Alergia na bielkovinu kravského mliečka

bielavila
29. sep 2015

baby prosim surne poradit, dnes mojmu 8 mesacnemu syncekovi zistili alergiu na bielkovinu kravskeho mliekca, lekarka nam odporucala alebo skor teda prikazala davat mu bud Nutrilon alergy care, alebo Nestle alfare, tak som isla do lekarne a teda jedna 400 g skatulka vychadza na 15-17 euro u nas taka 400 gramova skatilka vydri tak 4 dni, kedze ma uz 8 mesiacov uz mu to nemoze lekarka predpisat, skoro ma porzailo, ved to je sialen cena, sialena, som totalne v soku... maly vypije 6-7 x 800 gramovych krabic obycajneho nutrilonu mesacne, neviem si predstavi ako budem platit za cca 12 krabic tohto 400 gramoveho mliecka bez tej bielkoviny.... tak a teda moja otazka znie, ci nehodou neviete o nejakej inej lacnejsej nahrade za toto mliecko, mozno je nieco nove a lacnejsie lekarka o tom nevie... pripadne ci sa nedaju objednat lacnejsie v anglicku, nemecku, rakusku, cesku ...viem, ze mozno je tu taka tema, ale zajtra mu to uz musim objednat aby mal co papkat a nemam cas citat siahodle diskusie, vdaka za pochopenie aj rychlu pomoc baby.

saurik
2. dec 2015

@sasa1983 ale fajn ze si zvykol..🙂 iank mam este tri otazky, ak si bola taka zlata...
1.) ak aj dcerka nebola v styku s BKM a robili jej tie testy...nefunguje to tak, ze oni do tej vzorky pridaju to, na co testuju a potom vyhodnocuju ci je na to alergicka?
2.) ak sa mozem opytat, ako prospieva syncek? hlavne na vahe...nasa bude mat 14 mes. a ma 7,5 kg
3.) je pravda ze tymi specialnymi mliekami sa ta alergia lieci? alebo skor tym, ze dieta neprichadza do kontaktu s BKM po dllllh dobu?

sasa1983
2. dec 2015

@saurik ak Tvoja dcéra nebola v kontakte s BKM (čo mi nepríde ako reálne, pokiaľ si to od začiatku doslova striktne nedodržiavala aj pri kojení, alebo UM, alebo príkrmoch), tak robiť testy na protilátky na BKM je čistý blud. Nie nepridáva, keby to tam pridávali, vždy by to vyšlo pozitívne, testuje sa krv dieťaťa, u ktorého sa alergia predpokladá a teda môže mať protilátky na daný alergén. Ak pridáš horľavú látku do ohňa, bude to horieť tak či tak. Edko prospieva super, teda má 12m a pár dní k tomu a asi 9,5kg, narodil sa 2960g, takže v pohode. Ak je alergia, doslova, nie intolerancia, tak sa vyliečiť nedá, imunitný systém môže akoby spať, zvykne sa vynechať alergén a potencionálne zaťažiť znova za 2 roky, ale nebýva to celkom vždy úspešné, môže to zabrať, alebo nemusí, alebo len na krátku dobu. Alebo sa to môže len skomplikovať a pridá sa zkrížená alergia, napr. potravinová s inhalačnou...Toto by malo byť v kompetencii skúseného gastroenetrológa. Takisto hodnoty protilátok, ich hladín môžu kolísať, čo napovedá, akým smerom sa voči BKM imunitný systém odoberá. Špeciálnymi mliekami sa nič nelieči, len sa nedostáva dieťa do kontaktu s BKM, napr.. NEOCATE je strava absolútne rozlámaná na aminokyseliny, t.j. skoro úplne vstrebateľná, zažívací trakt je uchránený a oslobodený od gra procesov spojených s trávením a vstrebávaním a stáva sa akoby lenivejším. Pri alergii na BKM a následných ťažkostiach ale nie je na výber, resp. ak nie sú ťažkosti a je len alergia na BKM, tak stačí Nutrilon Alergy Care, alebo jeho šetrnejšia verzia Digestive Alergy Care.

zuz02
3. dec 2015

@ddanuskaa rataj s tym, ze zo zaciatku budes vsetky etikety citat. Ale casom si zvyknes. Mne vzdy telo povedalo, kde je kazein. Ak nemas problem so sojou, tak nahrad mlieko sojovym. Bud krabicove (ale kupuj to slovenske od ASP : sojova nahrada mlieka. Kupis napr.v Tescu al.Jedbote. Ceske praskove Zajic neodporucam, to obsahuje kazeinat sodny. Ja som po nom mala problem. Namiesto masla natieram Veticko,ale to som posledny mesiac nevidela na trhu, tak som si kupila Perla tip. No od masla to ma daleko, ale co narobim. Su aj sojove natierky. Do varenia dostat sojove smotany napr.od Alpro soya. Tie su uplne v pohode. Predava aj Tesco. DM-ko zase predava znacku Alnatura a ta je tiez fajn. Na pecenie pouzivam Palmarin- ten nic mliecne v sebe nema. Napr.Hera nie. Ta obsahuje kazein. A je toho vela na trhu. Ide o to, co tolerujes. Ja soju v pohode. Ale su aj ine"mlieka": ryzove, mandlove.... Taketo mlieko si mozes vyrobit aj sama doma. Ja mam kupeny Miomat ( kukni v googli). V nom si viem vyrobit aj sama mlieka, ktore su bez pridavnych zloziek. Pretoze mnohe tieto "mlieka" su prisladzovane. Pozri sa, zober to optimisticky. Bud rada, ze je to len kazein, co ti vadi. Mohol by sa k tomu pridat lepok a to by bolo horsie.

ddanuskaa
3. dec 2015

@zuz02 no manzel je uz asi 8 rokov na bezlepkovej diete, ale uz sme si zvykli a prisposobili sa, naucila som sa varit/piect...zaciatky boli tahsie....a teraz je to opat tazke, zas nieco nove, nepoznane....a neviem ako to varenie zosuladim....pre dcerku sojove nie je dobre, takze budem hladat nove suroviny, kravske mlieko som jej uz nahradila (kokosove, ryzove, mandlove, ovsene), dokonca mame vedla nas vegan obchod, kde som kupila maslo, tvrdy syr,...ale poriadne predrazene je to ☹ a ked idem do klasickeho obchodu, mam pocit, ze sa tam nic neda kupit :-/ Este sa chcem opytat, na etikete vyrobku je uvedeny kazein pod nazvom kazein sodny, alebo ma iny nazov?

zuz02
3. dec 2015

Praveze kazein velmi nepisu. Nesmie tam byt nic mliecne: mliecny tuk, srvatka, odstredene mlieko a pod. Ono teraz uz tie mliecne veci byvaju aj hrubo vytlacene. Tsk drzim palce. Pokial si clovek vari sam, je to v pohode. Horsie to uz byva v restauraciach, tam je niekedy problem si vybrat a dost casto zle oznacia alergeny v jedle. Ale to uz je o inom.

luba41
3. dec 2015

@saurik ked dojčíš, je dôležité aby si držala dietu aj Ty..ale je možné, že napr. kyslomliečne výrobky cez Tvoje MM nebudú škodiť.. / teda neviem, či máš odskúšané/..a je zbytočné dávať nejaké iné umelé mlieko..najlepešie rozbory sú- ak si sama odpozoruješ, čo v akej forma robí Tvojmu dieťaťu zle..proste nespoliehaj sa na žiadne testy od lekára..či vyšli pozitívne alebo negatívne
a orientuj sa podla tohto napr. https://www.modrykonik.sk/alergia-na-mlieko/

saurik
3. dec 2015

@sasa1983 dakujem za odpovede

saurik
3. dec 2015

@luba41 vdaka 🙂 No je pre mna tazsie odpozorovat tie reakcie. Viem ze ked zje mliecne, tak sa jej vyhodia flaky, teraz aj zvracala po 3 hodinach, ked som ju krmila inym jedlom. Ale ak jej mliecne nedavam a ja si nieco dam, neviem co jej to robi. Vyzera to ze nic, ale bojim sa ze jej to skodi aj tak vo vnutri :( Snazim sa aj ja drzat dietu

luba41
3. dec 2015