Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
9. aug 2011

@badzova , ahoj, a jaké hodnoty (a jakých protilátek) dcerce přesně vyšly? Jinak inspiraci na bezmléčnou dietu máš v IP 🙂

badzova
9. aug 2011

@luthien.k vo stvrtok idem ku lekarke pre vysledky krvi tak napisem co tam bude 😉

luthien.k
9. aug 2011

@badzova , nebudu mít pár dní počítač, tak až budu, tak budu zvědavá 🙂

badzova
11. aug 2011

@luthien.k ahoj, tak mam vysledky....imunologicke vysetrenie: S_anti-Milk IgG..../0.00-20.0/ my mame 153,80
S_anti-Milk IgA....../0.00-14.0/ my mame 40
S_SpIgE f2mlieko ...0,97 +

ostatne vysledky:
S_Kreatinin /44-80/.....my mame 29
S_IgE /0.00-60/ my mame 172,00

Neutrofily /45.0-73.0/ my mame 13,00
Lymfocity /18.0-45.0/ my mame 79,3

a hore na vysledkoch som si vsimla Dg. /asi diagnoza/ R10 K29

😒

acim
14. aug 2011

Ahojte, nasla som tu tuto diskusiu, a kedze je tu strasne vela stran popisanych, tak som stihla preletiet len par poslednych ☹ . Chcem vas poprosit o radu, lebo som nejaka dezorientovana, co mala moze a co nie. Ale po poriadku.
Prve problemy sa u Karolinky prejavili ked mala pol roka, vtedy sa jej v stolici objavili cervene nitky, pritom bola plne kojena. Obcas sa mi aj zdalo, ze jej stolica je redsia, ze ju obcas boli brusko, koliky mavala strasne do 3 mesiacov. Jej lekarka ma ubezpecovala, ze to je vsetko v poriadku, ze sa to obcas stava, a ked som jej doniesla pokakanu plienku s krvou, tak ona tam nikdy nic nevidela 😠 😠, a vtedy ma asi povazovala za prehnane ustrachanu, no ale to je jedno... Mala nastastie vtedy pekne priberala, prikrmy sme zavadzali postupne 😝 podla odporucani lekarky, ked sme zavadzali jogurty asi v 11 mesiacoch, tak sa jej okolo ustociek vzdy vyhadzali cervene vyrazky, do pol hodiny zmizli, tak sme zasa na mesiac jogurty odlozili, a potom zasa skusali, na odporucenie lekarky. Stale som ju kojila. Ked mala asi 17 mesiacov, tak som sa rozhodla, ze ju uz odstavim, a prejdeme na UM, kravske som jej dovtedy nedavala. Len prevarene v jedle, od roka. Asi tyzden som jej davala na stiedacku UM Nutrilon s MM, ked sa v jeden den hrozne vyhadzala - uplne mala po telicku cervene zliate flaky, no hroza, sme sa prelakli aby sa jej nieco nestalo 😢 😢 , takto to trvalo asi tyzden, chodili sme na pohotovost na injekcie 😖 , vzdy cez den jej flaky zmizli a do rana bola cela vyhadzana. Tak som sa nastvala a objednala ju na alergologiu. Este chcem podotknut, ze od cca 11 mesiacov pribrala asi 200 g 😲 , teraz ma 20 mesiacov a vazi 10 kg. Podla lekarky je to v poriadku 😖 . No a na alergo jej robili testy - a takto je to na papieri od alergologa vypisane, bez konkretnych hodnot 😒 :
negativne trieda 0 jej vysli: kazein, alfa laktalbumin, beta laktoglobulin, zmes syrov, psenicna muka, kakao, prevarene mlieko
pozitivne 1,54 kravske mlieko, trieda 2
pozitivne 1,04 vajecny bielok, tireda 2
Od 18 mesiaca sme potom presli na Nutrilon Allergy care 2, lebo musela som prestat kojit, kvoli chorobe - mala som kiahne ☹
Diagnoza je: alergia na BKM, v strave obmedzit kravske mlieko a vajecny bielok.
Preto sa chcem spytat, co vlastne jej mozem davat? Jogurty, tvaroh, termix, syry, prevarene mlieko? Alebo uplne vylucit mlieko a mliecne vyrobky? Z toho som dezorientovana, prevarene mlieko v poriadku ale diagnoza alergia na BKM 😖 😖
Dakujem Vam za radu, a akukolvek odpoved, co nas posunie dalej 🙂

luckakol
14. aug 2011

@acim Ahoj, z toho co pises a z Diagnozy je patrne, ze alergie nebude v nejvyssim stupni, proto je taky psane to "omezit" a ne vyloucit. A proto asi vyslo prevarene mleko neg, ale kravske (cerstve) pozitivni.
Takze ja bych vyloucila vse s mlekem, co dite v tomto veku nutne nemusi - sladkosti s mlecnymi polevami ci cimkoliv, smetanove jogurty apod. Zamerila bych se zprvu na to nejsetrnejsi - kysane vyrobky, jogurty, syry. Kvalitni, nesmetanove. A zarazovala bych je po malych davkach a pozvolna. Takze ne treba kazdy den, ale treba od den ci vice, aby si telo mohlo postupne zvykat. A pozorovala bych reakce. Co se neosvedci, tak bych vyrusila. Co "projde", tak bych zvysovala davku a hledala potraviny tomu podobne... Obecne nejhorsi mlecne vyrobky jsou smetany a tvarohy (nejvice alergizujici) a nejmene jogurty a prave kysane, zakysane veci. To je ale spise me logicke a teoreticke mysleni - u nas nastesti alergii na BKM nemame. Hodne stesti

jajkaz
15. aug 2011

@luthien.k Už jsi tady někde psala, že je na bílkovinu alergie, nesnášenlivost... Nevím co z toho se týká nás. Malá měla do nedávna ekzém nejvíc na pusině. Bylo to pořád jak na houpačce. dva dny fajn, pak se to hodně pokazilo, hojilo, pak zase fajn a pořád tak dokola. Už to budou 3 dny zpět, dost hodně jsem omezila mléčné výrobky (takové to zjevné) a ekzém se velice výrazně zlepšuje. Už to vypadá krásně. Dnes mi říkala dr. v poradně, že malé můžu dávat jogurt a různé zakysané výrobky, že tam už je ta bílkovina rozložená. Mě se to moc nezdá. Je to tak? Říkala jsem jí o mém zjištění co na ekzém nejvíce působí... Moc ti děkuju za odpověď a hlavně za to, jak nám tady pomáháš, jsi fak super 😉

acim
16. aug 2011

@luckakol dakujem krasne za odpoved, dnes ideme k nasej doki, tak uvidime, co este ta povie 🙂

monapink
16. aug 2011

@acim ahoj,nejsem odbornice,ale doma mam dceru,take s touto diagnozou..a tak si myslim,ze zadne mlecne vyrobky a ani veci s obsahem mleka nebudete vubec moci..pul roku uplne bez BKM a pak zkusit otestovat..Nejlepe Ti poradi a v tomhle ohledu pomuze @luthien.k Nam pomohla strasne moc a stale pomaha 😉

acim
17. aug 2011

@monapink vcera sme boli u nasej doki, tak povedala, ze bezmliecna dieta totalne - na jeden mesiac a potom postupne mame zacat pridavat - najprv kyslomliecne, potom syry, ... a nakoniec jogurty. Tak to hadam nejako vydrzime. Len neviem co dam malej ako nahradu termixu jogurtu na olovrant 😖 , kedze teraz tio bude dost biedne so stravou co sa tyka pestrosti, pretoze kase neje ziadne 😒 , a taktiez odmieta aj ovocne vyzivy, tak asi ovocie budem davat? a vlastne musim davat pozor aj na vajecny bielok ☹ , aaaach 😒

modra1
17. aug 2011

@jajkaz prečítaj si predchádzajúcu stranu tejto diskusie, tam @luthien.k vysvetľuje rozdiely a tiež riziká neliečenia ABKM. Intolerencia laktózy sa nezvykne prejavovať ekzémom, to svedčí skôr pre ABKM. Lekárka ti žiaľ poradila úplne zle, jediné mliečne výrobky kde je BKM už rozložená, naštiepená sú špeciálne UM (napr. Nutrilon Allergy Care, Neocate). Jogurt samoozrejme BKM obsahuje a pri alergii je úplne nevhodný. Treba vylúčiť zo stravy úplne všetko čo obsahuje BKM, teda aj sladkosti, pečivo, základ je kupovať balené a čítať zloženie (sušené mlieko, sušená srvátka, cmar, BKM, ... píšu to rôzne).

modra1
17. aug 2011

@acim to isté: prečítaj si predchádzajúcu stranu tejto diskusie, tam @luthien.k vysvetľuje rozdiely a tiež riziká neliečenia ABKM (ja ju veľmi zľahka "zastupujem" keď nemá možnosť pripojenia 😉. Tak ako napísala
@monapink, pri ABKM sa nesmie nič mliečne. To čo ti poradila lekárka (diéta na mesiac a potom opatrne zavádzať a sledovať) sa volá eliminačno expozičný test. Každopádne, u vás sa mi to zdá byť zbytočné trápenie dieťaťa a risk, že ďalším nerozvážnym podávaním BKM získa dieťatko vážnejšie zdravotné problémy. Určite by som zaviedla prísnu diétu bez BKM a vajca (čítať zloženia, pozor napr. na piškóty, v tyčinkách býva mlieko, atď.). Diéta nie je taká tragická ako sa zdá na prvý pohľad, existuje mnoho náhrad a keď jedlo pripravíš sama, vieš čo v ňom je, na rozdiel od kupovaného. Neboj, malá si rýchlo zvykne, na olovrant jej dáš napr. ovocie.
O tipy na bezmliečnu diétu požiadaj @badzova, luthien jej posielala do IP.
Moje obe deti majú ABKM, synovi to zistili žiaľ až skoro 4-ročnému a bola som zle informovaná a poučená od lekárov, takže diéta bola nedokonalá. Stále reaguje na mlieko a vajce vo väčšom množstve (napr. 1 vajíčko) ekzémom, takže obmedzujeme v domácej strave výrazne, v MŠ nejedol zjavné mliečne veci, ale v omáčke a tak áno. Pri dcérke sme prísne diétovali od jej 6 týždňov (silný ekzém, koliky, riedka stolica). Aktuálne už na BKm nereaguje 😉, čo neznamená, že som jej zmenila stravu, dnešné mlieko považujem za nezdravé (sama som vyrástla na mlieku od našej kravy, ktorá spásala trávu v našej záhrade).

jajkaz
17. aug 2011

@modra1 Děkuji 😉

acim
17. aug 2011

@modra1 ved asi to bude najrozumnejsie, ked vynechame na pol roka uplne tie mliecne vyrobky 😖 , lebo vcera som jej nechtiac, resp. nevedomky dala sezamovu tycinku, a to by ma v zivote nenapadlo, ze aj tam strcia susene mlieko 😠 😠 Tak teraz budem ako detektiv kloubicko sledovat vsetky potraviny 😖 , no ale nevadi, hlavne nech sa z toho moja babulka dostane 🙂 a k tomu bielku mi alergolog povedal, ze je to taka hranicna hodnota 😒 , a vajcia tie su uz teda uuuplne vsade 😖
Dakujem Ti za tvoje reakcie 🙂 😉

acim
17. aug 2011

A este sa Vas chcem opytat, ci mozem mojej malej davat Nutrilon Allergy Care2, ked ma zistenu alergiu na BKM, lebo pisu, ze ta bielkovina je uplne hydrlolyzovana. Alebo by mala pit nejake este specialnejsie mlieko? Alergolog povedal, ze toto pit moze.

lucia81
17. aug 2011

@acim Ahoj, nutrilon allergy care2 môžeš dávať, to dávam aj ja môjmu synovi, je rovnako starý ako tvoja dcérka. A na desiatu alebo olovrant môžeš variť puding z nutrilonu, alebo ja používam kokosové, ryžové alebo ovsené mlieko, striedam ich. A ak má tvoja malá alergiu aj na bielok, treba vylúčiť aj kuracie mäso, nahraď morčacím a samozrejme nesmie ani hovädzie, telacím som si neni istá. Skús sa opýtať dievčat. Dá sa to v pohode zvládnuť, len musíš všetko čítať. Ja malému na chrumkanie dávam piškóty a ovocie, ale dajú sa kúpiť aj musli tyčinky a sušienky bez mlieka a vajca buď v DM alebo v Bio obchodoch. Pozri na webe. Prajem veľa šťastia.

acim
17. aug 2011

@lucia81 😲 😲 coze nesmie ani kuracie? no tak to je celkom logicke, ale preco nemoze ani hovadzie? 😲 😲 tomu nerozumiem, lebo alergolog mi nic take nehovoril, doslovne povedal, ze obmedzit, nie vylucit ☹ , lebo ona ten bielok mala hranicny 😖, dokonca som jej normalne robievala prazenicu, a nikdy jej nic z neho nebolo, no fakt som uz jelen z tohto vsetkeho 😖 .
Inak minule som citala dobry rozhovor s jednym doktorom, ohladne posuvania hodnot pri roznych ochoreniach, alergie nevynimajuc, co kedysi bolo este v norme, teraz je uz povazovane za ochorenie, a za vsetkym su samozrejme velke farmaceuticke spolocnosti, cim viac chorych = tym vyssiaspotreba liekov, no ale to sem asi nepatri...

lucia81
17. aug 2011

@acim lebo hovädzie mäso tiež obsahuje tú bielkovinu čo aj mlieko. Tak ak máš pocit, že vajíčka jej nič nerobie, tak skús len obmedziť. Len ja zo stravy vyhadzujem všetko, čo má alergén preto, lebo si myslím, že je lepšie nechať na diéte rok, dva, tri ako celý život. Dokonca som malému musela vyhodiť zo stravy červené farbivá ( v pudingu), robili sa mu okolo pusy fľaky.

lucia81
17. aug 2011

@acim niečo som ti poslala, čo mi poslala @luthien.k, tak si prečítaj a uvidíš

acim
17. aug 2011

@lucia81 dakujem krasne, vytlacim si to a skusim sa popozerat v nas v dm-ke, a este mame taky fajn bio obchod, tak tam urcite nieco najdem pre Kajku vhodne. Dnes som jej tam kupila spaldove keksiky, a cela natesena som jej dala do rucicky, 2x si odhryzla, a potom ho smarila o zem 😒 ☹ . To je to najhorsie, ze ona uz vlastne papkala vsetko - mliecne vyrobky aj vajicka. To ma velmi stve, lebo ja som na to mlieko mala podozrenie od je pol roka, a nasa doki to stale bagatelizovala ☹ 😠 , uz som jej tu dietu mohla nasadit davno, a mozno uz teraz by bola OK, vlastne ja som ju kojila do 18 mesiacov, cize ona chudiatko aj cezo mna dostavala tu BKM 😢 No nic, bude to tazky boj, ale nevzdame sa 🙂

modra1
17. aug 2011

@acim úplne súhlasím s @lucia81, považujem za veľmi rozumné telo (imunitný systém) nedráždiť a vylúčiť jednak zistené alergény, ale aj niektoré potenciálne. Mimochodom, aj sezam je častý alergén. Ak je alergia napr. na BKM, to je najväčší a najčastejší alergén, veľmi ľahko sa môžu pridružiť ďalšie, často na zložky potravy, ktoré znejú až neuveriteľne, príklad máš v tom červenom farbive. Podobnú bielkovinu má sója, vylúčila som ju pri mojej a dcérinej diéte, načo riskovať. ABKM zvykne vymiznúť či sa diéta drží alebo nie, ale význam diéty je najmä v tom, že sa výrazne znižuje riziko jednak ďalších alergií potravinových a v neskoršom veku inhalačných, pri neliečenej ABKM hrozí astma ☹

modra1
17. aug 2011

@acim Nič si nevyčítaj, zjavne nie si lekár, ako si to mala vedieť. Podstatné je, že už vieš ako na to a ak dáš pozor na stravu, bude to fajn.
Ak môže malá orechy, tak bez BKM a vajec sú BEBE Dobré ráno zelené, obsahujú však sóju. V Lidli majú Ginger Bread od Opey (200 g, na sáčku je veľa fialovej farby). V Ikei Jemne horká čokoláda, obsahuje ale sóju. V DM a inde dostať špaldové pukance v mede. Ak si prečítaš, že "môže obsahovať stopy ....", to môžeš, táto info má význam pre veľmi silných alergikov a je to tam preto, že to vyžaduje legislatíva EÚ. Môžeš sa realizovať sama, ak je v recepte na koláč mlieko, dáš rastlinné alebo vodu a bude to jediteľné, miesto vajca sa dáva vrchovatá lyžica kukuričného škrobu.

fliperka
17. aug 2011

@acim ahojcek 🙂 , som ta tu nahodou objavila, neboj, Kajka to zvladne ..... pozri na Sofi, este nikdy nemala v ustach nic mliecne a ani vajcia a pekne to zvladame a vazi 11kilo , tiez som zo zaciatku videla vsetko cierne, ale zvykli sme si ..... a na tie tycinky treba ozaj davat pozor, ja chodim do obchodu uz len sama, lebo kym vsetko precitam co co obsahuje, Peto so Sofi stracaju trpezlivost .... to mlieko je fajn, aj Sofi ho pije, Neocate jej vobec nechutil , .... ma napadlo, skus Kajke kupit tu Sinlac kasu a tym jej zahustuj polievky a omacky, aspon ja to tak robim a Sofi to velmi chuti, a dokonca to ma po tej kasi aj taku bielu farbu ako keby si to s mlieckom robila a daju sa z nej robit aj vselijake dezerty a pudingy s ovocim, .... tycinky uplne bez vajec a mlieka zozenies bud v DMke, ja som objavila zatial len jeden druh a este v Brendone v Raci mavaju veelku krabicu keksov tiez bez mlieka a vajec za 4€, no a este take spaldove keksiky v Terne ale aj DMke som uz videla od zn. Dobre casy, ci ako sa to vola ..... tak vyskusajte, urcite Kajke nejake zachutia , .... a slanych tyciniek bez vajec a mlieka je tiez dost,len treba citat .... ja davam Sofi na olovrant bud detske vyzivky, cerstve ovocie alebo ma velmi rada podusene jablcko s ovsenymi vlockami, sem tam jej dam do toho aj susenu slivku, alebo len tak suchy chlebik alebo rozok ..... ja viem ze je to obmedzujuce,ale ja som si uz tak zvykla, ze to ani nevnimam, a este ma napadlo , skusala si Tofu ? .... lebo ja jej ho nastruham na cestovinky namiesto syra, alebo zamiesam do jedla a este vyyyborne je ked ho rozmixujes s bananom, je z toho taka pena a vyzera ako tvarohova, tak mozno Kajku okabatis 😉 .... nas cakaju v decembri opat testy, tak sa modlim aby hodnoty opat pekne klesli ..... a este som sa ty chcela spytat, nejake kvapky ako Zyrtec a pod. vam alergologicka nepredpisala? ....lebo Sofi berie od 6mesiacoch Zyrtec a moja alergologicka na tom trva ze to zohrava pri imunite a pri rozvoji dalsich potencialnych alergii velku rolu 😖

acim
17. aug 2011

@modra1 soji sa chcem vyhnut, pokial sa da, a to je super s tym vajcom, ze sa da takto pekne nahradit 🙂 a tie Ginger Bread, su nie nahodou pernicky? potom asi budu obsahovat skoricu 😒 , lebo este mam podozrenie aj na nu. ale alergologovi neurobili v labaku na skoricu test, proste to zabudli 😠 povedal nam, tak ja davam pozor este aj na skoricu ☹ , lebo najblizsie testy budu az v januari 😖

acim
17. aug 2011

@fliperka 😀 😀 😉

acim
17. aug 2011

@fliperka ved to je najhorsie, ze moje dieta uz vsetko jedlo, sme v obchode a ona ide chudiatko vyskocit z vozika, lebo vidi termix ☹ a ja sa musim tvarit akoze nevidim, a tak je to pri vela potravinach teraz. Ovocne vyzivy do nej nedostanem, a ani ziadnu kasu ☹ to uz asi od 10 mesiaca odmieta. U nas je ten bio obchod, aj dm-ku mame tak musim tam castejsie zajst.
Mame Aerius sirup, to len ak by sa objavila nejaka reakcia mame nasadit, a este mame cipky Rectodelt, tie su len vo vynimocnych pripadoch, aby sme nemuseli utekat na pohotovost na injekciu 😖 Takze neuziva nic pravidelne. Lebo ona tie hodnoty mala dost nizke, skoro hranicne, aj ten alergolog to hovoril tak.

fliperka
17. aug 2011

@acim tak verim ze o pol roka budu tie hodnoty po diete uz v norme a Kajka si este uzije Termixov 😉 🙂 , ....inac este ma napadlo, objavila som od Vitany v Terne krupicovu kasu bez varenia, co je ze uplne super, lebo tieto speci mlieka by sa nemali prevarat a len do hotoveho mliecka nasypem kasu , niekedy na vrchu postrasim grankom alebo skoricou a Sofi sa oblizuje, je ozaj velmi chutna, musis skusat, uvidis ze Kajka si zvykne 😉
.... no idem spat, lebo mam toho za posledne dni dost 🤐

acim
17. aug 2011

@fliperka Andrejka, ja na Vas stale myslim, len nejako ani u mna nie je sil pisat vela ☹ ved chapes. Drzkajte sa. xxx

fliperka
17. aug 2011

@acim dakujem, aj vy 😉 xxx

mayem
18. aug 2011

Ahoj holky, náhodou jsem narazila na tuto diskuzi, zatím má moje princezna (16 měsíců) podezření na alergiei BKM, zatím jsme ve fázi testování. Paní dr. malé doporučila laktobacily na úpravu střevní mikroflóry, ale hrozně ji po nich bolí bříško, tak přemýšlím a přemýšlím a pak si říkám Laktobacily - lakto - to je mlíko ne? Myslíte kdyby opravdu tu alergii měla, může to? Koukala jsem na složení a jsou tam 3 druhy Bifidobacterium a pak 2 druhy Lactobacillus a toho se obávám, co myslíte?