Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

xmalij
24. mar 2013

@katkri byly casy, kdy jsem v ramci elim.diety kupovala Bio Vive, ale nevim, jestli je na Slovensku k sehnani..

katkri
25. mar 2013

@oksu @xmalij vďaka za odpoveď 🙂 manželík už kúpil delíčko, tak vyskúšame

katkri
25. mar 2013

@nanyy našim dievčatám zistili tiež alergiu na BKM len kvôli tomu, že boli často choré, soplíky, kašeľ a sem tam zhoršená suchá pokožka. Aj takto sa tá alergia môže prejavovať

nanyy
25. mar 2013

@katkri ano?? a prosim ta ako sa teraz stravuju? vobec nic nepapaju kde ide mlieko? a kolko uz drzia tu dietu a je vidiet aj zlepsenie?

katkri
25. mar 2013

@nanyy no dievčatá doteraz (1,5 roka) nepili mlieko, výrobky z mlieka, sladkú smotanu ale jogurty, syry, maslo, kyslú smotanu mohli, ale keďže majú stále vysoké hodnoty (okrem IgE) tak nám pred 2 týždňami doktorka navrhla vylúčiť všetko mliečne ...
Mlieko vo varení, pečení nahrádzam ovseným mliekom, ovsenou smotanou. Sem tam im kúpime sojový jogurt (ale ten veľmi nemusia) Dávam si pozor a čítam zloženie výrobkov... no je toho veľa... najviac nám chýba syr hlavne tvrdý - ten dievčatá ľúbili a neviem im ho inak nahradiť :(
túto diétu máme držať 6 mesiacov - vtedy pôjdu znova na testy a uvidíme či tie hodnoty klesajú.

magooo
25. mar 2013

@katkri no toto by aj mňa zaujímalo,zatial som nič nenašla ,ale od výrobcu minus L by malo byť aj maslo

katkri
25. mar 2013

@magooo lenže nám robí problém bielkovina kravského mlieka a nie laktóza (to je mliečny cukor) takže bezlaktózové mlieka, syry, masla nemôžme lebo ak sa nemýlim tak v nich je odstránená laktóza nie bielkovina - aspoň tak nám to vravela doktorka

nanyy
25. mar 2013

@katkri a tofu syr by nemohli? no moj bude mat 15mesiacov a az teraz mu robila testy kedze byva casto chory.pre mna bola tato dieta velkym neznamym a hlavne neviem co vlastne vsetko nemoze...hlavne napr.keksiky,kolaciky...ci ozaj sa musim stranit vsetkeho kam ide co i len troska mlieka.
a prosim ta to ovsene mlieko ako vizera,kde ho kupujes?
my pojdeme na kontrolne testy o 9 mesiacov,skor ze to nema vyznam,tak neviem :(

katkri
25. mar 2013

@nanyy tofu im nechutí :( ja ti neviem povedať, či sa máš striktne vyvarovať všetkého mliečneho, to ti mala poradiť skôr doktorka podľa toho aké hodnoty malý mal alebo ti poradia skúsenejšie mamičky ako ja. Ja tiež ešte len začínam a uvidíme ako sa nám bude dariť vyvarovať sa mlieka.
ovsené mlieko používam takéto http://zelenyobchodik.sk/eshop/catalog/products... a kupujem ho v bio obchode

nanyy
25. mar 2013

@katkri dakujem moc za rady 🙂
no tie hodnoty,povedala ze je to tak v strede,ale ze hodnoty su neni ani tak dolezite :( tak neviem...a imunologicke nechodite?

luthien.k
25. mar 2013

@katkri pozor na ty sójové věci, při eliminační dietě bez BKM se též nedoporučují, protože je častý souběh alergie na BKM a sóju.

katkri
26. mar 2013

@nanyy chodíme aj alergoimunologičke, berú aj lieky na imunitu

katkri
26. mar 2013

@luthien.k vďaka za info 🙂 no zatiaľ to vyzerá tak, že dievčatá nemajú skríženú alergiu so sójou, robili im na to testy. Veľa sójových vecí im nedávam max. raz za čas jogurt, ale ten im aj tak veľmi nechutí

melanche
1. apr 2013

ahojte. chcem sa spytat, ze ci je mozne ze ked mame alergiu na BKM, nemozme papat ani hovadzie maso? vcera mala dcerka na obed (inac moc nejedavame) a k veceru jej uplne zcervenali rucicky, na zapasti, miestami vysusene, no v zivote sme to nemali. inac nic drazdive nejedla, mame aj refluxnu dietu, takze uplne vsetko bez oleja, na prirodno, nic drazdive. nechapala som z coho tie vyrazky a napadlo ma to hovadzie. niekde pisu ze sa moze, niekde nie, tak teraz neviem 😒

luthien.k
1. apr 2013

@melanche ano, může jít o zkříženou reakci.

melanche
1. apr 2013

@luthien.k dakujem

alla24
3. apr 2013

@oksu
@katkri
poradte mi co mam malej varit ked nam zistili alergiu na mlieko? Zatial viem len to lebo jej robia dalsie testy ze na aku zlozku je alergicka. Lekar nam kazal vylucit vsetko mliecne hned. Mala mala len taky mierny exem ktory sa jej uz ukludnilinak ziadne dalsie priznaky. Najviac mam obavy co bude v noci kedze sa este budi na mlieko a caj nechce ☹ Ked sa pozriem co jedavame tak vsade same mlieko /jogurty,maslo, mlieko/ a ja neviem co vobec varit. Momentalne robim karfiolovu polievku a potom kuracie maso so zeleninou ale co dalej??? Dakujem za odpoved.

dzejnyy
3. apr 2013

@alla24 V DM drogerii a jiných obchodech lze zakoupit rostlinná "mléka". Rýžové, obylné, mandlové apod. Dají se koupit i v prášku, co se pak rozdělává ve vodě. Můžeš jí z toho dělat bezmléčné kaše, pudinky apod.
Maso už určitě může všechny druhy a kombinování zeleniny má miliony možností. + přílohy brambory, rýže, kuskus, quinoa, těstoviny...
Když prosvištíš MK, tak narazíš na holky se spoustama receptů.

oksu
3. apr 2013

@alla24 mne gastroenteorologicka povedala ze akekolvek testy su zbytocne, treba len svetko vysadit a postupne skusať zaradovať. ja kupujem ryzove mlieko. Mandove - to su orechy, nám povedali ze bez silnych laergenov, ku ktorym patria aj orechy sa da zit, ze to nemame ani davat, rovnako ani med, mok, citrusy, zeler,... Ja robim doma knedlu - iba s vodou, buchty na pare - s ryzovym mliekom, krupicu - s ryzovym,... Malo moze Deličko, Veto - neobsahuju kr.bielkovinu a treba vo vsetkom (aj v keksikoch) sledovat ci neobsahuju mlieko, nesmie na brumika - ale napr. bebe brumik lodicky tie su bez mlieka - pozor ak je ekzem povolene su len marhulove (jahoda je u ekzemu zakazana), čokoladu len horku bez mlieka - ja varim malemu zvlasť a mužovi zvlasť. treba len citat a citat na nete, konikovi,...

katkri
3. apr 2013

@alla24 ahoj, tak ja varievam normálne, len nahrádzam mlieko - rastlinným mliekom: ovsenným, ryžovým, mandľovým, kokosovým, pohánkovým ... nám sa najviac osvedčilo to ovsenné, maslo jedávame rastlinné (Delíčko, Veto - a z nich robievam deťom rôzne nátierky) a smotanu používam ovsennú - s ňou robievam prívarky, omáčky v pohode - samozrejme, že to nie je "to pravé" ale dá sa to.
Z ovsenného mlieka robievam aj krupicu, krémy, pudingy.
Aj do pečenia používam to mlieko, do koláčov, kysnutého cesta, do knedlí, buchiet...
Syry, jogurty nejedávajú, hlavne ten tvrdý syr nám chýba ale čo už, nejak si musíme zvyknúť. Ak varím niečo kde ide syr tak ho tam nedám (poprípade si ho my s manželom dáme dodatočne)
Ak bude mať tvoja maličká potvrdenú alergiu, tak jej doktorka predpíše špeciálne mlieko (bez bielkoviny, napr. Nutrilon allergy care) cez doktorku budete žiadať o výnimku zo zdravotnej poisťovne aby vám ho mohla predpisovať keďže už malá ma viac ako rok. Takže mliečko bude môcť naďalej piť, ale len také špeciálne pre deti s alergiou.
Mlieko, smotanu kupujem v bio obchode, Dm drogerii alebo v zdravej výžive. Majú tam aj rôzne sójové alebo ryžové jogurty kt. môžeš kúpiť ak malá nebude mať skríženú alergiu so sójou.

trasko
3. apr 2013

ahojte maminky. aj ked neradi,ale asi sa k vam musime pripojit.dnes nam doktorka povedala,ze podla priznakov to bude alerg.na BKM.-opakovane sopliky,skrkavka v brusku,sivozelena stolica,grckanie a akoby ekzem.mliecko mame uz objednane ale na dnes nam kazala ryz.napoj z DM od ALNATURA a probiotika BIOPRON.zasyti ho to?maly mal 5mes 9kg.do placu mi je.a pisu tam na tom,ze nie je urceny ako vyziva pre dojcata.tak ja uz neviem

luthien.k
3. apr 2013

@trasko jako přímo náhrada UM u dětí plně na UM to vhodné není, protože to samozřejmě neobsahuje komplet živin, jako UM. Krátkodobě, pár dní, to samozřejmě lze, ale obsahuje to málo bílkovin i tuků, takže ho to tolik nezasytí, jak UM, s tím je třeba počítat.

alla24
3. apr 2013

@katkri pozeram ze sme z rovnakeho mesta. kde kupujes tie mlieka. Prave som bola v dm na sekcove a tam maju len tie klasicke v krabici. Teda chut ako keby som zula zrno ale co uz, snad si zvykneme ☹

Inak ak to chcem dat malej ako mliecnu davku /hlavne v noci a rano/ treba to nejako prevarat alebo staci ohriat?

alla24
3. apr 2013

@oksu no med mi nemozme davat minimalne do 2 rokov kedze v rodine /moj otec/ mame silnu alergiu na vcely ☹ uz som z toho na prasky dievcata... Ale donutilo nas to k zdravej strave. Ziadne mlieko, med, cokoladky... Sme si s manzelom povedali ze tak ako sa stravuje mala sa budeme aj my aby sme ju nedrazdili /takze dnes som si kupila poslednu studensku pecat ☹ aj ked mala este cokoladu ani nemala )

katkri
3. apr 2013

@alla24 ovsené mliečko, smotanu kupujem v bio obchode na levočskej ulici (mám ju najbližšie) Ja kupujem také práškové, čo sa rozrobí do vody (vyjde lacnejšie ako to v tetrapacku) na 100ml vody dávam 2 odmerky mlieka (odmerku mám ešte z Nutrilonu)
pre teba v noci by bolo predsa len pohodlnejšie to v tetrapacku, nemusíš ho rozrábať a myslím, že stačí len ohriať

trasko
3. apr 2013

luthien.k@ my sme v tomto uplne novacik.do zajtra vydrzime hadam,takze bude skor hladny,ano?.dala som mu na vecer do toho bezlepkovu ryzovu kasu.tu som mu davala aj do bezneho UM.teraz to tak uz nezahustilo.dakujem ti za radu.chodim tu len z mobilu,takze neviem tak rychlo reagovat.

luthien.k
4. apr 2013

@trasko rýže na zasycení může pomoct, ale nepřeháněla bych to, ono složité sacharidy se obtížně malým dětem tráví, protože na to nejsou dostatečně enzymaticky vybaveny (MM obsahuje laktózu, na kterou máme od narození vysokou hladinu potřebného enzymu k jejímu trávení, jehož množství postupně věkem klesá, ale například amyláza na štěpení škrobů, které obsahuje mimo jiné rýže, se prý v plném množství tvoří až kolem 28 měsíců věku).

trasko
4. apr 2013

luthien.k@ ja som z tohoto uz cisty jelen! co som sa docitala doteraz alergia na bkm je nieco ine ako intolerancia bkm.viem ze sa robia rozne testy na zistenie a potvrdenie.nam nerobili nic,len podla priznakov dr povedala,ze to vyzera na intoleranciu.ideme teda zmenit to mlieko a ....dalej co?viem,ze su na recept-my ho nemame.a dokedy mame to mlieko uzivat?nebudu nam robit testy?jaj taky chaos mam.porad aky je bezny postup pri podozreni na tuto diag.

luthien.k
4. apr 2013

@trasko alergie, intolerance - to je tady v diskuzi skloňované v jednom kuse. Takto problémy s tolerancí potravin dělí dr. Martin Fuchs, přední český alergolog, autor knihy Alergie číhá v jídle a pití:

Pravé alergie - těmto reakcím se říká atopické, imunita reaguje nepřiměřeným způsobem na potravinu - alergen, jsou při nich zvýšené hladiny IgE protilátek v krvi; charakteristický je časný nástup reakce brzy po požití problematické potraviny (minuty, desítky minut, hodiny)
Pozdní reakce, nonIgE alergie - tohoto neatopického typu alergických reakcí se neúčastní IgE protilátky, ale jiné složky imunity (například imunita buněčná), jedná se také o nepřiměřenou reakci imunitního systému na alergen; jejich nástup po požití potraviny je zpožděný (dny i týdny)
Enzymatická nedostatečnost - tělu chybí příslušný enzym nutný ke zpracování dané potraviny (její složky) nebo tohoto enzymu není dost, patří sem intolerance laktózy (mléčného cukru), fruktózy a další poruchy metabolismu sacharidů a aminokyselin
Farmakologické reakce - reakce na potraviny se zvýšeným obsahem histaminu nebo jiných budivých látek (tyramin, serotonin a další), projevy jsou vázány na bezprostřední požití potraviny (kopřivka, bolesti hlavy, průjem... atd.)

luthien.k
4. apr 2013

@trasko čili - malá má zřejmě alergii na BKM, a to buď IgE nebo nonIgE. IgE se s jistou pravděpodobností dají zjistit testy z krve, nonIgE nikoli. Proto jediným spolehlivým způsobem zůstává vyloučení BKM z jídelníčku a pokud se situace zlepší, BKM se po pauze minimálně 14 dní zavádí zpět do jídelníčku a zjišťuje se reakce. Říká se tomu eliminačně expoziční test.