Ako sa prejavuje zápal pľúc?

adona71
11. jan 2013

baby ako sa prejavuje zapal pluc?su tam teploty?my sme boli vcera na kontrole na krcnom a vraj ma len zatecene hrdielko od soplov...ale mne sa zda,ze tak tazko dycha...dnes je aj spava,ale teplotu nema...od pondelka berie ATB

el6
6. feb 2015

baby, ako to tu citam, zacala som sa trochu bat...moja sestra sa teraz zotavuje z tazsieho zapalu pluc, vraj jej ho spustili pamatove bakterie - nieco co v minulosti prekonala sa jej aktivovalo...bola dost v kontakte s mojou malou, nez jej to cele prepuklo...moja dcerka - starsia ma uz 4ty tyzden kasel...neni to az take hrozne, akurát po ranu sa rozkasle chvilu, raz jej z toho bolo az na vracanie, cez den kasle malo, len sa mi zda, ze pobyt vonku jej to zhorsuje a ked sa pojasi velmi, alebo ked sa rehni jej pocut ze chrapti, ale inak je uplne ok, akcna ako vzdy...mladsia mala bola par dni mrzuta, dva dni sopel - som si myslela ze zo zubov...ale ako to tu teraz citam, ze studeny zapal takmer bezpriznakovy, tak sa zacinam bat...hlavne mladsia mala ma v 2 rokoch uz 6 rtg za sebou, neviem, ci ju tlacit na dalsi...mohli by mat ten studeny zapal pluc?

dejnas
6. feb 2015

@el6 skús si priložiť ucho ku chrbátiku a počúvaj... ja to tak robievam malému.... (prekonal 4x zápal pľúc)... často sú takto voľným uchom počuteľné "chrapoty, piskoty"
môj malý mal tiež prvý zápal pľúc (mal necelý rok) bez príznakov... 2 dni soplík, ani nie veľmi silná nádcha, neteplotoval.... v noci sa veľmi rozkašľal, dusivo.... ráno sme šli k doktorke a odtiaľ nás pediatrička urgentne vlastným autom (ani na sanitku sme nečakali) previezla do nemocky.... mal veľmi rozsiahly obojstranný zápal pľúc... okamžite šiel pod kyslík, zaviedli mu infúzie
synček je, okrem iného, pri každom zápale pľúc veľmi spavý.... ťažko sa mu dýcha, nevládze, sám od seba si ľahne, prikryje sa... prvé dni doslova prespal, zápal mu nejak zužuje dýchacie trubice, sťažuje dýchanie...

el6
6. feb 2015

@dejnas uz som im viackrát pocuvala, nikdy som nic nepocula...a prave preto, ze to nebolo az take hrozne som ju nechcela tahat k doktorke,aby tam este nieco nenachytala, iba som ju nechala doma....volala som na pohotovost teraz, lebo o tom studenom zapale som este nepocula, ze ci to moze byt urgentne a mame rano letiet na pohotovost, kedze je sobota...jak mi vynadala...uuuufff...ze ked to pockalo 4 tyz, tak to do pondelka pocka....ale ked tu vsetky pisete, ako rychlo vas viezli do nemocky, tak som na pochybách....

dejnas
7. feb 2015

@el6 no bohovská reakcia zas od službukonajúcej ! 😝 😝 ak máš obavy, vezmi ráno dcérku na pohotovosť, povedz, aké má trápenie a hotovo.... nikto ťa nesmie odpinkať... radšej zbytočne, ako neskoro....
ja som po tom prvom zápale bola taká vystrašená, že som s každým soplíkom, s každou banalitou letela k pediatričke... našťastie, tá naša je zlatá žena... pre ňu to nikdy nebolo zbytočné, vždy súhlasne pokývala hlavou a malého bez váhania dôkladne vyšetrila
ale kľud 🙂 ak nič nepočuješ, tak to nemusí byť nič vážne 🙂 vydrž do rána a pre pokoj duše zbehni ku dr. 😉 držím palce, nech je všetko ok

alenky
13. feb 2017

@dejnas Ahoj. Ako dlho trva taka liecba zapalu pluc? Mam 4mesacneho synceka dcerka bola chora a brala antibiotika. Syncek obcas zakaslal, nemal ani horucky ani sa nepotil. Kojit sa chcel aj chce. V piatok sopliky a v nedelu zacal chrapcat az sme sa zlakli tak sme utekali na pohotovost kde nas poslali na prijem a nasledne do nemocnice. Podavaju mu infuzie je taky ospalejsi. Ale som z toho velmi nestastna rychly priebeh to malo nic sme nebadali az v tu nedelu ked uz zacal chrapcat pyskat. Vraj prekonal infekciu k tomu je este aj ely vysypany. Velmi sa o neho bojim ale verim, ze mu v nemocnici pomozu. Co nasleduje po takej liecbe? Uplne som z toho celeho vykolajena.

dejnas
13. feb 2017

@alenky ahoj, môj malý prekonal celkovo 4x zápal pľúc 😛 2 x sme boli v nemocke... našťastie, už z toho vyrástol, teraz má skoro 7 rokov a je ok. Liečba trvá cca 3 týždne, podávajú sa atb a malý by mal mať podľa možnosti kľudový režim (nakoľko má len 4 mesiace, to nebude problém 😉)
Ospalý je preto, lebo sa mu ťažko dýcha, unavuje ho to, nevládze... Keď sa mu kašeľ zmení na vlhký, už bude lepšie, hlien pôjde von. Infúzky mu veľmi pomôžu, my sme šli domov z nemocky po týždni a ešte chodili na kontroly
Prajem skoré uzdravenie 😊

hipuska
13. feb 2017

@adona71 u nás prepukol vážny zp u 7 ročného syna 2 mediace po kiahnach. Príznaky boli vysoká teplota( u nás 39,3), bežné pri teplotách mávame 38,6 Max. a strašná bolesť na prsiach, malátnosť, nevládal chodiť. Potom mu robili rengen, ktorý potvrdil zp. V ambulancii to našej dr prístroj nameral 200 a už nás hnala do nemocnice, že jej prístroj nameral Max hodnotu a viac už sa merať ani nedá. V nemocnici mu potom namerali 340. Bol v ohrození života. Polezali sme si 10 dni. Potom asi 3tyzdne NATO, dostal zápal bedrového hlby, mal tam tekutinu. Ževraj po tom zápale

adona71
autor
14. feb 2017

@hipuska ahoj..našťastie nás to obišlo,ale bolo to veľmi dávno čo som to tu písala.Prajem Vám veľa zdravíčka. 🙂

hipuska
14. feb 2017

@adona71 ach jaj, nevšimla som si dátum🙂

chtoura_ba
16. feb 2017

@dejnas ahoj.citam ze tvoj syn uz prekonal 4x zapal pluc.ja mam dvoch synov. Starsi syn dostal prvy zapal pluc min.rok ako skoro 4 rocny.najprv jednostranny potom obojstranny.potom.sa narodil druhy syn a polrocny dostal suchy zapal pluc.starsi syn mal vtedy zapal dolnych dych.ciest a dutin tak pravdepodobne to chytil odneho...no a teraz bum a starsi jednostranny zapal pluc zas pred tyzdnom a mladsiemu rocnemu ho diagnostikovali dnes opat😣. Bojim sa hrozne...ako si to prezivala? Co ti povedali na 4 zapale pluc? Kde myslus ze to chytil? Moj muz uz nechce aby starsi chodil do skolky😐.a riesim kupele v tatrach.som na nervy uz...fakt.

alenky
19. feb 2017

@chtoura_ba Ahoj mozem sa ta opytat na nejake priznaky ktore si sledovala pri zapale pluc? Moj syncek dostal teraz na 4mesiace najhorsie natom je, ze nemal ziadne priznaky len neskorsie kasel ked sme dosli na pohotovost, ze nepekne kasle ostala som zaskocena pretoze nas hned hospitalizovali. Od tohto momentu som uplne vystrasena ako sa tomu vyvarovat, alebo teda ako to podchytit hned v rannom stadiu-aby to nezaslo az tak daleko.Dva dni bol na infuzke a 5dni atb do zilky.Musim ho aj inhalovat velmi sa bojim ci sa stav nezhorsi.Vraj kasel bude pretrvavat aj 6tyzdnov☹

chtoura_ba
19. feb 2017

@alenky ahoj.uf no u 4mesacneho asi automaticky hospitalizuju kedze je naozaj velmi maly...neboj dostane sa z toho. Priznak u oboch bol kasel.iny kasel...pisklavy dusivy kasel. U toho starsieho to bolo naozaj strasne.bala som sa o jeho zivot.mal zachvatu kaslu a v tych najhorsich dnoch kaslal non stop😣.ten mladsi syn v tom polroku mal iba trochu kasel ale nezdalo sa mi to tak som isla k dr.Ze ma poslu na rtf a bude to zapal pluc som vtedy necakala. A teraz mal aj zelene sople aj horucky a kasel silnejsi ale nie tak ako jeho starsi brat.to by bolo u tak maleho dietata naozaj zle. Uz mi pediatricka vypisuje ziadost do kupelov Horny Smokovec. Neboj tvoj maly bude v poriadku😉

chtoura_ba
19. feb 2017

Inhalovali mi obaja Ventolin okrem teda ATB.a vtedy ked mal syn obojstranny zapal pluc sme boli odoslaní aj za pneumologickou a tam mu dala cely taky stroj s maskou cez ktoru inhaloval. Kasel pri liecenom zapale pluc ale netrval 6 tyzdnov.urcite kratsie

alenky
19. feb 2017

@chtoura_ba Ano inhalujem aj ja synceka ventolin+ecobec a o 2tyzdne plucne vysetrenie. Este sa chem opytat pomahala si nejak zvlhcovat vzduch v miestnosti?

chtoura_ba
19. feb 2017

No mame zvlhcovac ale tento rok sme ho pre deti nevyuzili vobec.minuly rok ked mal syn prvykrat zapal pluc tak sme ho pouzivali aj som uteraky davala na radiator s eukalyptovymi kvapkami ale nemam pocit ze nieco z toho zaberalo...neviem...

dejnas
20. feb 2017

@chtoura_ba ahoj! prežívala som to , asi ako každá matka, so strachom... neskôr malému po týchto prekonaných zápaloch pľúc, mu v 3 rokoch diagnostikovali astmu a veľmi veľa peľových alergií, vtedy bol na tom fakt dosť zle, nevládal... pri najmenšej námahe (napr. vyjsť pešo po schodoch, začal dusivo kašľať ☹ vyše roka intenzívne užíval lieky (flixotide, ventolin, aerius...)
okrem toho mával opakovane laryngitídy.... zostala som s ním doma na predĺženej RD (uznali mu zdravotné dôvody), ale zapísala som ho aj do škôlky, začal tam chodiť cca 3,5 ročný, po odporučení imunologičky... ale viac bol doma, než tam....
zvlhčovač vzduchu, ako tu kočky radili, sme aj my používali, jemu to trošinku pomáhalo... boli sme bezradní, ale nevzdali sme to, začali sme bojovať... mm je otužilec (ľadový medveď), naštudoval si úplne všetko o otužovaní detí a postupne sme začali malého otužovať.... najskôr len počas sprchy, opatrne, po troške.... teraz s odstupom času - môžem povedať, že snáď aj vďaka tomu, sme (dúfam) za vodou! momentálne malý už neberie žiadne lieky na astmu.... má nejaké peľové alergie, ale aj to sa výrazne zlepšilo! aerius len sezónne... v škôlke takmer vôbec nechýba, pediatrička sa nestačí čudovať, bývali sme u nej aj 2-3x mesačne, teraz asi raz za polrok - aj to bez nutnosti atb... vyhol sa chrípkovej epidémii, napriek tomu, že z 20 detí v triede ich ochorelo 15, on bol stále v škôlke.... dokonca aj dcérka má teraz nejaké chorľavé obdobie, od novembra sa s ňou ťahajú virózy, aj nemocka.... on to ani raz neschytal 😉

lindusss2016
6. dec 2018

@dejnas ahoj, prosim ta, mohla by si mi dat nejake info popripade spolahlivy link o otuzovani deti? Dakujem.

sushi1234
2. sep 2022

@hipuska ahoj prosim co 200 ?