Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
5. apr 2011

@terina25, probiotika jsou důležitá u alergiků, určitě dávat pořád. Vitamíny bych klidně vynechala, nevím, jaké jsou konkrétně tyto, ale bývají plné barviv a aromat, což je pro alergiky nevhodné. Pro posílení imunity jsou daleko lepš probiotika.
Kokosové mléko - od roku do vaření ano, na pití ne (je to tam pak na konci...).

terina25
5. apr 2011

@luthien.k ešte k tým potravinám,čo si mi napísala v maily.aké sú približné ceny?aby som mala aspoň nejaký prehľad.aj keď u vás je to asi iné cenovo

luthien.k
5. apr 2011

@terina25, při prokázané alergii na vejce se nesmí kuřecí z důvodu vysoké pravděpodobnosti zkřížené alergie, alergici na vejce taky často reagují na peří a roztoče (podobné inhalační alergeny), takže je dobré se zbavit všeho péřového, nemít doma papouška a učinit protiroztočová opatření: http://www.proalergiky.cz/texty/alergie-na-rozt...
Ovocné čaje - nejsou vhodné, klidně mu udělej slabý rooibos, pokud nemá problém s ovocem, tak lze osladit například Hipp ovocnou šťávou (jablko a hrozny jsou vhodné pro alergiky například) nebo glukopurem (glukóza).

terina25
5. apr 2011

@luthien.k alergiu na perie a roztoče vraj nemá.vyšlo mu len na vajíčko a mlieko.

luthien.k
5. apr 2011

@terina25, on je ještě malý, inhalační alergie propukají obvykle později, jak vyhasínají ty potravinové. Je dobré to výše uvedené dodržovat i preventivně.
Ceny - napiš konkrétně co, jistě poradí @modra1 😉

terina25
5. apr 2011

@luthien.k no,tak to si ma ,,potešila,, 😖

modra1
5. apr 2011

@terina25 čo budem vedieť, poradím. Odkiaľ si?
Inak, zavolala by som ešte raz lekárke a požiadala o recept na pár krabíc mlieka, zaberie jej to 20 sekúnd, alebo nech ti dá aspoň kópiu výsledkov a mlieko ti môže predpísať pediater.
Choroby, ktoré popisuješ, sú častým následkom alergie na BKM.

terina25
5. apr 2011

@modra1 som z Košíc 😉 k tým 20 sekundám.nevedeli sme sa jej dovolať skoro 30 min.a potom ďalších 5 min.nás držala na telefone...

terina25
5. apr 2011

@modra1 asi to urobím tak,že muž pojde za pediatrom.on je super,s ním nemáme problémy žiadne.tak asi požiadame jeho aby nám predpísal.len nerada by som bola,keby on predpísal jedno mlieko a ona potom druhé.nerada by som menila hore dole...

musím končiť,syn sa zobudil.zatiaľ vám veľmi pekne ďakujem za rady.

valentinuska
12. apr 2011

Ahoj, jdu se zase přihlásit s našimi pokroky 🙂
Po mé kojící pauze se laktace podařila udržet a dál normálně kojím. Takže jsem začala zkoušet přes sebe další věci. No a na mléko žádná reakce! Tak možná je to tím, že přes den kojím 3x a pak pokud si řekne v noci 1-2x.
Něco ale přejít do mléka musí, ne?
Já jím jogurty a v pohodě, sýry taky a dokonce jsem si dala laté a nic se nestalo 😲

Za to nechápu ty reakce na Nutrilon ☹ Občas se mu prostě nevyhneme, je to výjimečné, ale zase jsem musela odejít a dostala tedy mlíčko v noci (a podruhé odmítala prso, ale Nutrilon vypila)... používám Nutrilon allergy care a má po něm zelenou a kysele zapáchající stoličku ☹
Co s tím? Zkusit změnit Nutrilon na Bebu? Máte s tím někdo zkušenost?

Sice je to jednou za čas, ale zajímalo by mě čím to je ☹

luthien.k
13. apr 2011

@valentinuska, ahoj, gratuluju k udržení laktace, jsi šikulka 🙂 No a taky k tomu nereagování na BKM! 😉 Doufám, že to tak i zůstane, nicméně s BKM na přímo bych určitě ještě počkala, tam to může být jiné.

Takže Ty pěkně BKM s rozumem jez, když není reakce, ať si malá nastoluje toleranci na BKM! 😉

Ta zelená stolice je po naštěpeném mléku normální, změna odéru myslím taky, jestli nemá vysloveně průjem, bolení atd., neřešila bych.

valentinuska
13. apr 2011

@luthien.k díky moc, s bkm to rozhodně nepřeháním, spíš si jednou za čas něco dám ... 2 plátky sýra k večeři a nebo jogurt k snídani, ale ani to není pravidelné že každý den 🙂
no a laté byla úplná výjimka, už jsem to prostě nemohla vydržet a chtěla to vyzkoušet 😀

nestíhám už tu moc sledovat diskuze, tak se chci zeptat, jak se vám daří? 🙂

nerreidda
14. apr 2011

@luthien.k Ahoj...nám dělaly alergo testy v necelých 4 měs....strašili nás al. na lepek a kr. ml. Ani jedno se nám v krvi nepotvrdilo, "pouze" vyšel pozitivně atopik. Měli jsme Nutrilon HA a na alergologii nám zrovna předepsala Neocate....ty jsi psala, že se to předepisuje až tehdy, kdy alergy care nebo althera nesnesou ☹ Tak jak to teda s náma je???? 😕 ☹

luthien.k
14. apr 2011

@nerreidda, to, že se předepisuje Neocate až když nesnesou jiné mléko, je obvyklá praxe kvůli jeho ceně, jestli jste dostali Neocate hned, buď jenom ráda, protože to je to nejlepší, co může alergik dostat 😉 Jestli nic nevyšlo z krve, tak to ještě samozřejmě neznamená, že alergii nemá, viz, zde mnohokrát zmiňovaná nonIgE alergie.

Jaké máte vlastně potíže?

nerreidda
14. apr 2011

@luthien.k A co ta non IgE alergie znamená? Já dnes volala dr.a ta mi právě říkala, ať dojdem ještě jednou na krev, že jim přišly výsledky a tam prej nemá žádné IgE ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ Děsím se toho, co to znamená ☹

luthien.k
14. apr 2011

@nerreidda, hlavně - není třeba se děsit!!!, alergii na BKM má dneska 5 - 7% kojenců ve věku do jednoho roku a čím dřív se na to přijde a nastolí se dietní opatření (speciální UM nebo bezmléčná dieta matky při kojení, případně později dieta bez BKM také u dítěte), tím je větší pravděpodobnost, že alergie v průběhu předškolního věku sama vymizí 😉

Jsem z Tvého popisu trochu zmatená - z čeho prosím vyšel "atopik"??? Z celkové hodnoty IgE? Jestli nemá žádné SPECIFIKÉ IgE (pokud to bylo to, co doktorka myslela), to znamená, že jeho tělo netvoří tento typ protilátek proti testovaným alergenům, ve vašem případě bílkovině kravského mléka a lepku (plus jestli dělali nějaké další potraviny, obvykle se dělá ještě minimálně vejce a sója) - to by pro vás byla pozitivní zpráva - znamená to, že alergii cestou atopickou, čili přes tvorbu specifických protilátek IgE nemá. Nicméně jestli má potíže (má nějaké??? Jinak by vám asi testy nedělali, ne?), tak ještě při negativním výsledku z krve neznamená, že alergii nemá - asi 50% dětí má takový typ alergie, který se z krve zjistit nedá, a tomu se právě říká nonIgE (protože se ho tyto protilátky neúčastní, ale účastní se ho jiné složky imunity,například imunita buněčná atd.). Zjistit se dá pouze tím, že vysadíš alergen na 2 - 3 týdny, pokud se příznaky zlepší, je to napůl jasné, pokud se po opětovném zavedení alergenu do stravy příznaky zase zhorší, máš jasného viníka - říká se tomu eliminačně expoziční test, jediná spolehlivá metoda vyhledávání potravinových alergenů.

nerreidda
14. apr 2011

Jsme od narození na UM...a od 3 týdnů má malý ekzém...teď byl poprvé nemocný a kzém se mu zhoršil,proto mu dělali nejaké testy a potvrdili atopika...tak nevím:(

luthien.k
14. apr 2011

@nerreidda, při infekci se ekzém zhoršuje, to je celkem běžné. No zkrátka buď ráda, že dostal Neocate, je to opravdu kvalitní UM. Podle mě je pravděpodobné, že má alergii na BKM, takhle brzy se u nekojených dětí může objevit ekzém jako reakce na ni. Z krve to ani vyjít nemusí, jak jsem psala.
Kdybys zjistila konkrétně, co podle testů "potvrdilo atopika", tak bych byla ráda, i z mých "studijních" důvodů, protože takhle problematika mě zajímá 🙂 Tipuju to na zvýšené celkové IgE protilátky...

Jinak ucelené a osvědčené rady, jak pečovat o malého atopika, najdeš tady: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/
Určitě doporučuju pečlivě nastudovat!!!

uankab
14. apr 2011

@modra1 , tu je receptik... prepac ze tak neskoro, boli sme na dovolenke troska vyliecit ekzemik v moricku 😉

Bezvaječné palacinky
2 hrnčeky ryžového/ ovsenneho mlieka, 2 hrnčeky hladkej múky, 1 lyžičku kypriaceho prášku, alebo sódy bikarbóny, 2 lyžice pudingového prášku, 2 lyžice cukru.
zamiesas a nechas postat cca15 minut.. ak je cesto huste, tak prilej trosku mlieka, alebo bublinkovej mineralky... skusala som to kvoli malinkej robit aj zo spaldovej muky, ale dost sa to trhalo... dufam ze budu chutit 😉

modra1
14. apr 2011

@uankab ďakujem, vyskúšam 😉 Jáj, more, dala by som sa prehovoriť 🙂, dúfam, že aj pomohlo.

uankab
15. apr 2011

@modra1 , bolo fakt super, drobec sa macal vo vode celkom dost, dokonca jej nevadilo ani ked som si obcas dala nieco vajecne ci mliecne... tak uvidime ako to pojde dalej 😉

modra1
15. apr 2011

tak to by bolo naozaj skvelé ak by tie účinky pretrvali 😉 Pomaličky, opatrne skúšaj a daj vedieť, som zvedavá, mohol by to byť ten bod zlomu, držím palce.

luthien.k
16. apr 2011

@uankab, to je super, že moře bylo fajn a i ty pokroky v zavádění vajec a BKM 😵

Jinak směla bych si Tvůj recept na bezvaječné a bezmléčné palačinky uložit k ostatním HA receptům, které posílám maminkám na dietě? Určitě je taky vyzkouším, protože držím teď kvůli malému, jeho kolikám a hlenům ve stolici taky přísnou HA dietu... 😖

nerreidda
16. apr 2011

@luthien.k Ahoj...našla jsem ve zprávě od dr. toto: ...... hraniční pozitivita IgE proti gliadinu, eosinofilie 9% ☹ Tak nevím..no.
Taky jsem se chtěla zeptat....může mít malý od Neocatu změnu barvy a zápachu stoličky???
Jo a ty jsi samostudentka nebo odborník?? 😉

luthien.k
16. apr 2011

@nerreidda, jsem samostudentka, ale věnuju se tomu prakticky od narození prvního syna a mám skvělou učitelku, která napsala ty články výše uvedené 🙂 Jednou bych si to chtěla vystudovat, až děti dovolí 🙂

Změna barvy a zápachu stoličky po Neocate je normální...

Jinak hraniční pozitivita IgE proti gliadinu - to hraniční alergie na lepek, ta eosinofilie má k alergiím, případně autoimunitním chorobám taky vztah... Takže s lepkem veeelmi opatrně, říkala Ti k tomu něco?

nerreidda
16. apr 2011

@luthien.k nikdo mi nic neřekl...jen nám dali Neocate a pak .... mazat,mazat, mazat a čekat, čekat, čekat..... ☹

luthien.k
16. apr 2011

@nerreida, a čím mažete? Jak ekzém vypadá?

uankab
16. apr 2011

@modra1
@luthien.k , tak dufam ze mate pravdu a bude to tak... zacnem pomalicky zavadzat a uvidime ci to konecne bude tolerovat... dnes som jej skusala dat malinu a bola z nej vyhodena... 😖
recept si kludne uloz a posielaj maminkam, budem rada ak pomoze aj ostatnym... ono je dost problem zohnat dobre HA recepty, ja som si v mojej kucharskej knizke tiez zaviedla specialnu kapitolu... a ta dieta ma mrzi, verim ze Matyaskovi sa to rychlo upravi... je to dobra ostara ale co by sme pre tie nase deturence neurobili, vsak? ja rozmyslam pomalicky uz nad ukoncenim kojenia, chceme mat druhe babo a moje telo si este stale mysli ze som tehotna 😕

nerreidda
17. apr 2011

@luthien.k Mažeme Linolou. A vypadá to nějak takto... tady byl zrovna i nemocný :(

mamusia
27. apr 2011

Ahojte,

chcem sa poradit,moja malinka ma od narodenia vodnatu stolicu (po skonceni smolky hned riedka stolica) a cely cas to pretrvava,puci sa pri kakani,myslim,ze ju boli brusko. Od vcera som vysadila mliecne vyrobky a mam pocit,ze je trosku lepsie,mozno je to len moj pocit. Myslite,ze to moze byt tym? A ked nam potvrdia alergiu,ci intoleranciu,tak bude musiet papat UM?
Dakujem za rady 🙂