Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

katulka1141
14. mar 2015

@dana_l moja takto reaguje na paradajky.nemate problem aj s kakanim???u nas sa kazda reakcia prejavi na kozi a potom na traveni

e_z
16. mar 2015

Ahoj, musím vyvrátiť bežne zaužívané tvrdenie, že kyslomliečne výrobky sú pri intolerancii laktózy OK. Nie, nie sú. Vždy je to otázka koľko laktózy daný výrobok obsahuje a koľko tvoj organizmus zvládne (koľko máš laktázy, aby laktózu naštiepil). Napr. skús nájsť na SK jogurt, ktorý neobsahuje sušené mlieko. Originál jogurt, ktorý by si si vyrobila z mlieka laktózu nebosahuje, ale to nie je prípad kupovaných. Niektoré štúdie uvádzajú, že prejavy intolerancie boli miernejšie pri kyslomliečnych a to kvôli probiotikám.

Intolerancia laktózy sa zisťuje u gastroenterológa. My sme boli so synom na dychovom teste. Prídeš nalačno, dieťa vypije roztok laktózy (také sladké). Dýchal do prístroja pred podaním a potom po vypití asi 2x v presne daných časoch, u nás to bolo hneď jasné, takže viac ani nedýchal a mohol sa najesť. Alergia na BKM zistí alergológ (pozri diagnostiku v článku nižšie).

Viac o oboch sa dočítate vo Wiki: https://www.modrykonik.sk/alergia-na-mlieko/ a https://www.modrykonik.sk/intolerancia-laktozy/
@ika84 @demo @viva13

demo
16. mar 2015

@e_z vzdy treba studovat zlozenie vyrobkov, pri kazdej alergii a intolerancii. vselico v nich byva poschovavane.
A iba pripominam, ale necitala som zatial tvoje linky, ze testy na potravinove alergie (a teda aj BKM) su velmi velmi nespolahlive. To sa netyka testu na intoleranciu laktozy, tento test vychadza spravne. Ale testy na potravinove alergie sleduju hodnoty IgE, pricom alergicke reakcie existuju aj non IgE - a tie testy nezachytia. preto je prvorade osobne sledovanie reakcii.

e_z
16. mar 2015

S tými výrobkami - bohužiaľ aj mnoho lekárov ti povie, že tie kyslomliečne pri intolerancii môžeš a potom sa šíria nesprávne informácie, tak mi to nedá nenapísať, že teda 100% to neplatí ani náhodou🙂 Práve o tých testoch pri alergii na BKM je rozpísané aj v článku o alergii na mlieko.
@demo

didulka85
16. mar 2015

@ika84 jedine tak, ze vysadis. Aspon na par mesiacov. Potom skusis a uvidis reakciu.
Inak sa to zistit neda.

katkavv
18. mar 2015

ahojte,
prosim o radu ... syn 6 mesiacov ma pravdepodobne alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka, asi od 1 mesiaca ma reflux pil beba AR - po 3 mesiacoch som mu ho prestala davat a zacala davat babylove + nutriton na zahustenie, mal silne koliky, v 4 mesiacoch dost velky bakterialny ekzem na lickach no a teraz po atb - liecili sme zapal stredneho ucha (bolo to pred mesiacom) ma sustavny kasel a sopel a je nenormalne zahlieneny.
Vsetky testy a vytery u detskej boli ok.
Teraz cez vikend ked mal v noci neznesitelny kasel - ako keby laryngitidove zachvaty som mu nedala na veceru kasu ako obvikle a v noci nezakaslal ani raz !!!
dnes som bola u dr a ideme na eliminacnu dietu, mame mlieko nutrilon alergy care, a o mesiac sme objednany na gastro ...

prosim co by nemal syn jest okrem mlieka? je uz na prikrmoch od 4 m, ja som nemohla kojit.

dakujem za rady

luba41
18. mar 2015

@katkavv skús podla tejto tabulky.. treba si odsledovať každú potravinu..ale ja by som asi na Tvojom mieste zostala zatial len pri mlieku, nech sa telíčko trocha spamätá..na príkrmy má ešte čas..
http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

katkavv
18. mar 2015

no to by bolo fain ale mlieko mu nestaci, je to velky jedak

katkavv
18. mar 2015

@luba41 dakujem za tabulku pozriem to

katulka1141
18. mar 2015

ahojte.ako je to s alergiou ma bkm a hovadzim masom.nazory sa lisia.a este je tu nejake dieta co malo zvysene igE hodnoty a uzivalo antihistaminikum??pomohlo vam aj pri viacerych alergiach ? ako sa to igE prejavovalo?dakujem

salome123
20. mar 2015

@katulka1141 nasa ma neznasanlivost niektorej zlozky mlieka a ma problem aj s hovadzim masom. antihistaminika berieme len v pripade reakcie, neviem ci dlhodobe uzivanie antihist. by malo nejaky vplyv na liecbu alergii.

katulka1141
20. mar 2015

@salome123 ako sa prejavovalo to,ze mu nerobilo dobre hovadzie maso?lebo mne sa zda,ze moja je po nom,len zapchu a je nafuknuta.a tiez som zvedava ci tie antihistaminika pomozu niecomu

666peter666
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viva13
26. mar 2015

Poradíte mi niekto? chcela by som si kupiť kokosové mlieko ked mi robia mliečne výrobky nebude mi aj toto robiť problém? neviete? všade počujem,čítam aké je dobré, zdravé...

demo
26. mar 2015

@viva13 pozor na tie susene, oni obsahuju casto kazein. musis extra podrobne prestudovat zlozenie.

viva13
26. mar 2015

@demo tekute si chcem kupiť

demo
26. mar 2015

@viva13 tekute je ok.

papricka33
27. mar 2015

@e_z tak to ano. jogurt ktory obsahuje susene mlieko ja nevolam jogurt, ale gebuzina 😀 VÄCSINA jogurtov na trhu je zmes cohokolvek, a obcas sa tam objavi aj nejaky kyslomliecny produkt 🙂 cudujem sa maminam, ktore s pocitom, ze "idem svojmu dietatu dopriat jogurtik", kupia nejaku zmes skrobu, farbiv, cukru, prichut a stipky nejakeho znehodnoteneho mlieka. To im mozu kupit aj liter koly a nechat zajedat klobasou 🙂 Na to naozaj netreba vystudovat chemicko-technologicku fakultu. Len citat zlozenie. Jorurt je to, kde je mlieko (smotana) a jogurtova kultura 😉

dollynkaa
27. mar 2015

@papricka33 ako tak potom aj ja patrim medzi tie co kupuju gebuziny pre svoje dieta.ako nehnevaj sa na mna ale ty myslis ze dozivotne si bude tvoje dieta citat zlozenie jogurtu alebo sj v skolke skole...a nakoniec to s tymi vasimi "vyberanymi "detmi skonci tak ze v 14tich fajcia...😉 hlavne ze za mladi nejedli gebuziny

papricka33
27. mar 2015

@dollynkaa v skolke a v skole si neprecita nic. Musi zjest to, co mu naserviruju podla tabuliek. Len je potom rozdiel ci dieta zjedlo za niekolko rokov tonu gebuziny, alebo kilo. Neviem co robia tvoje 14 rocne deti, ale moja 13 rocna je domaci jogurt, ktory si robime doma a iny jej ani nechuti, alebo jej je z neho rovno zle. Ak nieco ide do seba dat, tiez cita, co v tom je a berie to ako uplne normalnu vec. To ci raz zacne fajcit neviem, ale vzhladom na jej alergiu a riziko astmy, to asi riskovat nebude. Inak je to uplne spokojna pubertacka, ktora si da raz za cas dokonca aj tu kolu, ale vie, ze to nie je bezna potravina. Mne je jedno co davas svojim detom ty a aku vyzivu doma preferujete. Napisala som len, ze sa cudujem. Neskor sa mozno budes cudovat ty 😉

katka1981
27. mar 2015

Ak mate intoleranciu kr. mlieka alebo laktozy a mate zaujem ochutnat ciste tavie mlieko alebo aj v roznych prichutiach - jahoda, cokolada, datle, safran - je sanca do 31.3.2015 v Auparku v Bratislave - Choco Arden a Cofeeshop Company - prve poschodie, vedla kina

e_z
27. mar 2015

@katka1981 Ťavie mlieko obsahuje viac laktózy ako bežné kravské. Takže pri intolerancii laktózy je určite nevhodné.

katka1981
27. mar 2015

@e_z, vidim ze to mas nastudovane aj si ho urcite pila. Asi tak., mam ho doma, tak viem. Skus si oprecitat vyskumy kt. robili v zahranici.

demo
27. mar 2015

@katka1981 plati, ze pri alergii na bielkoviny kravskeho mlieka sa treba vyhybat aj mlieku inych cicavcov. takze skor ako pre alergikov bude vhodne mozno pre nejakych gurmanov (?), neviem. odkial sa sem dovaza?

e_z
27. mar 2015

@katka1981 Link na výskum som ti pridala po rovnakej správe v inej diskusii. Iný hodnoverný zdroj tvojho tvrdenia som nenašla. Tak kopírujem aj sem: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20857626 Bolo to na 25 ľuďoch, pre mňa málo, niekomu to možno stačí. Iný som nenašla. Niekde písali, že ťavie mlieko obsahuje menej laktózy ako kravské, ale stále je to príliš veľa, aby bolo vhodné pri bezlaktózovej diéte.

e_z
27. mar 2015

@demo Tipujem, že pôjde asi o toto: http://www.kamelmilch.de/

katka1981
27. mar 2015

@demo, tava nie je prezuvavec a tavie mlieko neobsahuje kazein. Muz ma silnu intolrenaciu na kazein a nevadi mu ani na lacno ani nijak. Kozie mu vadi, aj bryndza.

demo
27. mar 2015

@katka1981 môže byť, ale ani soja neobsahuje kazein a nie je to ani prezuvavec a predsa existuje skrizena alergia na soju a mlieko. Takto je to aj s ostatnými druhmi živočíšnych mliek.

katka1981
27. mar 2015

@demo, ja sa nejdem hadat, kto chce nech ochutna a vyskusa, bola to len info. Kazdy hovori aka je zdrava horka cokolada, co z toho ze mne nechuti a radsej si dam nezdravu mliecnu. Nehadzala by som vsetko do jedneho kosa. Kazdy organizmus je iny.

demo
27. mar 2015

@katka1981 určite máš pravdu. Ide ale o to, že alergicka reakcia je vážna vec. Vážnejšia ako intolerancia. Môže nastat šok. Preto je namieste veľká opatrnosť. Ja by som si netrufla s čistým svedomím tvrdiť nejakej mame alergika na BKM, že tavie mlieko neuškodí. V kravskom mlieku nie je kazein jediná problematická bielkovina, sú aj iné a tie môžu byť prítomné v tavom mlieku. A existuje naozaj ta skrizena alergia na soju. Takže opatrnosti nikdy nie je dosť.