Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

vinifera
1. júl 2010

Teda stopy mlieka...

maly_prcek
1. júl 2010

@vinifera Jakou mmáš značku? Já mám Hipp a tam je jen rýže, nebo kupuju ze zdravé výživy a tam je taky jen ta oblinina (možná tam je větička, že v závodě zpracovávají...)...

Ale já teda na stopy nehraju... Syn nemá tak závažnou alergii, abych riskovala anafylaktický šok ze stopového množství... Čtu složení a pokud to tam není, tak to vezmu. Myslím si, že většina firem se tím jen sichruje. Pokud se v tom závodě zpracovává i lepek, mlíko, ořechy... a objevilo by se tam stopové množství (třeba blbě umytá mašina, to máš hned) a někdo by z toho měl újmu (třeba ten anaf. šok) a zažaloval by je, tak by se nedoplatili... Je jednodušší napsat na krabičku že to MŮŽE obsahovat stopy a hned jsi z obliga (a vyjde to levněji). To je můj laický názor... 🙂

adricc
1. júl 2010

ahoj holky tak dnes jsem volala na vysledky a vysli vsechny negativne tak ted jsem trochu mimo 😒 mam strasnou radost ale stejne pochybnosti mam ani na mliko .bilkoviny vejce proste nic.....

mam davat furt nutrilon ac a konec srpna jsme objednany a domluvime se co dal ze postupne to zacneme zkouset jogurt mliko atd.tak z ceho to teda mel hleny krev atd. tenkrat jsme nasadili ve dvou mesicich ten nutrilon confort a za 14 masakr no nevim na jednu stranku jsem rada ale na druhou proste nevim co to melo znamenat myslite si holky ze by se stoho dostal za 9mesiciu diety? pocitam i to ze kdyz jsem kojila ze jsem drzela dietu no nemam zatim nic zkouset za se pak domluvime co dal 😒 😉

vinifera
1. júl 2010

@adricc Neviem kto Vám robil testy. Ale ked nám v nemocnici na kožnom robili testy tak bolo všetko údajne neg. Vajcia, soja, bkm .... ked to robila alergiologička o dva týždne neskôr všetko bolo poz. Vraj to v nemocnici nevedia testovať správne. Vyjadrila sa alergiologička.

luthien.k
2. júl 2010

Ahoj @adricc, myslím, že ty výsledky nejsou až tak překvapivé, protože jestliže nemám IgE typ alergie, tak to z krve prostě nevyjde. A může se i stát, že typ IgE má, ale testy prostě vyšly falešně negativně, což se u takhle malých dětí stává (i u dospělých, jsem sama příkladem). Takže jediné, jak zjistíš, jestli opravdu reaguje, je ten test s pomalým a postupným zaváděním těch potravin, jak jste s doktorkou domluveni. Já bych se taky přikláněla k tomu, abyste počkali alespoň do roka, ale to asi budete, že?

maly_prcek
2. júl 2010

Tak jsem objednaní na alergo... Za 5 měsíců! 😕 😲 A to jsem nejpozdějc kolem roka chtěla přestávat kojit (no, možná i dřív, pokud vyjde blebě zase krev na hematologii, kam jdu za měsíc... 😒 ) Co mám tomu dítěti dávat do té doby jíst, to mi teda nikdo neporadil... Prý mám jít jinam, když chci dřív... (Jako by bylo kam, ve 3 ordinacích mi to ani nevzali, jsou teď hold na dovolené 😅, vč. dětské nemocnice, kde pro jistotu celé prázdniny ordinuje jen jeden doktor... Paráda.) 😠

adricc
3. júl 2010

ahoj
no jsem na to taky zvedava jak bude reagovat ale sama zatim nic zkouset nebudu az po kontrole ale muzu rict ze se stejne bojim jakou bude mit reakci do ty doby nic zkouset nebudu a furt bude na diete uz jsem dala i rohlik konecne a dobry 😉 prave jsem to hodne cetla ze testy nemusi vyjit a presto reaguje no uvidime 😉

modra1
4. júl 2010

http://www.darius.cz/archeus/ZP_mleko.html
Je to dlhé, ale zaujímavé čítanie,

luthien.k
5. júl 2010

modra1, to rozhodně je, už jsem tu ten odkaz taky dávala (od kam.zyk 🙂)

modra1
5. júl 2010

Tak to sa ospravedlňujem, nevšimla som si, že to tu už je.

luthien.k
5. júl 2010

Nemusíš se rozhodně omlouvat, už je to asi hodně stránek zpátky a já taky všem doporučuju, aby si to přečetli, je to hodně zajímavé čtení 😉

martinkah
8. júl 2010

Ahojte dievcata,
nas dvojmesacny Jakubko (plne dojceny) mal parkrat krv v stolici, dnes som hovorila s gastroenterologickou (Dr. Majorova z KE), kazala nam prist na vysetrenie a povedala tiez, ze to asi bude alergia (ja som pelova alergicka aj starsi syn, ma atop. ekzem, alergiu na BKM) a ze by bolo dobre ist na par dni do nemocnice, tam vraj zistia, na co z mojej stravy reaguje. Niektore ste s detickami asi tiez lezali kvoli alergii a gastro problemom v nemocnici, povedzte, co tam s nim mozu robit? Lebo sme uz objednani na alergo, tam by mu urobili odber krvi a z toho zistovali alergeny, netusim, co ine budu robit ked nas hospitalizuju. Inak, jedavam len toto: ovsene vlocky, Reis Drink a Hafer Drink z DMka, kuracie a morcacie maso, ryza, zemiaky, psenicne cestoviny (bez vajec a farbiv), jablka, mrkva,sem-tam detska sunka, piskoty, beriem Denerel a maly dostava Infacol... som fakt zvedava, na co z toho reaguje, napostrehla som suvislost meszi stravou a naslednou krvavou stolicou.

martinkah
8. júl 2010

joj, zabudla som, ze obcas si este dam domaci marhulovy alebo ceresnovy dzem, taka delikatesa v tej striedmej strave 🙂

modra1
8. júl 2010

V piškótach je vajce, na domáci džem reagovala cez MM aj moja malá, ale teraz po 3 mesiacoch už nie. Držím diétu už viac ako 4 mesiace, napriek tomu má stále tekutú stolicu, krv nikdy nemala.

hathor1231
9. júl 2010

ahojte maminy,
dostala som echo,ze tu mozem vyzistit,kde sa ma sr daju kupit papanicka pre babuska,co nemozu mlieko. ja nemozem najst ziadne maslo kde nie je mlieko, v rastlinnom som nasla srvatku... je tu nieco ako sojove? a jogurty kde sa daju kupit? lebo co som kupila nemliecky a bez soje,tak to bolo ako guma 😝 a tiez boli ochutene... vraj v jednote dostavaju raz za 2t tovar na sojove,ale to sme uz presvihli. je este niekde sanca to kupit? lebo v bio obhcode nemaju masla a jogurty,len kase...
dakujem za rady 😉

vinifera
9. júl 2010

U nás v bio obchode majú ryžové a sójové s rôznymi príchuťami volá sa to KIKA. A maslo je buď Veto alebo Flora teraz nie som si istá má to modrý obal a je to light. Kuknem dnes v meste. Idem akurát na nákup.

modra1
9. júl 2010

Rastlinné maslo: Flora light a Perla s vitamínmi.

uankab
11. júl 2010

u nas v zdravej vyzive maju kopec "mliecnych vyrobkov" zo soje.. mlieko sa da kupit aj v DM, maslo ako modra pise...

vlastovka385
13. júl 2010

Dobrý den holky, chtěla jsem se zeptat, myslíte že můžu synovi 13 měsíců s ABKM zkusit začít dávat sójové jogurty a dezerty?

erikasadek
13. júl 2010

@vlastovka385 Stale dookola otazka. za seba ja som daval bez problemov.. 😉 niketo ti povie nedavaj.... sksu a uvidis co to spravy .. v dnesnej dobe je vsetko alergen takze treba vediet ci nereaguje, ak nie tak davaj..
ja som daval a od 7 mesicaa jogurt sojovy. 😉

vlastovka385
13. júl 2010

@erikasadek Děkuju, už mi začíná docházet fantazie, co na snídani 🙂 . Vyzkouším a uvidím.

luthien.k
15. júl 2010

@martinkah, to jsem sama zvědavá, co s vámi budou dělat, dej určitě vědět. Leda mě napadá testování přímo podáním podezřelé potraviny... Jinak taky myslím, že by mohlo vadit vejce, další potenciální alergeny z vašeho jídla jsou kuřecí maso, mrkev, jablko, rýže... No prakticky to může být cokoli 😅

@hathor1234, ještě doplním margarín Bio Vive, ten je myslím z těch jmenovaných nejkvalitnější.

@vlastovka385, jak psala @erikasadek, já jsem spíš pro to sóju nedávat, hned po mléce a vejcích (nebo snad dokonce před vejcem, nejsem si teď jistá 😅 ) je to nejčastější alergen, a to jak u dětí, tak u dospělých. Tady se na něj nahlíží v podstatě jako na jiná "nekravská" mléka, tj. že je bílkovina sóji podobná té BKM a proto by se jí měly alergici na BKM vyvarovat. Ale pokud to důkladně vyzkoušíš, reagovat nebude a nebudete to s těmi sojovými výrobky přehánět, tak asi ano 😉

luthien.k
15. júl 2010

Mimochodem, my snídáme pořád to stejné dokola, a to různé nemléčné kaše s banánem nebo osvědčenými přesnídávkami, pečivo moc nechce, pudink z rýžomilku taky dvakrát nemiluje... No je to těžký, ale dá se to 🙂

martinka.t
16. júl 2010

Ahojky holky, taky pridam svou trochou do mlyna!
Alergii na kravske mleko nam zjistili presne na den 6.tydne! Na dvou tydnech bylo pouze podezreni! Vysadila jsem veskere mlecne vyrobky. Ale pak jsem si nejak neuvedomila, ze i v syru je mleko a dala jsem si co dva dny k obedu smazak!
Pamatuji si to jako by to bylo vcera! V pondeli rano se maly probudil a mel hrozne nakakano v plince, tak divne to smrdikovalo a bylo to tmave. Ja jsem mela prujem, tak jsem si rikala, ze to ma urcite ode me! NEvenovala jsem tomu nejak pozornost!
Takhle to trvalo cely den a k tomu zacal hrozne plakat po jidle! Nikdy mi to nedelal, ale porad jsem to prikladala k me nevolnosti!
V devet vecer mel takove krece a brecel, nevedomky jsem mu jeste cpala prso, protoze to vypadalo, ze ma porad hlad a tim jsem to jeste horsila☹ odjeli jsem na pohotovost se stavem, krev misto stolice, jedno blinkani, krece a hrozne kopani nozicek!
Po ruznych testech nam prisli na alergii na kr. mleko! Krmime Neocatem, je to hnus, ale malemu chutna a krasne prospiva!
Doktori to prikladaji k me nadmerne konzumaci mleka v tehotenstvi! Byla jsem klidne schopna vypit litr denne☹ Ted aspon vim, ze pristi tehotenstvi si na to dam velky pozor!

adriana7
16. júl 2010

@hathor1231 ,
v bille majú celý rad výrobkov z kravského mlieka bez laktózy volá sa to tuším mínus L...
rastlinné margaríny typu veto by som ročnému dieťaťu určite nedávala (ja ani 20 ročnému)
moje deti nepijú mlieko ani nejedia žiadne ml. výrobky, občas (tak raz za polrok) dostanú chuť, tak im kúpim to mínus L, maslo ale jedia len kravské a v pohode...
sója nie je alergén, pokiaľ neješ živočíšne bielkoviny (to je náš prípad), deti jedia sójové jogurty (sojáčiky), tofu, sójové mlieko,
pasterizované kravské mlieko a výrobky z neho sú 100% väčší alergén, ako čokoľvek zo sóje (máme to odskúšané doslova na vlastnej koži, ak chceš, pozri si našu "reakciu" na živočíšnu bielkovinu vo fotobloku)
je to taký istý nezmysel, ako keď si niekto dá na raňajky vianočku s kravským kakaom, na desiatu misku jahôd, potom má reakciu a povie si, že je alergický na jahody, ale je to len skrížená reakcia, a tá alergia je z toho kakaa v kombinácii so škrobom vo vianočke, čo telo trávi ešte dlho poobede a keď sa čokoľvek ovocné dostane do zaťaženého tráviaceho traktu, tak sa telo už bráni...

luthien.k
17. júl 2010

@martinka.h, tak to jste tedy měli silnou reakci, hlavně že se na to přišlo včas. Jinak konzumace alergenu v těhu je jen jedna z mnoha možností příčin alergií, stále se pořádně neví, proč vlastně alergie vznikají, možných příčin je fakt hodně, od znečištění životního prostředí, zvýšené konzumace chemických přídatných látek, změny stravovacích návyků celých populací, genetika atd....

@adriana7, z Tvého příspěvku jsem přinejmenším trochu zmatená, v první řadě z toho, jaká je prosím souvislost mezi konzumací bezlaktózových výrobků a alergií na BÍLKOVINU kravského mléka? Laktóza, čili mléčný cukr, je CUKR, který BKM rozhodně neobsahuje, stojí-li samostatně (třeba jako sladidlo), kdežto bezlaktózové výrobky jsou sice zbaveny tohoto cukru, ale nikoli kravské bílkoviny. Takže nevidím důvod, proč je dávat alergikovi na BKM. Stejně jako máslo, které BKM také obsahuje, i když, pravda, v malém množství (je v něj spíš mléčný tuk). Jiné to je u těch, co mají intoleranci laktózy, tam je to pak samozřejmě na místě dávat takové výrobky.
O souvislosti mezi nekonzumací živočišných bílkovin a díky tomu o nemožnosti mít alergii na sóju slyším tedy také poprvé. Zajímalo by mě, z jakých zdrojů tohle máš. Z mnoha mých zdrojů nic takového nevyplývá, alergie může mít kdokoli prakticky na cokoli, já mám alergii na sóju a na živočišné bílkoviny ne. Tak že by to fungovalo i obráceně?
Pojem zkřížená alergie taky znamená podle mě něco jiného, a to situaci, kdy člověk reaguje na podobné alergeny, jako třeba pyl břízy je podobný s alergenem a lískových oříškách atd...

erikasadek
17. júl 2010

@martinka.t len na dotatok neocak nie je hnus to si este nevidela ine mlieka;. 😀 a inak mediz nami jajkvalitnejsie mlieko ake mozes dat aj zdravemu dietatu.. 😉 aj ked ti o tom nikto nepovie ale j eto tak neocat je jedine mlieko ktore je aj pre deti ktore tazko vstrebavaju mineraly a vitaminy so stravy.. 😉
takze mas itotu ze ma kvalitne mlieko .. moj pije stale ato bude mat uz 3 roky.. a vidno to.. 😉

evicka1
17. júl 2010

kocky prosim syn ma 21mesiacov a mame abkm. existuje ine mliecko nez beba sensitive? akosi mu nechuti

luthien.k
17. júl 2010

Beba sensitiv ale pokud vím není mléko vhodné při alergii na BKM!!! Ta je pro děti se zažívacími problémy, ale ne s alergií na BKM! Kdo vám ho doporučil???
Jinak existují, Nutrilon Allergy Care nebo Nestle Alfare, jsou dostupné i bez předpisu (myslím cenově) a pak Neocate, ale ten bez předpisu nee, je šíleně drahý (ale nejlepší).

adriana7
17. júl 2010

@luthien.k ,
písala som to preto, že existuje súvislosť potravinovej alergie na ml. bielkovinu (len jednej alebo viacerých) s prejavmi intolerancie laktózy, galaktózy a intolerancie lepku (celiakia)
preto aj vo väčšine náhrad koj.mlieka je napr, naštiepená bielkovina a znížený alebo žiadny obsah laktózy (nutrilon pepti mct, neocate) a napr. lekári deťom s alergiou na ml. bielkovinu nedoporučujú ani výrobky s laktózou (napr.aj v niektorých instatntných čajoch)
naša malá má napr. alergiu na ml.biekovinu ale u výrobkov s odstránenou laktózou nemala žiadne prejavy, vieš ja nie som dr.(aj keď rozdiel medzi cukrom a bielkovinou rozoznám), ale hovorím z vlastnej skúsenosti, a o to v tomto fóre zrejme ide, aby sme si navzájom poradili (a nie si ješitne dokazovali, kto je viac "skorovyštudovaný mudr.")
a ku kravskému maslu, doporučili nám ho lekári, ale v "odvarenej" forme, kde sa bielkovina oddelí od tuku, vraj je vyslovene zakázané len u prudkých prejavov alergie na ml.b.