Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
12. mar 2011

@marianas, 100% spolehlivé testy neexistují, ale napovědět mohou (ony ty výsledky nejsou spolehlivé, vycházejí falešně pozitivně i falešně negativně, navíc skoro polovina dětí má typ alergie na BKM, který se z krve zjistit nedá vůbec), ale je samozřejmě možné si je nechat udělat - z krve - u alergologa nebo gastroenterologa - a to u BKM specifické protilátky sIgE a o íntoleranci laktózy může vypovědět test na protilátky IgA a IgG (pak se dělá také výdechový test, ale to až u starších dětí). S pediatrem jsi se radila?
Při takovém projevu, jako máte vy, se bude těžko eliminací a znovu zavedením mléčného výrobku rozpoznávat, zda jde o BKM nebo intoleranci laktózy, nicméně u intol. lakt. je obvykle jogurt snášen (i když ne také vždy). Kdybys zkusila dát například mléčnou kaši, tak u intol. latk. by ten projev mohl být výraznější (díky většímu obsahu laktózy).

janka
12. mar 2011

@luthien.k a @modra1 zahada rozlustena 🙂 : nie je to kys. citronova, ale cukor= sacharoza. Nechtiac ho postupne dostavala v zavaranine, v kukuricnom slade, cerstvom kompote. Jedna maminka mala tiez rovnaku skusenost.... naprv myslela ze kys. citr (tiez podla zavaranin 😉 ) a potom na biopsii zistili, ze chyba enzym sacharaza. Okrem toho som zistila, ze jej vadia jablcka, aj jabl dzus, ale tie robia "len" vyrazku okolo pusinky. Tak asi aj ta citronova stava v margarine.
Inak sme dostali pixlu Neocate, ze mame skusit, ked ho nebude jest, potom bude biopsia.

luthien.k
12. mar 2011

@janka, no vida... A co výsledky od Fuchse, jak se to rýsuje, něco nového? Tu sacharózu jsi s ním taky konzultovala?
Kdy budete zkoušet Neocate? Na to jsem teda zvědavá aneb dost bych se divila, kdyby to malá chtěla, když má mlíčko od maminky 😉 Ale třeba ano!
Hele, že Ty píšeš občas česky, občas slovensky - nebo se pletu? 😅

missy97231
12. mar 2011

@janka mimo temy... Ako sa mate s miskou?? Dlho sme sa nepoculi 🙂

janka
12. mar 2011

@luthien.k ano, podle toho, komu prave odpovidam 😉 To vis, slusnost i deformace 😀 . Slovenka zijici v Cechach nekolik let...
Alergolog nam poslal postou zpravu, kde v podstate neni nic noveho, lab testy temer vsechno negat... na to neco malo se asi zeptam Verky, ale nic specifickeho... diagnoza potvrzena APT (patch testy), a ze se mam ozvat telefonicky, kdyz se neco zmeni (ztrata kojeni a nutnost jine vyzivy). Stejne se mu musim ozvat, protoze nenapsal co dal s ockovanim.
Pak jsme byly na gastru, ale mala uz neprospiva (No neni divu na te nasi diete). Tak nam napsal 1 Neocate, jestli si zvykne. Prvni den vypila cca 70ml. Ale uz mela horecku.. do druheho dne pusinka plna puchyrku, natekly dasne... ma herpanginu. Tak se ted trapime s tim. Nechce ani jist a pit (krome mm), chudinka. Nabizim ji i ten Neocate, trochu si nekdy cucne. V pondeli mam zas volat na gastro, co dal.... A ano rikala jsem, ze ji vadi cukr, ze muze byt...
A mas zkusenosti, ze si nejake deti zvykli na Neocate pri mm?
@missy97231 IP 😉

modra1
12. mar 2011

@janka čo som tu čítala, niektoré kojené deti akceptujú Neocate v kaši alebo inm jedle, skús tak. Ale keď vypila 70ml, tak podľa mňa ho bude piť. Prajem nech sa čím skôr vylieči.

maca_p
12. mar 2011

@janka moj maly neocate neudrzal ani v zaludku, hned ho vyzvracal. mlieko a aj zarobeny v kasi ☹ . to co mu preslo cez traviaci trakt sa premenilo na riedku, ciernu, zapachajucu hnacku.

janka
12. mar 2011

@maca_p a co ste potom jedli? Mohli ste nejake maso?
No ja som ho tiez skusila, dopila som po malej co ostalo, ale teda tiez som si nebola ista, ci to nepoleti von. Dnes som ho urobila redsi.Nastastie zatial vyrazne zmeny stolice nemala, ale ona reaguje niekedy az na 6-7 den.
@modra1 tiez si myslim, ze v jedle by to skor chcela, ale zatial nam kazal iba cisty (ani glukopur). Dnes som jej tam ale ten glukopur pridala, lebo fakt skoro nic nezje.

maca_p
12. mar 2011

@janka s GAE sme sa dohodli, ze sa vratime k hypoalrgennej bebe. to tiez nic moc, ale lepsie . od 21 mesiacov som mlieko uplne vysadila. masko papa vsetko, okrem pecene, tu tiez niekolko x vyzvracal, tak uz ani neskusam. ale u nas je hlavny problem atopicky exem. vyskusali sme uz vsetko, 4.4. ide maly na liecenie zamerane prave na atopikov na 21 dni. a 25.5 koooonecne ideme na odber krvi na alergologiu, tak dufam, ze z tychto testov uz budem konecne mudrejsia. zatial stale pokus-omyl-stabilizacia... ja som ho tiez ochutnala, ani sa nedivim, ze ho vygrckal... uz HA beba je bleee ale neocate 😝 ...

janka
12. mar 2011

@maca_p tak aspon ma prisun bielkovin z masa, bez mlieka zit moze, len treba sledovat prisun vapnika 😉
Len si nerob falosne nadeje z alergo vysetreni. U polovice alergikov byvaju negativne. A skutocne najlepsia metoda je EET. Skusali ste takto systematicky?

maca_p
12. mar 2011

@janka ano, mas pravdu. len to mäso pozuje a viac vypluje ako zje. miluje akurat suncicku, ale to je len presolene nieco... strukoviny mi tiez nechce jest aj ked su uplne rozmixovane. takze tiez sa trapim s jedlom.
EET sme neskusali, ani som o nej nepocula pravdupovediac. google mi vyhodil akurat emocnu energeticku terapiu - mas toto na mysli?

alergo, no toho sa tiez obavam, lebo GAE mu robila test na mlieko a vysiel negativny. tak asi "len" intolerancia.

luthien.k
13. mar 2011

@maca_p, EET = eliminačně expoziční test, tj. test s vysazením potenciálně alergenních potravin z jídelníčku (kojící matky i prcka), a to na dobu minimálně 2 - 3 týdny, sledování reakce (zda dojde ke zmírnění potíží) a poté opětovné postupné zavádění těchto vyřazených potraviny zpět a opět vyhodnocování reakce. Je to jediná skutečně spolehlivá metoda, i když do ní tedy vstupují i další vlivy, jako jsou nemoci, očkování atd., takže někdy se to třeba musí opakovat, ale pokud je nonIgE alergie (jak Ty píšeš intolerance, někdy se tomu taky tak říká), tak je to zdaleka nejlpeší metoda (existují ještě ty APT testy na tyto nonIgE reakce, jak psala janka, ale ty se zatím nepoužívají zdaleka všude).

@janka, ajaja, chuděra, tak uvidíš po odeznění nemoci, jak jí bude Neocate šmakovat. Výsledky tedy pozitivní jen z atopy patch testů... Aspoň něco. Jak vám poradí s očkováním, to mi dej vědět, na to jsem zvědavá. Zkušenosti (vlastní ani zprostředkované), že by si děti zvykly v takhle vyšším věku na Neocate při kojení bohužel nemám.
Klidně můžeš psát slovensky, abys to měla jednodušší, mně to nevadí, je tu hromada slovenských maminek a já se tak aspoň něco naučím (poslední poznatky mám například takové, že paplón je deka, přikrývka 😀)

maca_p
13. mar 2011

@luthien.k diky za vysvetlenie, vidis ako sa clovek cez google rýchlo dostane do uzkych 😀 .
a paplon nie je deka 😉 , paplon je v posteli a deka na gauci 😉 a obe su prikryvky 😵

luthien.k
14. mar 2011

@maca_p, děkuju za dovysvětlení paplonu 😀 Takže přikrývka na hlavní spaní, ne na válení se na gauči 😀

uankab
14. mar 2011

@janka , neocate ma velmi specificku chut a dost vyraznu vonu... nasa mala je stale na MM, neocate pouzivame do varenia, kasiciek atd uz vyse pol roka, tak mi ho zje ale cisty ho vypit nechce... ak jej do neho dam trosku pomarancoveho dzusu, tak to zvykne vypit... tak drzim palce, ak ti ho vypila prvy krat to je dobre znamenie 😉
a nezlakni sa, stolica sa moze prechodne zmenit, my sme na zaciatku mali taku do zelena ale potom sa to upravilo... prajem rychle vyliecenie!

kaja73
14. mar 2011

@janka Moj pil neocate 5 mesiacov.začala som s glukopurom a po tyždni už bez neho.U nas sa to vyvrbilo dost zaujimavo,maly ho začal uprednostnovat pred mm.A od kojenia sa sam odstavil v necelych 8m.A potom pil už len neocate.Aj ked som si mm odsalal a davala z flasky ,tak ho vypluval a neocatu nasledne vypil 2 deci.Moj Patuš je proste daky čudny 😝 😕

martinkah
17. mar 2011

mamicky, ktore uz mate skolkarov - poradte...
Nas drobec s ABKM by mal ist v septembri do skolky.. kedze sme na prisnej HA diete, skolkarska strava nehrozi, dietna skolka je obsadena. Vlani v marci, ked mu zistili ABKM, mal pozitivne IgG na mlieko, ostatne v norme, teraz mu vysli vsetky hodnoty v norme, len trochu znizena bunkova imunita, aj anti-milk hodnoty su ok, aj dalsie 4 testovane potraviny takze "papierovo" je to v podstate zdrave dieta. Keby sme mali"dokaz" ze je alergicky na niektore potraviny, zriadovatel skolky- mesto - by nam mohlo schvalit vynimku, aby sme nosili vlastnu stravu do skolky, takto to nehrozi, neviem, co robit.. len dufat, ze do septembra budu dalsie odbery a budu pozitivne.. co robit?

modra1
17. mar 2011

@martinkah riešila by som to priamo s vedením škôlky, dnes už nie sú alergické deti žiadnou výnimkou, mali by v tomto vyjsť v ústrety. Normálne sa dohodnúť.

luthien.k
18. mar 2011

@martinkah, skutečně dohoda není možná?
Jinak jestli měl pozitivní IgG, tak to stejně z pohledu alergie na BKM neznamená vůbec nic, tato hodnota o alergii nevypovídá (i když se to dříve myslelo a i dnes se člověk může setkat s tím, že lékaři, hlavně gastoenterologové, s touto hodnotou laborují, ale Ti, co sledují nové poznatky, tak vědí, že tomu tak není), důležitá je hodnota IgE!!!

martinkah
18. mar 2011

@modra1, @luthien.k,
vdaka za reakcie,
s riaditelkou skolky aj veducou jedalne som hovorila, bolo to este v case, ked som verila, ze budeme mat od alergologicky potvrdenie, ktore bude postacovat na schvalenie vynimky.. inak mi vlastnu stravu urcite donasat nedovolia, mozno ze mu naleju Hafer Drink namiesto mlieka alebo daju chlieb iba cisty, bez pomazanky..
lekarka tvrdi, ze bez tych pozitivnych hodnot mi to neschvalia (skusit by som to samozrejme mohla, ale ako, ked na papieri nemam nic), ale ze nam pre skolku da zoznam potravin, ktore neodporuca... keby tam dala vsetko, co mu ja nedavam, tak sa chytia za hlavu (ved jedava iba morcacie, jahnacie, mozno bravc. panenku, bez korenia, dieta bez vajec , mlieka..)... kto vie, ako vyzeraju jedalnicky v skolkach, vie, ze to je samy alergen.. mlieko, vajcia, ryby, paradajky..

inak, dufala som, ze ked uz ma aj IgG na BKM v norme, nebude reagovat, ale reaguje a lekarka stale opakuje, ze ona by uz BKM davala (vravela aj pred poslednymi odbermi), aj ked su slabe reakcie a aj fakt neviem, co si o tom mysliet... skudali sme emental 3 dni, potom asi po 3 tyzdnoch jogurt 1 kelimok a po case zasa 1 jogurt a vzdy sa mu objavia 1-2 nove ekzemove polcentimetrove fliaciky.. uz skusat nemienim, najskor v lete, pred skolkou

lusana
18. mar 2011

@martinkah ahoj, syn tiež nastupuje od septembra do škôlky, máme alergiu na vajce a mlieko potvrdenú aj krvnými testami od alergologičky. Pri zápise nám na prihlášku detská doktorka iba napísala alergia na mlieko a vajce, odporúčam dodržiavanie dietneho režimu, podľa aktualneho stavu. Nič iné sme nepotrebovali, so školkou som sa dohodla, že ešte pred nástupom upresním, čo môže jesť a potom budem kombinovať stravu zo škôlky s tým, čo prinesiem z domu, ak bude niečo, čo nemôže.
Nám alergologička tiež odporučila po trochách zavádzať jogurty a tvrdé syry, z vajíčka žltko / na žltko má slabšiu alergiu/, tiež sa mu robia malé ekzémy, jogurt dávame každý deň activiu bielu sladkú, občas trocha syra

martinkah
18. mar 2011

@lusana, ahoj, tvoj syncek ostatne alergeny jedava? myslim ryby, kuracie maso, hovadzie, paradajky, strukoviny,kakao a pod.? v nasej skolke mi vraveli, ak by bolo tych "zakazanych" potravin malo (napr. len mlieko), ze sa budu snazit mu stravu upravit, ale u nas je ich teda dost.. takze ti dovolia nosit stravu aj bez oficialneho suhlasu zriadovatela? teda, vy by ste ten suhlas asi aj ziskali, kedze mate pozitivne krvne testy..
takze maly reaguje aj na BKM aj zltok a napriek tomu malicko davate? ja som z toho jelen, kedze @kam.zyk vzdy tvrdila, ze urobit EET a ked nie je reakcia, v malych mnozstvach podavat, aby sa nastolila tolerancia, ale ked je reakcia, okamzite prestat s podavanim, nasa lekarka hovori nieco ine a ak som dobre pochopila, tvoja to co ta moja..

modra1
18. mar 2011

@lusana volá sa to nastoľovanie tolerancie, akurát sa to robí oveľa pomalším tempom, zvlášť u takých malých ako je tvoj syn. Jogurt denne je dosť aj pre zdravé dieťa, odporúča sa podávať asi 2 jogurty za týždeň a kvalitné, u nás napr. Zvolenský biely (obsahuje mlieko a jogurtové kultúry), môžeš mu do toho zamiešať kúsky ovocia alebo výživu, ovsené vločky ..... Napriek agresívnej reklame activia nie je vhodná pre deti, vlastne reklama je zameraná len na dospelých, mrkni zloženie, nemá to veľa spoločné s jogurtom. Nechcem strašiť, ale takým spôsobom mu vôbec nemusí alergia na bkm vymiznúť, dokonca mu to môže prejsť do problémov so zahliením, opuchom slizníc, infekty, zápaly stredného ucha. Viď môj syn, má 6 + má všetky opísané problémy, ktoré sa prejavili až po nástupe do kolektívu, a stále reaguje na BKM, alergia mu bola zistená až keď mal 4, vzhľadom na nevhodné rady lekárov som postupovala podobne ako ty. U dcéry to robím úplne inak a pevne verím, že nedopadne tak ako syn.

lusana
18. mar 2011

@modra1, práve tá activia mu robí najmenej po ostatných jogurtoch bol vysypaný aj na iných častiach, tie malé fliačiky videla aj alergologička a odporučila pokračovať, u nás je toto minimálna reakcia, keď bol menší a plne kojený, ak som zjedla ja jogurt bol vysypaný od hlavy po päty a to iba po tom stopovom množstve, čo prešlo do mlieka. Viac ako rok sme držali striktnú dietu a k tomu celému jogurtu sme sa samozrejme dopracovali postupne, začínali sme čajovou lyžičkou, potom dvomi, neskôr pol jogurtu, teraz celý.

@martinkah ostatné alergeny jedáva, postupne sme skúšali načo reaguje po troškách, keď nereagoval, tak sme začali jedla dávať, našťastie reaguje iba nato mlieko, vajce, kiwi a zrejme aj nejaké farbivo alebo konzervant, lebo keď mu dám jogurt ochutený je vysypaný, aj kečup môže iba určitú značku. snažím sa hlavne variť doma, viem, čo do toho dávam a stále ho sledujem.
Tej školky sa obávam aj ja, skusím to kombinovať tu ich stravu a keď bude niečo ako omáčka, tak prinesiem svoje a budem pozorovať ako bude reagovať, keď to nepôjde, a bude mať nejaké veľké ekzemy, prípadne sa zhoršia výsledky, tak asi bude chodiť iba na doobedie bez stravy

lusana
18. mar 2011

ešte niečo výsledky testov sa nám v poslednom období zlepšili, aj chorobnosť je menšia, vždy iba dávam pozor aby fliačiky neboli tmavo červené, zapálené, keď sú iba svetlunko ružové, alebo suchá koža tak pokračujem

modra1
18. mar 2011

@lusana _strava v škôlke _ minule po mesačnom pobyte doma a bez mlieka prišiel s akútnym ekzémom na starých ložiskách. Pátrala som a bravčový perkelt. Ja ani neviem čo to je, ale našla som si, že sa do toho dáva mlieko alebo aj smotana. Každý deň majú pomazánky (maslo, tavený syr, vajce), tak jedáva suchý chlebík. Dnes mal na olovrant suché cornflaks.

modra1
18. mar 2011

@lusana môj malý do nástupu do škôlky bol chorý iba raz, mal nádchu. Po nástupe sa to rozbehlo, má 6 a už bral 6xATB z toho 3x zápal stredného ucha. Držím teda palce.

lusana
19. mar 2011

@modra1 ďakujem, viem, že ten nástup do škôlky nebude ľahký, tým, že v mnohých jedlách ani neodhadnem, či je mlieko alebo smotana. Rozmýšlala som ešte zájsť do vývarovne, kde varia stravu pre škôlku ísť sa s nimi poradiť, nech mi dajú nejaký zoznam, kde to pridávajú. A keď na jedálničku nebudem nejaké jedlo poznať, tak snáď aj učiteľky radi poradia.
Pre toto všetko sa snažím teraz syna priúčať postupne aspoň na tie mliečne výrobky a ostatné alergény, na ktoré nereaguje. Nemôžem ho dať teraz do sterilnej skúmavky bez alergenov a potom šup do škôlky, kde sa stým stretne ani nebudem vedieť ako. Potrebujem vyskúšať všetky druhy jedla, aj preto, že chcem zistiť akým spôsobom reaguje.

ešte sa chcem opýtať reaguje malý aj na maslo? práve to by som chcela synovy ešte presne pred tromi rokmi zaviesť do stravy, keďže viem, že maslo pridávajú do každej pomazánky

janka
20. mar 2011

@luthien.k @modra1 @uankab @kaja73 dakujem za reakcie 😉 Bol to tazky tyzden, mala stale visela na mne, nic nejedla, samozrejme schudla... preto pisem az teraz. Tak sme s Neoacatom dopadli tak, ze ho zje uz iba v jedle (polievka, puding). Zial uz mame dalsiu alergiu (kukurica), vysadili sme ju pred par dnami a teraz cakam ci sa bolesti bruska budu zlepsovat po vysadeni kukurice ci zhorsovat z Neocate, lebo u nas sa to prejavuje az po 6-7 dnoch pravidelnej konzumacie.

luthien.k
20. mar 2011

@janka, ahoj, to mě mrzí s tou kukuřicí, u vás je každá potravina celkem ztráta... 😔 S tím Neocate doufám, že by se to ještě mohlo změnit, až jí bude líp, přece jen při nemoci nemají obvykle děti chuť skoro na nic.