Ako predchádzate tvrdej stolici u 8 mesačného dieťaťa?

juliet86
3. feb 2021

viem ze banany ryza mrkva mozu zapekat. kazdopadne napriek mojej snahe vidim ze sa trapi.
priklad jedalnicka: dojcenie. psenovo kukuricna kasa s nastruhanym surovym jablkom bez supky. obed rozmixovane telacie/kralicie brokolica zemiak olivovy olej. dojcenie. a znova mixovany prikrm zelenina maso.
znova dojcenie. do toho pocas dna ponukana vodou vypije tak 1-2dcl.
ako zabezpecit makku stolicu??? dik za tipy

pribinak
3. feb 2021

@juliet86 musi mat ten obed rozmixované? Nestačilo by popucit vidličkou? Lebo keď to rozmixujes úplne do hladká, tak v brušku je to jedna masa. Keby to bolo len popučené vidličkou tak sú tam kúsky a nebude to take ťažké na žalúdok a trávenie
Skús dávať zapiť aj počas jedenia a určite pridaj rascu do jedla

lucik194
3. feb 2021

malo pije, materske mlieko je potrava, nie tekutina

juliet86
autor
3. feb 2021

@pribinak davam zapit pocas jedenia. dik za tip

juliet86
autor
3. feb 2021

@lucik194 pokial viem mm je 88percent voda. a ponukam jej vodu casto. cucne si qle viac nevypije

lucik194
3. feb 2021

@juliet86 ale stale je to brane ako jedlo, nie ako tekutina, to som ti napisala.....

to ze je v MM voda neznamena ze sa to zaratava do objemu tekutiny

Realne kolko ma kil 8-9kg? tak na tak vahu by malo dieta vypit 800-900ml

lyci
3. feb 2021

@lucik194 to kde pisali, ze mlieko sa nerata medzi tekutiny? nas pil az do roka 1,2 l mlieka denne a takmer ziadne ine tekutiny. stolicu mal ok a moc svetly

@pribinak na zaklade coho by mixovana strava mala byt tazsia na zaludok ako popucena?

juliet86
autor
3. feb 2021

@lucik194 ok guglila som a vsade v medicinskych zdrojoch sa uvadza ze dojcene dieta 6-12mesacne za 24hodin ma vypit cca deci a pol az dva a pol deci vody..

lyci
3. feb 2021

@juliet86 kaka bobky? lebo jedalnicek vyzera dobre. kolko toho mlieka ma cca za 24hod?

pribinak
3. feb 2021

@lyci keď sú tam kúsky jedla, tak nevznikne z toho jedna masa, ak jej to v brušku vytvorí jednu masu tak to môže byt u niektorých deťoch príčina zápchy

dwightvb
3. feb 2021

@lucik194 to by potom musel dospely clovek vypit 8L denne

marianarem
3. feb 2021

@juliet86 U nas zabera slivkova stava od Hipp. Inac nasa doktorka nikdy nehovorila ziadne konkretne mnozstva tekutin, ale ze sa mam riadit tym, ci dost cika.

lyci
3. feb 2021

@pribinak sorry, ale stale to nedava zmysel, ze by to tak mohlo fungovat

lyci
3. feb 2021

@juliet86 ak nema tmavy zapachajuci moc, tak tekutiny nemusis riesit

pribinak
3. feb 2021

@lyci fakt nemám náladu ti to nejak vysvetľovať, skús si niečo naštudovať o tráveni

marcellka32
3. feb 2021

Ráno na raňajky pár lyžičiek jemných vločiek zaliate teplou vodou, struhane jablko+dojčenie, obed polievka+mäso so zeleninou (je úplne jedno či kúsky či mixovane), dojčenie, olovrant- HiPP slivková šťava HiPP (DM), marhulova na zmenu, jogurt biely do neho probiotiká pre deti, večera kaša probio pre deti (DM), dojčenie...medzitým voda ak chce, cvičiť nožičkami, večer teplý kúpeľ, masáž bruška (správne masírovať)

juliet86
autor
3. feb 2021

@marianarem davas jej tu stavu preventivne? do jedla.ci vlociek? ci az ked vidis ze zapasi s hovienkom? ako casto ake mnozstvo? dakujem pekne

marcellka32
3. feb 2021

@juliet86 kľudne aj s vločkami pol deci vločiek+lyžica polievková jemné vločky

juliet86
autor
3. feb 2021

@marcellka32 dakujem okrem stavy vsetko z tohto robime. probiotika davame provio fix kvapky. jogurt biely davam.sem tam tiez.

marcellka32
3. feb 2021

@juliet86 skús tú šťavu slivková, môžeš ju aj zriedit s vodou, prípadne ak máš doma sušené slivky namoc ich do vody a ráno daj malej tu vodu vypiť

juliet86
autor
3. feb 2021

@marcellka32 dakujem

lucik194
3. feb 2021

@dwightvb toto je prepocet na dieta do 10kg.....nad 10kg sa prepocitava zase inak 🤦🏻‍♀️.... treba troska popozerat odporucania...

janapeterjana
3. feb 2021

@juliet86 ja mám skoro dvojročného a s tvrdou stolicou bojujeme dosť dlho. Každopádne, u nás v posledných dňoch zabrali zavárané slivky, ktoré mu dávam do jogurtu, časté ponúkanie vody, olej do obeda a proste aj jedlá robím také redšie.

marianarem
3. feb 2021

@juliet86 No kedysi ked mal tak 5-6 mesiacov a videla som, ze ma problem, tak som mu dala pocas dna niekolkokrat z tej stavy a do vecera sa to pekne pohlo. Takemu malickemu mu vtedy stacilo aj pol deci, ked som dala raz 90ml tak to isiel aj 4x potom 🙂 No nakoniec sme pri tej stave ostali na dennej baze, uz ma teraz 14 mesiacov. Pijeme ju aj preto, ze vodu zatial stale odmieta, tak teraz mu to riedim vodou priblizne pol na pol a vypije tak 3 deci denne (cize 150ml stavy). Striedame to este s jabkovo-feniklovym napojom z dm-ka. Ked niekedy vidim, ze je trochu zapeceny, tak dam neriedenu stavu. No a vyhybam sa ryzi, banan vzdy miesam s inym ovocim, mrkvu tiez miesam s kopou inej zeleniny. Casto mu davam aj susenu slivku, slivkovy lekvar teraz najnovsie, to tiez pomaha.

lelinka611
3. feb 2021

Mali sme podobný problém, nám pomohla voda tak ako píšeš 1,5-2dc ALE pred jedlom niekoľko minút , nie počas jedla alebo po jedle cca hodinu.
Počas jedla voda spomaľuje trávenie a kyseliny, ani dospelý by nemal piť počas jedenia. Mne toto poradila veľmi múdra dr a pomohlo hneď 😊

juliet86
autor
3. feb 2021

@marianarem dakujem za usmernenie

juliet86
autor
3. feb 2021

@lelinka611 toto je zaujimavy postreh vyskusam dakujem pekne

andreatytler
4. feb 2021

@lelinka611 Ano, aj ja tak viem ze pocas jedla ani hned po jedle nie je dobre pit, ze sa tym riedia zaludocne kyseliny a travenie nie je dost ucinne a ja sa touto radou riadim ale paradoxne u 14 mescneho syna, ktory asi tyzden kakal suche bobky zabralo prave to ze mu ponukam vodu pocas jedla. Asi kazde dieta je ine.
@juliet86. U nas pomohlo ked som zacala
- riedit pomixovane prikrmy... robila som v poslednej dobe dost huste kedze som myslela ze sa zacne sam krmit,
-nukam vodu stale aj vzdy pred jedlom, pocas jedla (4 lyzicky jedla, voda, 4 jedla a voda... potom neskor uz vody vela nechce, tak davam len jedlo), a aj po jedle.
-kedze ziadne ovocne stavy nechce, davam uvarene a pomixovane slivky ku kazdemu porajbanemu ovociu...
-Skus tiez uvarene jablka (ovocie) namiesto surovych... je tam viac vlakniny.
- skus ovsenu kasu, namesto tej kukuricnej... kukurica celkove nie je velmi nutricne bohata.
- nukam vela zukety a tekvice... hlavne ta zuketa je dobra na zapchu.
- skus pridat zeleninove polievky na obed

juliet86
autor
4. feb 2021

@andreatytler dakujem za,vsetky tipy vyskusam

lyci
4. feb 2021

@pribinak nemusis to vysvetlovat, lebo nemas pravdu. mam nastudovane o traveni ovela viac ako vacsina ludi. ani vygooglit sa neda, ze by mixovana strava sposobovala zapchu. hladala som aj v anglictine, nielen slovencine

pribinak
4. feb 2021

@lyci segra je zdravotná sestra. Ak si mam vybrať ona lebo ty, vyberám si ju