Ako sa lieči rotavírus?

lufinka46
16. nov 2011

Mamičky, prosím napište mi, tie ktoré už zažili, že ich deti mali rotavírus.. ako ich liečili? lebo nam kazala davať len espumisan a biogaiu.. a dietu... to mam akoze ja dietovat ked kojím? či ako. a aké mali vaše detičky príznaky.. lebo mi už tak dobre nespávame ako sme spávali..mame bolesti bruška :(((

rorinka11
6. jún 2012

@rebecca2006 dakujem pekne.Doktorka povedala ze je jedno co bude pit hlavne nech nieco donej dostanem.Zrovna mi stiahla 2,5dl jupika aqua,cize nie sladkeho,som rada ze aspon nieco.Dufam ze rano to bude uz lepsie.Samozrejme ked doktorka posle do nemocnice hned pojdeme.len neviem ako sa vylieci ked nema ani ziadne lieky??? 😒

buffinko
6. jún 2012

@rorinka11, keď pije, to je super 🙂 fakt super 🙂 je to vírus, naň nie sú lieky, telo ho zvládne samo...problém je práve dehydratácia, nebezpečná hlavne u malých detí. v nemocnici by ste tiež nedostali lieky, len infúziu
a inak ten rehydratačný roztok, čo tu niekto spomínal by bodol...

rorinka11
6. jún 2012

@buffinko Ani to nebudem citat ☹ zrovna mi vypila 2,5dl vody,tak aspon nieco.

rorinka11
6. jún 2012

@buffinko no najhorsie su tie teploty.... Som zvedava co nam zajtra doktorka povie....Neviem kde to mohla dostat...

buffinko
6. jún 2012

@rorinka11, jasné, nechcem ťa strašiť, viem, že sa o malinkú bojíš ☹ len som chcela podotknúť, že ak vôbec dieťa nepije, šupky dupky do nemocnice, nečakať do rána, stav sa môže žiaľ rýchlo zhoršiť ☹ ale to nie je váš prípad, len tak ďalej, nech pekne pije, ráno doktorka a všetko bude fajn...
teplotami sa snaží telo vírus zničiť, takže na jednej strane sú dobré. stiredaš nurofen s panadolom?

rorinka11
6. jún 2012

@buffinko Rano dam info ako dopadla...Len som chcela vediet nieco viac...Ze ako sa lieci... Uz viem ze nijako.Dakujem za odpoved.Prajem pekny den.

rorinka11
6. jún 2012

@buffinko A ano striedame nurofen s panadolom plus tie probiotika..

buffinko
6. jún 2012

@rorinka, no tak asi robíš všetko čo je možné urobiť...držím palce a daj vedieť, verím, že zajtra už bude lepšie 🙂 pa

lenka03
6. jún 2012

@rorinka11 mala to prekonala ako 6 mesacna po prvej hodine plavania babatiek. Spociatku som si myslela ze aha zas reflux ale ked vsetko co zjedla oblikom vygrcala a pridali sa aj hnacky tak sme bezali k doktorke. Velmi ma to vystrasilo.
Co nam pomohlo je - na zaciatok ziadne mlieko. Pomaha ryza, ryzovy vyvar po lyzickach, mrkva aj s vyvarenou stavou ( po tej mrkve a ryzi bola kazdu chvilu hladna ale na zaciatok sme mlieko nedavali a tesila som sa ze aspon nieco papa a negrca), nesladeny cajik, potom sme pridali bezlaktozove mlieko ale co asi najvaic pomohlo boli ampulky probiotika ENTERINY ( odvtedy Enterinu pouzivam ako prvu pomoc na kazdy naznak hnacky u malej aj u dospelakov a ked ma antibiotika nedam dopustit na probacin od rovnakeho vyrobcu, je to tekute a nemusi byt v chladnicke, dobre to chuti).
Po par dnoch, uz si nepamatam ci po dvoch alebo viac som skusila postupne nahradit bezlaktozove mlieko normalnym ale zase sa vratilo grcanie tak sme s tym pockali a potom znova skusali postupne zvysovat pomer normalneho nutrilonu k bezlaktozovemu. Preslo to, vyhli sme sa nemocnici ale ubralo mi to poriadne vela sil ...

rorinka11
6. jún 2012

@lenka03 enterina davam aj ja.to jej neman davat ani nutrilon?ten papa pred spanim a ked sa zobudi.to ti verim ze ti to ubralo vela sil.radsej nech mam ja nieco take ako ona.

lenka03
6. jún 2012

@rorinka11 nam to doktorka neodporucala, je tam laktoza a zatazuje travenie preto je lepsi ten bezlaktozovy. Je to take mensie balenie a zozenies asi len v lekarni. Ja verim ze nam ten bezlaktozovy pomohol lebo ako som po zlepseni stavu do davky zacala postupne pridavat obycajny tak sa to zhorsilo. V chuti lobyc a bezlaktozoveho mala rozdiel nezbadala, vlastne po tej mrkvovo-ryzovej diete sa asi potesila akemukolvek mlieku ...

lenka03
6. jún 2012

@rorinka11 A este nieco - kvoli dehydratacii je potrebne sledovat pery, ak by zacali byt suche tak to rychlo do nemocnice.
No rota nie je liecba len dieta, vela pit a jest len tu mrkvu a ryzu lebo oni stahuju. Ide vlstne o na bielkoviny chudobnu dietu. Tvoja mala je vacsia ako bola moja tak mozno aj nejaky roztek a tak je povolene, to uz neviem, moja bola vtedy krpcek co akurat prechadzal na prikrmy tak sme toho na vyber vela nemali ... Ale boli sme pochvaleni ze sme to paradne zvladli 🙂

danielami
6. jún 2012

@rorinka11 no my sme síce nemali rotavírus, ale črevnú virózu (len včera konečne ustúpila 😝 ), ale má to podobný priebeh teplota (mal ju len jeden deň) ,hnačky, vracanie. Určite pri týchto ochoreniach nedávaj žiadne mliečne výrobky!! (čítala som že si mu dala jogurt). Môj malý od mala odmieta akékoľvek tekutiny, vždy mu ich dávam len striekačkou, o to ťažšie to bolo teraz ale nútila som ho aj keď plakal. Dávala som mu smectu, rehydratačný roztok Kulíšek aj som sa mu snažila dávať niečo papať ale len ryžu, banán či piškótky ale väčšinou všetko odmietal a aj keď niečo spapal tak to vyvrátil. Keď už dva dni nič nepapal tak sme išli cez víkend na pohotovosť tam mu pichli injekciu proti vracaniu a potom sme doma pokračovali v podávaní toho čo som už písala. Keďže prestal aspoň vracať, tak sa to pomaly zlepšovalo, hnačky trvali ešte ďalší deň ale aj to pomaly ustúpilo.

zuzi0911
6. jún 2012

my sme ho mali. mala bola cely den v poriadku, v noci vracala aj rano tak som s nou isla k doktorke a hnd nas poslala na prijem kedze mala bola dehidrovana. tam ju napichali na infuzky neskor dostala hnacky a vysoke teploty. po vytere prisli vysledky rotavirus. 3 dni sme boli v nemocnici. liecba nicim specialna hlavne dieta. tekutiny a v najhorsom infuzie.

rebecca2006
6. jún 2012

@rorinka11 no, mám už trocha času. Lieky nepotrebuje, rotavírus je vírus, protivírusová ličba sa nedáva v tomto prípade- tak ako napr. nedávaš lieky cielene proti chrípke, poradí si s ním organizmus sám, za pár dní to zvládne. Jediné riziko rotavírovej infekcie je v dehydratácii a minerál. rozvrate- ten môže vzniknť pri akomkoľvek hnačkovom ochorení, nielen pri rota. Decká sú namchylnejšie ako dospelí, ich organizmus je iný, a aj samozrejme dieťaťu malému nevysvetlíš, že musí piť, keď má choré črievka.....Kulíška alebo Hu,manu som ti doporučovala preto, lebo dieťatkostráca aj minerály, nielen čistú vodu, a tieto rothoky sú priamo na to určené- takže je lepšie pre dieťa, ak ich dostáva v porovnaní s čajo alebo čistou vodou. Obsahujú aj minerály ako draslík, ktoré telo najviac stráca hnačkami. KUlíšek je dosť horký, ale Humanu majú aj v príchuti, myslímmbanán, je to celkom chutné, za pokus to stojí. Je to taký prášok a rozrába sa s vodou, Ale v zásade, aj by ti to bábo nechcelo, radšej čistú vodu ako nič. Inak laický recept je aj kola- nie ligt, ale normálna- má v nej aj cukry a deckám chutí, alebo ak má diaťa rado soletky alebo solené kukuričné chrumky, daj tie, potom ho bude smädiť- a viac vypije. Je problém, ako dostať do choréhoi dieťatka tekutiny- ak nechce piť, dávaj striekačkou- dávaj doslova po mililitroch, alebo lyžičkou. HLavne podá vaj často. Dobrá správa je , že ste bez hnačky- ale aj teplotami stráca tekutiny, tak rehydratuj. Hlavne si s manželom v noci dajte budíka a tekutiny dávajte aj v noci.
Sleduj, či pišká- ak bude menej, musíš do nej dostať viac tekutín,,,Inak supr je aj ORS 200 od Kipp, ide o mrk.vovo ryžový odvar, majú v lekárňach.
Alebo si doam priprav rzžový alebo mrkvový odvar- receptzy nájdeš na nete, celé nfekčné žilo len na ryžáku a mrkváči- a super to zaberalo.
Neboj sa, na rota sa u nás neumiera, to tak v rozvojvých krajinách, kde starostlivosť o deti nie je adekvátna. Väčšina deciek zvládne doma, ja som ťa nechcela vyplašiť nemocnicou, skôr upokojiť, že ak by tam bolo treba ísť, treba to brať ozitívne , kpec doktorov a sestričiek okolo, dieťa na žilnej loinke, sledované, pod dohľadom, nemá sa čo pokaziť, maminka si mäže trochu vydýchnuť. Doma je to husté.
ďalej daj probiokitá, doporučuje Infants dophilus plus. A dávaj aspoŇ mesiac, aj viac, črevá ostanú oslabené po infekte.
Protihnačková diéta sa drží minimum 2T- základ je vynechať mlieko a laktózu- ak musíte, lebo je veľmi mliečna, kúp bezlaktózové v lekárni, sladiť len Glukopurom, žiadne tuky, polievky nezapražené, varená mrkva, zemiaky, ryža, chudé mäso, jablkový kompót, neskôr suché cestoviny, sché pečivo- 2 dňový biely rohlík.
Hlavne pridávaj potravinz postupne.
JOgurty nedávaj. Držte sa, ale neboj dobre to zvládnete.

rorinka11
6. jún 2012

@rebecca2006 dakujem za rady, no manzel poctivo donej leje cajik aj vnoci.dnes uz ani nehnackuje.je mozne ze len vcera? len tie vysoke teploty ostavaju...a vracala len rano...

rebecca2006
6. jún 2012

@rorinka11 neboj teploty klesnú. tak super, že sa vám darí jej dávať vodičku držte sa.

rorinka11
6. jún 2012

@rebecca2006 no,podarilo sa len tych 2,5dl.staci?potom jej zasa vyskocila teplota a uz nechcela...

rebecca2006
6. jún 2012

@rorinka11 myslím, že to je slušný výkon 🙂

rorinka11
7. jún 2012

@buffinko
@rebecca2006
@zuzi0911
@danielami
@lenka03 ahojte.tak rotavirus zvladame super.sice cela noc bez spanku ale pre nase deticky vseeeetko na svete 🙂 len sa nam dnes ktomu pridala este laryngitida tak nam drobcek ledva odfukuje :(

zuzi0911
7. jún 2012

@rorinka11 no tak toho je dost,ale hlavne,ze ten rotavirus zvladate mi sme museli do tej nemocnice,ale uz je to za nami drzim palce nech je malinke coskoro v poriadku. 🙂

buffinko
7. jún 2012

@rorinka11, super držte sa a skoré uzdravenie 🙂

lenka03
7. jún 2012

@rorinka11 drzte sa. jedna pecka za druhou.
Mna na malej doposial vyplasili 3 choroby: rotavirus v 6 mesiacoch- to bola prva pecka, stalo to vela sil ale dalo sa to, laryngitida v decembri - skoro som umrela od strachu a ked sme presli do vychladeneho auta tak sa to vyrazne zlepsilo takze som si pripadala jak trubka v noci po polnoci na pohotovosti s vysmiatym potomkom a tretia pecka bol zapal mocovych ciest - to bolo take zdlhave lebo mala mala este dlho psychicky blok z cikania. Neviem co z toho bolo najhorsie: ci rotavirus - nasa prva velka choroba alebo laryngitida - panika v mojich ociach ked mala nemohla dychat alebo ten zapal mocovych ciest ked kazdu kvapku cikala s velkym strachom po dlhom dlhom placi pri tecucej vode a podobne ...

smejo111
13. nov 2012

ahojte viete mi niekto poradit? nasa 4 mesacna dcerka mala zelene stolice, presli sme z bezlaktozoveho mliecka na HA, ktore vraj laktozu ma.. kedze zelena neprechadzala a este aj zapachajuca tak sme sli k DR. kde zistila, ze ma rotavirus.. bez teploty, len stolica taka silno zelena, kasovita niekedy riedka a strasne vela. vzdy som ju musela komplet celu prezliect..niekedy raz, niekedy 3 krat denne. uz nam to trva mesiac a pol. ryzovy, mrkvovy odvar, probiotika, biogaia, vsetko mame vyskusane uz asi vsetko. stale si neviem dat rady. dva dni bolo dobre a zase.. nemate podobne skusenosti?ako dlho moze trapit rotavirus, lekarka mi povedala, ze vraj maximalne 10 dni..

sisaklenkova
28. dec 2013

@kamilka22 moja malá mala bolesti bruška, teplotuje.. nevracia a ani nemá hnačku a z výterov a odberov jej vyšlo, že má rotavírus, tak to tiež nechápem, lebo všade sa píše o zvracaní a o hnačke

sisaklenkova
28. dec 2013

@rorinka11 chcem sa opytat na priebeh tych teplot.. mojej malej vysiel pozitivny rotavirus, ma bolesti bruska, teplotuje, ale nevracia a ani nehnackuje, co je mi aj divne... ale co sa tyka tych teplot, cez den v pohode a na vecer jej stale vystupuje teplota nad 38, je to bezne, ze sa teplota tak na vecer dviha??

kamilka22
29. dec 2013

@smejo111 ak Ti mozem poradit, tak s ryzovym odvarom neprestavaj,ja som bola s mojou dcerkou v nemocnici ked mala 3 mesiace - mala dojcensku salmonelozu - a to bola cisto dojcena. Vraj stacilo, ze ju niekto chytil s neumytymi rukami a tak si to potom zavliekla, ako si rucky davala do pusinky. Bola to hroza, kakala strasne vela a uplne zelene. ATB zabrali, ale na upravu stolice sme este asi 3 tyzdne /nakolko som vtedy aj prisla o mliecko/ zarabali Nutrilon low lactose do ryzoveho odvaru. Ani v nemocnici Vam nic ine nedaju, len ryzovy odvar. Drzim palce nech to rychlo prejde!

kamilka22
29. dec 2013

@sisaklenkova a nebude mat neznasanlivost na laktozu? Kamoskin syncek reagoval bolestami bruska, hlienom v stolici a nakoniec to bolo z jej materskeho mliecka. Presli na bezlaktozove a bol pokoj.

sisaklenkova
29. dec 2013

@kamilka22 fuuu, neviem.. ale pravdou je, ze problemy s bruskom mame od narodenia.. kojila som ju 25mesiacov, normalne kravske mlieko zacala pit len teraz v skolke, doma to nechcela vobec, tam to deti pili, tak ona tiez.. toho synceka od kamosky aj nejak testovali, ci nevies?

kamilka22
29. dec 2013

@sisaklenkova ano testovali a potvrdila sa alergia na kravske mlieko - problemy s travenim mozu byt rozneho charakteru, ja by som sa asi pytala na tvojom mieste aj na gastro - je to sice chodenie po doktoroch, ale aspon by si vedela, z coho su jej problemy s bruskom - moze to byt celiakia, reflux - ci spominana precitlivelost na laktozu. A nemusi sa samozrejme potvrdit ani jedno 😉