Ako zraziť teplotu v tomto horúcom počasí?

xlucia
19. jún 2012

uz sme sprchovali vlaznou vodou, dostal aj panadol. kleslo z 39 na 38,4. bud sa to tam drzi, alebo zasa mierne stupa. rano sme boli u dr. dostal erdomed. teraz sa mu ale vlhky kasel meni na larygialny.
nemam z toho teraz dobry pocit. co sa da este spravit?

strapco13
19. jún 2012

@xlucia mozes vlazny kupel, nechat ho clapkat, alebo zabal
kolko si dala panadolu? daj na kila..niekedy vek bnestaci, mozes striedat s nurofenom
daj antihistaminika kvoli laryngelanemu kaslu

koldun1
19. jún 2012

ak potrebujes len teplotu zrazit pamätam si čo moja mama robila mne na zrazenie ako malemu dietatu...odmietala mi nasadzovat antibiotika...(za co som jej vdacna lebo sa mi nedodžubala imunita)....takže nie vlazná voda....ale musí byť studená..i ked dietatko bude plakať ako fras....musí to vydržať tak ako ja 😉 ....alebo studene komplet zábaly na cele telo....šup do postielky a cibulový čaj s majorankou uvariť...

estterka
19. jún 2012

@koldun1 zrazat horucka sa ma o max dve stupne studensou vodou,ved to je nenormalny sok studenou vodou zrazat hroucku,mozu prave kvoly takyto veciam nastat febrilne krce..pri kupani sa nezraza chladom,ale vyparovanim..

estterka
19. jún 2012

dalsia vec je,ze telo pri chorobe horucku potrebuje,aby vedelo zabojovat s infekciou,ale to je tu na fore zbytocne pisat,viem. zrazame hroucky a potom sa cudujeme,ze organizmus si nevie potradit uz bez liekov s nicim..ved ako sa ma liecit,ked obranny mechanizmus mu vypneme..

xlucia
autor
19. jún 2012

@strapco13 dala som panadol 14ml, aj ked ma len 5 rokov je velky ma cca 24 kg. sprchovali sme vlaznou vodou, zas ho chytila zimnica. vecer mava zyrtec, lebo rano ma staloral, ale ten sme dnes rano vynechali

xlucia
autor
19. jún 2012

@koldun1 no studenu vodu mu urcite nedam, ved mu to srdce nevydrzi. ako ma pit horuci caj? ked je vonku dobre vyse 30 stupnov a panelak je rozpaleny??????

xlucia
autor
19. jún 2012

@estterka ja normalne bezne teplotu nezrazam, kym nie je vysoka. ale teraz ju mal vyse 39 a aj tu mame strasne teplo, proste aby sa nedostal do kolapsu

estterka
19. jún 2012

@xlucia neviem,co ti napisat. nepisem v zlom. ja som nezrazila teraz v piatok 39 horucku a pomohlo to malej 😔 pri chorobe ju asi uplne ani liekom nezrazis,ako pises,ze zostala na 38,4. pije dost? davaj mu pit take co si ziada-teplotu teraz myslim napoja. on vie najlepsie,co mu robi dobre dobre v tomto. ale ja by som z principu davala napoj izbovej teploty.

maznacik007
19. jún 2012

normalne napustit vanu .... nie studenu ale normalne 37 stupnov a do toho ho dat okupat a von zabalit do uteraka .... odmerat a o desat minut znovu, ... vela pit... on ma uz dost kilo nedavala by som panadol v sirupe ale normalne tabletu podla kg a striedat kazde tri hodiny raz paralen raz nurofen

xlucia
autor
19. jún 2012

@estterka to je ok, rozumiem a chapem ze sa nenavazas. robim ako ty. tiez pije vodu izbovej teploty, menej je ale pije dost, tak je to dufam ok

strapco13
19. jún 2012

@xlucia dava sa 10-15mg/ kg v jednotlivej davke...cize das 240-360 mg naraz
v sirupe mas tych 120mg v 5 ml..cize davas 10-15 ml
ak nezabera daj nurofen po 4 hofkych od paralenu
tam davas 20 -30mg/kilo na den cize max do dna 480-720mg rozdekli do 3-4 davok cize jednoraovo podat 160-240/ak davas 3x do dna/ alebo 120-180 /ak davas 4x do dna/ naraz ak mas sirup tam je 100mg v 5 ml
cize davas 3x denne 8-12 ml /jednorazova davka/a ak davs 4x denne 6-9 ml v jeden davke

strapco13
19. jún 2012

studenu vodu urcite nie..je to tepotny sok..staci vlazna a caj je tiez lepsie teply ako horuci aj na zaludok treba mat ohlad
vela tekutin..kazdu chvilu do neho nieco daj

hajanka
19. jún 2012

@xlucia .

v prvom rade dodrzat rezimove opatrenia, odstranenie prebytocneho oblecenia, klud na lozku, v tomto pocasi zatemnenie a pozatvaranie okien (znizi sa teplota v byte - dome) a VELA TEKUTIN.
Dehydratacia podporuje zvysovanie teploty!

v druhom rade zabezpecenie fyzikalnych opatreni - prikladanie vlhkych obkladov (teplota cca 29-33st) nie studenych! a ich caste vymienanie alebo LEPSIE je este jemne potieranie tela takymito vlhkymi obkladmi - tzv. sponging - je trenie vlažnou špongiou (tepid sponging) kedy sa na pokozke opakovane vytvara jemny film vlaznej vody (29-33st), ktory odobera prebytocne teplo a nasledne sa odparuje, telo sa ochladzuje. Trenim navodena vazodilatacia koznych kapilar zvysuje odvod tepla do okolia salanim. Na kozu tela sa nanesie film vlaznej vody pricom po jeho odpareni sa to znovu opakuje. Najvyssia ucinnost je v priebehu prvych 30 min.

na koniec a v poslednom rade pridu na rad antipyretika (ak predchadzajuce metody nezaberaju), najskor vsak od teploty 38,5st.
- ibuprofenum (Nurofen) ma dlhy antipyreticky efekt
- paracetamolum (Panadol) ma rychlejsi nastup (15mg/kg)
treba sledovat odporucane davkovanie podla veku pripadne kg s odstupom min. 6 hodin, max. 3-4x denne
obe latky sa mozu kombinovat v casovom odstupe najmenej 4 hodiny (dokladne!)
dodrziavat davkovanie aby nedoslo k predavkovaniu
V pripade ak horucka nereaguje na antipyreticku liecbu, podava sa hydrokortizon (uz ambulatne).

katren
19. jún 2012

@koldun1 jezisi, prosim ta, nauc sa ako sa zraza teplota skor, ako sa ti male narodi.....studenou vodou a vydrzat???? no koniec 🤐

hajanka
19. jún 2012

@koldun1 no comment 🤐

strapco13
19. jún 2012

baby ..nedzubte do @koldun1 ..moznosi len zle pamata z detstva...teplotujucemu deculu sa zda aj vlazna voda ladova 😅 ...aj ked v minulosti sa pouzivalo vselico :p
ale koldun fakt....studene na teplotu nedavaj...prilis frychle zratenie teploty moze sposobit jednak teplotny sok a jednak febrilne krce

joannas
19. jún 2012

@koldun1 tí si sa zblaznila že studenou vodou?

hajanka
19. jún 2012

@strapco13 jj, mozno si nepamata 😅
mna ale este viac zarazil ten sposob podania "ale musí byť studená..I KED TO DIETATKO BUDE PLAKAT AKO FRAS....musí to vydržať tak ako ja"
tak to snad nie!!!!

strapco13
19. jún 2012

@hajanka ja viem..tiez ma to zarazilo ☹ ale nechcela som na to reagovat 😝

xlucia
autor
19. jún 2012

@strapco13 ten panadol co som mu dala, bol posledny co som doma mala. uz mam doma len brufen 😒

strapco13
19. jún 2012

@xlucia brufen je to iste davkovanie ako nurofen..je to ta ista ucinna latka, tak kopcim davkovanie co som pisal vyssie nech nehladas
tam davas 20 -30mg/kilo na den cize max do dna 480-720mg rozdeli do 3-4 davok cize jednoraovo podat 160-240/ak davas 3x do dna/ alebo 120-180 /ak davas 4x do dna/ naraz ak mas sirup tam je 100mg v 5 ml
cize davas 3x denne 8-12 ml /jednorazova davka/a ak davs 4x denne 6-9 ml v jeden davke

xlucia
autor
19. jún 2012

@strapco13 dakujem ti. co som pozerala na letaku, tak je tam ze 5 ml 3-4 krat denne.cize odporucaju menej ako pises ty. a hlavne som pozerala ze v letaku je to ze pacienti s pierduskovou astmou musia uzivat brufen s opatrnostou. syn ma prieduskovu astmu, uziva flixotide.
normalne mam doma klasicky panadol, pouzivame ho ale malokedy, nevsimla som si ze sa minul. hnevam sa sama na seba.
len uvazujem ci mu dat na noc rectodelt, lebo ked kasle tak sa ide z toho zachvatu az povracat. ventolin som mu zatial nedavala
este otazka. ked ma na den erdomed, naposledy ho mal na obed, mozem mu dat na noc nieco ina na tlmenie toho kasla aby sa vyspal? ze erdomed dam zas az rano? mam doma calciovy sirup, aj dithiaden. vecer berie obvykle zyrtec.

strapco13
19. jún 2012

@xlucia ano pri astme opatrnejsie
nemas tabletky paralenove? mozes mu rozdrvit adekvatnu davku
ak ma suchy kasel skus ditustat alebo ine antitusikum..ale ak ma vlhky kasel, tak nedavaj antitusikum
calciovy sirup mozes

xlucia
autor
19. jún 2012

@strapco13 mam doma paralen 500 v tabletkach aj ibuprofen 400. on vie bez problemov tabletku prehltnut. cize pol tabletky paralenu by bolo bezpecnejsie nez ten brufen?

koldun1
20. jún 2012

@xlucia
@strapco13
@hajanka
@joannas
@estterka
skoda ze ste to zle pochopili....dieta ak na neho v tej horucke vylejete aj viac ako vlaznejsiu mozno az teplejsiu vodu stale bude pre neho studena.....lebo jeho telo je teplejsie ako teplota vody....a dieta sa inak nevie braniť ako velkym plačom....a ta matka...ktora nelogicky hned pusti na vlastne dieta studenu vodu je retardovana....kazda velmi dobre vieme...ze mame ist od teplej az do studenej pokial dieta vie vydrazť ...este raz to píšem...POKIAL DIETA VIE VYDRŽAŤ...(tak to robievala moja mamina len som netušila, že to tu musim DOPODROBNA vypisovať)...tak sa tu laskavo do mna neobuvajte....chcela som len pomoct....a bez tabletiek....a za dalsie...NIKDE SOM NEPISALA...ZE TO MA BYT LADOVA VODA...nechapem vasej reakcii...

vefi89
20. jún 2012

ja nechápem okamžité zrážanie teploty liekmi 😕 😕
napusti vaňu, bazén a šup ho s ním do vody... veľa tekutín, a neobliekať vôbec... ak je ospalé dieťa, alebo "nevládne" vyčerpané z teploty, tak do postele s ním, naholo, nezakrývať, a dať obklad na čelo, zápästia...

estterka
20. jún 2012

@koldun1 citujem ta "....takže nie vlazná voda....ale musí byť studená..i ked dietatko bude plakať ako fras " velmi darmo sa dnes obhajujes,my sme ta vsetky pochopili presne tak ako si to napisala. ze nie vlazna voda,ale musi byt studena.. 😕 😕 🤐 🤐 🙄

xlucia
autor
20. jún 2012

@vefi89 ja som okamzite nezrazala liekmi. toto trvalo uz od soboty. ale ine je ked ma zdrave dieta, ine je ked mas astmatika so slabsim srdieckom

pink_lady
20. jún 2012

@xlucia ach boze vy si tiez vytrpite... 😔 riad sa pokynmi @strapco13 ako lekarka myslim dava najspravnejsie rady 😉 a presne ako pises, ty si poznas svoje dieta, v akom je zdrav. stave a vies ze nemozes ho nechat len tak horuckovat, ved telo si poradi a bojuje...len toto co nemaju deti astmatikov, a pod nepochopia 😔

maznacik007
20. jún 2012

@xlucia tak ako ti pise
@pink_lady ty vies najlepsie... ja tiez zrazam az na 38,0 davam lieky a ak je nad 38,5 kupem vo vani s vlaznou vodou... my mame pri vyssich teplotach arytmie kvoli vade na srdiecku ak treba tak treba potom neni co riesit...

osobne som fakt happy ze sa momentalne drzime.... nedavam ho do skolky a kupeme sa len u nas v bazene... tak dufam ze mi nic nechyti...

skore vydzravenie