Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

michamicha
4. okt 2011

@ygreen zrovna jsem koukala na tu reklamu v televizi, zítra koupím, jestli u nás budou mít 😉

lucia81
4. okt 2011

Ja som našla v Hypernove margarín Albert Quality Premium a má také isté zloženie ako Veto, rôzne percentá tuku, najviac 60% za 0,95 E. A je veľmi dobré, podobá sa maslu, nie je také žlté.

michamicha
6. okt 2011

@luthien.k se asi blbě zeptám, ale při ABKM se nesmí kravské, kozí, sojové a i ovčí ?

nemáte někdo nějaký recepty na pomazánky? Vojta už nechce ani šunku 😠 ta mu "chutnala" jen asi 2 týdny a teď to odmítá jíst 😒 sní jen rohlík/chleba s florou nebo suchý ☹

bekulkamama
6. okt 2011

@michamicha já se v tom taky trochu motám ale dle mě sem to pochopila že abkm je alergie na kravské mléko a laktoza je mléčný cukr ve všech mlékách!! ....? nebo jsem blbá 😀
ve floře není mléko? pomazánku jsem slyšela jednu, uvařit a rozmixovat zeleninu a s rajčat. protlakem, různě obměnovat... 😀 nic moc ale jako základ to ujde ne😀

bekulkamama
6. okt 2011

@lucia81 já mám bio vive a chutná mocf dobře

michamicha
6. okt 2011

@bekulkamama flora light 😉 tam není 😉

bekulkamama
6. okt 2011

@michamicha tak to je supr a je to jedlé? 😀

michamicha
6. okt 2011

@bekulkamama jj, flora je dobrá 😉

bekulkamama
6. okt 2011

nemáš zkušennost s pečivem? se bojím těch kvásků, v čerstvém nebaleném jako nemám páru co v tom je,.. 😠

michamicha
6. okt 2011

@bekulkamama já si chleba peču doma v pekárničce 🙂 z kupovanýho pečiva dávám jen ten obyčejnej rohlík, jinak nic 😎

marketakra
6. okt 2011

@michamicha co třeba: nastrouhat vajíčko + smíchat s rostlinným tukem
rozmixovat zralé avokádo
luštěninové pomazánky za zdravé výživy...

bekulkamama
6. okt 2011

@michamicha hankovskej, penam jako?

michamicha
6. okt 2011

@bekulkamama já nevim kdo ty rohlíky peče, ale kupuju je v albertu, takový ty obyčejný tukový nebo jak se jim říká 😀
@marketakra tak to s tím vajíčkem neklapne, malej má alergii na vejce, na BKM, všechny druhy ořechů, sezam a soju ☹

marketakra
6. okt 2011

@michamicha co ryby? jestli je snese, tak by šla třeba makrela + rostliný tuk
- u luštěninových pomazánek musíš číst složení, některé jsu i bez sóji
- možná bys našla i něco v DM drogerii od Alnatury na bázi kvasnic

marketakra
6. okt 2011

a co vyrobit si domácí paštiku: základ tučnější maso a pak můžeš experimentovat (přidat jen něco):
- cibule/česnek/kmín/paprika
- játra/uzené/drůbež/králík
nechat rozdusit třeba v tlakáči doměkka, pak rozmixovat a buď zasterilovat v malých skleničkách ( pozor, maso se musí sterilovat nadvakrát!) nebo po porcích zamrazit.
před spotřebou můžeš přidat sterilovanou kapii na kousky, najemno nakrájené rajče, pórek...

bekulkamama
6. okt 2011

@michamicha a v tom není tuk jako máslo?

bekulkamama
6. okt 2011

@marketakra já kupovala něco už i bez soji ve zdravé výživě

michamicha
6. okt 2011

@marketakra ryby jsme zatím nezkoušeli, protože malej má hodně prudký reakce pokud je na něco alergickej ☹ kuřecí maso taky nesmí (viz. alergie na vejce, v mase je taky ta bílkovina co ve vejcích ☹ ) z koření toho taky moc nedáváme, defacto do roka jsme vůbec nesolili a nekořenili 😅 teprve dneska jsme poprvé zkoušeli rajče 😅 zatím žádná reakce, tak zítra budem pokračovat v rajčatových hodech 😀

@bekulkamama no v tomhle rohlíku není, většinou tam dávají buď něco rostlinnýho nebo sádlo, co jsem tak vyčetla různě na netu... jediný co by mohlo vadit je droždí, ale Vojta se po rohlíku neosypal, tak u nás dobrý 😉 a doma peču ze sušenýho droždí SAF instant, tam má zjištěný, že nic z mlíka v tom neni 😉 když je potřeba do buchty dát kypřící prášek, tak dávám vinný kámen, v tom kypřícím prášku od Oetkera nebo i jiných je většinou sójový lecitin 😝

marketakra
6. okt 2011

@michamicha tak to Ti opravdu nezávidím. U nás je to naštěstí jen BKM + se preventivně vyhýbáme sóje. Ale reakci má taky silnou a rychlou. Do hodiny po požití jsme byli na pohotovosti s dýchacími potížemi.

Co zkusit tu paštiku z vepřového? Na zdravou výživu bych v případě tolika reakcí dlabala. Něco jíst musí...

Teď koukám na Tvů profil, že mladej je ještě maličkej. Moje škvrně má už 20 měsíců, kolem roku to u nás bylo taky náročné.

michamicha
6. okt 2011

@marketakra já doufám, že čím bude starší, tak se to bude lepšit a ty alergie vymizí 🙂

lucia81
8. okt 2011

dievčatá, prosím vás toto "Ečko" patrí k zložkám mlieka - stearoyl-2-laktylát sodný? Ďakujem

luthien.k
8. okt 2011

@lucia81 , podle mě nepatří, vyrábí se z mastných kyselin, což nejsou bílkoviny...

lucia81
8. okt 2011

@luthien.k Ďakujem, pozerala som aj aj na internete a tiež som nenašla, že by to mala byť zložka mlieka, len som si chcela byť istá. A pýtala som sa kvôli vianočke. Dnes som našla v Tescu v BA vianočku vyrobenú v Rakúsku zn. Olz 400 g, cena je 1,40 E. Zloženie: pšeničná múka, cukor, voda, rastlinný tuk, glukózový sirup, vaječná zmes, droždie, jedlá soľ, rastlinné oleje, emulátor: mono-a diacylglyceroly mastných kyselín, stearoyl-2-laktylát sodný, konzervačná látka: kyselina sorbová, aróma. Môže obsahovať stopy mliečnych výrobkov. Je veľmi dobrá.

bekulkamama
9. okt 2011

@michamicha díky, to je hrůza, my průjem máme pořád, sice o dost mín ale je, takže bud to trvá než to tělo reaguje nebo prostě pořád jsem něco nevychytala ☹ 😢

katuuska
9. okt 2011

Ahoj dievcata, mame doma pol rocnu babulu a poslednych pat dni mame dost problemy s papanim. Mala ked vidi flasu pripadne sa jej len kusok mlieka dotkne pusinky tak spusti plac, ze az az...Hnacku zatial nema, ani vyrazky, ani tie krne vlasky v stolici co tu sponimate, ale boli ju brusko, normalne sa da pocut ako jej kruti v crevach...Neviem mohol by to byt zaciatok tej alergie alebo intolerancie??? Teraz papame Sunar 2, ale ked som este kojila tak mala uplne vyhadzanu tvaricku- ked som prestala pit mlieko tak jej to zmizlo...Po mesiaci som zase zacala pit mlieko a uz sa jej tie vyrazky neobjavili...tak co myslite???? dakujem 😉

cincinnati
9. okt 2011

Ahojky. Doktorka myslela, že u nás jde o alergii na BKM. Nasadila nám Nutrilon Allergy Care, ale ani ten nezabral a v plínce byla pořád krev a mimčo pořád kakalo. Poprosila jsem o nasazení Nutrilonu Allergy Digestive Care. Po něm mimčo přestalo tolik kakat a krev v plínce už nepozorujeme. Nevíme, jestli je to tím, že tam není nebo tím, že ta stolice je tmavě hnědá.
Jestliže tento Nutrilon zabral, myslíte, že jde o alergii na BKM nebo o alergii na laktózu ? Podle složení na obou výrobcích jsem zjistila, že v Nutrilonu AC je laktóza a v Nutrilonu ADC není laktóza.

luthien.k
10. okt 2011

@cincinnati , ahoj, pokud chceš mít jistotu a i doma si zjistit, zda ve stolici je krev nebo není, můžeš použít toto: http://www.lekarna.cz/fob-test-na-okultni-krvac...

U vás v rodině, máte alergie / astma / ekzém nebo laktózovou intoleranci? (Na laktózu není alergie, tam tělo nemá dostatek enzymu k jejímu štěpení ve střevech, laktóza ve střevě "kvasí" a to způsobuje potíže - nadýmání, křeče, průjem, nikoli krev ve stolici. Vzácně se může stát, že jsou oba problémy najednou, jak alergie na BKM, tak intolerance lakt.
Co doporučuju - řešit to dál s lékaři, a to nejlépe na gastroenterologii. Od věci by totiž nebylo mléko Neocate, složené z volných aminokyselin, které je z těch, co trh nabízí, to nejšetrnější, ale bez receptu je díky vysoké ceně prakticky nedostupné. Je část dětí, které reagují i na Nutrilon alergy care a u vás ADC mléko přináší též nejednoznačný výsledek diety...

luthien.k
10. okt 2011

@katuuska , děti často odmítají, co jim vadí. Přikláněla bych se spíš k problému s alergií na BKM (taky se zeptám, máte v rodině alergie / astma / ekzémy?), že se malé nevrátily kožní problémy poté, co jsi začala pít mléko, může být ze dvou důvodů - vůbec s ním nebyly spjaté, tj. šlo o nějakou formu "novorozenecké vyrážky" (což píšu hodně zjednodušeně, nicméně těch kožních projevů u mimin je fakt dost druhů a hodně z nich bez terapie zmizí) a nebo došlo k tomu, že postupně začala malá ta malá množství BKM (řádově nanogramy), co přecházejí do MM, tolerovat.
Udělala bych jednu věc, rozhodně vysadila Sunar, ideálně po poradě s pediatrem nasadila Nutrilon alergy care nebo Nestlé althera a to by mělo ukázat, zda je na vině BKM. Pokud se výsledek nedostaví, zkusila Nutrilon alergy digestive care. Nemyslím si ale, že na vině u tak malého prcka bude latkóza (neprodělala malá náhodou nějakou střevní infekci před nedávnem?), tam problémy nastupují obvykle později, k přirozenému úbytku enzymu k jejímu zpracování ve střevech dochází až kolem druhého roku (obvykle).

katuuska
10. okt 2011

@luthien.k dakujem...zavolam teda pediatricke (aj ked neviem ci nieco bude riesit, lebo som jej to uz sponimala a sa tvarila, ze je to ok 😒 )...v kazdom pripade skusime tie mliecka co su na alergiu uvidime...a nemoze to malej nejak uskodit? resp. ci nie je problem, ze jej teraz mlieko znemim a potom keby sa nic nedialo znova zacneme so sunarom? dakujem a pekny den 😉

luthien.k
10. okt 2011

@katuuska , ta mlíčka jsou plnohodnotná výživa pro kojence, nemůžou dítěti ublížit a je to prakticky jediný způsob, jak zjistit, zda BKM vadí nebo ne, z testů nemusí nic vyjít, jsou dosti nesměrodatné (zjednodušeně řečeno). To spec. UM se dá běžně koupit v lékárně (někde na objednání).
Pokud by se situace zlepšila (chce to alespoň 14 dní dávat to speciální mléko), tak potom se znovu zkouší zavádět UM běžné (ale pomalinku, začíná se třeba 5 ml atd.) a sleduje se reakce. Pokud se potíže vrátí, je jasné, že za to mohla BKM.