Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
18. okt 2010

@adamala

Ty jsi už z toho tumpachová (teď nevím, jestli mi budeš rozumět 😀), že? Je normální, že co doktor, to názor, zvlášť na tak složitou věc, jako je alergie. Cesta nejmenšího odporu je lákavá, to je jasné, ale má svá rizika - že dítě zareaguje na podobný alergen. Takže můj názor znáš - toho se vyvarovat. Nejlepší vždycky je, když matka dělá, co jí velí její mateřský instinkt 🙂

Očkování - zase se toho tolik neboj! Když nebyla reakce na první, tak to druhé může být stejně v pohodě, přesto doporučuju rozdělit s rozestupy alespoň tři neděle. Psalas, že se něco dává na lžičku? Polio (obrna)? To už se u nás nedává, na lžičku se dávala živá vakcína, ale už se dává neživá, je součástí hexavakcíny... Je to bezpečnější, děti na to lépe reagují, nedalo by se to sehnat i tam? Jinak zpoždění o pár týdnů v očkování podle mě nehraje vůbec roli, my máme očkování také odložené a něco nenechám, ač je to povinné, dát vůbec (dětské nemoci - osýpky, ružienka a mumps - to umím i Slovensky 😀). Jsou to taktéž živé vakcíny...

Braní krve - nám dělali ve 4 měsících, a to z hlavičky, kde jsou dobře vidět žíly. Moc se to ale už nedělá tímto způsobem, no řval sice jak tur, ale sestřička ho držela pevně a byla to chvilička. Není to o nic větší trauma, než když se holčičkám píchají ouška, což je naprosto dobrovolné a ničemu to nepomůže, ale ta krev třeba ano. Ale klidně počkej, s umrtvení ručičky bych taky nebyla odvázaná 😖

Po vysazení mléka je možné pozorovat reakci klidně tak brzy, jak to máte vy (teda až se MM od BKM vyčistí, tj. cca za 24 hodin), někdy se zpožděním několika dnů i třeba dvou až tří týdnů (ale to hlavně u ekzému). Je skvělé, že vidíš změnu k lepšímu, ublinkávání je jedním ze znaků ABKM! 🙂

Vyrážka - budou to potničky, u nás bych Ti poradila omývat odvarem z řepíku lékařského, použít se dá i černý čaj, nalít cca půl litru do koupání 🙂

erikasadek
18. okt 2010

@luthien.k ahoj ja stale nechapem preco u nas beru krv s hlavy!!!!!!!
kedy s anaucia poriadne pichat!!!!!!!!! 😠

tu zoberu aj novonarodencovy krasne krv bez stresu.; a aj ked nevidno zily 😉

adamala
19. okt 2010

@luthien.k ja som taka sprosta ze ja ani neviem ani co ide oralne,ale vcera ked som bola u noveho lekara tak mi vravel ze tu oralne uz nedavaju ze to je uz zahrnute vo vakcine co pichaju, ze ta oralna bula limitovana v lekarnach a uz to prestavaju vyrabat a ze oni davaju uz len tu novu co je vo vakcine. Ono sa to dost tazko chape v anglictine,teda chapem rozumiem ale potom rozmyslam ci som si to zle nevysvetlila lebo predsalen to neni tvoj materinsky jazyk a ked ide o lekarske veci.
Moj maly bude mat slovensky pas aj rodny list,som to teraz podavala ked som bola doma na mesiac ale trva to 2-3mes to vybavit,strasne dlho cize som to nechala podane a ked dojdem nabuduce tak s rodnym listom pojdem len urobit pas co je cca 2tyz a tuto variantu ze pojdem k pediatrovi na SR a budem platit malemu poistovnu , a vlastne mi predpisu ten neocate ,ale netusim kolko pixli mozem doniest na SR...to asi tiez nebude jednoduche,nemozu prepisovat dopredu.

Ja mam taky pocit ,intuiicia...ze malemu tie mliecne vyrobky robili zle,lebo je iny,menej grcka a ta sucha koze nad obocim je skoro prec...neviem ci si to uz namyslam,ale zda sa mi aj spokojnejsi,on tak pomrnkavala ako keby mu to tazko travilo po papane a aj vnoci sa zobudil s placom hroznym ,som si myslela ze sa mu nieco sniva a ked som ho zdvihla na ruky tak si odgrgol a mliecko mu vybehlo a to bolo tak 2h po jedle...uz sa nam to nestava chvalabohu.

Tumpachova som z tych lekarov,lebo totiz na kazdom sa mi pacilo nieco ine....neviem ci moja lekarka bude ochotna dat vakcinu zvlast, pritom to nie je problem ale ked odmietne tak asi pojdem k tomu co bol ochotny to rozdelit,radsej ho budem ockovat kazdy mesiac a rozdelit to.

to co mu idu davat je Diphteria, tetanos, Polio, Coqueluche ( Pertussis) ....toto sa tu pise ....a poviem ti na rovinu ze ani neviem co to znamena,hamba pekna,neviem co ockuju mojmu synovi a aj keby som vedela tie nazvy dobre v slovencine tak zase neviem naco sa to ockuje..ale asi nejsom ani prva ani posledna mama.

Oni mu to uz davali v 2mes a mal trosku zvysenu teplotu vnoci ale dala som mu cipok a zaspal az do rana...tak dufam,ze tentokrat nebudu nejake horsie reakcie.

luthien.k
19. okt 2010

@adamala 😀, v pohodě, ono o očkování se maminy začnou zajímat většinou až tehdy, když se v souvislosti s ním něco děje... A to, co máte dostat, je jedna vakcína (kombinace) nebo víc vakcín na jednou, třeba do každé nohy atd.? U nás (i u vás na Slo.) se tyto nemoci očkují v rámci jedné vakcíny - tzv. hexavakcíny. Kdyby to nešlo rozložit, tak alespoň odložit do té doby, než budete brát ta probiotika, to by neměl být snad problém!

Jak Ti předepíší Neocate na Slovensku dopředu, to netuším, zkusím si vzpomenout na nějakou slovenskou maminku, co ho dávají a zeptám se.

Myslím, že Tvoje intuice i objektivní známky větší spokojenosti malého mluví jasně pro bezmléčnou dietu 😉

dkb
19. okt 2010

@adamala, keď chceš pre bábätko na SR špeciálne mlieko musíš sa objednať na gastro a tam ti predpíšu vhodné mlieko. Na základe tohto odporúčania ti ho môže predpisovať potom aj pediater. To znamená, keby si si vybavila všetky potrebné formality, tak v podstate ti pediater bude predpisovať mlieko na celý mesiac a rodina ti ho môže posielať v balíku. Moja dcéra (8,5 mes.) má tiež alergiu na BKM, ale je zatiaľ kojená, takže formulu ešte nepije. Máme predpísaný Nutrilon Allergy Care, balenie má 450 g a dopláca sa 6,65 eura. My máme šťastie, že dcéra nereaguje na BKM cez MM, tak ja nemusím byť na diéte.

erikasadek
19. okt 2010

@adamala polio obrna, difteria, zaskrt.. pertussis, cierny kasel. 😉 😉

njonja
19. okt 2010

@luthien.k mas pravdu, kazdy lekar hovori ine☹ A aby sa v tom clovek vyznal. Dam sa asi prilezitostne este raz testovat, aby sme boli na cistom a uvidime... No a to velbloudi mlieko, hm, som ani netusila, ze take sa da pit🙂 Snad v inom zivote, ked sa vydam alebo narodim niekde v krajine tav.-)

njonja
19. okt 2010

@erikasadek a to ako mu tu krv beru? Lebo moj maly mal zapal obliciek ako 2 mesacny a brali mu rozne, podla zil a teploty, lebo rpi teplote mal zuzene cievy a nebolo ich vidiet - brali zo zily aj z hlavicky, ale vzdy plakal strasne, musieli ho viaceri drzat. Ako beru u vas, ze deti nerobia cirkus?

erikasadek
19. okt 2010

@njonja mojmu brali uz ked mal mesiac v nemocke + infuzie a le nikdy nie z hlavy!!
normalne zo zil.. inak pichaju ako u nas... bud na rucke teda na pasti tam vzdy malym babatkam najdu pakne zilu , davaju sa vzdy napalste pred na urtvenie, takze ziaden problem nie je a hlavne oni detom spievaju ja ako matka spm tam tiez a prihovaram sa mu takz eto nie je tak trauma nikdy nerobia na silu a nevrieskaju na nas ani na deti. 😉

vatscinou maju zriadene detske veci okolo , ako v deckej izbe mas taky kolotoc co s atoci a dava svetlo a raje detom hudbu takze aj zabudnu ze sa picha..
neviem moj bol ako sito pichany a deravy aj pri hospitalizacii ale nikdy nie s hlavy , ja som sa ich nato pytala; ze ako je mozne pichat takto ked stale tu spominate a oi mi povedali ze su to stare praktiky, zastarale ze terazs sa vie inak pichat ... bez toho aby museli do hlavy zasahovat. pytali sa ma kde sa to tak robi , bola som radsej ticho. 😅 🙄

njonja
19. okt 2010

Hm, ja nemam skusenost, ze by na nas kricali, boli mili a aj mai kadeco pokreslene v ambulancii, a aj na strope, aby deti videli.-) dokonc sme tam boli aj s muzom spolu a vsetci sme sa mu prihovarali... jedine, co bolo ine, bolo, ze nedavali tie naplaste... Ale poviem ti, ze z hlavicky sa mu to lubilo omnoho lepsie, plakal podstatne menej...hm, nabuduce sa spytam na tie naplaste...

erikasadek
19. okt 2010

@njonja no ja co ma zazitky so slovensk atak to bolo vzdy take mamicka drzte si to dieta, povedzte mu aby prestalo plakat a podobne 🙄 🙄 🙄 fakt nemusim.. a na silu vzdy 😠

adamala
19. okt 2010

ahoj, vies co ani moj maly Adam nemal priznaky cez moje mlieko ani by som si toho nevsimla ani lekarka,lebo to ze si obcas tazko poprdka alebo grckal obcas do tych mes,ale to tak 3x do tyzdna ...teraz mu len vybehlo mliecko trosku ked si odgrgaval ale to ti povie kazdy lekar ze to je normalne...cize vlastne az pokym som mu nedala to umele mlieko a opuchli mu uska a jedno vieck na ocku tak vtedy som vedela ze je nieco zle ale ani vtedy som nevedela o alergie na BKM ..az teraz ked som to napisala na forum modry konik a maminy mi povedali ze to je jasna reakcia na alergiu bkm a lekarka mi to potvrdila ale neni to potvrdene v krvi este,co ani nemusi byt lebo je to jasne. Ale mna dala lekarka na prisnu dietu aj ked kojim,lebo vraj aj male mnozstvo neni dobre to v malom nie ze odburava alergiu ale opacne a ked by mal 1 a nebola by sm na diete tak vraj potom mozu nastat ekzemy a dokonca aj astma neskorsie ked maju 4-5r...tak vidis ako to je kazdy lekar povie nieco ine. Je to na zblaznenie.

@erikasadek ano aj mne to takto povedali ze mu to umrtvia naplastou , a ze z hlavy robia len dehydrovanym pacientom..ze to nerobia detom,ale som sa zlakla ked tu spominali mamicky ze z hlavy,ved to sa mi zda drasticke preboha.

@luthien.k no zajtra idem k lekarke a rozdebatujem to s nou ci sa to da oddialit ,alebo nech mu to rozdeli...ano su to dve injekcie..jedna je do jednej nozicky tam je ta trojkombinacia a potom druha do druhej a minule mu dali do ust oralne neviem ci mu teraz uz tuto zahrnu v tej do nozicky,ako mi to spominal jeden lekar ze uz to je zahrnute v tych do noziciek vsetko dokopy..chcela by som jednu nozicku a potom o 3tyz dalsiu..inak zohnala som si probiotika a dala som si dneska uz ..takze to mozem dat o tyzden uz..a mamina mi zohnala tie vsetky vitaminy a probiotika..tak sa tesim mi to posle po kamosovi.

s tym mliekom to radsej uz neriesim,nech mi neodide mlieko moje od nervov, kojim a dufam ze dlho a ani UM nebudem potrebovat 🙂)

baby piju vase deti detske caje/? moj ani vodu ani caje nic len moje mlieko,je papkac tak ho chcem oklamat obcas ked si ziada ked by nemal ,ale marne.

luthien.k
19. okt 2010

@adamala, prostě super doktorka podle mě, přesně to říká, že malé množství stačí na udržení alergie. Až v pozdějším věku je možné dávat malá množství alergenu, aby se nastolila tolerance (samozřejmě pokud není reakce).

Očkování - bezva, rozdělte, posuňte, jak jen to půjde 🙂

Čaje dávat netřeba, mlíčko stačí! Až s příkrmy zkus nabízet pomalu vodu, případně hodně ředěnou ovocnou (nejlépe čerstvou) šťávu, čaje nejsou pro děti dobré, jsou to vlastně svým způsobem "drogy", které v těle ovlivňují kdeco (černé, bylinkové...). Pro větší děti pak možno ovocné nebo rooibos.

Braní krve... Já nevím, mně to z hlavičky tak strašně drastické nepřišlo, má tam krásně přístupné žíly, na hlavě, jak známo, je málo receptorů bolesti a lebku mu jehlou rozhodně nepropíchnou 😀 U nás by bylo myslím horší ho udržet, aby mu to vzali z ručičky, to se obávám, že bychom mu ji zlomili, je to strašněj divoch... 😅

dkb
19. okt 2010

@adamala, trocha si ma vystrašila s tou diétou, pretože mne ani jedna lekárka nedoporučila vynechať všetko mliečne. Moja dcéra mala podobnú reakciu ako tvoj synček, ale ona mi zareagovala zle na mliečnu ryžovú kašu a čo mne bolo čudné až na šiesty deň, čo ju jedla. Urobili sa jej okolo úst červenú fľaky, ktoré sa jej rozširovali aj na krk a ruky. Tie jej pomaly zmizli, ale neskôr som si všimla opuchnuté a červené ušká, tak sme leteli na pohotovosť. O dva týždne sme skúsili inú kašu a takisto sa jej urobili fľaky okolo pusy, ale už poučená som jej dala fenistil a za desať minút bola v poriadku. Ja som už bola presvedčená o alergii na BKM, tak som jej skúsila dať aj kašu Sinlac, ktorú zjedla bez reakcie. Na vyšetrenie na gastro sme mali čakať tri mesiace 😠 , Zaplatili sme si prednostné objednanie, tak minulý týždeň sme absolvovali vyšetrenie, ktoré ma teda trocha sklamalo. Krv malej nebrali, pretože vraj alergia na BKM vychádza často falošne negatívne, urobila jej sono bruška a predpísala formulu, ktorú máme vyskúšať do nemliečnej kaše. Našťastie dcéra zatiaľ prospieva fajn, má cez deväť kíl, netrápia nás ekzémy ani problémy s bruškom. 🙂

@luthien.k, moja malá má 8,5 mesiaca, nebola som na diéte, dcéra nemala žiadne problémy. Mám držať nemliečnu diétu? Teraz mám pocit, že som niečo zanedbala, ale mňa naozaj žiadny lekár neupozornil na dodržiavanie diéty.

erikasadek
19. okt 2010

@dkb prve 2 roky je prisna dieta dodrziavania;..
ak vam nebrali krv nemozu vediet ake budu hodnoty za 6 mesiacov aby sa dalo porovnat ci klesaju hodnoty. 😉
inak robi sa krvny a zaroven aj kozny test.. a ten je okamzity v sekunde.. 😉

dkb
19. okt 2010

@erikasadek, ja som tiež bola prekvapená, že nám nebrali krv, išla som na vyšetrenie s tým, že jej zoberú krv a vyšetria ju aj na iné možné alergie. Tak na budúcej návšteve si to asi budem musieť vybojovať. Tak to vidím, že aj tú diétu budem dodržiavať, uvidíme dokedy sa budeme kojiť.

erikasadek
19. okt 2010

@dkb v jednom maju pravdu vysledky nemusi abyt na 100%, ale mali to urobit 😉
tu dietu urob aspon do toho 2 roku , nevies ake ma hodnoty v krvy... a tak aspon sa vsetko upokoji a ver mi po 2 roku max po 3 ani stopy odvtedy sa imunita da do poriadku a budte normalne papat. 😉
stoji to zato.. 🙂

luthien.k
19. okt 2010

@dkb, jestli reagovala takovým zpožděním, zřejme by to z krve ani nevyšlo, to vypadá na nonIgE alergii, přesto bych si je nechala udělat, ale rozhodně na alergologii, ne na gastru. I malá množství BKM přes MM tu alergii udržují, takže opravdu na dietu, šup šup 🙂
@erikasadek, u nás se kožní testy víceméně nedělají u tak malých dětí právě kvůli nízké průkaznosti (u potravinových alergenů). Alespoň tak říkala kam.zyk. Podle ní také není hodnota z krve víceméně důležitá, protože třeba sama má obrovsky vysoké hodnoty na nějaké pylové alergeny a reakce? Téměř žádné. A pak jsou lidé, kteří mají hodnoty na hranici a obrovsky trpí (ale to teď teda mluvím o inhalačních alergenech, myslím ale, že s těmi potravinovými to bude podobné). No prostě jiný přístup 😉

modra1
19. okt 2010

@adamala _len upozorňujem, že tak BioGaia ako aj Dophilus (každý druh) sa musia držať v chladničke, vraj im nevadí, aj sú krátky čas mimo, ja som ich napríklad prenášala 6 hodín mimo chladničky, ale v termotaške.

erikasadek
19. okt 2010

@luthien.k j etu iny pristup... neviem cim to je , tu sa berie stale krv , aspon u josha kazde 6 mesiacov a stale sa kontroluje;.
$ aj na vajicko robila mu aj kozny test jedol vajicko .. + kozny test... hned na ruke asi 15 piochancov a hned , rozlicne druhy vajicka uvarene.. vidis hedn ako cervena.. 😉

neviem ako to vysvetlit tazko povedat kto ma pravdu ja len mozem povedat z emoja je spicka, tu v v detsklej nemocke necker jedna s najlepsich na svete... a ona robi aj novu studiu na detoch josh je jedne s nich na 5 rokov co sa tyka alergii tato studia bude aj pre vsetkych lekarov neskov publikovana;. do celeho sveta.. tak neviem.; tu mi hovoria nieco ine;. 🙂
ale nevadi.... 😉

dkb
20. okt 2010

@luthien.k, asi som to zle napísala, dcérka jedla kašu 5 dní bez reakcie a na šiesty deň po dojedení asi za dve - tri minútky jej vyskočili tie fľaky. Za dva týždne, keď som skúšala inú kašu už zareagovala hneď. Objednám ju asi aj na alergológiu, uvidíme, čo nám povedia tam.

luthien.k
20. okt 2010

@erikasadek, přístup, který tu používá kam.zyk (a já) zase vychází ze zkušeností české špičky v oboru, dr. Fuchse (píše o tom tématu i knihy pro širokou veřejnost a tak), ale myslím si zároveň, že asi neexistuje jediný správný přístup a že obě medicíny, jak naše, tak i ta francouzská, našly své účinné postupy a to je to nejdůležitější pro děti 😵 😉

@dkb, tak to jooooo 🙂 Tak šup šup na alergologii 🙂

erikasadek
20. okt 2010

@luthien.k tak ja uz radsej nebudem nic pisat. bude lepsie ak budete pisat len ako sa to robi v cehcah.. 😉

luthien.k
20. okt 2010

@erikasadek, kdepak, mně ta "konfrontace" připadá dost zajímavá 🙂 Jenže třeba ty testy a tak, co píšeš, toho se tu maminky prostě při nejlepší vůli prostě nedočkají... Jak píšu, hlavně když obě cesty vedou ke "zdravému" dítěti (obě ale víme, že atopie se nedá úplně zbavit, jen dělat maximum, aby se neprojevovala 🙂)

luthien.k
20. okt 2010

Jinak doufám, že si rozumíme 😉 Ono je těžké u nás aplikovat něco, na co tu nejsou podmínky, nejhorší je, že se maminy kolikrát nedočkají zdaleka ani toho, co propaguje doktor Fuchs... 😖 O Slovensku ani nemluvím.

erikasadek
20. okt 2010

jasne. 😉

adamala
20. okt 2010

dneska sme boli u lekarky a dala mu injekcie...a som to poplietla,to polio je do nohy jedna injekcia a rotavirusy su oralne ,tie som nedala a mozno ani nedam,je to nepovinne,ja chcem davat len povinne ockovania,cim menej chemie do neho, a tu druhu dostal prevenar...presvedcovala ma ze nebude mat zle reakcie na to ked prvy krat nemal len zvysenu teplotu mierne ...tak som to dala, ale bez toho oralneho teda. Maly im tam spieval jedna radost,stastne to dieta,pobudil tym vyskanim vsetky novorodeniatka v cakarni..haha
a lekarka mi vravela,ze sa jej stale zvysuju deticky s touto alergiou ,si mysli ze to je tym ze bohvie im krmia tie kravicky ...a tak ako vravite,v 6mes test,a vravela ze sa to vacsinou ani neukaze tato alergia v krvi ale treba brat krv aby sme vedeli na com sme, a potom bude testovat na vajicka a soju a ostatne veci na kozi a aj z krvi...a povedala ze sama zistim aj tak najlepsie ..ze treba pomalicky prikrmovat po jednom aj 5dni tyzden jednu potravinu a pozorovat ..a ze stolicu mal dobru co mu vzala vzorku.
Len sa ma pytala ze ako sa vyrovnavam s tou dietou ,ja ze dobre len tie syry mi chybaju...
vraj sa da neocate objednat priamo od vyrobcu ,ze nech to skusim ze to dostanem lacnejsie a ze ten nutrilon allergy care mozem skusit,lenze si predstavte ze tu ho nemaju..maju len HA ..ale ona mi doporucila allergy care ,len nevie ako by som to zohnala.

adamala
20. okt 2010

baby a este mi vravela o tom tavom mlieku,vraj to vyrabaju francuzi,je to UM z tavieho mlieka a ze teraz mala prednasku o tom ,francuzi ju robili ,vraj tavie mlieko je este blizsie zlozenim tomu materskemu...to by som nepovedala...ale ze ona by to aj tak davala az po 1r ...
ale ze ja mozem pit tavie mlieko...zijem v krajine tiav ale nejak ma to nelaka to vypit,maju to v supermarketoch ale asi s kupim take malicke 2dcl a vyskusam glg,snad sa nepovraciam z toho...tavy su mi neni nijako sympaticke aj ked maju velku hodnotu tu .
a dokonca mi zakazala aj jest vajicka,ze na to tiez moze reagovat...ja za chvilu asi budem jest len suchare a pit vodu a stratim mlieko 🙂)))) ....chyba mi kinder cokolada :(((

z.u.z.k.a.
20. okt 2010

adamala presne tavie mlieko je vhodne pre deticky s ABKM, mas stastie ze zijes v takej krajine 😉

ja som na tom podobne,som na diete uz 5 mesiacov, pomalicky som si zvykla ale je to podla mna neskutocne tazke, velmi mi chybaju kolace, torty, dobra kavicka s mliekom ☹

kocky a mam jeden dotaz, co budete jest na vianoce? myslite si ze pokial ma moja dcera ABKM tak by ryba uskodila?

z.u.z.k.a.
20. okt 2010

chcem sa spytat na vas nazor

ked mala moja mala 2 mesiace,tak jej robili testy na IgE kravskeho mlieka a vtedy nam vysla hodnota 0,54 ( krv bola brana po tom, co som 3 dni zjedla polku jogurtu, inak som bola na eliminacnej diete) . ked mala 4 mesiace, tak jej opat robili testy a vtedynam
IgE kravskej bielkoviny vysla 0, 02 ( pri drzani eliminacnej diety)
vajecny bielok nam vysiel 0,00
soja 0,12
gluten 0,00

znamena to, ze sa nam stav zlepsuje,alebo boli vysledky horsie pretoze som zjedla ten jogurt? a este sa chcem spytat, kedze mala na vajcia alergiu nema, robim zle,ked si dam napr jablove pite do ktoreho dam 2 zltky?

dakujem za odpoved.