Aktívny Moro reflex v 9. mesiacoch

andreatytler
16. sep 2020

Ahojte. Ma niekto dietatko u ktoreho pretrvava moro reflex aj po 6 mesiacoch? Ake mate s tym skusenosti. Podarilo sa vam ten reflex odstranit? Ak nie, su tam nejake nasledky?
Vcera sme boli u terapeutky a ona usudila ze nas 9 mesacny syn ma stale aktivny moro reflex alebo ze dokonca reflex co sa vola fear paralysis (neviem ako to prelozit do slovenciny... mozno strachova paralyza) to je reflex ktory maju len embrya a vytrati sa este pred narodenim babatka alebo sa zintegruje do moro reflexu. Dala nam cvicenia ktore maju pomoct ale vyplasilo ma to.

deti95060810
16. sep 2020

napíš IP

kacena4
16. sep 2020

morov reflex zanika medzi 4-6m. vas drobec ma zatial len 9m. ak je o par mesiacov oneskoreny vyvin nic sa nedeje este ma dost casu aby CNS (centralna nervova sustava) dozrela a dostala do spravnych kolaji ak by dany syndrom pretrvaval dajme tomu v 4-6r. potom by to bolo patologicke myslim, ze teraz sa netreba extremne plasit nechajte drobca nech sa mu CNS dovyvija podla jeho potrieb lekar ho sleduje kazde dieta je ine a ide si svojim tempom. Skuste si nastudovat INPP metodu alebo fascinujuce deti je to tam velmi pekne vysvetlene tieto reflexy ktore u deti ostavaju (nezanikaju) a ako sa v neskorsom veku s pomocou tej INPP metody daju pomalicky odburat a elimitovat. ak by som tot ak v sirsom meritku mohla povedat ADHD deti maju tiez tieto reflexy ktore by mali byt uz vymiznute u nich ale oni ich maju a preto sa tak spravaju impulzivne a reaguju prehnane na podnety - to tak v sirokom zabere vysvetlene... drzim palceky v napredovani drobca

andreatytler
autor
17. sep 2020

@kacena4 Ved prave moj problem je v tom ze ho lekar nesleduje. Zijem v Kanade a neverili by ste ako tu funguju pediatri. Pri nasej prvej prehliadke ho doktor odvazil a dal mu flasu aby zistil ci ma dobre sanie. Na prehliadke o mesiac ho uz ani len neodvazil. Zmenila som lekara a ten novy mu sice pozrel usi, klby, a ohmatal brusko ale to bolo vsetko. 2 minutove vysetrenie. Za 9 mesiacov sme boli na 6tich prehliadkach a nikto nikdy nekontroloval reflexi alebo ci sa spravvne vyvyja na svoj vek. Vsetko si musim sama studovat. Ked mal 2 mesiace sme hladali terapeutku koli problemom s kojenim a nasli sme taku co sa venuje osteopatii a ta ho pekne celeho skontrolovala a zistila ze ma preferenciu na jednu stranu a je silne hypotonicky. Doktor pritom nikdy nic nepovedal. Cvicili sme a o par mesiacov sa to upravilo. Teraz zacal maly chodit a tak som k nej zase zasla aby skontrolovala ci spravne dava nozicky lebo nevie vobec udrzat rovnvahu a ona s nim stravila celu hodiu a robila rozne cviky a testy a zistila ze ma stale ten morov reflex a este dalsi reflex ktory neviem ako sa vola v slovencine (fear paralysis) a tiez ze ma problem s orientaciou svojho tela v priestore a ked som sa na to pytala doktora dnes na kontrole tak ten ze je vsetko OK. Vysetrenie trvalo asi 30 sekund.
Terapeutka mi tento problem velmi nevysvetlila. Mozno este nevie... ze potrebuje par tyzdnov cvicenia a mozno ma nechce strasit. Ona ma taky postoj ze aj ked je dietatko postihnute, nie je to problem, akurat sa treba trochu inak zariadit v zivote ale nie je to dovod na stres a strach. Ja viem ze ma pravdu ale je to tazke to brat tak v pohode.

Tu INPP metodu som pozrela. Vidim ze to je pre starsie deti. To je zaujimave. Ja som myslela ze to treba riesit co najskor lebo ten pretrvavajuci moro reflex sposobuje u dietata velky stres koli vysokym stresovym hormonom a to vytvara problemy v spravani. Ale je dobre vidiet ze riesenie na toto je v kazdom veku. Dakujem velmi pekne za radu a podporu. Velmi si to cenim.

monikaduskova
17. sep 2020

môj syn ma nevyhasnutý "mórov reflex" mame problemy s tečou. narušenú komunikacnú zručnost. je na to jeden cvik ale to sa musi robit len po

andreatytler
autor
17. sep 2020

@monikaduskova Dakujem za odpoved... zda sa ze si klikla ODOSLI pred tym ako si dokoncila... usudcujem ze si chcela povedat ze sa to musi robit pod dozorom lekara.
Mohla by si mi povedat ci ten cvik je na zlepsenie tej reci alebo na utlmenie morovho reflexu? Ako to u vas prebieho? Kedy si zistila ze ma stale morov reflex a kedy a ako zistili ze to suvisi s recou? Uz aj cvicite? Zlepsuje sa to? Ake vam dali prognozy? Prepac za vstky tie otazky ale snazim sa o tom ziskat co najviac informacii. Ak nechces verejne, budem vdacna za sukromnu postu. Dakujem.

monikaduskova
17. sep 2020

@andreatytler aha teraz som si to vsimla ze som nedopisala.lebo mi niekto zvonil pri dverach....no to cvičenie je na vymyznutie toho morovho reflexu. my sme to cvičili tak asi 3 mesiace ale velmi som zmenu nevidela...a musi to dietatku odporucit ten terapeut.lebo musi mat dietatko odiagnostikovane a on stanovy frekvenciu cvicenia....ja som to ani nevedela.ze ma stale ten morov reflex to mi len psychologicka povedala.ked mu robila specialne testy...ona nam povedala.ze to bude lepsie ked budeme cvicit.medzi tym sme zacali chodit na logopediu a dnes sme boli na vstupnom pohovore k slovnemu treningu JAIS tak uvidime co to bude

kacena4
17. sep 2020

ale o to ide ze toto sa moc neriesi pri babatkach tie este nemaju dovyvyjanu cns oni este musia dozriet, po pravde terapeuti ktory zarabaju na rodicoch ti povedia to co cchces pocut len aby si tam prisla este xy krat a priniesla peniaze (sorry za nahor) ale lekar ma pravdu je to ok, ma to cas dieta je vo vyvoji INPP je pre starsie deti babatko netreba zbytocne stresovaat naviac treba ho len rozvijat ci je na sk alebo v kanade ci v uk ci usa... aj u nas moc pediater neriesi ak sa mu nieco nezda poslu dieta ne neurologovi a tieto reflexi riesi neurolog nie pediager teda speciodbornik - ono je to casto o premotivovanych rodicoch prosim necitaj vela na nete a ano ako ti povedal dr ak je dietatko postihnute nie je to problem je to len diagnoza na papieri treba sa s nou naucit zit nic sa tym nemeni mas svoje dieta doma tak ci tak 🙂 ja mam tak 2 ztp deti a fungujeme 🙂 v ramci svojich moznosti stresovanie a prehananie dopretu ti fakt nepomoze takze zbytocne pri malickom babatku neries ak by bol velky problem potom treba riesit morov reflex nie je nic vazne drzte sa a uzivaj si zdraveho drobca

monikaduskova
17. sep 2020

@andreatytler a moorov reflex by mal vymiznút tesne po narodeni...

andreatytler
autor
18. sep 2020

@monikaduskova Ano. tusim v tretom mesiaci a ze ak pretrvava po siestom mesiaci je to problem.

andreatytler
autor
18. sep 2020

@kacena4 Ved prave ze ja tej terapeutke verim. Ona ma tolko zakaznikov ze sa treba objednavat 2 mesiace dopredu takze ona si nepotrebuje nahanat klientov. Fakt je ze som uplny laik a nevyznam sa do toho ale podla toho co mi povedala a co som si precitala na internete sa mne zda dolezite aby sa pracovalo cim skor na vymyznuti toho morovho reflexu ak on nevymyzne prirodzene. Chapem to tak ze vzdy ked sa ten reflex activuje a dietatko sa nalaka, tak nielenze rozhodi ruckami ale sa mu do tela uvolnuju stresove hormony ci ako sa to vola (kortizol a adrenalin) aby pripravili telo na okamzitu obranu a ked sa toto deje niekolkokrat denne a potom este aj v noci, je dieta neustale nadopovane stresovymi hormonami a to zle ovplyvnuje vyvoj nervovej sustavy... dieta potom trpi nervozami, ma problemy sa prisposobit, problemy s pamatou, imunitou.
Ale je dobre vediet ze na tomto probleme sa da pracovat aj neskor ked je dieta vacsie ak by to stale pretrvavlo.

andreatytler
autor
18. sep 2020

@monikaduskova Problemy s recou... to uz hadam musel mat viac ako 2 rocky ked ste to zistili ze ma stale morov reflex. Nas ma este len 9 mesiacov a motoricky je na tom dobre ale co ma zaraza su jeho caste hisaky... proste ak nieco chce a nedostane to, tak sa zacne jedovat a hnevat ale uplne tak ze je cely bez seba a potom ked to dostane tak sa zo sekundy zmeni na usmievaveho anjelika. Je to moje prve dieta a tak neviem ci su taketo stavy hnevu normalne... Druha vec co ma zaraza je jho hyperaktivita... proste sa nezastavi cely den.. take ze by spokojne sedel a hral sa s hrackou neexistuje. Neustale musi mat nove hri alebo aktivity. Nevim ako ho skludnit. Aj ked ho chcem uspat ho musim objat a drzat ako had skrtic lebo inac on neprestane sibrinkovat rikamia kopat nohami.

monikaduskova
19. sep 2020

@andreatytler ano maly mal uz 5 rokov ked nam to terapeutka povedala....a ta hyperaktivita moze byt tiez spojena s tym...ale vy mate stastie.mozte skor zacat pracovat na tom.

andreatytler
autor
19. sep 2020

@monikaduskova Dakujem,
Dufam ze sa vam to podari vylepsit. Pozri prispevok od @kacena4 a metodu INPP co je pre starsie deti. Je skvele vediet ze na tom sa da pracovat aj neskor.

monikaduskova
20. sep 2020

@andreatytler velmi pekne dakujem 🙂

ktochytavzite
20. sep 2020

@andreatytler tak sa dajte sledovat neurologim,pediater taketo veci neriesi,vypise vymenny listok na neurologiu,tesp si zavolajte na sk do nejakej neurologickej ambilancie a spytajte sa co by vam odporucili.

ktochytavzite
20. sep 2020

hl na rizikovu ambulanciu pre naor nedonosene deti,tak take veci riesia,

iluviel
20. sep 2020

@andreatytler zlatino, kebyze ste na SR tak by som ti vedela odporucit fantasticku fyzioterapeutku. Ja mam obe dievcatka predcasne narodene, mladsia ma par dni takze s tou este nic neriesim ale starsia mala kadejake motoricke problemy a nevyhasnuye reflexy, len my sme mali stastie ze ja som bola paranoidna, necakala som ma pediatra ani neurologa a zasla som s malou sama k fyzio. Ta nam zdiagnostikovala vselico (zmiesany stav hypotonia, hypertonus na koncatinach, torticollis - ten bolo vidno aj mne ako laikovi, a potom tie reflexy...). Cvicili sme Vojtovu metodu a vsetko sa krasne upravilo, dokonca aj tie reflexy. Ked mala mala rok tak sme prestali cvicit a dnes je z nej uzasne absolutne zdrave 5-rocne dievcatko. Ukecane, strasne mudre, mentalne ani fyzicky nema jediny problem (zlieza horolezecke steny). A to bola narodena 32+4tt so vselijakymi vyhliadkami. Ja po tychto skusenostiach ani s mladsou nebudem cakat na nazor ziadneho lekara, oni presne ako ty vravis veci bud nevidia alebo mavnu rukou ze vsak to sa spravi samo, z toho dieta "vyrastie". No moja fyzio hovori ze nie ze dieta z roho vyrastie ale naopak, "do toho vrastie" lebo telo si najde kompenzacne mechanizmy ktore su ale patologicke (napriklad ADHD a ine poruchy). Necakaj, ak sa ti da najdi si odborne dobre zdatneho fyzioterapeuta a idealne ak by ovladal Vojtovu metodu. Mozno a tym bude problem, viem ze tato metoda je praktizovana hlavne v Nemecku , v CR a u nas.... Ale za pokus nic nedas 🙂

ktochytavzite
20. sep 2020

@iluviel no my sme nic necvicili a ninziadna fyzio k nam nechodila,myslis ze budu mat daku oatologiu?Chodit zacali ako 15m bio tiez su v 32narodene dvojicky.Jedna uz rozumie kedy kaka budu mat v oktobri 1,5korigo.

iluviel
20. sep 2020

@ktochytavzite to ja neviem 🙂 Ale pre istotu by som ich isla dat vysetrit. Moja zacala vdaka Vojtovke chodit ako 10-mesacna (korigo). V 2 rokoch uz krasne rozpravala vety. Ja si myslim ze bez cvicenia by na tom nebola tak dobre 🤷

lenzas
20. sep 2020

@andreatytler U nas tiez nevymizol morov refleks do 6 mes. Ale neviem ci je to bezne, ale ani nasa pediatricka neskumala ziadne refleksy, robila to neurolog a rehabilitacny lekar/fyzioterapevtka a aj to len do 6 mes, neskor podla slov nasej neurologicky refleksy sa neskumaju. Neurologicka len sa vyjadrila, ze nieco to znamena, ze ma stale ten morov refleks, ale co a v akom rozsiahu ukaze len cas. A teda problem s recou mame, ale zatial len oneskoreny vyvin reci to je.

ktochytavzite
20. sep 2020

@iluviel v 13m tacala chodit bez drzania za ruku?No moje bez vojtovky tiez v 15m cize taky rozdiel to zasa nieje.Ja si myslim ze neurolog ie zhodnotit dobre stav ak je daka patologia posle k fyzio

iluviel
20. sep 2020

@ktochytavzite jj bez drzania, uplne autonomne. Ja nemam dobru skusenost ani s neurologickou, preto odporucam ist rovno za fyzio.

ktochytavzite
20. sep 2020

@iluviel ah kde chodite? ale tak cvicenie nikomu neuakodi ,to je oravda

iluviel
20. sep 2020

@ktochytavzite chodime do Petržalky k Evke Hromníkovej, zariadenie sa volá Physio Medical. Evku vrelo odporúčam, prešli sme 5 rôznych fyzio kým som našla ju s ktorou som bola naozaj spokojná. Ona je nielen výborný odborník, ale je k detičkám aj veľmi empatická 😍

andreatytler
autor
20. sep 2020

@ktochytavzite Dakujem za radu. My zijeme v Kanade. Tu sa k neorologovi da ist len ak ma posle pediater a ten povedal ze maly je v poriadku, takze tadialto cesta nevedie pre nas. ☹ Len na upresnenie...nas nebol predcasny. Porod vyvolali po dovrseni 40 tyzdnov.
Ale teraz ma napadlo skusit ineho pediatra...

andreatytler
autor
20. sep 2020

@iluviel Dakujem za prispevok. Vidim ze to mame rovnako nastavene co sa tyka toho sledovania a "paranoje". Moj problem je ze nemam vobec ziadne skusenosti z detmi a neviem co je normalne a co nie. Aj to ze je taky hyperaktivny je mozno uplne normalne a mozno nie... velmi tazko sa mi v tom orientuje.
Viem aky dobry pocit to je ked najdes odbornu pomoc k dietatku, na ktoru sa mozes spolahnut. Ta terapeutka co k nej chodime mi uz tolko veci vysvetlila o babatkach ale teraz ma trochu vylakala lebo na konci navstevy sa este aj opytala: Ale on ma dobry ocny kontakt a pocuje na svoje meno, ze? A ked som povedala ze ano, tak povedala ze to bude v poriadku... no ale ked sa take spytala asi mala aj ona podozrenie na autizmus alebo nejaku inu vyvojovu poruchu. Proste ja uz vidim najhorsie scenare.
Skvele sa to citalo ked si pisala ako to pomohlo tvojej dcerke. Tesim sa s tebou a dufam ze cvicenie pomoze aj nam.

Este sa chcem opytat, ten morov reflex u vas bol aj po tych 6 mesiacoh presne taky isty ako u novorodencov? Lebo nas syn uz nema reflex v spanku. mal ho len ked ho terapeutka nechala spadut do lahu... tak vtedy to videla.

andreatytler
autor
20. sep 2020

@lenzas Ja by som urcite skusila druhy nazor.. ineho neurologa alebo rovno tu terapeutku ako poradila @iluviel. Ja nie som ziadny odbornik ale vsade citam ze je dolezite aby tie novorodenecke reflexi odisli, lebo inac mozu mat zly vplyv na vyvoj nervovej sustavy. A hlavne ten morov reflex je jeden z najdolezitejsich. Ale prizvukujem ze ja som len laik... ak veris svojmu lekarovi, tak v pohode.

Tiez by som sa chcela opytat ci aj u vas pretrval ten reflex aj v spanku v presne takej istej podobe ako ked ho ma novorodenec, ze rozhodi ruckami a natiahne prsteky.

ktochytavzite
21. sep 2020

@andreatytler to nevadi ze nieje predcasnil,oni riesia rozme seti,preto sa to vola rizikova ambulancia,no ja by sim len informativne zavolala na sk pre info ze co to moze znamenat a ake nasledky to moze mat,kedze ani to nevies,mozno tu ti pobedia ked im vysvetlis situaciu,ze su ochotni napr na antolskej.A potom isto skus zmwnit pediatra a hlavne neurologa kontaktovat a sukromni neurologivia tam niesu?

lenzas
21. sep 2020

@andreatytler No bolo to uz davno, tak veru uz neviem ako to bolo, kedze sme ten refleks neriesili. Spravy od neurologa videla za kazdym aj fyzio, ale tiez nejako ten refleks neriesila. Nasa je predcasniatko a prave ta neurologicka ku ktorej sme chodili ma dlhorocne skusenosti s predcasniatkami, takze som nemala dovod ist inam, kedze mala napredovala tak ako ma. Ale inac ja ked sa zlaknem, tak tiez mi vyletia ruky hore, ale u mna to asi uz morov refleks nebude.

andreatytler
autor
21. sep 2020

@ktochytavzite Aha... uz som pochopila. Tu konzultaciu urcite skusit mozem... idem pozriet tu ambulanciu. Dakujem. To veru neviem su sukromny neurologovia... idem pozriet.
Dakujem🙂