Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

modra1
2. feb 2011

@filipko Je super, ak Bio Gaia pomohlo, my s @luthien.k sme sa zhodli, že po čase už našim deťom tieto kvapky nestačili a prešli sme na Infants Dophilus, ktoré vyjdú aj o trochu lacnejšie, ale najmä sú účinnejšie. Úprimne, nechápem prečo dávaš malej mliečne keď vieš, že sa z toho vyhadzuje, že reaguje. Snažíš sa predstierať, že nejde o alergiu, ale čo iné to je? Lekárka v súkr. centre má žiaľ pravdu, presne tak môže skončiť odignorovaná alergia na BKM, ale aj nemusí. Vážne to chceš riskovať? Je jednoduchšie dávať dieťatku niekoľko mesiacov až rokov bezmliečnu stravu ako sa potom dívať na to, že možno v 8. rokoch ochorie na astmu alebo jej alergia na mlieko klamlivo vymizne, ale po čase sa prejaví ako inhalačná alergia. Prečítaj si prosím články z albumu kamzyk, @luthien.k prosím daj sem tie adresy, môžeš svoje dcérke veľmi ľahko pomôcť, určite chceš pre ňu len to najlepšie.
Mám rôzne skúsenosti s múdrosťami rôznych lekárov, bývam tiež v BA.

z.u.z.k.a.
2. feb 2011

@modra1 ak sa Ta smiem spytat, ktory z doktorov v Ba je dobry? a s kym mas dobre skusenosti??? dakujem

modra1
2. feb 2011
z.u.z.k.a.
2. feb 2011

@modra1 IP 😉

filipko
3. feb 2011

modra,

preco sa teda nevyhadzuje ked uziva probiotika?
dik

svetka157
3. feb 2011

@luthien.k
ja mam skor nazor na tieto nase alergie, ze je to viac menej psychicka zalezitost - ja ked som ju mala, tak som mala velke stresy v zivote a moj muz prestal fajcit, bol silny fajciar... 😉
Este raz dik za tipy na tie mliecka, dnes nabehnem do lekarne... Inac robila som rano puding z toho ryzoveho napoja z DMky a nejaky bol riedky 😅 Ale tak chutilo nam...

@filipko mojmu malemu tiez ustupili problemy s krvavou stolicou po bezmliecnej diete a podavani Biogaye 2x denne, potom uz len 1x denne... ked som podavala 1x a zaviedla mliecne vyrobky, mala som podozrenie na problemy znovu...
Inac lekarka mi hovorila, ze probiotika by sa po 3 mesiacoch mali obmenit za iny kmen. Tiez sme potom mali Infant dophilus... Ale mne sa nepacilo riesenie, ze mu podavat vkuse probiotika, vsak to je tiez forma zavislosti, potom si na to organizmus zvykne a nebude vediet bez nich fungovat - moj nazor.
A tiez si myslim, ze ty mas postoj "nevidim-nepocujem" tak si to nekomplikujem... nevies co sa odohrava vo vnutri toho maleho telicka... moj maly je tiez zdravy a momentalne nema ziadny problem, ale neriskujem sa na tu dietu vykaslat, ta dieta mu urcite neublizi...

svetka157
3. feb 2011

@filipko aha, pozeram, ze vy tu alergiu z krvi nemate potvrdenu, tak pockaj na vysledky... ako dlho to u vas trva? u nas to bolo 2,5 mesiace 😒

lucia32
3. feb 2011

@blandik trošku som sa o to zaujímala a vychádza mi to tak, že nie poisťovne limitujú lekárov, ale zrejme lekári šetria na pacientoch a za ušetrené body z poisťovne si nakupujú kozmetiku a pod. v lekárni...nechcem nikoho očierňovať, ale ruku do ohňa by som za to nedala...ja už to neriešim, kedže som si nedala tu namahu pred a lekárka je moja známa...tak už nič, ale odporúčam predtým ako vám lekárka začne písať recepty, alebo je vám jej osoba ukradnutá, vyžiadať si písomne stanovisko z vašej poisťovne, že poisťovňa nelimituje počet mliek na mesiac....budete to mať čierne na bielom a lekárka vám napíše podla potreby...zo zákona sa to nejak prepočítava podla veku a hmotnosti....kolko by malo diaťa vypiť na deň x počet dni v mesiaci.... dufam, že som niekomu pomohla, nie sú to 100% info, neprešla som tým...ale jedna maminka to tak riešila a maju po probleme...žiadne 3-4 ks na mesiac, ked babo potrebuje 8 😠

svetka157
3. feb 2011

@luthien.k
tie vysledky som si overovala u kamosky, tiez jej synovi robili take iste testy ako mojmu malemu, tak ona tam mala len : anti milk kvantit. a ref.hodnoty 0-17 a jeho skutocnu hodnotu(my mame 43).Takze nic blizsie sa ani ja nedozviem 😒

mery.maja
3. feb 2011

Mamicky dakujem vam za pomoc.Luthien.k poprosim ta o ten link co spominala modra1....skusim sa tam popozerat... 🙂

filipko
3. feb 2011

svetka, naozaj neviem podla coho sin usudila, ze moj postoj k mojim detom je ako si to nazvala ... "nevidim-nepocujem" tak si to nekomplikujem... nepoznas mna ani moju situaciu...
Ja drzim dietu od kedy sa mala narodila, a takisto aj moje dieta.
Jednoducho zistit z coho sa ti vyhadzuje nie je vermi jednoduche. Ani drzat dietu nie je jednoduche ako sa to zda...Z casu na cas mas chut na niektore zakazane potraviny.
Lekarka nam ponechala asi 10 druhov potravin ktore mozeme jes. Tak prepac, ze som sa tesila z toho ze dietatu nieco na kozu zabralo, ze sa nevyhadzuje a neskrabe sa do bezvedomia, nerobi si rany...na co davaju lekari kortikoidove maste aby nedoslo k infekcii a ktoré maju velke neziaduce ucinky . A ze jej z casu na cas mozem dat aj ine potraviny.
Podla mna nemas potuchy o com ja hovorim, tak ma prosim ta takto neurazaj.
Keby som bola ako hovoris / nevidim-nepocujem" tak si to nekomplikujem/, tak nie som na tejto stranke, myslim, ze sa tu mamicky chcu niecomu priucit a nie si veci nekomplikovat.
F.

blandik
3. feb 2011

@lucia32 - je to hrůza...ubírat dítěti mlíčko pod záminkou limitů...ale co se dívím, nám alergoložka, když jsem se zmínila o Neocate rovnou řekla, že ona nemá jediného pacienta na Neocatu - což považuji za absurdní...Prostě si nechce dělat potíže s pojiš'tovnou..

svetka157
3. feb 2011

@filipko mozno vyznel moj prispevok tvrdsie ako som myslela, tak sa ospravedlnujem, naozaj som to tak nemyslela, ja ta nepoznam... reagovala som len na to, ze sama si priznala, ze malicka sa po podani mliecnych vyrobkov vyhadzala... to je dost dobry dovod sa touto vecou zaoberat... A chcela som ti napisat, ze mojmu synovi tiez ustupili po podani probiotik priznaky, ale zrjavne to problem nevyriesilo - podlah jeho testov. Verim tomu, ze bude chciet cokoladu, jogurt, ked uvidi niekoho jest, alebo kolacik (a ja tiez nemozem, kedze este kojim) ale tak viem, ze to robim pre neho a vydrzime...
Ja som si az neskor vsimla, ze si pisala, ze vysledky testov este nemate.
Ja ti zelam aby vam vysli dobre vysledky, je mi jasne, ze robis vsetko pre svoje dieta a prisla si sa sem v dobrom podelit o svoju skusenost... akurat s tebou vo vsetkom nesuhlasime... a to snad mozme, nie?

blandik
3. feb 2011

@svetka157 - máš recht, alergie můžou být v pozdějším věku vyvolané stresem, nemocí apodobnou zátěží, ale současně jsou tuším už geneticky dané - ta atopie je vrozená, jestli se pak atopie manifestuje, to záleží na vnějších podmínkách - může se aktivovat.

K těm probiotikům - nemůže tam jít o závislost - dítěti se cca do dvou let vytváří střevní mikroflora, podáváním probiotik tomu jen pomáháme...ale je zajímavé info, že by se měly probiotické kmeny střídat...I sobě uděláme službu, pokud v našem věku budem si dávat třeba probiosan...

svetka157
3. feb 2011

@blandik vidis to, a ja som vzdy vsetko radsej riesila prirodnou cestou a namiesto probiotik som si dala acidko alebo zakysane mlieko, jogurt... no ale kedze mame bezmliecnu dietu, tak hold, musim siahnut po probiotikach 😎

blandik
3. feb 2011

@svetka157 - ten rozdíl je v tom, že v acidof. mléku, jogurtu je těch kmenu nesrovnatelně malinké množství oproti probiotikům /ve Fuchsovi byla přímo nějaká tabulka, kolik jich v čem je.../, takže proto je dobré probiotika jíst (i kdybys nebyla na nemléčné dietě). ale chápu, co myslíš...umělé doplňky výživy mi nejsou sympatické.

luthien.k
3. feb 2011

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/

Holky, tady studujte 🙂 Je to zaměřené na atopický ekzém u dětí, takže ne přímo na ABKM, ale jsou tam zmíňky o prevenci alergií obecně a pod.

luthien.k
3. feb 2011

@modra1, @filipko, Bio Gaia, co mi říkala kam.zyk, jsou dobré cca do 18 měsíců věku, pak nejlépe Infant Dophilus.

luthien.k
3. feb 2011

@svetka157, ten pudink - je dobré dát cca 1,5 - 2 x větší množství pudinku, než se dává normálně, jinak je to sice dobré, ale řídké. Fajn je také zahustit to třeba strouhaným jablíčkem apod.

filipko
3. feb 2011

OK, Svetka, v pohode...

Blandik, nevies mi prosim vysvetlit preco sa mala 12 mesiacov vyhadzovala a zrazu ked jej dam probiotika, tak to prestalo? Rada by som pochopila tomu aký vplyv maju probiotika na crievka. Viem ze obsahuju dobre bakterie a zaroven posilnuju imunitu, ale ako je to v tychto alergickych pripadoch?
Myslis, ze ked jej davam probiotika a nevyhadzuje sa , mohla by som jej pomaly davat mliecne potraviny? Moja detska lekarka mi praveze bifidusove jogurty odporuca, vraj nech si na ne pomaly zvyka 😒

luthien.k
3. feb 2011

@filipko, já myslím, že probiotika pomohla "dozrát slizniční bariéře střeva" Tvojí holčičky. Ta má mimo jiné ten význam, že pokud je správně "nastavená", zabraňuje propouštění alergenů z potravy dál do těla. Ty "hodné" bakterie ve střevech umí i to, že podporují mechanismy přirozené imunity a dokáží navodit toleranci na potravinové alergeny. U atopického ekzému je to známá věc, že to takto může fungovat, ale je fakt, že u vás, pokud to proběhlo, jak si myslím, to fungovalo téměř zázračně 🙂
Nicméně - já bych zatím byla opatrná s těmi mléčnými výrobky, vydržela bych ještě pár týdnů, měsíc, dva, dávat probiotika a nedávat mléčné věci aneb zbytečně bych to neuspěchala. Očividně je ten proces dobře nastartovaný, ale může do toho přijít nějaká nemoc, antibiotika apod. a mohlo by se to zase zvrtnout. Toť můj laický názor.
Jestli kojíš, dávala bych si sem tam něco mléčného, jogurt, tvrdý sýr třeba, aby se to dostalo do MM (jsou tam BKM en nanogramy) a tím se prohlubovala tolerance na BKM, ale raději takto pomalu. Možná by mi to kam.zyk vyvrátila, ale myslím si prostě, že opatrnosti není nazbyt.

modra1
3. feb 2011

@filipko _súhlasím s vysvetlením @luthien.k, začala som písať niečo podobné, ale medzitým odpovedala ona a keďže je to omnoho výstižnejšie, radšej som svoj text vymazala. Myslím, že je dobré vydržať s bezmliečnou diétou čo najdlhšie a určite by som nezačínala s podávaním mliečneho v tomto čase, ale až niekedy v lete, keď dieťa nie je až tak ohrozované infekciami, keď telo nemusí bojovať s chladom a následne vykúreným priestorom, keď má v strave viac čerstvého ovocia a zeleniny. Pre imunitu je každý mesiac k dobru. Probiotiká sú malý zázrak, verím tomu a každý mesiac nechávam za ne v lekárni dosť peňazí. Každopádne, najvýraznejší efekt majú hneď na začiatku po niekoľkých dňoch užívania, neskôr si na ne telo ako keby zvykne.
Je na tebe ako sa rozhodneš, ale tu ti budeme radiť s mliečnym pre malú počkať. Vyrážky nie sú jediným prejavom alergie, ale keď nie sú, niet sa veľmi o čo oprieť. ALergia na BKM môže mať rôzne prejavy, odpíšem od MUDr. Fuchsa: kožné- začervenanie, opuchy úst, žihľavkovité vyrážky, dermatitída, ekzém, tráviace - zvracanie, hnačky, prímes krvi v stolici, respiračné - problémy s dýchaním, nádychová alebo častejšie výdychová dýchavičnosť, systémové - neprospievanie, nepokoj, koliky, poruchy spánku, chudokrvnosť.
Ak sem napíšeš viac, možno sa ti bude dať konkrétnejšie poradiť, prečo máte také prísnu diétu, prečo len 10 potravín? Má malá nejakú inú chorobu?
Je tu naozaj veľa žien a veľa detí s prísnou diétou, takže sa chápame a podporujeme.

janka
3. feb 2011

@filipko uplne suhlasim s @luthien.k a @modra1 Ja viem, ze svojej lekarke veris... aj ja som verila 😒 ... ale preverila. Dcera mala "len" koliky a neklud. Moja detska aj alergologicka mi pri podozreni na ABKM tiez odporucali aby som si kupila Actimel, ci jedla dalej syry a jogurty. Tiez vraj nech si zvyka, vsak raz si zvyknut musi... A robila som to dalsich 6 mesiacov... az sa malej vyvinuli dalsie alergie (na maso, ryzu..) 😠 potom som si povedala "A dost!!!" Sadla som na net (velmi mi pomohly kocky tu), oslovila som (priamo telefonicky) odbornikov a zistila som, ... ze som to jest nemala ☹ A davala som aj probiotika 😅 Teraz jeme uz len (7potravin) zemiaky, jahly, kukuricu, pohanku, fenykel a jablka a cucoriedky.
Co sa tyka probiotik pridam este dalsi pohlad: veeelmi laicky povedane: Imunitny system potrebuje stale nieco "robit". V dnesnej dobe je omnoho menej vystaveny infekcnym agensom, ale ked ma k dispozicii dobre crevne bakterie, je spokojny. Ak nema proti comu "bojovat" obracia sa proti zlozkam potravy (BKM), ci bunkam vlastneho tela (autoimunitne ochorenia).

Inak zajtra ideme konecne na gastro, cakali sme 3 mesiace, tak som zvedava.... ale nechce sa mi na biopsiu ☹

dagina
4. feb 2011

Ahojky maminy,
nevím zda to jsem úplně patří..., ale pokusím se zeptat. Dvouměsíční dcera trpí na větry, podáváme Sab, jakštakš to pomáhá. Teď jsem ho na dva dny vysadila a včera měla dost velké bolení, když se jí pak podařilo vykadit, stolice byla tmavě zelená - jako kiwi. Zelenou stolici občas mívá. Kojm jí, takže se vyhýbám alergenům součastně mám vypozorované, že nesmím opět jako u první dcery mléko a mléčné výrobky.-pravda, tento týden jsem měla dva jogurty... . Co mohlo vyvolat takto tmavou stolici a takové křeče? Poslední dobou jsem ulítlá v hojné míře na mák, mám podezření i na meltu . Děkuji za každou zkušenost.
Každopádně ráno volám ještě mudře.

lucia32
4. feb 2011

@luthien.k tak to som zistila predvčerom, robila som puding s ryžovym mliekom a ostala nam riedky a z druhej davky skoro vodička, ale aspon sme mali dobrú instantnú krupicu 😉

lucia32
4. feb 2011

@filipko probiotika sa väčšinou pri takychto stavoch odporúčajú ako prvé, je fajn, že sa vám to zlepšilo...dr. dokial nie je odborníčka velmi never, nemajú túto problematiku naštudovanú, aj nám naša v pohode odporúča jogurty aj ked máme potvrdenú ABKM, keby si dala aspon tu namahu a našla si na nete čo to je a čo môže dieťa jesť, dokial niečo vypustí z pusy 😝
Neviem síce ako pomáhajú probiotiká pri alergiach....podporujú síce imunitu, ale hlbšie som sa tým nezaoberala...už budem, dala si mi chrobáka do hlavy 😀

lucia32
4. feb 2011

@luthien.k Ďakujem za vysvetlenie 🙂 ohľadne probiotik

filipko
4. feb 2011

Ahojte, velmi pekne ste mi to vysvetlili dakujem vam za rady, budem sa toho urcite drzat. Buduci tyzden idem pre vysledky krvicky. Tak mam z toho trosku strach, ze to nebude dobre...potom sa ozvem 🙂
Este raz dakujem.

luthien.k
4. feb 2011

@filipko, nechci Tě strašit, ale i když budou výsledky v pořádku, pořád to neznamená, že malá neměla (nemá) alergii na BKM, bude to znamenat jen to, že nemá alergii "atopickou". To znamená, že se alergické reakce neúčastní IgE protilátky. Z alergiků na BKM má cca 60% z nich alergii "pravou", tj. které se účastní tyto protilátky, a 40% z nich má tzv. nonIgE alergii, někdy taky zvanou nesnášenlivost BKM. Jde taky o alergickou reakci, ale účastní se jí jiné složky imunity a nedá se zjistit z krve ani jinak než eliminačně expozičním testem (vysadím potravinu - zlepší se klinický stav - nasadím potravinu zpět - opět dojde ke zhoršení). Na to by dobrý lékař měl upozornit 😉

luthien.k
4. feb 2011

@lucia32, dej víc pudinku, než se dává obvykle, nastrouhej do mléka třeba kus jablka (jestli ho snášíte) a bude to hustější 😉