Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
21. júl 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀

martinkah
21. júl 2010

Baby, a ake lieky beru vase deturence? My mame ten spominany Nalcrom 2x denne polovicku tobolky, Denerel 1x polovicku a Xyzal 1x 2,5 ml, k tomu Livostin do nosa kvoli pelovej alergii. Ked k tomu pridam probiotika, pred casom sme mali aj Imunoglukan, este vapnik a celaskon, ktory niekedy davam (kedze maly neje ziadne cerstve ovocie a zeleninu), tak je toho nejak vela...
A poradte nejake dobre vapnikove tablety... mame teraz "Kalciove tablety 500mg" od fy Galvex, take obycajne, lacne, da s akupit nieco lepsie?

vinifera
21. júl 2010

@martinkah Fakt máte toho nejak veľa. Môj malý je silný alergik. A bereieme "len" Zodac a Denerel.

erikasadek
21. júl 2010

@martinkah za seba ziadne 🙂 nikto mi ich nikdy nedaval okrem kortijkoidu ked bola silna rekacia, a to iba ak by nahodou. 😉
ale nepouzivam....
len hoemopatiu specialne na alergiu.. 😉

mukky
21. júl 2010

AHOJTE,mozem sa opýtať aké prejavy mali Vaše deticčky?nemali dlhodobé zápchy?

martinkah
21. júl 2010

zda sa, ze kazdy tu bude mat ine lieky... alebo ziadne 🙂 inak, ked tu je niekto s Nalcromom, nech sa prosim ozve
mukky, u mojho synceka sa alergia na BKM prejavovala len a len ekzemom, ziadne traviace tazkosti

kaprik1
21. júl 2010

ahojte, pripájam sa aj ja. Naša má tiež alergiu na bielkovinu kravského mlieka a trocha na bielok. Od narodenia mala silný reflux. Teda vrackala a mala často riedku stolicu, veľké bolesti bruška. Mala aj troška vyhádzané niečo na líčkach. Priberala, ale nie veľmi. Na základe tohoto jej potom robili krvné testy na alergie. Odvtedy sme na sojovom mlieku-Nutrilon soja. Čo sme ho začali piť, tak priberá a stolica je 1-2x denne - formovaná.Už je to 2 roky. Teda od jedného roka a dovtedy sme mali kojenie + Nutrilon AR.Snažíme sa celkom eliminovať v strave mlieko a vajíčka. Aj keď teraz keď je už veľká, to ide trocha horšie. Reflux máme stále a čaká nás ph metria.
Dávame stále Biogaju, Keď je veľmi zle, tak máme Costi a Helicid.Momentálne kvoli alergickej nádche Zodac.

majovka35
21. júl 2010

Ahojte, máme problém, s ktorým si nejak neviem rady - resp. sa vysomáriť. Malý mi papal od narodenia Nutrilon HA , mal malinkaty reflux, preto nas dokina poslala na gastroenterologiu. Po dohode s gastroenterologickou sme od 10 tyzdna mali davat uz Nutrilon 1 - prechod z HA na 1 zacal v pondelok a to postupne - tri jednotky HA a jedna jednotka Hutrilon 1 - opakovane 3 krat, ked som si vsimla, ze maly ma v laktovych jamkach malicke cervene bodecky, ako keby potnicky,. Hned som vysadila Nutrilon 1. V utorok mi vsak gastroenterologicka kazala malemu dat jednu celu flasu Nutrilon 1 a po dvoch hodinach sa ukazat u nej. Ked videla tie vyrazky v laktovych jamkach, skonstatovala len, ze mozu to byt aj potnicky ale aj alergická reakcia, krv mu nezobrala. Do pondelka nam kazala davat len Nutrilon HA a vydrzat, a mam jej zavolat, ci sa stav zhorsil alebo nie. Bohuzial uz dnes ma maly podobne vyrazky aj na nozicke v podkoleni. /inak je maly kludny, velmi dobre prospieva, napr. dnes mame 11ty tyzden a uz 7 kil a 64cm, stolicu mal do pondelka az dnes a nezmenenu, ma len trocha smradlavejsie prdiky/
Zacala som ho kupat v repikovom kúpeli , tiež na odporúčanie lekárky.
Chcem sa vas baby ale spytat, moze byt, ze doteraz dobre znasanie Nutrilonu HA nam narusil Nutrilon 1 a maly bude mat alergiu resp. neznasanlivost aj na Nutrilon HA?

PS: Na nutricii pisali nasledovne /vid nizsie/, ale zda sa mi to ako blbost, pretoze tam pise pani, ze vyrazka vyjde az po niekolkych dni a to ako posledna z moznych reakcii - a ja som vsade citala, ze vyrazky mozu vyjst ako prve a hned po prvej davke stravy, ktoru dietatko neznasa...

Dobrý deň.

Osobne si myslím, že je to len zhoda náhod, že ste práve v tom období tropických horúčav prešli na Nutrilon1 . Ja si myslím, že dieťatko má potničky.
Ak by totiž dieťatko malo alergiu na bielkovinu kravského mlieka, tak by reagovalo aj na Nutrilon HA, pretože ten tiež obsahuje biekovinu kravského mlieka, aj keď štiepenú. Tieto mlieka sa dávajú ako prevencia, ak dieťako má alergiu , tak reaguje aj na toto mlieko a prechádza sa na upravenú biekovinu kravského mlieka a to Nutrilon Allergy Care. Ďaľšia vec je, že tá reakcia nie ja taká rýchla, najskôr po 2-3 dávkach dieťatko reaguje hnačkami, bolesťou bruška, kolikami a až po niekoľkých dňoch ( týždni) sa vyskytne vyrážka. Preto si myslím, že ide o potničky. Navyše dieťatko by po každom mlieku reagovalo bolestivo, bolelo by ho bruško, bolo by mrzuté. Čo sa týka intolerancie laktózy, tak to máte pravdu tiež, ak by to bola intolerancie, dieťatko by reagovalo hnačkami, neprospievaním a bolesťami bruška už pri Nutrilone HA.

lenocka84
21. júl 2010

ahojte
mozem sa opytat ako sa prejavu ta alergia na ml.bielkovinu kravskeho mlieka?

dakujem

majovka35
21. júl 2010

@martinkah ahoj, mozem sa spytat, kde sa objavil ekzem a ako vyzeral? po akej dobe zmizol?

vinifera
21. júl 2010

@lenocka84 Ahoj. Aj ty tu?
Alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) sa prejavuje neprospievaním dieťaťa, hnačkami, zvracaním, zahlienením, krvavými nitkami v stolici alebo ekzémom. (veľmi stručne povedané).

Viac tu:
http://www.choredieta.sk/index.php/imunita-aler...

lenocka84
21. júl 2010

@vinifera ahoj, ja len zo zvedavosti ze keby nahodou
ako sa mas? kedy dame rande?

vinifera
21. júl 2010

NO zajtra ideme ne chalupu so svokrovcami. Ale v piatok by to šlo 😉

lenocka84
21. júl 2010

@vinifera zajtra sme aj my prec, takze piatok je tiez optimalny

luthien.k
21. júl 2010

@majovka35, nám se ekzém objevil druhý den bez jiných příznaků, také jen takové jemné jakoby malé uhříky, okolo zarůžovělé až začervenalé, nicméně právě po Nutrilonu HA. ABKM se nemusí projevovat trávicími potížemi, v tom paní podle mě pravdu nemá.
Jen nějak nechápu důvod přechodu z HA Nutrilonu na normální...?
Nicméně jestli skutečně má ABKM, to v tuhle chvíli těžko říct. Jestli se i po návratu k HA mlíku nebude situace měnit nebo zhoršovat, tak je to možné. To bych dala Nutrilon AC a když po něm se to zlepší, tak by bylo myslím jasno.

adricc
21. júl 2010

@erikasadek
@luthien.k Moc vam dekuju nakoupim jsem zvedava jestli pani upece ale stavela se k tomu velice dobre tak uvidime 😅 DEKUJU 😉

majovka35
21. júl 2010

@luthien.k dakujem za radu,ved snad do pondelka mu tie scervenale miesta zmiznu a bude jasne o co ide. z HA mlieka na normalne sme presli z financneho dovodu - ziadny lekar mi proste nebol ochotny HA mlieko predpisovat na recept a maly zbastil 11 eurovu plechovku za 3 dni - to sa proste utiahnut nedalo a gastracka mi povedala, ze kludne mozem prejst na normalny nutrilon /nemenila by som mlieko bez suhlasu lekara/
Mam teraz ale obavu, ci sme mu prechodom na nutrilon nevyvolali tzv. atopicky ekzem....

erikasadek
21. júl 2010

baby ja ked porovnavam slovenske clanky a francuzske tak to je neporovnatelne slovenske ma vyhodi vzdy na fora, skor ziadne seriozne stranky.. 😠 uz chapem p^reco tapete 😉

no fr je o inom aj co sa diagnostiky tyka vsetko..
niekto sa pytal na priznaky....
ja dam co poznam a co pisu fr lekarske stranky 😉
syptomy su vatscinou okamzite alebo oneskorene avatscinou su traviaceho charakteru.
nevolnost* vzracanie* hnacky*a bolesti krce v bruchu.

pokozka
alergicka reakcia urtericaire; ekzem, alebo spuchnutie

dychacie cesty

tecuci nos*
kasel * dychanie piskajuce
alebo najhorsie prava reakcia silan anaphilakticky sok najhorsi eco moze byt .; velmi nebezpecne, dobra sprava je to zriedkave.. 😉

martinkah
22. júl 2010

@majovka35, spociatku maly mal take cervene fliaciky velkosti mince na nozkach a ruckach (nie v zahyboch), dokopy asi 4-5, to mal 7 mesiacov, ale to podla vsetkeho nebolo sposobene mliekom (pri prvych testoch vo veku 15 mesiacov vysla BKM negativne a aj ked zacal jedavat jogurty niekedy po 18. mesiaci, bolo vsetko ok). Neskor sme boli vdaka HA diete uplne bez ekzemu, v novembri min. roku po ockovani Prevenarom a jednej navsteve detskeho plavania sa objavil znova v skaredej podobe (jeden fliacik mokval, bol tam zlaty stafylokok, brali sme antibiotika, nezaberali, aj kortikoidy), az v aprili sa zistila ta alergia na BKM a po vyse mesiaci bezmliecnej diety bol maly uplne cisty.
Ten ekzem moze vyzerat rozne, drobne bodky, podobne potickam alebo akne, aj mokvajuce velke flaky.
Inak, teraz bol syncek uplne cisty a sli sme sa kupat na prirodne kupalisko (Bukovec) a zasa je ekzemovy ☹

majovka35
22. júl 2010

@martinkah ahojcek, ako ta citam, nechcem byt premudra, ale netvrdili, ze by mohlo ist o atopicky ekzem? ja som si za tieto dva dni tolko vsetkeho precitala a uz som z toho tiez magor, ale uz sa nad tym radsej nezamyslam, len cakam aby to nieco u maleho co najskor zmizlo. Umyvam to repikovym vyvarom, aj ho kupem v repiku a davam mu vyhradne len HA mlieko. Ked vsak flaky neustupia do pondelka, urcite sa budem pytat ku koznemu.... ved dam vediet, ako sme dopadli

martinkah
23. júl 2010

@majovka35, ano, tvrdili od zaciatku, z je to asi AE, len si myslim, ze to bolo sposobene inymi potravinymi, nie mliekom (tipujem coko, oriesky, ja hlupa som ich vtedy jedavala 😒 )
drzim palce, nech to zmizne a nech to u vas AE nie je...

majovka35
23. júl 2010

@martinkah este ma napada otazka, ked Ti maly spinka, vybledne ten ekzem a ked je hore, teda viac sa hybe tak je cervensi?

martinkah
24. júl 2010

@majovka35, ano, moze byt, ked sa maly zobudil, maval to vzdy lepsie a potom cez den bol ekzem skaredsi

majovka35
26. júl 2010

@martinkah od piatku som zacala pouzivat excipial u lipolotio a modru indulonu a 2x denne biolampou a "ekzem" pekne vybledol - pomaly mizne. Zostali sme na HA mlieku aj na odporucanie gastracky. Dufam, ze sa mu to uz nevrati a nebudeme musiet prejst na allergy care mliecko...

luthien.k
4. aug 2010

@kam.zyk, možná to bude zajímat i ostatní, tak se ptám tady: jedna holčina tady na MK mi říkala, že má "intoleranci kaseinu" a já si nad tím pořád lámu hlavu, co to jako je za poruchu. Existuje to vůbec, že tělo nějakým způsobem neumí zpracovat kasein, ale nejde o alergii?

kam.zyk
4. aug 2010

Ano, existuje to, a projeví se diagnosticky zvýšenou tvorbou protilátek v podtřídě IgG či IgA - kasein (jde o jednu z BKM). Stejně tak může nastat (někdo to má současně s int.kaseinu, jiný zvlášť) intolerance jiných BKM- zvl. beta-laktoglobulinu, alpha-laktoglobulinu. (Sama přítomnost protilátek ovšem není diagnostickým kritériem, důl.je zejm.klinický projev). Pro úplnost dodávám, že narozdíl od alergie jde v tomto případě o intoleranci, neboli - intolerance je záležitost doživotní, jde o neschopnost (resp.sníženou schopnost) kasein trávit, nikoli o imunol.odpověď organismu v podobě alerg.zánětu, což je případ alergie.

luthien.k
4. aug 2010

@kam.zyk, díky 😉

kam.zyk
5. aug 2010

Ještě dodám, že symptom intolerance jakékoli složky BKM bývá často sdružen s celiakií (má to obojí autoimun.rysy), takže by se měly stanovovat současně i protilátky proti gliadinu (lepek).

tygrous
6. aug 2010

@kam.zyk Chtela bych jeste poradit, jak mam zkusit zloutek a kdy nejdriv, kdyz ma nejspis ABKM. Muzu zkusit uz ted treba 1/4 zloutku a kazdy tyden to o 1/4 zvysit nebo mam radsi jeste mesic (nebo dele) pockat?? Nebo to mam vyzkouset na sobe (a kolik) ? Vajicko jsme nemela pro jistotu uz skoro 4 mesice (jen asi 2x v nejake buchte, kde bylo 1 vejce na cely plech)... Di moc.

kam.zyk
6. aug 2010

Tygrouš, vzhledem k tomu, jak ochotně alergen vejce přechází přes MM, zkus vejce nejdřív na sobě. Takže: 3 dny si dávej jen žloutek, v neomezeném množství (nejl.první den 1 žloutek, 2.-3.den dva až tři - ty žloutky v jakékoli formě, to je jedno) - bílky uschovej a testuj je 4.-7.den. Pak dej vědět. Pokud by reakce nebyla, můžeš testovat na prckovi, začneš malým množstvím žloutku (třeba tu 1/4) a budeš po 5 dní navyšovat množství. Bílek napřímo ještě testovat nebudeš, to si schováš na pozdější měsíce (uvidíme, jak dopadne testování přes tebe, event.žloutek napřímo, dáš mi vědět 🙂 )