Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k ahoj, tak dnes jsem si byla u dr pro žádanku na alergologii - tak se zase tak jako podivovala jak jsem na to přišla, a že teda Elišce aspoň udělá odběry krve, než půjdeme na tu alergo ať tam prej nejdeme s prázdnýma rukama 😀 😀 😀 tak mě pobavila, vyplnila žádanku na - protilátky na bílkovinu kravského mléka a pak ještě na něco - to slovo si nepamatuju - něco jako - mosorela- nebo tak něco - výsledky budou ve středu - máme si je vyzvednout 🙂 - ale hned mě ujistila, že tam 100% nic nebude.....
A ještě se chci zeptat - chtěla jsem i doporučení pro Vojtíka na vyšetření (tu doktoru mi doporučila Věra z alergiků - je to alergoložka/imunoložka) tak jsem myslela, že by mi vyšetřila i Vojtka na ty vleklý nemoce a tak (dnes jsme opět dostali další antibiotika) a ona mi zase řekla, že je to zbytečný, že je ještě na to malej a nedala mi ho.....co mám dělat, dětskou kvůli tomu měnit nechci - myslíš že mi ho ta alergoložka vyšetří - klidně si to i zaplatím - když nebudu mít tu žádanku - jde mi o to, jestli to jde - nebo jestli tu žádanku fakt musím mít.... 😠 😠 😠 do pytle

luthien.k
12. máj 2011

@vojtisek2007, pokud vím, tak dětská doktorka nemůže dát vyšetřit specifické IgE protilátky proti BKM, ale možná se pletu - co já jsem viděla na našem vyšetření od dětské, co nám nechala dělat u Tobíka ve 4 měsících, tak tam bylo IgA - a to o alergii nevypoví nic. No napiš, až budou výsledky - hlavně CO přesně to bude.
To, jestli Ti imunoložka vyšetří Vojtíka i bez doporučení, to záleží asi čistě na domluvě s ní... Kolikrát měl za poslední rok antibiotika? Tuším, že pokud to je víc než 4x, tak by měl na to vyšetření mít nárok, ale to by Ti lépe poradila Věra. Co doporučuju na posílení imunity - každý den lžičku rakytníkového oleje a taky stále probiotika, ty Infants Dophilus plus.

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k no nevím co to má být - vzala jí krev normálně ze žíli do skumavky a vypsala žádanku někam do Českých Budějovic do biochemicko - hematologické laboratoře LABOMA - psala tam protilátka BKM a ještě něco jako "mosorela"....????Výsledky mi dá do ruky pro alergoložku - spíš mi přišlo, že jí vzala tu krev aby jako něco taky pro to udělala, ne že jsem si všechno našla a vyzkoumala sama....a hned mi ale nezapoměla říct, že tam stejně nic nebude...☹ať si nedělám nějaký naděje. A jak prosímtě potom testuje ta alergoložka - to se pořád bere krev ze žíly ???

Vojtík měl za poslední rok antibiotika tak 8x - z toho dvoje mu nezabírali a po týdnu je musela měnit....nasadila mu nějakou kůru BRONCHO-VAXOM - na tři měsíce, prý to pomáhá...začínáme zítra

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k no nevím co to má být - vzala jí krev normálně ze žíli do skumavky a vypsala žádanku někam do Českých Budějovic do biochemicko - hematologické laboratoře LABOMA - psala tam protilátka BKM a ještě něco jako "mosorela"....????Výsledky mi dá do ruky pro alergoložku - spíš mi přišlo, že jí vzala tu krev aby jako něco taky pro to udělala, ne že jsem si všechno našla a vyzkoumala sama....a hned mi ale nezapoměla říct, že tam stejně nic nebude...☹ať si nedělám nějaký naděje).
A jak prosímtě potom testuje ta alergoložka - to se pořád bere krev ze žíly ???

Vojtík měl za poslední rok antibiotika tak 8x - z toho dvoje mu nezabírali a po týdnu je musela měnit.(měl čtvery antibiotika najednou jen co se narodil - předčasně s oboustraným zápalem plic.....takže imunita jde do háje prostě od narození) -...nasadila mu nějakou kůru BRONCHO-VAXOM - na tři měsíce, prý to pomáhá...začínáme zítra

luthien.k
12. máj 2011

@vojtisek2007, tak to fakt nevím, co nechala testovat a bylo to podobné na slovo "mosorela"... Jinak vyjít nic skutečně nemusí, 50% alergiků na BKM má alergii, která se z krve zjistit nedá... Pravděpodobně vám opět budou brát krev, možná v kombinaci s kožními testy (kapka alergenu na kůži a drobný vpich - dnes často i bez vpichu se to dělá) a nebo, jestli to je skutečně osvícená alergoložka, tak nalepí náplast na záda pro zjištění pozdní (nonIgE) alergické reakce).

Kluka určitě vezmi s sebou, trvala bych na tom, aby se na něj imunolog podíval!

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k nevím co to je za alergoložku - doporučila mi jí právě paní Věra z alergiků...na Vojtíkovi se s ním domluvím po telefonu a jestli bude nutná ta žádanka tak mi jí prostě napíše a bude to...třeba jí chtít nebude - myslela jsem, jestli je to nějaké ze zákona, že musíme mít to doporučení....jestli jak píšeš je to na domluvě, tak se snad domluvíme...jsme lidi, ne ? Zatím díky moc, až budou výsledky, opíšu ti je sem...jestli teda bude co 😀

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k ještě k těm probiotikům - já našla jen balení 20g - není i větší - prodle toho dávkování mi to sežerou raz- dva 😀 , jestli je to tedy ono :
http://www.lekarna.cz/infants-dophilus-plus-20g/

luthien.k
12. máj 2011

@vojtisek2007, myslím, že větší není, ale dává se toho jen taková pidi odměrka... 😉

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k no pidi odměrka - psali 0,5g/denně při prevenci - tzn že z balení 20g mám 40dávek - když jsou pro dvě děti - mám to na dvacet dní....tak jich koupím víc najednou, no....a je to teda ono 🙂 ????ten odkaz - že bych si to objednala přes net, já než se dostanu do nějaký větší lékárny a právě budu objednávat i ten imunoglukan, tak bych to vzala s tím najednou....

luthien.k
12. máj 2011

@vojtisek2007, no vidíš, máš to i spočítané 😀 Jojo, je to ono 😉

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k prosim POMOC - ryba je taky alergen - měli jsme k obědu rybu jen na soli a kmíně a brambory - nic jinýho co jí to dělá nejedla a k večeři teď obrala půl řízku a už to z ní lítá 😢 😢 😢 😢

no právě že to mám spočítaný, tak bych uvítala nějaký větší balení....jdu to objednat - a to nevadí že současně s tím teď bude brát antibiotika ? asi ne, vi´d....

kaja73
12. máj 2011

@vojtisek2007 http://www.dophilus.sk/?id=21 Na SK sa tento dophilus odporuča len pri akutnych ochoreniach a este tak dva tyždne po odzneni akutnych priznakov.Bože,keby aspon rovnako hovorili.Alebo na SK ziju ine deti ako v Cechach? 😕 Na prevenciu je na SK obycajny infant dophilus-ten ma ovela menej bakterii. http://www.dophilus.sk/?id=17 Tak ako to teda je?

vojtisek2007
12. máj 2011

@kaja73 já myslím, že děti jsou stejné a že i ten slovenský http://www.dophilus.sk/?id=21 se může používat k prevenci, jen to tam není napsané....ale je to zvláštní 😕

kaja73
12. máj 2011

@vojtisek2007 Ja to davam bežne cca druhy mesiac, ale už som to chcela vymenit za obyčajny dophilus.Teraz to nevymenim,budem sa riadit ceskym navodom. 😉

vojtisek2007
12. máj 2011

@kaja73 ikdyž teda obrázek u toho mýho českýho odkazu je jinej než u toho tvýho slovenskýho 😠 ale to by asi nemělo mít vliv.....

kaja73
12. máj 2011

@vojtisek2007 To je určite ten isty a j počet bakterii na gram sedi aj nazov,len na tom ceskom nevidim konkretne bakterie,ale je ich tiež 7 druhov-vidno to pri zvačšeni obrazku.

luthien.k
12. máj 2011

@vojtisek2007, ryba je alergen, to teda ano 😒

Jinak ta probiotika - no doporučuje je Věra, takže o nich nepochybuju 🙂 A malí atopici/alergici se dají brát pořád jako "akutní" případy 😉 Jo a při těch atb. je právě nutné brát probiotika, nejlépe mezi dvěma dávkami, právě uprostřed, aby to aspoň nějaké ty breberky přežily...

vojtisek2007
12. máj 2011

@luthien.k bože můj a jak zjistím co všechno nemůže 😢 😢 😢 😢 😠 😠 😠 😠 ???????

luthien.k
13. máj 2011

@vojtisek2007, napoví tento seznam: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

Nejde ale o to se striktně těm potenciálním alergenům vyhýbat (to je dneska překonaný názor), ale přistupovat k nim obzvlášť opatrně, tj. při jejich podávání postupovat pomalu, začít vždy malým množstvím (pár lžiček) a testovat jejich vliv aspoň pět dní po sobě a postupně navyšovat množství. Jakmile by byla reakce (u vás nejspíš trávicí potíže...), tak hned přestat a pro ověření otestovat zhruba za 14 dní znova.

vojtisek2007
13. máj 2011

@luthien.k děkuju

agnessa
13. máj 2011

Hezké dopoledne,
chci se zeptat, jestli některá z vás máte zkušenost (srovnání) s ABKM u sourozenců. Jde mi o to, že naše starší dcera ABKM měla (bohužel to naše bývalá Dr neřešila s tím, že krev ve stolici apod. nic neznamená... přesto po nasazení bezlaktozového mléka a později dodržování bezlaktózové diety se malé všechny příznaky vytratily, před prvním rokem jsme zkusili jogurt, zareagovala na něj, ale naštěstí po 1,5 roce jsme pomalu začli znovu zařazovat jogurty a později i mléčné výrobky a vše bylo v pořádku). Nyní máme 3týdenní holčičku a začínám pozorovat podobné příznaky jako u starší - je kojená jen velmi málo (cca 150ml za den, stejně jako u první dcery se mi neudělalo dost mléka i přes veškeré snahy), UV jsme nasadili Nutrilon HA. Ale už přes týden je hodně plačtivá (kroutí se, po každém jídle tak za půl hodiny začne brečet a někdy jí to vydrží hooodně dlouho, takže soudím, že od bříška, zkusili jsme kapky Espumisan, ty to ještě zhoršily, teď asi týden dáváme probiotické kapky a i když pozoruju malinké zlepšení, není to nic moc), stolici mívá tak 1x za 1-2 dny a vždy je hodně zapáchající, někdy s hlenem, někdy bez, všimla jsem si opakovaně drobných nitek krve...
Máme novou Dr, takže jí to budu příští týden samozřejmě hlásit (a doufat, že tato bude ABKM prověřovat a nepovažovat mě jen za hysterickou matku, co se jí nezdá, když dítě má ve stolici stopy krve...), ale chtěla jsem se zeptat na vaše zkušenosti, zda se v případě, že máte více dětí ABKM projevila u více dětí nebo třeba jen u jednoho z nich.

Děkuju moc a omlouvám se za dlouhý příspěvek 🙂

modra1
13. máj 2011

@agnessa u oboch

luthien.k
13. máj 2011

@agnessa, náš druhý taky reaguje na BKM - koliky, hleny ve stolici... U vás to vypadá taktéž na tento problém, nicméně neplést s latktózovou intolerancí - u alergie na BKM se nedrží bezlaktózová dieta, laktóza je mléčný cukr, na ten neexistuje alergie, ale někteří ji neumí ve střevech zpracovat (chybí jim příslušný enzym pro její štěpení nebo ho mají málo) a to je něco úplně jiného než alergie.

kaselka
13. máj 2011

@luthien.k ahoj, tak sa opäť po odmlke hlásim. Vidím, že aj s tak malým drobcom - mimochodom srdečne gratulujem 😉 a obdivujem a chválim zároveň, ako stu stíhaš odpovedať. Chcem sa Ťa ako znalej problematiky spýtať na názor. Tak sme sa po dlhých 5-tich mesiacoch dopracovali na alergológiu - testy na BKM vyšli negatívne, no po expozičnom teste s 30 ml HA mlieka sa malej urobili suché miesta na koži tak do 5 h a kožná to nakoniec uznala takže pijeme ďalej Allergy Care a už na predpis - čo teda finančne určite poteší. Ďalšie testy koncom 6 mesiaca, lebo potom už u nás poisťovňa potrebuje alergiu preukázanú... Inak ekzém máme pod kontrolou, zostal len malý fliačik na kolienku a pod ním. Vďačím za to hlavne mlieku Allergy C. a Biolampe (kolienko som neosvecovala - lebo mi to na začiatku trvalo aj 40 min. - začala som až teraz). Prečo píšem, myslíš si, že stačí ak dieťa prijíma vápnik len v mlieku, lebo moja lekárka si to myslí, ja mám však pochybnosti a pravdu povediac nejako som sa teraz nedostala k tomu, aby som si tu tie príspevky prešla. Od 10 M by dieťa malo jesť už jogurty, od roka mliečne výr.. Vierka mi jogurt neodporučila ani vyskúšať, moja alergologička tiež nie, tak nebudem riskovať. Vopred vďaka za odpoveď. 😵

luthien.k
14. máj 2011

@kaselka, ahoj, no jo, nějak to zatím stíhám, malý je hodný a starší na svůj věk dost spí, takže na úkor mého spánku to docela jde 🙂

Jsem moc ráda, že jste stabilizovaní. S tím vápníkem: kolik vypije AC mlíčka (kolik ho sní třeba v kaších atd.)? Jaké jiné příkrmy máte zavedené? Zkusíme to pro Tvůj klid spočítat 😉 Doporučená denní dávka vápníku je cca 550 - 600 mg/den.

Potraviny bohaté na vápník, které je možné malé dávat: Brokolice, květák, růžičková kapusta, špenát, dušené zelí, kedlubna, quinoa, amarant, pohanka, hlávkový salát, pórek, cukrová melasa (maximálně lžičku denně), sušené meruňky...

Po roce věku i mořské řasy a Reis drink calcium.

agnessa
14. máj 2011

@luthien.k díky za odpověď, vím, že těch složek, které můžou dělat problém, je víc, ale přiznám se, že nějak hlouběji jsem to ani u dcery nezkoumala, prostě jsme vyloučili úplně všechno, kde jsem našla byť jen stopy mléka, syrovátky apod. a byl klid, vzhledem k tomu, že po tom 1,5 roce už bez problémů snesla mléčné výrobky, tak jsem se po tom dál nepídila... Jde nějak zjistit, která složka přesně vadí? A liší se potom opatření (jiná dieta apod.)? Budu moc vděčná klidně i za odkazy na stránky s informacema apod...
Ještě se zeptám na váš názor, jestli při podezření, že mladší dceři mléko také dělá zle, mám sama nasadit AC mléko, nebo počkat až po konzultaci s Dr? A celkově - jaké máte zkušenosti s přístupem lékařů k této problematice?

luthien.k
14. máj 2011

@agnessa, BKM má opravdu složek víc, jsou to desítky bílkovin, největší alergenní potenciál má asi třicet z nich, nejvýznamnější je kasein (nepřechází do MM) a syrovátkové bílkoviny (alfa-laktalbumin, beta-laktoglobulin - asi nejvýznamnější z těch syrovátkových, sérový albumin a imunoglobulin) - ty přecházejí do MM, sérový albumin je obsažen i v hovězím mase. Jejich podíl je v různých mléčných výrobcíh různý, ale není to tak, že by někde některé úplně chyběly a řídit se tím proto bohužel moc nedá. Co se z toho rozdělení a z konkrétního typu reakce u dítěte dá zjistit, je prognóza do budoucna - pokud dítě reaguje již přes MM, tak to je na syrovátkové bílkoviny a tam je větší pravděpodobnost, že alergie s věkem vyhasne (do tří, resp. pěti let věku). U kaseinu je ta pravděpodobnost menší. Nicméně reagovat může na oba typy.
Laktóza stojí úplně mimo, jak jsem psala, je to cukr a jeho nesnášenlivost způsobuje jen a pouze trávicí potíže do 90 minut po konzumaci - bolesti břicha, nadýmání, průjmy (nebo jen něco z toho).
Já osobně bych neváhala s nasazením AC mléka i bez konzultace s dr., obecně povědomí pediatrů o potravinových alergiích je bohužel nízké, už skoro dva roky to tady v diskuzi sleduji a je to bohužel tak. Nemůžeš tím nic zkazit, je to kvalitní UM se vším, co dítě potřebuje. A jestli i částečně kojíš, měla bys rozhodně držet i Ty bezmléčnou dietu.

agnessa
16. máj 2011

@luthien.k moc děkuju za vyčerpávající odpověď i IP 😉 super informace!!! my jsme nakonec o víkendu AC mléko nekoupili (nedostali jsme se pryč), takže jsem ráno volala k Dr a vypadá to, že máme jednu z těch, co jsou osvícené, protože ze mně nedělala blbce jako ta minulá a hned se ptala na příznaky, na to, jak a čím krmíme a sama řekla, že zavolá na gasteroenterologii a bude nám mléko muset předepsat... zítra si mám dopoledne zavolat a domluvit se dál.

takže mám další otázky 🙂
1. mám očekávat nějaká vyšetření, nebo se zatím jen přejde na AC mléko a bude se čekat, jestli to pomůže?
2. pokud bychom měli mléko "na recept", kolik se připlácí? momentálně nás jedna krabice UV (Nutrilon 1HA) přijde na 270Kč - mám počítat s vyšší nebo nižší částkou, pokud by bylo na recept?
3. když se opatření zavedou hned ze začátku (malá má necelý měsíc), pokračuje se až do půl roku na AC mléku, nebo se v průběhu zkouší po nějaké době vracet k normálnímu?

Děkuju moc za odpověď, přijde mi, že se o tomto tématu docela málo ví (hlavně pediatři...), přitom se všude v úvodech článků o ABKM píše o tom, jak je to jedna z nejčastějších potravinových alergií....

luthien.k
16. máj 2011

@agnessa, nemáš zač 🙂
Co se týče těch vyšetření atd. - to Ti neřeknu, jak budou postupovat lékaři ve vašem případě, ale obvykle takhle malým dětem nechtějí dělat odběry (ale taky jak kde), takže se nasadí ditení mléko a sleduje se, co do udělá, ale někde udělají odběr i malému miminku... Nicméně z toho se nedá 100% zjistit, že jde o tuto alergii, ono to vychází někdy zkresleně a navíc asi 50% alergiků na BKM má takový typ alergie (nonIgE), který se z krve zjistit nedá vůbec... Ostatní testy (hlavně kožní) jsou u potravinových alergenů vůbec hodně nesměrodatné a obvykle se nedělají (a už vůbec ne na gastru).

Já přesně nevím, kolik dneska pojišťovna připlácí na AC mléko, tuším že to bylo 90 Kč a stojí podobně jako HA mléko... Takže si to spočítej 😀

Na AC mléku je nutné být alespoň těch půl roku, pak je možné zkusit zavést BKM, jakou formou, to je otázka, buď HA mléko po trošičkách nebo jogurt (dnes lze už od půl roku, podle nových studií se má BKM zkoušet už takhle brzy), ale jakmile by byly potíže, tak ihned přestat a dietovat zase alespoň půl roku...

kaja73
16. máj 2011

@luthien.k teraz si ma dostala 😕 Už po pol roku sa ma skušat BKM?Maly je na diete už vyse 10m,teraz pije to kozie mlieko-zatial je to OK,ale davam mu len deci-deci a pol za den.Viac si zatial netrufam.Mysliš,že by som mala skusit BKM,alebo to teraz nekombinovat-asi by som nerozlišila z coho je problem-ak by naskočil,nie?