Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

erikasadek
20. okt 2010

@adamala ja sice zijem vo francuzsku ale o taviom mlieku aby vyrabali som este nepocula 🙂 😉 ** tak neviem.. 😉

jedine zeby vyrabali pre iny trh ale tu nic take nenajdes a teda vyber mliek je tu sialeny. 😉

staci ryzove dojcenske mliecko.

z.u.z.k.a.
20. okt 2010

skusala som malej davat neocate,ale vobec ho nechcela, ani sa jej necudujem, strasne smrdi a chuti otrasne... vase deticky ho piju? ako ho mam ochutit,skusala som aj hroznovy cukor,ale nic... bojim sa toho, co budem robit ked pridem o mliecko, respektive ked jej uz nebude stacit...

luthien.k
20. okt 2010

@adamala, jojo, vejce jsou druhý nejčastější alergen... Do pečení se místo nich dá dát lžíce kukuřičného škrobu a je to.

z.u.z.k.a., sladkého se člověk vůbec nemusí vzdávat! Jen se musí naučit péct trochu jinak, ale i bez mléka a vajec to jde, kdyžtak dáme nějaké receptíky 😉 Jinak ty výsledky mají podle mě zlepšující se tendenci, snědený jogurt by je ovlivnit neměl, leda nějaká antihistaminika, která by tlumila reakci. Ale jak víme, ne vše se dá zjistit z krve, já v tomhle dám pouze na ten eliminační test. Když je v testu nula, ještě to neznamená, že dítě nebude reagovat aneb výsledky bývají falešně negativní a navíc tu máme nonIgE alergie... No a rybu - to je na Tobě, ryba je taky častý alergen, ale třeba vyzkoušet...

erikasadek
20. okt 2010

@z.u.z.k.a. neocat je so vsetkych najlepsi 😀 😀 😀 😀 a zaroven aj najkvalitnejsi. 😉

uankab
20. okt 2010

@erikasadek , velka vdaka, ani som nevedela ze vedia az take podrobne testy robit... tu nam pichli len vajicko, vyslo pozitivne a viac ho neskumali, o rok nas vraj pozvu na testy znovu a dovtedy sa ho mame uplne vyvarovat ...

a ten jogurt myslis ze by sa dal robit aj z ryzoveho mlieka?? a ake prisady sa tam davaju? nejako som sa o to doteraz nezaujimala, ale bolo by to zase spestrenie nasho jedalnicka...

uankab
20. okt 2010

@z.u.z.k.a. , skus ho najskor pridavat do jedla (polievky, omacky, kase atd), aby si mala na jeho chut zvyklo... ja ho tak davam magdalenke, zozaciatku ohrnala nosom ale teraz v pohode... zatial kojim, cize som jej ho samotne pit nedavla... a ked jej ani tak nebude chutit, mozes ho zmiesat s ryzovym mliekom napriklad 😉
a neboj, mliecko nestratis 😉

modra1
20. okt 2010

@z.u.z.k.a. _ako si prišla na alergiu u malej? Moja mala ekzém, na radu kamzyk som skúsila eliminačnú diétu, na vajce cez moje MM nereagovala, tak ho jem. Jej som ešte neskúšala a do roka ani nebudem,hoci krvné testy jej vyšli negatívne (aj na BKM, pričom cez MM reagovala slabým ekzémom). Takže vajce jem, kľudne aj praženicu, neobmedzujem sa. Rovnako som odskúšala rybu, z rýb dosť alergizuje treska, krab, takže tie som neskúšala, ale napríklad losos je v pohode, jem aj tuniaka, makrelu.

modra1
20. okt 2010

@erikasadek _tiež ma zaujíma keď píšeš ako sa testuje vo Fr. Len ma napadlo, či tak postupujú všetci lekári vo Fr. alebo máte také podrobné testy a info práve z dôvodu zaradenia do tej štúdie. To máte šťastie, lebo lekárka má na tom priamy záujem a venuje sa mu. Vo všeobecnosti je tvoj malý príklad toho, že potravinové alergie vymiznú do určitého veku a skutočnosť, že dbáš na prísnu diétu a výsledok je dobrý, je aspoň pre mňa veľmi motivačný.

adamala
21. okt 2010

@erikasadek No neviem,ale na krabici bolo napisane made in France,tak to tam snad vyrabaju, ale uz som o tom pocula velakrat ze to tavie mlieko ,nam sa to hnusi ale je to vraj velmi zdrave...vsak skusim to tavie mlieko a vam poviem ci to bola katastrofa 🙂

@z.u.z.k.a. Tak tohto sa bojim ja jak cert kriza,pretoze moj maly nechce ani kojenecke caje a ani ine mlieka..on vsetko vypluva co chuti inak ako moje mlieko. Neocate mam doma jednu krabicu pre pripad nudze 🙂 keby vojna dosla haha...a stale nad tym rozmyslam,ze neni tu ine mlieko ktore by som dala okrem tohto a ked mi ho odmietne pit tak co potom????? ma tie iste obavy ako ty a ked nechuti tvojmu a hovoris ze je hnusne tak moj ho nebude pit na tutovku,ho poznam...on ani dudle nic,velky dospelak sa hra asi.

@luthien.k ty o mne nevies ze ja neviem a nerada peciem 🙂)) tak ja schudnem na slamku asi...lebo nehrozi ze budem piect kolaciky alebo torty,,jedine malemu na narodeniny ...
inak maly nemal ziadnu reakciu a ani horucku,som bola prekvapena..viacej sa budil,viac papal ale stale som merala teplotu a nic ..
chavalabohu uz mame potom...zase 2mes volno a potom dalsie pichacky.

adamala
21. okt 2010

@z.u.z.k.a. Teda mas dievcatko,hovoris v zenskom rode ,sorry 🙂)) opytaj sa lekarky co robit??? by ma to tiez zaujmalo ..mne len spominala ze nutrilon ma to mlieko allergy care ze to keby som zohnala,lebo tu ho nemaju v Dubaii...ale myslim ze pri tom pocte zvysujucich sa alergikov na kravsku bielkovinu to dojde aj sem.
a mliecko nedojde ,neboj,musis mysliet pozitivne, vzdy mas mlieko v prsnikoch to mi povedala lekarka ze aj ked mas makke prsia a zda sa ti ze nic nejde tak ona si vysaje a o to sa ti bude viacej mliecka tvorit,a ako mi poradila jedna baba z fora, ze ked bude mlieka menej tak sa treba na 2dni zavriet s malinkou a prikladat ako sa len da a mlieko zase pride a vela.

Tieto diety nemozu sposobit ze to mlieko odide??? lebo fakt je toho vela co nejem.

z.u.z.k.a.
21. okt 2010

my sme na alergiu na bkm prisli v 6 tyzdni ked som zjedla tvarohovy kolac, mala mala strasnu koliku, neskutocne krce a potom aj krv v stolici, doktorka nariadila eliminacnu dietu a postupne sme sa zlepsili,potom sme boli na krv, ktora nam ABKM potvrdila.
neocate viem ze je najlepsi, ved som si ho aj preto kupila, pridavam jej ho kazdy den do kase sinlac aby si zvykla. snazim sa stimulovat tvorbu mlieka co najviac, ale boli dni ked mlieka nebolo,mala hladna, plakala, no neocate nemala, zo zusfalstva som nabehla do lekarne a kupila aj alergy care,aj alfare ale nic... treba mysliet pozitivne samozrejme, snazim sa spestrovat si jedalnicek najlepsie ako to len ide,ale mala mi reaguje na vela potravin a dokonca aj na ovocie,takze vsetko ide u nas pomalilinky.

erikasadek
21. okt 2010

@adamala no moze byt made in france ale tu ho urcite nekupis.. 😉 teda za tie cele roky som nepocula takze moze byt vyrobene mede in france ale pre iny trh. 😉
@uankab

ja urobim jogurt klasika, 1 l mlieka, + cukor trochu , + sacok na vyrobu jogurtu.. urocte dostat aj na slovensku... alebo v lekarni. jogurtove kultury potom vzdy treba nechat jedno sklicko a pouzit do mlieka na miesto sacka, vystaci na 10 krat..
to iste robim so sojou.. 1 l sojoveho vanilkoveho .. + sacek vanilkove cukru je to potom mnamka;... 😉

a podla mna mozes to iste ryzove mlieko... + sacok na jogurt..... do jogurtovaca na 10 hodin a pekne do ladnicky.. 😉
domace bez konzervanov a mozes ochucovat ako sa ti paci.. 😉
@modra1
ja mam stastie ze moja pediatricka je aj alergologicka.. 😉

ale testu su kozne pre male deti su to naplaste.. bez toho aby ich pichali za 72 hodin vies ci je reakcia.... 😉

potom na testy odborne chodim do detskej nemocnice NECKER.. v parizi .. je to jedna s najlepsich nemocnic... na svete.. a su fakt super.. 😉
ta profesorka co mam je je fakt velmi mila..; a urocte t 😉 o robi so vsetkymi detmi tak.. 😉
teraz nemozem hovorit za cele francuzsko.. pretoze ako viem najlepsia starostlivost je vzdy v parizi..
na moje stastie.... ale za cele nemozem fakt ... 🙂 chapeme sa...

josh bol od 2 mesica alergik na BKM v 1 roku dostal silnu reakciu na vajicko sialenu.. neskor sa pridruzila alergia na jablko banana, ktore neskor zmizli same ako prisli....
v 1 pol roku alergia , na komare a hmyz celkovo vyzera akoby mal kiahne za kazdym a pred polrokom aj alergia reakcia na obycajny virus.. v tele vyzeral strasne..
no mam velmi reaktivnu pokozku a smolu je to zriedkave a muselo to sadnut na neho..
vajicko v momente ako sa to stalo sme hned mali bez vajickovu dietu ... mimo mliecnej samozrejme..
t 🙂 o je vsetko kde moze byt vajicko aj skryte takze ziadne keksi a ine veci dlhe citanie ingediencii na obaloch.. 😠

po roku mu klesli vadaka tomu ze alergen sa nedostaval do tela jehop vysoke hodnoty na minimum..
boal som stastna.. ako blcha urobili sme hned aj kozne testy.. + aj na ine potraviny....
a ukazalo sa ze reaguje len na bielko surove.. zletko surove...
takze zacala sa sensibilizacia;..
mali sme dovolene vajecne kedze v krvy to bolo ok... normal uz.. malo ale dovolene, a o 3 mesiace spat... znoav test. stale to iste surove reakcia..v krvy hodnoty rovnako nizke normal.. takze lekarka mu dala jest kolac.. kde je vajicko ... a palcinku.... vsetko preslo teplotou 180°C min.. a tepelne 20 minut.. reakcia ziadna. ani na kozi hned... 😉
takze sme mali dovolene taketo veci s meirou..
O 3 mesiace znova... stale som mala sledovat jeho reakcie, ak je neaka reakci amal som zapisovat a fotit.. 😉
nebolo nic 3 mesiace znoav vajicko .... mal asom urobit doma test... s vajickom presne mi predpisala ako na ve prvy den 1/4 zltka, vajicko varene na tvrdo 20 MINUT!!!!
druhy den 1/2, 3 3/4 a na 4 ak bez rekaice cele zltko.. 😉
bez reakcie...
nato bielko to iste 1/4 a pomaly az zjedol cele... na 4 den.. 😉
u nas bez reakcie takze za 14 dni znoav u nej... znova kozny test polozi vajicko kusok bielka a hend picha;. do koze.. takze papa pred nou a zaroven hned vidiet na kozi reakciu. 😉 po vpichu.. 😉

bez problemov konecne mohol aspon raz za cas papat vajicko na tvrdo.. 😉
stale avsak plati zakaz suroveho ako omeleta, mousse chocolate; a créme brulé a podobne;. 😉
kde neprejde varenim 20 minut a teplotou tak jeho telo trosku reaguje fakt trosku. 😉

mlieko to bolo to iste.. zacali sme 1 ML, na druhy den 2ml, a tak dalej stale sledovat reakciu.. a hlav 😉ne pomaly sa pridava kazdy den davka normalneho mlieka;. 😉
vzdy treba mat lieky doma pri takomto niecom.. ak by bola reakcia. 😉

erikasadek
21. okt 2010

takto dokazal josh reagovat naprikald alergicky na virus!!!
na vajicko to bolo horsie na tvary hend opuchal, ako aj pri jablku ... ☹
to je len na ukazku. 😉

luthien.k
21. okt 2010

Holky, už nevím, komu a kde jsem odpovídala, že ABKM se obvykle neprojevuje zácpou - teď tu studuju další materiály a zácpou se projevit může, tak se omlouvám za dezinformaci 😅

adamala
21. okt 2010

@erikasadek no mozno o tom budes coskoro pocut, pretoze o tom mlieku pocuvam dost vela a dokonca aj na Slovensku mi to lekarnicka vravela a nechcela som verit az pokial mi to tu v Dubaii nepotvrdila lekarka.

inak otazka uplne mimo,ale dali ste deti ockovat MMR vakcinou??? chcela by som vediet ako reagovali na tuto vakcinu deti alergicke na BKM

adamala
21. okt 2010

@z.u.z.k.a. ahoj, chcem sa opytat ze co to to je sinlac???
a dala si jej ten nutrilon allergy care??? ako zareagovala na to??

luthien.k
21. okt 2010

@adamala, nedali a nedáme 🙂 Nehodlám riskovat, že se stane něco horšího, než nějaká jednorázová reakce, @erikasadek by mohla vyprávět a i jiní na tomto fóru...

Ptala ses taky na dietu a ztrátu mlíčka - drželo ji už mnoho mamin a o mlíčko nepřišly 😉 Je jen potřeba ne jen vyřadit mléčné, ale taky ho nahrazovat těmi obilnými věcmi a celkově se snažit jíst co nejpestřeji, já vím, že je to záhul, ale dá se to 😉 Prostě kaše, zeleninové polévky a vývary, maso, obilná mlíčka, doplňovat vápník a bude to OK 😉

adamala
21. okt 2010

@luthien.k Ja tiez nechcem dat sice mi to este nehroz mali ma len 4.5mes ale kamaratka ma rocnu malu a ma ju davat ockovat a odmietla,zhana vakcinu rozdelenu,pretoze ju tu davaju vsetky tri dokopy ..vraj po tych osipkach su najhorsie reakcie, tak dalsia znama nedava toto. Potom dalsia kamoska chce dat az pred nastupom do skolky a tiez dat vakciny zvlast a nie osipky.
Ma o tom informuju tak som sa trosku s tym pomotala teraz,lebo neviem co mozem sposobit malemu ked mu to nedam.Nerozumiem sa tomu a neviem ci je horsie dat ockovat alebo nedat

luthien.k
21. okt 2010

@adamala, to Ti nikdo neřekne, co je horší, ale tyto dětsk nemoci, proti kterým se to očkuje, jsou dnes s naší medicínou dobře zvládnutelné, i když samozřejmě ani ty nejsou bez rizika.

z.u.z.k.a.
21. okt 2010

@adamala sinlac kasa je : http://www.docsimon.cz/zbozi/nestle-sinlac-650g. miesam jej do toho neocate, jedine tam jej nevadi. davam ju poobede okol 16.00 kedy mavam malo mliecka, vzdy bola hladna a tatko sme to s pediatrickou poriesili, vecer uz mam potom mlieka dost .
alergy care som jej davala,ale len par krat,potom som si povedala ze ju radsej naucim na neocate.

kocky je ta MMR vakcina taka nebezpecna? priznam sa, ze som sa tejto problematike este velmi nevenovala.

luthien.k
21. okt 2010

Na očkování se zeptejte (nebo raději neptejte? 😉) tady:

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ockovani...

luthien.k
21. okt 2010

Jinak za mě, co vím já: MMR je živá vakcína, ty viry, co v ní jsou obsažené, jsou sice oslabené, ale živé. Takže při oslabené imunitě hrozí to, že se rozbujejí víc, než je zdrávo. Navíc nebylo (alespoň pro mě) spolehlivě vyvráceno, že nezpůsobuje další poruchy typu autismus, epilepsii aj. To říkala i naše pediatrička, že to může nastat a taky nás do ní nijak nenutí.
Zde na MK je maminka, která po očkování MMR přišla o svou holčičku díky tomu, že malá dostala spalničkový zánět mozku. @erikasadek, reps. její syn, začal mít až po vakcíně výrazné autistické rysy. A takových příkladů je zde víc, stačí se o to zajímat. Já toto riziko, zvášť u dětí s nějak narušenou imunitou, vidím jako větší riziko, než nemoci samotné. Navíc se při výrobě vakcíny pěstuje její část na kuřecích embryích a tak je kontraindikována alergikům na vejce. Říká se také, že se při její výrobě používá biologický materiál z uměle potracených dětí.

lienka2602
21. okt 2010

@luthien.k Dobry vecer, mozem sa spytat co to je nonIgE alergia? A ako sa prejavuje? Lebo malej robili testy, ci nie je alergicka na BKM a vyslo, ze hodnotu IgE ma velmi na hrane, ma okolo pusinky akoby ekzem, take vyrazky.. Niekedy su malo viditelne, niekedy vobec a niekedy uplne cervene. Stale chodime ku koznej, menime masticky,ale vysledok zatial ziadny... Uz sa zacinam bat, ci to nebude naozaj alergia na BKM... Dakujem pekne za odpoved..

luthien.k
22. okt 2010

@lienka2602, touto alergií trpí cca 40% (čísla z výzkumného výboru našeho státního zdravotního ústavá) z dětí s ABKM a bohužel není zjistitelná z krve, protože mechanismus alergické reakce "nejede" přes IgE protilátky, ale účastní se ho například buněčná imunita. Reakce bývají zpožděnější, než u IgE (často 24 - 48 hodin), déle trvá, než se po expozici alergenu vůbec projeví (takže ačkoli dítě jí BKM, tak se projeví třeba až za nějaký měsíc atd.) a reakce nebývají bouřlivé, jako můžou být u IgE, ale spíš se jedná o chronické potíže, nejčastěji ekzém nebo trávicí obtíže. Takže u vás by to klidně tento typ alergie mohl být. Jediný způsob, jak to zjistit, je BKM zcela vysadit aspoň na 14 dnů i déle a pak opětovným postupným zaváděním zkoušet reakci (pokud do té doby došlo k ústupu potíží a objevil se tak skutečně problém v BKM). Nicméně reagovat může dítě i na vejce, sóju... To je třeba také vyzkoušet vysazením, pokud testy nic neříkají.
Střídat mastičky asi nemá smysl, je nutné najít příčinu, klidně se přidej do babských receptů na atop. ekzém miminek, tam se dočteš nebo poradíme, jak na to 😉

z.u.z.k.a.
22. okt 2010

mne na gastre povedala doktorka, ze non IgE alergia ma lepsiu prognozu, je to pravda?

luthien.k
22. okt 2010

@z.u.z.k.a., ano, podle mých informací je to tak 🙂

lienka2602
22. okt 2010

@luthien.k Dakujem velmi pekne za odpoved... Zrovna vcera sme nasadili novu masticku a mala tak plakala a prosila, ze som sa rozhodla, ze jej ju nedam. Strasne ju stipala, este sa nam to nestalo, pri ziadnej masti.. Pre istotu som volala koznej, bola tam len sestricka, ktora mi vysadenie odsuhlasila a kazala davat modru indulonu... Neviem si predstavit u nas vysadit vsetko mliecne lebo ona okrem vela vela mlieka a jogurtov nepapa skoro nic, niekedy polievku a maso, ale malokedy, jednoducho vsetko okrem mliecneho uz asi 2 mesiace odmieta. No nieco budem musiet vymysliet. Neviete mi poradit nejaky specializovany obchod s takymito potravinami alebo kde zozeniem prosim Vas aspon sojove jogurty a sojove vyrobky? Aj ked neviem ci mi to pomoze, kedze to moze byt aj alergia na tu soju ako ste spominali... Este raz Vam velmi pekne dakujem..

luthien.k
22. okt 2010

@lienka2602, vysazení je skutečně jediná cesta, jak to zjistit. Jak je malá stará? Existuje dost náhrad, místo jogurtů se dají vařit pudinky z rostlinných mlíček, na pití rýžové mlíčko nebo mlíčko s plně štěpenou bílkovinou (Nutrilon allergy care), případně i ty sojové jogurty (ale podle mých informací cca 50% dětí, které reagují na mléko, reagují i na sóju...). Po těchto výrobcích se ptej ve zdravé výživě 😉

lienka2602
22. okt 2010

@luthien.k Mala bude mat 20 mesiacov, no nic v pondelok pojdem znova ku koznej a poviem nech spravia este raz tie testy plus aj na soju a uvidime.. A este mala v tych testoch aj zvyseny zinok, to znamena nieco zle? Kozna lekarka nevrala nic a detska uz vobec, ta dokonca povedala, ze vysledky su urcite v pohode az ked som ich ukazala koznej, tak ta ich az tak dobre nevidela...

skizuzu
22. okt 2010

lienka2602 take vyrazky ma aj moja dcerka, prvy pol rok ich mala na brade a nic nepomohlo, presne ako mala pol rok jej zo dna na den zmyzli a teraz sa nam po roku zas objavili pod nosom. Mast nepomoze ziadna, ani to ze vysadite mliecne vyrobky. Mame alergiu na BKM, hodnoty nam nastastie klesaju popri prisnej diete a vyrazky sa vratili.