Ako sa stravovať pri alergii na laktózu?

dadulka2047
13. jún 2013

zatial som vynechala kravské mlieko,vieme to len pár dni malá ma rok..

cecil36
13. jún 2013

@dadulka2047 alergia na laktozu neexistuje. Mate alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka alebo intoleranciu laktozy. V tom je totiz velky rozdiel.

dadulka2047
autor
13. jún 2013

@cecil36 ja len píšem ako nám to doktorka povedala.a keď je to tak ako Vy vravíte tak ako sa treba stravovať? 🙂

cecil36
13. jún 2013

@dadulka2047 naozaj zalezi co ma. Ak ma intoleranciu laktozy, tak vsetko mliecne co spapa (mlieko, jogurty, maslo....) musi byt bezlaktozove (napriklad od minus L- je dostat aj na SK, my kupujeme v AT inu znacku, tu na SK som ju nevidela). Na inych vyrobkoch treba sledovat ci neobsahuje laktozu. Ak ma alergiou na bliekovinu kravskeho mlieka, nesmie mliecne nic, ziadny jogurt, mlieko, syr, maslo proste nic, dokonca treba sledovat aj zlozenie inych vyrobkov ci tam nie je mlieko npr. v sunke, chlebe, v musli, sladkostiach... Uprimne sa cudujem znalostiam dr, ked povie kravinu, ze dieta ma alergiu na laktozu 😠

sanym
13. jún 2013

@dadulka2047 najprv je dôležité poznať správnu diagnózu. Pri alergii na BKM je potrebné vynechať úplne všetky mliečne výrobky plus všetky výrobky, ktoré mlieko obsahujú vrátane pečiva a pod. Pri intolerancii laktózy je potrebné vynechať laktózu, teda kupovať výrobky označené Minus-L (bezlaktózové), niektorí jedinci s laktózovou intoleranciou tolerujú zakysané mliečne výrobky. Ale to by vám predsa mal vysvetliť lekár, ktorý diagnózu určil. 😕

sanym
13. jún 2013

Písali sme s @cecil36 naraz a v podstate to isté. 🙂

dadulka2047
autor
13. jún 2013

na moje požiadanie jej zobrala doktorka krv ale vraj len na kravské mlieko ešte máme isť ku odborníkovi do Banskej Bystrice ale na gastro,ale to až v auguste a do tedy nechcem nechať malú trpieť.a tam nám majú povedať presne čo jej je.Vy ste kam chodili keď ste mali takéto problémy?

cecil36
13. jún 2013

@dadulka2047 ak jej zobrala na obvode krv, tak jej mohla vyjst jedine alergia na blielkovinu kravskeho mlieka. Na obvode sa nerobi intolerancia laktozy. Ta sa zistuje vydychovym testom alebo pozitim laktozy a odobernim krvi v pravidelnych intervaloch, cize to by si si pamätala, ze jej robili vydychovy test alebo ste tam trcali pol dna a odoberali jej krv viac krat. Rocnym detom sa vsak vydychovy test nerobi, lebo nevedia este spolupracovat. Takze ak ma BKM vylucit uplne vsetko z kravskeho mlieka, kontrolovat ci nie je v inych potravinach co jej davas (napriklad i piskoty), nedavat ani ovcie a kozie mlieko lebo ich bliekovina jej podobna tej kravskej. Ako sa to u vas prejavuje? My chodime na gastro a tam nam roboli laktozovu intolerancou (lezali sme v nemocke), BKM nam robila nasa pediatricka.

bamb27
13. jún 2013

@dadulka2047 a ake ma mala problemy, ked si dala robit testy na vlastnu ziadost? ...tiez je fajn vediet ze krvne testy u malych deticiek mozu vykazovat ci uz falosnu negativitu alebo falosnu pozitivitu,,, cize slaba vypovedna hodnota,,, alergia na laktozu naozaj neexistuje, alergia je autoimunitna zalezitost ...na laktozu moze byt maximalne intolerancia, cize enzymova nedostatocnost, rozumej, crevo nema enzym ktory travi laktozu a ta robi problem, traviaci,,, naopak alergia na bielkovinu kravskeho mlieka moze sposobit ovela sirsi zaber problemov od respiracnych, cez kozne, aj traviace,,, cize daj prosim viac info, budeme vediet lepsie poradit,,,
vyssie som spomenula ze krvne testy maju slabu vypovednu hodnotu, jediny 100% sposob je eliminacna dieta,,, skus si ju tu hodit do filtra a nieco si o nej nastudovat ...necakaj do augusta, eliminacna dieta nie je nic zlozite,,, len ju treba troska nastudovat a naskocit na nu a budes viac v obraze,,, je totiz dolezite to ako telicko realne reaguje a nie to co vyjde z krvi v laboratoriu

dubixinka
13. jún 2013

mojmu malemu zistili intolranciu lakktozy pred mesiacom a to ma skoro 4 mesiace...zatial je len na blezlaktozovom mlieku a dalsie vysetrenie bude mat az kedd bude mat 8 mesiacov..dala som mu spravit dychovy test zevraj ten je presnejsi ako ten s krvy....tak neviem...namiesto 5 krat do prsteka ho pichly len 3 krat... 😒

cecil36
13. jún 2013

@dubixinka mojmu malemu zistili intoleranciu laktozy az ked mal 8 mesiacov a zauzlili sa mu crievka 😒 A to sme k dr. chodili ako na klavir a vzdy sme dostali odpoved, ze ma trojmesacnu koliku, ked presli 3 mesiace, tak zevraj niektore deti to maju aj do 6 mesiacov.... a blablabla, primarka na gastre nas odbila, ze pribera tak intoleranciu nema. A po vysetreniach mal taku rovnu krivku, ze dodnes mi neodtoleruje ani miligram laktozy 😒

dadulka2047
autor
13. jún 2013

ok tak ja si to pozriem ďakujem veľmi pekne za rady,ste zlaté...keď sú doktori na nič,mi sme mali stále len krče v brušku raz sme hnačkovali potom sme boli zapečení,nafuknuté bruško sme mali a ja som pri doktoroch bola vždy za debila,lebo že vraj priberá dobre aj dobre vyzerá,dávala som aj rascový olej ten jej kus uľavil ale aj tak to nebolo ono aj to mi poradil liečiteľ.ešte mi kamoška poradila že mám sa pýtať na imuno- alergologiu do Hnúšti že tam im veľmi pomohli a kázali im dávať kalcium chlorátumže vraj to je v sáčkoch a nestojí to veľa keď to predpíše doktorka.viete o niečom takom alebo niečo také dávate?

dadulka2047
autor
13. jún 2013

@cecil36 takto isto sme chodili aj mi stále to bola len kolika a niektorí doktori zatiaľ pokašlali čo mohli....a yýledky boli vždy veľmi dobre...a len ultrazvuk jej robili a to bolo o ničom...tam nič nebolo vidno...

dadulka2047
autor
13. jún 2013

@dubixinka ten dychový test sa dá kde urobiť v akom meste?lebo mi ste volali do Košíc a tam nám povedali že to nerobia a na nete je nepísané že tam ho robia...

cecil36
13. jún 2013

@dadulka2047 aj moj bol sa sone len silne zaplyneny, to bolo vsetko, az ked sme skoncili na urgente, tak zacali behat a museli sme okamzite do narkozy. Co sa tyka dychoveho testu, ten robia na kazdom gastre v nemocke, cize obvolat najblizsie mesta a gatrtoenterologov, kto to robi. U nas v BA to robia vsetky detske kliniky + sukromne imuno alergo ambulancie.

dadulka2047
autor
13. jún 2013

predtým som dávala jogurt ,detskú krupicu...ale teraz už nemôžem prosím, poraďte mi.A čo dávate deťom jesť na desiatu,olovrant a večeru pred spaním?ďakujem

cecil36
13. jún 2013

@dadulka2047 ak ma alergiu na BKM, tak ta mala dr. poslat skor alergologovi nie na gastro, hmm. Co sa tyka stravy, moj ma intoleranciu laktozy, takze davame vsetko bezlaktozove, ale toto nehorzi pri BKM. Kasu mozes robit aj nadalej, ale z ovseneho, spaldoveho, ryzoveho, mandloveho mlieka, je dostat kupit v DM drogeriach. Myslim hami ma kase bez mlieka, je to v takych sackoch nie krabici a stoja okolo 1,60 Eur. Potom sú ešte kaše v bioobchodoch bez pridania mlieka napriklad pohankove. Dochutit mozes javorovym sirupom a ovocim. Jogurt bohuzial pri BKm nemoze, takze davaj ovocie, zeleninku. Nastuduj si dietu pri tejto alergii a zistis, ako nahradzat mliecne veci. Ja tiez momentalne studujem lebo mne na stare kolena zistili alergiu na BKM. Ale naozaj zisti co vam vlastne dr. zistila ci je to BKM alebo laktoza, aby si malu zbytocne neochudobnovala o potraviny, ktore by jej v konecnom dosledku nerobili zle.

dadulka2047
autor
14. jún 2013

Takže som včera zistovala, čo to vlasne malá má a je to alergia na bielkovinu z kravského mlieka -BKM.začala som malej dávať aj pohánkové chrumky na desiatu piškoty s ovocím aby mala sýtejšie a na večeru to ovsené mlieko to je dosť sýte a dávam to aj na zahustenie pokrmov.Už pár dni študujem po nete čo máme papať ale predsa rady s praxe sú oveľa lepšie a odskúšané...

dadulka2047
autor
14. jún 2013

@cecil36 Ešte keď môžem kamoška sa s BKM dostala pomocou oleja s čiernej rasce a jej malej pomohol rascový olej ,aby sa jej mala s BKM po tej eliminačnej diéte dostala do normálu a dnes dievčatko môže aj mliečne výrobky...

cecil36
14. jún 2013

@dadulka2047 to nebude tym rascovym olejom, ale tym, ze imunitny system dietata dozrieva a alergia na BKM nie je celozivotna zalezitost a vekom ustupuje. Tu mas k tomu uryvok z clanku: Ústup alergie:
ABKM malých detí je jedna z mála alergií, ktoré väčšinou nemajú celoživotný charakter. Ukazuje sa, že u deviatich z desiatich detí ABKM mizne už do tretieho roku života. Vysvetlenie tohto relatívne optimistického javu je pomerne zložité. Trávenie ešte tri roky po narodení nedosahuje tráviace schopnosti starších detí a dospelých, rovnaký nedostatok sa týka i produkcie lokálnych črevných protilátok. A zdá sa, že s dozrievaním týchto funkcií miznú i potravinové alergie najmenších detí. Na presnejšie dôvody si budeme musieť ešte počkať, napríklad preto, že ABKM síce mizne, ale predispozície na alergické ochorenie môžu pretrvať. V prípade ABKM malého dieťaťa upozorňujú svetové štúdie na vysoký (až 50 %) výskyt budúceho alergického ochorenia. Nazývame to alergický pochod a rodičia detí so spontánnym vyliečením mliečnej alergie by o tomto častom riziku mali byť informovaní.

cecil36
14. jún 2013

@dadulka2047 treba pozerat aj na zlozenie potravin, aj v piskotkach moze byt mlieko 😉 Len tak naokraj, ak chces nieco napisat mne, tak pridaj moj nick, lebo sa moze stat, ze do tejto temy uz nenakuknem, lebo mi to proste nenapadne a nedostanes odpovede na svoje otazky 😉

bamb27
14. jún 2013

@dadulka2047 nooo,,,, to je dobra sprava ze alergia na BKM, z toho sa dostanete, BKM dieta nie je nic strasne, je to taka zdravsi sposob stravovania vlastne, niekedy staci 6mesacna az 1rocna dieta, zlepsi sa imunita a ono to fakt prejde, a nakolko je to teda dost zalezitost imunity, v prvom rade ju treba posilnit,, a to zakupit kvalitne probiotika (infant dophillus, biogaia) ..biogaia je slabsia, obsahuje ine kmene ako i.d tak je fajn to prestriedat, pokombinovat ..ale i.d. su velmi fajn napriklad, odporucam aj kvalitny Dvitamin
co sa tyka stravovania,,, noooo rastlinne mlieka, to uz vies, je celkom slusny vyber,, neodporuca sa akurat sojove, velmi fajn urobis ak pitny rezim doplnis rooibos cajom, je veeelmi vhodny pre alergikov, male deti, obsahuje vela zeleza a vapnika,,,
co sa tyka olejov tak rascovy kludne, zaradila by som aj makovy, ci sezamovy, alebo tekvicovy nakolko potrebujes dodat pomerne dost vapnika a tieto ho obsahuju hojne ,,,z tukov este odporucam, aj na varenie pretapane maslo tzv. ghee (vygoogli) jeho priprava nie je narocna a zbavis masla veskerych mliecnych bielkovin a je velmi zdrave a vhodne na teplu kuchynu,, aj na natieranie na chlebik kludne 😉
kase ako uz bolo vyssie spomnane,,, siroky vyber je v bioobchodoch, tie su fajn, chrumky pohankove su tiez fajn, piskoty tusim klasicke opavia by mali byt ok napriklad,,, aj bezne pecivo, ako rozky, zemle, chlieb,, mlieko vacsinou v sladkom pecive,,
a co sa tykalo obedoveho menu,,, tak som nikdy nerobila take nieco, ze by som mlieko alebo smotanu nahradila rastlinnym mliekom, lebo to nebolo ono, tak som len vyberala verzie kde nebolo treba,,,
na pudingy a jogurty zabudni, to sa nahradit neda,, ale fajn je napriklad banan zmixovany s avokadom a medom (agavovym sirupom) do hladka alebo ryza povarena s jablckom, skoricou a trstinovym cukrom a tiez nahladko rozmixovana 😉 drzim palce, keby cosi, pytaj sa

dadulka2047
autor
14. jún 2013

Ako to že Vy o tom tak veľa viete aj Vy ste si cez to prešli alebo to ešte máte? vyskúšam ten makový olej.probiotiká sme skúšli ,ale niejak jej to nezaberalo môžno tým ,že nemala tu eliminačnu dietu ešte nasadenú.malej nechutí chlieb odmieta mi ho jesť,neviem prečo keď kupujem bez krav. mlieka...v mojom meste mame len jeden obchod z biopotravinami a tam toho veľa nekúpim.asi budem objednávať cez net..a niejakú stánku alebo receptiky na obednajšie menu poradte som v tom ešte nováčik... 🙂

bamb27
14. jún 2013

@dadulka2047 mali 😅 ..sice z krvy to nevyslo, ale mal ekzem a hnacky a po vysadeni mlieka bolo takmer hned po hnackach, a postupne sa zlepsoval aj ekzem,,, takze presla sme si tym, sice uz iste mnozstvo BKM teraz toleruje (zacala som skusat asi po pol roku diety, ale este bola reakcia a asi po vyse roku je to uz viac menej ok, ale nechcem prehanat, mliecne ma mozno 3-4krat do tyzdna, vacsinou kyslomliecne), teda nedavam casto, nepovazujem mliecne vyrobky a mlieko ako take za nejaku nevyhnutnu potravinu, da sa krasne zaobist aj bez nej,,, a dokonca som zistila ze aj ja sa lepsie citim ked nekonzumujem BKM,, aj ked sem tam si dam,,
jaaaj,, a este som zabudla, vyborny zdroj vapnika su morske riasy, odporucam do kazdej polievky malicky kustok, ako postova znamka
k tomu makovemu oleju,,, ten je vhodny do sladkym pokrmov, do kasi, alebo troska pridat k tomu bananu s avokadom, ci ryzoveho pudingu,, do neskaldkych pokrmov je dost vyrazny
chlieb mozno zacne neskor, s tym by som sa netrapila,,, ved je este malinka 😉
a probiotika je potrebne uzivat dlhodobo,, aj ked nie je hned viditelny efekt, ono to chce vazne par tyzdnov uzivania,,, a efekt nebol preto, ze tam stale bolo pritomne to co tomu crievku vadi
jo,, a toto su uz rady k samotnej BKM diete,,, eliminacna je trosku nieco ine, aj ked teda mliecne sa pri tom vynecha,,, ale je to rozsiahlejsia dieta, viac menej diagnosticka, ked sa este ani presne nevie co organizmu vadi ..to len pre info

a obednajsie menu,, pre rocne dietatko? ..uff,, no urcite polievky, akekolvek, vyvary, zeleninove na rozne sposoby,, a hlavny chod som vacsinou riesila niecim na sposob rizota, alebo nejake drobne cestovinky,,, vzdy som davala aj zeleninku aj masko,,, myslim ze v tomto veku je to este jednoduche vymysliet,,, spenat zahusteny vajickom a zemiakom, pecene zemiaky 🙂

dadulka2047
autor
14. jún 2013

praveže nás zapekalo,mala mala strašne krče v brušku,bola nepokojna v noci nespavala dobre a aj cez deň sa jej zaspavalo zle.a na váhe priberala tak mi nechceli veriť že má túto diagnozu,aj sa cez deň pekne bavila a usmievala takže to nemôže byť vraj BKM lebo tam to je úplný opak tie príznaky....vždy to boli len silne koliky. 🙂 až na moje požiadanie spravila doktorka testy aj to vravela že to nebude to vraj trepem,a keď jej vyšli pozitívne testy už bola ticho..a tie morské riasy sa dajú kde kúpiť?ste zlatá že sa mi snažite poradiť... 🙂 Nás ešte aj od niejakých výrobkov zapeká...

bamb27
14. jún 2013

@dadulka2047 moze byt aj zapcha aj hnacka,, aj na striedacku kludne,,,, ABKM moze mat velmi velmi veeela priznakov, odporucam fakt ten infant dophillus a bezmliecnu dietu, uvidite ze sa to upravi 😉 ..ale dlhodobejsie samozrejme,,, probiotika podporuju crevnu floru a ta je koliskou imunity a nakolko je teda alergia imunitna zalezitost tak ozaj treba,,,
..morske riasy kdekolvek, tesco, billa, bioobchod ,,nechce sa mi googlit ale aj v jednotlivych riasach je rozdiel co sa obsahu vapnika a inych prvkov tyka,, tak treba kuknut

dubixinka
15. jún 2013

@dadulka2047 ja som z okresu nove zamky takze ja mam gastroambullanciu v novych zamkoch ...

majakuca
15. jún 2013

@dadulka2047 ahoj pozri aj do témy https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/alergia-na-mliecnu-bielkovinu-kravskeho-mlieka/
Skús pozrieť aj môj album, mám tam zopár výrobkov, ktoré neobsahujú mlieko. Mám tam aj puding, ktorý neobsahuje mlieko, ak by si ho časom chcela variť dcérke. Na varenie používam ovsený nápoj, tiež ho mám v albume, je super. A kupujem aj ryžový nápoj s kalciom v DM drogérií. Majú aj ovsený, špaldový, sójový, mandľový. Ale na sóju by som dávala tiež pozor, tiež je to veľký alergén, a vraj by ju deti s alergiou na BKM nemali jesť. Hlavne treba dávať pozor na zloženie výrobkov. Držím palce, dá sa to zvládnuť.

dadulka2047
autor
15. jún 2013

@majakuca viem že je už o tom písané na modrom koníku ale viac sa píše o tom kto má aké problémy a nie o jedálnom lístku dieťaťa a receptoch čo ženy varia,takým deťom... 🙂 v tejto diere kde ja bývam nemáme DM ani Kaufland len jeden bio obchod a tam majú slabý výber a keď aj objednajú tak treba dlho čakať... 🙂

dadulka2047
autor
15. jún 2013

@bamb27 keď jej chcem dávať olej tak to môžem aj probiotika dávať? 🙂

bamb27
15. jún 2013

@dadulka2047 no pravdaze,,, a tu vyssie uvedenu temu odporucam ako citanie na dlhe vecery,,, dozvies sa tam kadeco 😉