Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

borkavan
14. apr 2016

@mirreckall neviem o tom... proste zrazu mal 5 x do dňa tuhu stolicu (inak dovtedy mával 2x) a potom odvtedy mal riedku a tiež len 2 x do dňa a trvá to už 3-tí týždeň s výnimkami. Ked nedám kravské mlieko, tak ráno ma peknú stolicu. Ale ešte som si neni istá, či je to tým. idem si aj zapisovať čo spapal a pozorovať to, nech to opíšem pediatričke.

adrianela
14. apr 2016

@borkavan ono to je rozne, treba to odsledovat a pytat sa dr. A ak nema kozne prejavy a ine bolesti bruska tak to asi nebude alergia na BKM...ale nikdy nevieme...skus tie probiotika a mozno mu upravia travenie, ja ich mojmu davam denne...a kusky stravy sa mozu objavit, bo telo este nedokaze uplne vsetko stravit...este je malicky...uvidis co ti po case povie dr...

libela
15. apr 2016

Po akom dlhom čase vám ustúpili bolesti bruška od začiatku diéty kvôli alergii na bkm?? My už dietujeme skoro mesiac a malá sa stále občas postazuje...

charity
15. apr 2016

@libela Pis si jedalnicek a sleduj po akom jedle sa stazuje. Mozno nemate iba alergiu na BKM.

livka22
2. máj 2016

Ahojte, chcela by som sa opytat na stravu pri intolerancii na bielkoviny kravskeho mlieka. Dcere 12 mesiacov ju nedavno zistili, lekarka - alergologicka nam povedala, ze dcerka nemoze mlieko a mliecne produkty, ktore su vyrobene zo sladkeho mlieka, avsak vrajze zakysane mliecne produkty a tvaroch moze. Podla diskusii, ktore som zatial citala, tak ani tieto produkty by sa jest nemali. Stretli ste sa niekto aj s takymto nazorom, ako ma nasa lekarka? Dakujem

charity
2. máj 2016

@livka22 Ma alergiu na bielkovinu? Nie na laktozu? Ak na bielkovinu, tak nesmie ani zakysane vyrobky,...

mariana0915
2. máj 2016

@libela nam hned ,nasadila som jej kozie a ovčie produkty a už sme asi cca 4mesiace a zatial klop klop nepovedlaa,ale my sme mali viac diagnoz

lucik194
2. máj 2016

@livka22 mala ma but intoleranciu na laktozu (a vtedy moze rozne kyslomliecne vyrobky alebo bezlaktozove vyrobky) alebo ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka.... vtedy nemoze vobec mliecne vyrobky,
takze sa opytaj doktorky co jej to vlastne vyslo .... lebo to su 2 rozdielne diagnozy

mariana0915
2. máj 2016

baby a ked ma alergiu na BKM,laktozu soju tak nemože bezlaktozove produkty či ano??

lucik194
2. máj 2016

"but" ma byt "bud" @livka22

mariana0915
2. máj 2016

@livka22 vyhybať sa kravskemu mlieku ,moja pije kozie mlieko a ovčie jogurty,ale ona už ma 7r. čiže už je rozumna a vie,že to nemože 🙂

lucik194
2. máj 2016

ma iba alergiu na BKM? tak potom nemoze nic mliecne.... len so sojou pozor, zvykne sa pomiesat alergia....
nasa je na intolerancii na laktozu, ja viem len ako to u nj funguje, take veci ako probiu, kyslomliecne jogurty moze, potom vsetko bezlaktozove..... cisto mliecne ju boli brucho...

lucik194
2. máj 2016

ale kozie mlieko ma tiez laktozu 3g.... len sa lahsie vstrebava ako kravske s tym opatrne...

mirreckall
2. máj 2016

@libela cca 2 mesiace, kym jej to preslo

livka22
2. máj 2016

@lucik194 , @mariana0915, @charity dik za info, dcerka ma v lekarskej sprave napisane intolerancia na bielkovinu kravskeho mlieka, este ma lekarka upozornovala, ze to nie je laktoza....tak tomu nerozumiem, preco nam povedala, ze zakysane produkty moze...radsej jej ich pre istotu nedam 🙂

lenkoment
2. máj 2016

@livka22 ahoj, nam naša alergologička povedala presne to iste, ale vidim, že si z petržalky, neboli ste nahodou na Fedinovej? tym padom mame tu istu 🙂 Dcerke zistli alergiu na BKM ked mala 2 roky. Už rok sa snažíme vyhýbať čistému kravskému mlieku a ani z neho nevarím, ale kyslomliečne papa a nerobí jej to problém, ked náhodou sa dostane k mlieku (od staršej) tak v noci ju bolí bruško a veľmi plače.

mariana0915
2. máj 2016

@lucik194 ano alergiu na BMK soju laktozu

lucik194
3. máj 2016

@livka22 to je divne , lebo normalne byva intolerancia na laktozu a alergia na bielkovinu kravskeho mlieka.... tak ako to mate vy napisane v sprave som nikdy nepocula.... no zavolala by som jej este raz a opytala sa na to....

lenkoment
3. máj 2016

@lucik194 ja som počula o alergii na BKM a aj o intolerancii BKM, neviem to uplne do hlbky, nie som odborník. Tiež máme v správe napísané, intolerancia na BKM. Ide o tom, že detské telíčko, resp. nie detské obličky nedokážu spracovať bielkovinu kravského mlieka, s vekom to môže prejsť. A čo mi naša pediatrička rozprávala, pri alergii sa robia podrobnejšie testy, dieťatko sa hospitalizuje, podáva sa mu BKM a robia sa mu rozbory krvi v nejakých intervaloch. Pri kyslomliečnych výrobkoch sa vraj štruktura BKM mení, preto nemala robiť taký problém ako mlieko samotné.

lucik194
3. máj 2016

@lenkoment
http://www.laktoza.sk/mudr-cierna-intolerancia-...
myslim ze tu je odpoved, tam je popis od gastroenterologicky z kramarov
inak nasa imunologicka (z dubravky) nam povedala ze vela pediatrov v tom ma chaos.... myslim alergia / intolerancia a pouzivaju zlu terminologiu....

lenkoment
3. máj 2016

@lucik194 dakujem za link, zbežne som si ho prečitala, určite mu budem venovať ešte vačšiu pozornosť. Len chcem upozorniť, že sa bavíme o rôznych diagnozach. Pri pri intolerancii na laktózu by malo ist o problém v trávení, prípadne nedostatočneho alebo žiadného enzýmu laktÁza, ktorý spracováva laktÓzu (mliečny cukor). Ani niet divu, clovek nemá usporiadaný tráviaci trakt tak ako teliatko - ale to je téma o inom. Bezlaktozová strava by mala byt o tom, že je umelo enzýmom laktÁza spracovaná laktÓza - a takto spracované produkty, by už nemali človeku spôsobovať ťažkosti. My sa tu teraz ale rozpravame o bielkovine kravského mlieka a probléme spracovať bielkovinu - nie mliečny cukor (laktózu) a tá sa napríklad dá hydrolizovať a vtedy by nemala spôsobovať tráviace problémy.

lenkoment
3. máj 2016

@lucik194 ano suhlasim, že nie vždy sa človek dopátra k spravnemu priradeniu, práve aj od lekárov. Ja som svojim opakujem laickým (aj ked po rozhovore s lekármi) názorom vydedukovala ze v prípade LAKTÓZY sa bavíme o alergi alebo intolerancii. Alergiou chápem odpoved imunitného systemu na laktózu, intelorenciou rozumiem práve tu neschopnosť spracovať laktózu enzýmom laktáza. A to isté sa da rozlišovať pri alergi na BKM a intolerancii na BKM resp. odpovedou imunitneho systemu na príjem bielkoviny a neschopnostou traviaceho traktu rozlozit si bielkovinu. A potom mi to celkom pekne zapadá,čo sa týka bielkoviny, že ked sa dovívijajú obličky dieťaťa, intolerancia sa môže zmierniť.

lucik194
3. máj 2016

@lenkoment viem o com rozpravas, uz som hore spominala, nasa mala ma intoleranciu na laktozu, nie alergiu na BKM, ja poznam len diagnozu s laktozou, ako sa spravat a co jest....
ako to funguje, davala som to sem preto aby to niekomu pomohlo, aby si precital clanok co napisala lekarka, nie jen jedna pani povedala.... 🙂
vies to je ako o tom ze mnohe zeny davaju kozie mlieko, je lahsie stravitelne to ano, ale taktiez obsahuje laktozu....

livka22
3. máj 2016

@lenkoment ano mame tu istu lekarku z fedinovej, uz som sa obavala, ze som ju zle pochopila. O suvislosti medzi oblickami a intolerancii som netusila, dik za info, skusim si to este niekde nastudovat, lebo nasa pediatricka nie je velmi zhovorciva...Akukolvej formu zivocisneho mlieka som zatial vyradila z jedalnicka, hned na druhy den sa nam dcerka krasne odhlienila a uz ani nekasle, kebyze sme to tusili skor....pockam pokial sa zastabilizuje a skusim kyslomliecne produkty aka bude reakcia...

lenkoment
3. máj 2016

@livka22 o obličkách mi hovorila naša pediatrička, preto ona nedoporučovala aby som svojim deťom do troch rokov podavala mlieko na pitie. Lenže malej to tak chutilo ☹ Staršia pila od 13m a nič jej to nerobilo, mladšia od 15m. Ale u nej to má iný príbeh, ked sa narodila, bola veľmi plačlivá, pripisovala som to kadečomu a plačlivá bola až kým nam nezistili tu bielkovinu a aj často chorľavá (to som pripisovala) začiatkom škôlky staršej školky ale tak poslali nas k alergologičke, či nemáme zníženú imunitu a tam jej vyskočila intolerancia, odkedy jej nedavam mlieko už mi v noci neplače. Teraz v rámci nepodávania mlieka sa dostala náhodou k mlieku od staršej dcérky a noc celú preplakala, tak mi to vtedy celé došlo. Ked bola mimčo, ja som pijávala mlieko. Ked jej podávam kyslomliečne - ale zase tolko mi toho nepoje ☹ tak jej to nič nerobí resp. neplače. Teraz v lete by nam mala robiť kontrolné odbery, tak som zvedavá, vyjadrila sa tak, že ak budu dobré výsledky môžme začať podávať postupne kravske mlieko.

livka22
3. máj 2016

@lenkoment u nas to malo podobny priebeh, silne koliky a caste choroby, tiez som si myslela, ze je chora od starsej a ze place, lebo sa jej nevenujem az tolko ako starsej v tomto veku. Ja som mala chobe obe dcery skoro stale, hoci starsia este nechodi do skolky, cize deti neboli v kolektive, tak po tristvrte roku neustalych chorob nas poslali k alergologicke a konecne sa to zlepsuje u oboch, starsej dcerke zistili alergiu na soju a slaba intolerancia na BKM, ale u nej nemusim vysadit mlieko, len obmedzit prijem. Len s nahradou mlieka mam este problem, presli na mandlove mlieko, tak sa mi po dvoch dnoch cela z neho vysypala, tak teraz je na ryzovom, uvidim, aka bude nanho reakcia.

lenkoment
3. máj 2016

@livka22 a kolko ma mladsia, ak sa môžem spýtať? Moja bude mať v auguste 3. Ja som obom zaradila kravské, lebo iné piť nechceli. Mne odporučali tiež mandlové, sojové. len dcérka má ešte aj atopický ekzém - tak ako možné alergény som to vyradila ☹ Moja mladšia pije ryžové s calciom z DMky - je take sladučkavé, tak jej to najviac chutí, to práškové ryžové nie je také nasladlé, tak ho moc nechce.

lenkoment
4. máj 2016

@livka22 mozem sa este spytat, nema vasa mala nahodou aj take flaky/mapy na jazyku?

livka22
5. máj 2016

@lenkoment mladsia bude mat rok, pred zistenim intolerancie pila HIPP UM, teraz je na tom ryzovom, tiez z DM nastastie jej chuti. Chcela som ho davat aj starsej trojrocnej dcerke, kedze aj ona ma tu istu diagnozu, no nie tak vyraznu intoleranciu, cize podla lekarky mlieko moze, no nie vo velkych mnozstvach, avsak jej nechuti, ona je uz navyknuta na chut kravskecho....a flaky po jazyku nastastie nema 🙂 Mozem sa opytat co natierate na chlieb namiesto masla?

charity
5. máj 2016

@livka22 Veganske maslo Alsan-bio. Chuti a vyzera ako normalne maslo.