ju vezmem za jednu ruku a manžel za druhú. 🙂

tinka_17
11. júl 2023

@allia28 prosím ta aj ti povedali co je dôvodom hypotonie u dcérky? Bola predcastniatko alebo nejaké problémy pri pôrode? Ďakujem.

allia28
autor
12. júl 2023

@tinka_17 Nie nebola predčasne narodená, dôvod sa nevie...