Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

jaya47
17. nov 2010

@modra1 Ano dari. Dietu drzim zatial len 2 mesiace. Zatial skusam rozne nahrady, akymi su ryzove, susene ovsene mlieko, ovsena smotana na varenie a podobne. Vsimla som si na zlozeni toho ovseneho mlieka, ze ma podobne zlozenie vitaminov ako obycajne mlieko (vapnik, fosfor). Ale vela toho zatial neviem, je to len chvila.
A este pouzivam ovci jogurt a cistu ovciu bryndzu. Kedysi som napisala toto: http://yulka.blog.matfyz.sk/p16351-zivot-bez-ml...
Ale ako tam pisem, mozno ta lekarska cast nie je celkom pravdiva, su to len moje pochopenia roznych stranok.

modra1
17. nov 2010

@jaya47 _ovsená smotana na varenie ma zaujíma, kde to kúpim, značka ? Dík. A držím palce.

jaya47
17. nov 2010

@modra1 Ja som pouzila tuto http://www.slnecnica.sk/produkt/ovsena-smotana-...
Chodievam pravidelne do toho bioobchodu, lebo tam maju najlacnejsi ovci jogurt, co som zatial zohnala.
Neviem, odkial si, ak nahodou z BA, tak sa tam da zajst, je to pri Dulovom namesti, ak nie, tak vedia posielat nechladene veci.

Mas aj Ty nejake tipy? ;) Tiez Ti drzim palce ;)

zusska80
17. nov 2010

@lussy23 dakujeeeeemeeeeee
@modra1 mas pravdu, mam v tom hokej. ja len co mi povedala doktorka. ja sa este neviem tak vyjadrovat, ci to je intolerancia alebo alergia. ale napisane na vysledkoch z krvi bolo intolerancia BKM. a teraz sa nam robia specifika, ze co kontretne, to budem vediet az tak o dva tri tyzdne. ale jednak som rada, lebo sa sama chcem zbavit toho kravskeho mlieka. takze studujem vsetko teraz... len to bude tazke dohliadnut na vsetko. a hlavne ked chodia deti k nasim alebo k svokrovcom. oni to sice chapu a vsetko sa snazia,ale nezabranim tomu, aby sa deti k niecomu mliecnemu semtam dostali... no a dnes nam babka doniesla cokoladu, tak sa im pustili slinky, ze si daju a ja, ze nemozu... no budem ja teraz zla mama. no ja viem, ze robim dobre vlastne, ale pre nich budem zla...
a vam sa to dari uplne striktne dodrziavat??? neurobite semtam prehresok, ale nemyslim umyselne...???

jaya47
17. nov 2010

@zusska80 Cokolada moze byt, ak je spravna. Teda tie viac percentne cokolady neobsahuju BKM. Ak vsak deti potrebuju mliecne, tak v rakusku v drogerie-markt (vo vacsich mestach) maju ovciu cokoladu a ryzovu cokoladu. Tu ryzovu maju aj tu: http://www.slnecnica.sk/produkt/cokolada-z-ryzo...
Prave som otvorila a ochutnala ryzovu cokoladu a povedala si, ze nikdy viac, lebo je velmi sladka. Ovcia chutila ako bezna horka cokolada (ziadna velapercentna) a ta ryzova ako sladka mliecna cokolada.

A uz som rozmyslala nad prehreskom, ale potom som si povedala, ze mi to nestoji za mozne trapenie ;) Ale casom mozno nejaky spravim ;))

zusska80
17. nov 2010

@jaya47 dakujem...
zienky, a vy to mlieko vysadzujete z toho dovodu, ze vam alebo vasmu dietatku zistili alergiu na BKM alebo to je z presvedcenia, ze kravske mlieko nie je dobre??? lebo u mna je to zatial kvoli tomu prvemu, ale viem, ze sa da zit aj bez mlieka a pravdupovediac ja s muzom ho nejako nemusime,ze otvorit si a vypit. len sem tam bol nejaky jogurt ci acidko, ale co sa tyka varenia, tak ja skoro vsetko varim teda varila som z mlieka alebo som pouzila mliecny vyrobok, takze pre mna bude toto tazke zdolat. a hlavne milujeme bryndzove halusky, tak aj to mi je luto. proste zatial je to pre mna hendikep zit bez mlieka, i ked samotne mlieko nepijeme.
vdaka vam sa mi zacina vsetko zjednodusovat a verim, ze na to prideme vsetko...

jaya47
17. nov 2010

@zusska80 Ja mam intoleranciu BKM. Dietatko este nemam ;) Zatial ;)

A bryndzovych halusiek som sa nevzdala, v tom bioobchode slnecnica viem kupit 100% ovciu bryndzu a miesam ju s ovcim jogurtom. Prave naopak, bryndzove halusky mam ovela castejsie, nez som mavala predtym ;)

erikasadek
17. nov 2010

@jaya47 intolerancia a alergia na BKM je nieco uplne odlisne;.:!!!! 😉
alergia ak ju mas tak velmi jest nemozes mliecne v dospelom velu velmi vzacne ak by si mala tak mas ekzem ,a leo ine problemy tazke....

ak mas intoleranciu na laktozu mlieka to je ina vec kludne mozes mliecne, ale bude ta naduvat bude ti zle po vyssich davkach mlieka netrea miesat dve pojmy 😉

erikasadek
17. nov 2010

@zusska80 ak vydrzite apson rok dva tak hodnoty klesnu pekne a vsetko pojde ako doterz bude normalne konzuovat mliecne.
ak si nedas pozor teraz tak nebude moct nikdy bez toho aby mal problem.... 😉
takze da sa to a sksute cela rodina sa zapojit uvidis pojde to a rychlo , prejde to bez toho aby ste si to vsimli co je to rok dva najviac?? 🙂

jaya47
17. nov 2010

@erikasadek Ja viem, ze alergia je rozdiel. Ja mam intoleranciu ale BKM, nie laktozy.

zusska80
17. nov 2010

@erikasadek no baby, mam z toho gulas.... aj nam povedala ze intolerancia na bkm. nie alergia na bkm.
a mne skor ide o to, ze rok dva ked to vydrzime, tak v podstate uz ani nemusime s kravskym zacinat, nie??? ved naco, ked aj tak nie je treba. je pravda, ze tych mliecnych vyrobkov je plny obchod, dobre ze nejdu vypadnut z regalov, ale ked sa da zit aj bez toho....
ale co skolka? ja si to neviem predstavit... sice maly ma len rok a hadam mu to teda dovtedy prejde. lebo ucitelky viem, poprosit, aby mu nedavali mliecko pit ale v strave ho maju vsade....

baby a hacik je v tom, ze moj maly nemal absolutne ziadne problemy s travenim kravskeho mliecka ani ekzemy, nic. ja som si vyziadala u lekarky testy, len preto, lebo byvava casto chory a tak chrchotal stale, zahlieneny bol, i ked kolkokrat som bola u doktorky, ze je asi chory a ona mi povedala, ze dychanie ma ciste, ale chrchotal stale. takze som myslela, ze ci to z toho mlieka nema, ci ho nezahlienuje zbytocne, tak a tak sme sa dostali k tejto intolerancii, ci alergii...
takze mne to aj vyhovuje, ze budeme teraz na bezmliecnej strave, aj starsia dcerka, urcite to nikomu neuskodi. a strasne som zvedava, ci nam ustupi ta zahlienenost a tym aj chorobnost... dufam, ze ano...

a este skusenost jednej kamosky, ktorej dcerke to zistili, ked mala 2 rocky, aj to bolo len na jej poziadanie, tiez nemala ziadne problemy s travenima ine, tiez jej len stale kaslala a hlavne po vecernej kasi, tak ze sa nevedela ta mala zastavit, ako ju dusilo a potom ze sa dali na kozie mlieko a ustupilo jej to a uz sa jej aj ta alergia na BKM vytratila po tych dvoch rokoch.
ale mne na gasre povedali,ze kozie nie, ze je tam riziko alergie aj na to mlieko...

@jaya47 a ty tu spominas ovcie vyrobky, jogurty, ci bryndzu. to mozes??? tam nie je riziko alergie? ci intolerancie?

jaya47
17. nov 2010

@zusska80 Lekarka mi povedala, ze treba oskusat. Vraj je to tak, ze asi 70% ludi s intoleranciou BKM maju intolernaciu aj na koziu bielkovinu, ktora je velmi podobna. U ovcej je to ovela menej percent.

S alergiou by to mohlo byt podobne, ale neviem.

zusska80
17. nov 2010

@jaya47 no ved, aj mne hovorila o tom kozom mlieku, k ovciemu sme sa uz nedostali...

no radsej zostaneme nabezmliecnej... len sa bojim, ze nieco prehliadnem a nebudem taka precizna v tom vsetkom...

jaya47
17. nov 2010

@zusska80 Ak vies anglicky, tak tu je velmi dobry clanok: http://web.mit.edu/kevles/www/nomilk.html
Ak nie, tak skus na to pouzit google translate. Je tam vsetko perfektne vysvetlene, na co vsetko si davat pozor, co hladat v obchodoch. Ale ak teda riesis intoleranciu a nie alergiu, tak ako povedala erikasadek, velku neplechu trocha kazeinu nesposobi, takze sa az tak bat netreba. Len jednoducho pozerat neustale zlozenia a hladat tam vsetky susene mlieka, srvatky, cmary a ine havede ;)

zusska80
17. nov 2010

@jaya47 ok, tak anglicky neviem dobre, len sa dohovorim. takze tak, ale nevadi. ja si zistujem pomaly vsetko...
vies, ale ja fakt neviem, ci riesim intoleranciu alebo alergiu. pre mna je to uz ale jedno. a hlavne teda este cakam na tie specificke vysledky,t ak uvidime, co budeme alebo nebudeme si moct dovolit. len este mi na gastre povedala, ze tie specificke mozu vyjst vsetky negativne, co vsak neznamena, ze ta alergia tam nebude, tak uvidime vsetko casom...

erikasadek
17. nov 2010

@jaya47 intolerancia je len na laktozu a nie na alergiu BKM..
intolerancia BKM je nezmysela , je to alergia, a nie intolerancia caste mylenie sa 😉 !!!!
netreba si miesat veci ..

Intolerancia laktózy a alergia na BKM
24.08.2010

INTOLERANCIA LAKTÓZY: OTÁZKY A ODPOVEDE

Čo je intolerancia laktózy?
Mlieko je dôležitou súčasťou zdravej výživy. Je prvou základnou potravinou, s ktorou sa človek vo svojom živote stretáva. Avšak tak ako každá minca má líce a rub, tak mlieko u niektorých jedincov môže vyvolávať rôzne ťažkosti. Jednou z nich je neznášanlivosť mliečneho cukru - intolerancia laktózy.
Intolerancia laktózy sa prejavuje neschopnosťou organizmu rozložiť mliečny cukor laktózu v dôsledku nedostatku príslušného enzýmu - laktázy. V prípade, že sa nerozložená laktóza dostane až do hrubého čreva, rozkladá sa tam za vzniku plynných substancií (metán, vodík) a štiepnych produktov (kyselina mravčia, kyselina octová, formaldehyd), ktoré pôsobia veľmi dráždivo na sliznicu čreva. Ak človek trpiaci nedostatkom laktázy vypije kravské mlieko, v priebehu 30 minút až 2 hodín sa dostavia bolesti brucha, kŕče, nevoľnosť, nadúvanie, hnačka, príp. ťažkosti s dýchaním, ktoré môžu pretrvávať až 3 dni.

Nedostatok enzýmu laktázy môže byť vrodený, ale môže byť aj dôsledkom niektorých ochorení, napr. gastroenteritídy alebo celiakie. U časti dospelých jedincov klesá aktivita laktázy s vekom. S intoleranciou laktózy sa stretávame preto skôr u dospelých vo veku nad 25 rokov, ale postihuje aj dojčatá. Príčinná liečba nie je možná, lebo trvalo zníženú aktivitu enzýmu nemožno znovu aktivovať. Preto sa v liečebných postupoch uplatňujú najmä dietetické opatrenia. Začíname s diétou bez laktózy, s postupným pridávaním v malom množstve, pričom priebežne zisťujeme hranicu znášanlivosti. Väčšina veľkých detí a dospelých znáša pri jednorazovom podaní najviac 5-8 g laktózy (1/2 šálky mlieka). Povolené je kyslé mlieko a ostatné mliečne výrobky vzniknuté fermentáciou mlieka. Jogurty pacienti dobre tolerujú napriek tomu, že obsah laktózy je v nich vyšší ako v mlieku. Sú v nich však prítomné baktérie, ktoré prispievajú k štiepeniu laktózy a umožňujú tak jej ľahšie trávenie.
Nižší obsah laktózy majú nasledujúce mliečne výrobky (uvedené v poradí so znižujúcim sa obsahom laktózy): smotana, tvaroh, šľahačka, ementál, kyslé mlieko, eidam, tavené syry a maslo. Pacienti však môžu konzumovať špeciálne bezlaktózové mlieko, v ktorom je laktóza rozložená. Znášanlivosť laktózy je však u každého indiviuálna. Ľudia citliví na nižšie množstvo laktózy preto nemôžu jesť mliečne výrobky so zníženým obsahom laktózy.

Nachádza sa laktóza vo všetkých mliekach cicavcov?
Laktóza je prítomná v mlieku väčšiny cicavcov.

Čo je alergia na bielkoviny kravského mlieka?
Mliečne proteíny (bielkoviny) sa skladajú z kazeínov (80%) a srvátkových bielkovín (20%). Kazeíny je možné vďaka ich primárnej štruktúre rozdeliť na AlfaS1 a AlfaS2kazeín, Beta-kazeín a Kappa-kazeín. Medzi srvátkové bielkoviny patria Alfa-laktoalbumín, Beta-laktoglobulín, sérový albumín, imunoglobulíny, laktoferín a lyzozým. Epitopy, ktoré sú zodpovedné za alergénny účinok sú známe pre AlfaS1kazeín, Alfa-laktoalbumín a Beta-laktoglobulín. Stále sa diskutuje o tom, ktoré prvky mliečneho proteínu sú najväčšími alergénmi. Viaceré vyšetrenia ukázali, že by to mal byť Beta-laktoglobulín (asi preto, že sa nenachádza v materskom mlieku), nasleduje kazeín, Alfa-laktoalbumín a sérový albumín. Podľa iných je zase kazeín najviac alergicky pôsobiaci mliečny proteín.

Alergia na proteíny (bielkoviny) kravského mlieka je ochorenie, pri ktorom imunitný systém alergika tvorí protilátky proti bielkovinám v mlieku.

Prejavy alergickej reakcie môžeme podľa typických symptómov rozdeliť do týchto skupín:
a) dermatologické - ekzém, atopická dermatitída
b) respiratórne - alergická nádcha, bronchitída, astma
c) gastrointestinálne - nevoľnosť, bolesti brucha, hnačka alebo zápcha.

Toto ochorenie je typické pre deti od narodenia do veku 10-15 rokov. Alergiou na bielkoviny kravského mlieka trpia však v niektorých prípadoch aj dospelí. Počet detí s touto diagnózou sa neustále zvyšuje. Na Slovensku trpia alergiou na bielkoviny kravského mlieka 3 % detí.
U osôb s alergiou na BKM sa v diéte vylučuje nielen mlieko, ale aj všetky mliečne výrobky a syry. Tieto komodity sú súčasťou mnohých hotových potravín alebo polotovarov (pečivo, zákusky, hotové cestá, instantné potraviny, sladkosti, zmrzliny, niektoré druhy margarínov, čokoláda, dressingy na šalát, prášok do pečenia, nátierky, ...)

Môžu alergici na bielkoviny kravského mlieka piť mlieko iných cicavcov?
Pre dojčatá s alergiou na kravské mlieko sú vhodné hypoalergénne mlieka, ktoré sú obohatené o vápnik. Nie však kozie (má 70 %-tnú skríženú alergiu s kravským mliekom) alebo ovčie mlieko. Nebezpečné reakcie môže spôsobiť aj srvátka ovčieho mlieka pridávaná do prípravkov detskej výživy. Aj kobylie mlieko môže vyvolávať problémy pri alergii na kravské mlieko. Skrížená reaktivita sa popísala aj s oslím mliekom. Sójové mlieko alebo správnejšie sójový nápoj má 50%-tnú skríženú alergiu s kravským mliekom. Treba ešte zdôrazniť, že obsahuje podstatne menej vápnika ako kravské mlieko. Niektoré druhy sójových náhrad sa preto obohacujú o vitamíny a minerálne látky (vápnik, vitamín D).
Tiež sa môžu podávať rastlinné modifikácie, napr. pohánkové, ryžové, špaldové, amarantové... nápoje. Z menej známych možno spomenúť tzv. orechové nápoje (samozrejme, ak nie je u alergika zistená aj alergia na orechy). Najrozšírenejší je mandľový nápoj a kešu nápoj.

Dá sa vápnik nahradiť aj inak ako tabletkami?
Ak pacient nemôže konzumovať mlieko ani žiadne mliečne výrobky, treba do stravy zaradiť nemliečne potraviny bohaté na vápnik. Zdrojom vápnika je zelená listová zelenina, petržlenová a zelerová vňať (čerstvá alebo sušená), lieskové orechy, mandle, sezam, semená slnečnice, maku, sardinky...
Mlieko však okrem toho, že obsahuje vápnik, má ďalšie dôležité zložky, ktoré podporujú vstrebávanie vápnika. Je to vitamín D a kyselina citrónová. V mlieku je tiež dôležitý pomer vápnika a fosforu.

Spôsobuje nedostatok vápnika v organizme zdravotné problémy a aké?
Jeho nedostatok zvyšuje náchylnosť detí na rôzne choroby, napríklad krivicu, mäknutie kostí, nesprávny vývoj chrupu, zvýšenú kazivosť zubov a prejaví sa aj poruchami rastu.Deti do 10 rokov potrebujú denne 800 mg vápnika. Od 11 do 18 rokov sa dávka zvyšuje až na 1200 mg.

Je srvátka bezpečnou zložkou stravy z hľadiska alergie na bielkoviny kravského mlieka alebo intolerancie laktózy?
Srvátka je vedľajší produkt pri výrobe syrov, tvarohu a kazeínu. Podľa druhu vyrábaného syra môžeme srvátku rozdeliť na sladkú a kyslú. Sladká srvátka vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syrov, pri ktorých sa využíva zrážanie mlieka syridlom bez výraznej zmeny pH. Kyslá srvátka vzniká pri výrobe kyslých syrov a tvarohu, pri ktorých je mlieko zrážané kyselinou mliečnou činnosťou baktérií mliečneho kysnutia.
Oproti ostatným nápojom nemliečneho pôvodu má vysokú nutričnú i biologickú hodnotu. Neobsahuje veľa kalórií, pretože 95 % z nej tvorí voda. Najdôležitejšou zložkou srvátky sú srvátkové bielkoviny. Sú to bielkoviny mlieka, ktoré zostávajú rozpustné po destabilizácii kazeínu okyslením na pH 4,6. Tieto zahŕňajú okolo 20 % celkových bielkovín mlieka. Srvátkové bielkoviny obsahujú beta-laktoglobulín, alfa-laktalbumín, sérový albumín a niekoľko tried imunoglobínov spolu s množstvom minoritných (menšinových) bielkovín. Srvátkové bielkoviny sú významné svojou nutričnou hodnotou hlavne z hľadiska vysokého obsahu sírnych aminokyselín. Srvátka obsahuje mliečny cukor - laktózu. Okrem toho je bohatá vysokým obsahom minerálnych látok ako sú vápnik, draslík a horčík, vitamínov skupiny B (B1, B2, B6, B12) a tiež vitamínov C a A. V porovnaní s mliekom má asi polovičný obsah vápnika.
Srvátka teda obsahuje tiež silné alergén a laktózu. U niektorých jedincov môže spôsobovať problémy.

erikasadek
17. nov 2010

@zusska80 snad ti pomoze naco budes davat pozor .. 😉 na etiketach.. 😉
Pri každom nákupe potravín (alebo keď niečo od niekoho dostaneme = pretože nie každý má v našej alergii jasno) je veľmi dôležité dôkladne skontrolovať zloženie každého výrobku.

Nesmieme kupovať a jesť potraviny, ktoré obsahujú tieto zložky:

- mliečna bielkovina
- kazeín
- kazeinát
- beta-laktalbumin
- alfa-laktalbumín
- bovinní sérový albumín
- sušené mlieko
- sušené plnotučné mlieko
- sušené odtučnené mlieko
- sušená srvátka
- odstredené mlieko
- sladká aj kyslá srvátka
- výrobky zo srvátky
- smotana
- sušená smotana
- kyslá smotana
- klasické smotanové maslo

Môžme však kupovať a jesť potraviny, ktoré obsahujú:
- kyselinu mliečnu, baktérie kyseliny mliečnej, laktát, mliečnan sodný, laktózu a mliečny cukor

Dôležitá doplňujúca informácia:
Ak patríte k ľuďom, ktorí majú okrem alergie na BKM aj silnú intoleranciu laktózy, tak si musíte všetky nevhodné zložky riadne naštudovať a dávať si o to väčší pozor pri nákupe potravín!

priadj ku tomu aj mlieka na telo a telove sampony pozor mnohe oashuju mliecne proteiny moze dieta reagovat..
a kao ja maso.. telaci a hovadzie vylucit .. 😉

zusska80
17. nov 2010

@erikasadek dakujem, ja som to tiez tak pochopila ze intolerancia je na laktozu a alergia je na BKM. ale mylili ma tie vysledky z krvi, na nich bolo napisane intolerancia BKM. ale jasne, uz to chapem...
a s tymi mlieckami telovymi, to som teda tiez nevedela. ja pre maleho pouzivam niveu mliecko. a pozerala som teraz zlozenie a nie je tam nic take, co si tu ty vypisala..ani o tom masku mi nic na gastrenepovedala. do kelu, ked sa clovek neopyta, nic mu nepovedia. hlavne ze moja dokina mi pre maleho odporucala hlavne teda hovadzie, lebo mal malo cervenych krviniek a aj telacie mi hovorila... no jo, je to boj... xixi... 😵

zusska80
17. nov 2010

a neviete mi poradit. chcem si objednat toto mliek z netu http://www.biologika.sk/e-produkt-447-31-ryzove...
je dobre aj na varenie krupice ci pudingov a aj na kakavko???
a cenovo je to ok? lebo neviem u nas v biopotravinach stalo az 3.20 eur, takze tu to vyzera unosnejsie a dm drogerku tu nemame, tak neviem, kolko stoji tam...

jaya47
18. nov 2010

@erikasadek No neviem, mne urcite lekarka povedala, ze nemam alergiu na BKM, ale intoleranciu a ked som sa spytala, ci to je ta intolerancia laktozy, tak povedala, ze nie, ze nemam si to mylit, ze je to BKM. V krvi mi vraj vysli zle IgG a IgA protilatky a podla toho, co viem, tak pri alergii su to IgE protilatky.

Ale tak to je jedno ;) Som tu a radim, pretoze mam skusenost s dietou bez BKM.

@zusska80 Ja pouzivam Alnatura ryzove mlieko na robenie krupicovej kase. To tvoje som este neskusala. S tym mojim mi vyjde krupica uplne bez problemov, ani velky rozdiel v chuti nie je.
Tu Alnaturu kupujem v DMku za +- 1.60 . Takze to tvoje je o dost drahsie. Ale neviem, ci mas inu moznost, ked pises, ze nemas DMko. A pozeram, ze v tom mojom bioobchode Slnecnica je to tvoje mliecko drahsie (napriek tomu, ze zatial mam skusenost, ze je to najlacnejsi bioobchod). Tak myslim, ze je to ok.
A inac, ak zacnes pouzivat susene, tak je to lacnejsie a nie je problem s trvanlivostou.

jaya47
18. nov 2010

@zusska80 A este davaj pozor, ryzove mlieko je ovela ovela sladsie ;)

zusska80
18. nov 2010

@jaya47 no ved o to mi trosku ide, aby bolo sladsie. vies, tu nejde o mna, ale o deti. nech im chuti. lebo tie susene, ci ovsenu alebo pohankovu musim riadne dochutit dosladit, aby mi to vobec vypili. a dik za tip 😉

sisamato
18. nov 2010

Ahojte baby,
skocim do tejto temy aj ja. Mame taky problem: mala je na UM beba HA asi mesiac, odstavit som musela kvoli druhemu tehu. HA mlieko mi dr. predpisala, ked som zistila u malej pocas pitia klasickeho Nutrilon mlieka na nozkach a neskor aj predlaktiach suche miesta, cize ekzem. Berie to HA mlieko, ma aj od koznej na tie predlaktia predpisanu masticku, ale zatial po 2 tyzdnoch nic moc...hoci na nozkach to uz nema. Taka otazka na vas, vylieci sa z toho ekzemu? Ako budem vediet kedy uz moze normalne mlieko? A nebolo by lepsie keby si uz teraz zyvkala, hoci s ekzemikom na to kalsicke UM s tym ze sa to samo upravi? Ja uz neviem co je lepsie, strasia ma vysledky poslednychs tudii, podla ktorej ma dieta uz od 4. mesiaca jest skotr vsetko, nie ako doteraz...ze sa prejde na stary klasiyk rezim, aby dieta malo vytvorenu imunitu a nie barieru...nas mama prikrmovala od 4. mesiaca, dokonca aj haluskami, s mackami sme skoro spavali...a nic mi chvalabohu nie je...ziadna alergia,hoci som vyrastala na sunari...tak uz neviem co je lepsie, ci dieta nechat vystavovat alergenom alebo uz etraz radsej bojovat...majte sa

modra1
18. nov 2010

@sisamato _ tipujem, že samo to neprejde. Choď do tejto diskusie https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/atopicky-ekzem-u-deti-mate-ucinne-rady-tipy-ako-ho-riesit/ dozvieš sa viac, treba čítať.

erikasadek
19. nov 2010

@sisamato v jednom mas pravdu ze sa odporuca jest od 4 mesiaca ale u zdravych deti a u rodicov ktory nemaju alergie.. 😉 takych je malo , inak az od 6 mesiaca sa zacina so stravou... pomaly nie vsetko a urcite nie halusky 😀

aj ja som vyrastala ako ty a nemozem povedat ze nemam urcite nasledky , stala vaha, teda nachylnost na vahu vdaka tym skorym haluskam a inym.. 😠

alergia.. slaa ale predsa; aine takze nasledky su.len si ich pevne neuvedomujes... 😉

sisamato
19. nov 2010

@modra1 OK dakujem za tip 😉

sisamato
19. nov 2010

@erikasadek no zatial som nicim zvlastnym nepresla, okrem pokazenych zubov a ze nemozem pribrat...ale zas neviem co prinesie buducnost....asi mas pravdu, z kazdeho si treba vyberat mudro 😉

erikasadek
19. nov 2010

@sisamato presne tak vyberat mudro.. 😉 😉

lucia32
19. nov 2010

Ahojte...dnes nám dr. po telefone potvrdila alergiu na bielkovinu kravského mlieka 😝 V pondelok si máme prísť po výsledky...malá v poslednom čase mala stále vyražtičky okolo pusy, nezlepšovalo sa to žiadnou masťou...som sa vyžiadala na vyšetrenie ku kožnej, ktorá si vyžiadala testy na BMK...tiež nam predpisala zyrtec a mastičku....trošku je to lepšie...
V stredu ideme na kontrolu, ale zrejme nas pošle k alergologovi...mliečko budeme môcť vylúčiť, vraj ani vrátiť sa k HA nepomôže...vraj treba nejaké špeci...vie mi niekto k tomu niečo bližšie povedať? Idem vás počítať ...

lucia32
19. nov 2010

Pre zaujimavosť....
intolerancia laktózy sa z krvi nedá vyšetriť. Chudokrvnosť u dieťaťa ešte neznamená, že má intoleranciu laktózy, skôr poukazuje na možnú alergiu na bielkovinu kravského mlieka alebo celiakiu. Intolerancia na laktózu sa dá vyšetriť jedine pomocou výdychového laktozotolerančého testu ( po vypití laktozového roztoku dieťa v určitých časových intervaloch vydychuje do trubice, kde sa meria koncentrácia vydychovaného CO2 - v prípade vysokej koncentrácie je diagnostikovaná intolerancia laktózy ). Toto vyšetrenie sa realizuje na gastroenterologických ambulanciách.Taktiež laktózová intolerancia nebýva úplne bezpríznaková - prítomné sú prinajmenšom krčovité bolesti bruška bez hnačiek, ale typické sú hlavne kyslo zapáchajúce hnačkovité stolice. Zvracanie môže a nemusí byť prítomné. Ak chcete teda jednoznačne vedieť, či dieťa má alebo nemá intoleranciu laktózy, musíte absolvovať výdychový test u gastroenterologa. Chudokrvnosť v krvných testoch sa nerovná silnej intolerancii laktózy, to je dezinformácia.