Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
9. mar 2012

@majushkab ahoj, já to považuju za nesmysl, pokud má potíže, tak jednoznačně nedávat, co vadí. Pokud mu malé množství nevadí, tak ano, může to být dobré, aby si utvořil toleranci (pokud se vybalancuje to množství BKM, které problémy nedělá), ale pokud vadí i to, tak bych to v žádném případě nedávala. A rozhodně ne každý den, maximálně tak třikrát týdně. Ono se u opětného zavádění BKM do jídelníčku i stává, že zdánlivě nevadí, třeba i několik týdnů i déle a pak se zase plíživě příznaky objeví. S tím mám bohužel i zkušenost s vlastním synem a @blandik nebo @kaja73 mají zkušenost podobnou. Takže ano, je tu ta možnost postupně exponovat, ale já osobně jsem s tím veeelmi opatrná a spíše to nedoporučuji. Syn není ještě tak velký, klidně bych tomu dala ještě rok, imunita se stále vyvíjí a dozrává a věřím, že do školy už si tuto alertgii neponese.

blandik
10. mar 2012

@majushkab - našemu postupně začala mizet alergie na BKM kolem dvou let, zajímavé bylo, že nejprve prošla kysaná smetana (30%) a jogurt, ale neprocházely sýry, tvaroh...takže bkm jsem zaváděla cca rok, pomaličku...jenže pak syn dostal laryngitidu a nemohl se zbavit kašle, vypadal naprosto zdravý, jen měl suchý kašel ve spánku...tři měsíce jsme na nic nemohli příjít, dr už tlačila na atb, já odmítala kvůli střevní mikrofloře..nakonec pomohlo vysadit bkm, za dva dny suchý kašel neměl...trvalo další tři měsíce než opět snesl BKM, po pár měsících opět onemocněl laryngitidou a opět bkm vyvolalo suchý kašel, týden trvalo než odezněl /to bylo na podzim/, a pak měl ještě několik kašlů v zimě...takže BKM prakticky nejí od listopadu, až tento týden opět zkouším jogurt....

Osobně si myslím, že se nic nestane, pokud nebudeš dávat BKM, jen jak píše luthien, jen občas třeba lžiku, pokud budeš mít podezření na nějaký projev alregie, tak vysadit, občas odzkoušet..lékaři rádi testují, chtějí to vyřešit...

majushkab
10. mar 2012

@luthien.k
@blandik ďakujem baby za radu,ja som si tiež myslela že by nemal keď mu to vadí,no ona síce dr.vravela že ozaj iba 2-3 lyžičky a nemusí každý deň,len stale opakovala že sa preukazalo že dlhodoba dieta na to nemá vplyv a stačí polroka a potom začať po lyžičke a postupne zvyšovať množstvo a potom už tu dietu nemusí taku prisnu no ja sa bojim lebo nieje to take hrozne ako bolo predtým ale po mlieku alebo často chodi kakať niekedy ma zapchu zase nechce jesť je častejšie chorí(vtedy vraj mlieko ozaj nema ani mliečne papať vôbec),bledý unavený a aj schudol trocha,a myslím že je to z mlieka lebo keď ho nepapa tak je dobre

luthien.k
11. mar 2012

@majushkab já s tím prostě nesouhlasím, pokud to přináší potíže, tak nedávat, to snad je logický postup, ne cíleně "dopřávat" dítěti, co mu nedělá dobře. Pokud by se našlo množství BKM, co mu nebude vadit, tak ano, ale takto tedy ne.

majushkab
11. mar 2012

@luthien.k vďaka od včera už ma opäť dietu uplnú,takže budem sledovať ďalej čo a ako aspoň par mesiacov 😉 a ešte mi môžeš poradiť? potom to máme zase tak po lyžičkách mu postupne pridávať,a čím je najlepšie začať? predtým sme začinali acidka jogurty kysle mlieko tvaroch smotana ,ale sladke som mu dávala len po trošinke aj to len v nejakom jedle ak bolo takto čisté piť nie, 🙂

luthien.k
14. mar 2012

@majushkab ahoj, testuje se to nejlépe jogurtem od jedné lžičky a každý den přidávat až cca za pět dní na celý jogurt a k tomu třeba tvrdý sýr, to jsou co do stravitelnosti a výživových hodnot asi nejlepší mléčné produkty.

katulkast
16. mar 2012

Ahojte dievčatá. Hladala som na nete informácie o alergii na BKM a našla som vašu diskusiu. Mám 13 mesačného syna s podozrením na alergiu na BKM. Krvné vyšetrenie aj eliminačno-expozičný test vyšli pozitívne. Malého doteraz kojím. Na mlieko- jogurt-syr reaguje výsypom. Prekonal aj viacero infektov dýchacích ciest, ktoré ja dávam do súvisu s alergiou. Momentálne je dva mesiace bez dýchacích tažkostí, aj ked mu občas dám jogurt, maslo do varenia alebo trochu syru. alergolog nam predpísal Aerius a ešte jeden prípravok proti alergii, a kázal aby som ho pomaly zvykala na mlieko- desenzibilizovala.
Ja som však na pochybách totiž malý sa mi zdá po tom mlieku nekludný, velmi výrazne sa potí ked spí, nechutí mu jest. Neviem ci to súvisí s alergiou alebo to má iný dovod..
Avšak rozhodla som sa na nejaký čas ,že vysadím mlieko aj ja a ani malému ho nechcem dávat. Bojím sa však čo budeme jest, a či malý dostane všetko čo pre svoj vek potrebuje. Zaujima ma hlavne z akého mlieka varíte, prípadne nejaké recepty...
Vidím, že niektoré z Vás sa tejto téme naozaj dôkladne venujú , a preto chcem poprosit o pomoc.Nemám problem zaplatit poplatok za potrebné informácie- ad luthien.k. Dakujem

cora73
17. mar 2012

@katulkast ked mu mlieko robi zle,tak mu ho nedavaj..ani mliecne vyrobky..v dmke maju ovsene,alebo ryzove mlieko,sojove zatial nemusis,alebo vobec nie,nerob si stres,my sme na nemliecnej a bezlaktozovej diete od 12 mesiaca a maly je valibuk, ma 106 cm,19,5 kg,nic mu nechyba,treba pohladat potraviny,ktore obsahuju vapnik a podobne potrebne mineraly,mlieko nie je pupok sveta a hlavne toto,co sa predava..Nechaj ho dat si do poriadku organizmus a nech sa desenzibiluje pan doktor,ty s malym mas casu dost,aj do 5-6 rokov.. 😉
tento link davam na MK casto 🙂

http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

ohladom nahradnych potravin skus sa opytat v teme Vegetarianske dieťa,tam ti radi poradia,maju to zmaknute 🙂 ja malemu davam hlavne mak,ale to asi este skusat nebudete.. 😉

Ale este sa chcem opytat,pises,ze chces malemu vysadit mlieko-myslis materske? alebo mu davas aj obycajne? Materske by som nevysadzovala,len by som nejedla na tvojom mieste mliecne vyrobky..

michamicha
19. mar 2012

@luthien.k
Ahoj, tak my jsme dneska byli na kontrole na alergologii. Dostala jsem vynadáno, protože Vojta o víkendu u tchánů asi něco snědl (buď sušenky, arašídový křupky nebo nějakou čokoládu), bohužel nevim co, protože jsem s ním celý odpoledne nebyla a "hlídal" manžel s tchýní ☹ Doktorka mě sprdla na 3 doby, že jestli to byly ty arašídový křupky (u těch jsem ho totiž k večeru přistihla, že na ně sahá - baštil je totiž 4-letý synovec a měl je položený vedle sebe na gauči), tak první seznámení se s arašídem může jen zhoršit ekzém, ale další už může skončit dušením se 😔 Jsem z toho trošku přešlá, řikam si, že doma by se to nestalo, tady nenechávám nic jen tak ležet. Manžel prohlásil, že příště tam u nich prostě nic nesmí být, jinak tam prý přestaneme jezdit. No a za 2 měsíce nás čekají další testy na potravinové alergie, plus jsem si řekla o testy na zvířata 😎 Dr. řekla, že máme týden až 10 dní před testem vysadit Aerius, kdyby něco tak mám dát Fenistil a 3 dny před testem musíme přestat dávat i Fenistil, takže to asi budem ty poslední 3 dny jenom doma. Mám totiž podezření i na alergii na pyly 😖 Jinak si mám ještě s sebou přinést rozdělanou Althéru a budeme pod dozorem zkoušet reakci. Když nebude reagovat, tak skončíme s Neocate Advance a vrátíme se zpátky k Althéře... toť moje hlášení 😅

luthien.k
19. mar 2012

@michamicha ahoj, no, s tím arašídem má bohužel dr. pravdu 😅 😖 Taky jsem pro, aby takové věci neměl v tomto věku zatím v dosahu, ale chápu, že je to těžký, ono je pro ostatní hrozně těžký si uvědomit, jak moc to může dítěti ublížit, nějaká taková "malá nehoda".

katulkast
19. mar 2012

@cora73 Dakujem za radu
od materského mlieka ho ešte nechcem odstavovat, stále ho kojím. Aj ked to už je náročné hlavne ked aj ja som prestala jest všetko mliečne:(

cora73
19. mar 2012

@katulkast preco to je narocne? mas uz menej mlieka? alebo si spajas tvorbu MM s konzumaciou mliecnych vyrobkov u teba? MM sa ti bude tvorit,aj ked budes pit vodu.. 😉 Ja som kojila do 13 mes,mliecne vyrobky nekonzumujem-nerobia mi dobre a ani mi nechybaju-nemam na ne "chut",davam si iba mlieko do kavy a to je vsetko..Praveze mu len urobis dobre tym,ze to nebudes konzumovat a nebude ho to drazdit cez mlieko..Aj moje kamaratky tlacili jogurty do hlavy a vselico ine mliecne,az im bolo na vracanie a deti im plakavali na bolesti bruska,ked ich vysadili,bolesti/koliky boli ovela ovela mensie a menej caste... 😉

luthien.k
20. mar 2012

@cora73 ony některé maminky to vnímají jako velký problém, když se musí vzdát mléčného, já myslím, že je to tím, že prostě od malička do nás reklamy, lékaři atd. hustí: pijte mléko, jezte mléčné výrobky, je to strašně zdravé, bez toho se nedá zdravě žít, je to nenahraditelný zdroj vápníku atd., už v porodnici nalévají čerstvé maminky mlékem a ono když to člověk pak ze dne na den utne, tak jednak než si nastaví nový jídelní režim, tak má pocit, že "nemá co jíst" a za druhé má intenzivní pocit, že se o něco ochuzuje, což může klidně mít za následek i "psychický" úbytek MM.
Vůbec samozřejmě netvrdím, že to vše je případ @katulkast, ale už jsem se s tím tolikrát setkala, proto vím, že zásadní je maminku přesvědčit, že nepřichází s mléčnými výrobky zdaleka o tak zásadní součást výživy, ja si myslí a že při promyšleném jídelníčku dokonce bude jíst dle mého názoru dalekoz dravěji, než s nimi 😉

cora73
20. mar 2012

@luthien.k napisala si to uplne perfektne,plne s tebou suhlasim a vysvetlila si to ovela ovela lepsie ako ja... 😉 😉 😉 😉 😉

luthien.k
20. mar 2012

@cora73 díky, jinak s těmi kolikami máš pravdu, hodně to pomáhá i u nealergiků, vysadit BKM...

blavacka
20. mar 2012

ahojte potrebovala by som sa poradit... chodime od malicka ku gastroenterologicke koli podozreniu na alergiu na BKM, pretoze mala mala v 8.dnoch hnacky s krvou v stolici (bola od malicka na UM lebo ja som mlieko nemala).
Nasadili nam hned Nutrilon Allergy Care a v 11.mesiacoch jej robili odber krvi na BKM, ktore vysli negativne, podotykam ze sme nejedli dovtedy ziadne mliecne vyrobky a pili Nutrilon allergy Care. Na zaklade dobrych vysledkov nam kazala doktorka postupne pridavat mliecne vyrobky.
Tak som davala smotanovy jogurt a klasicke maslo a ziadne problemy. Tak nam kazala prejst na Nutrilon HA a po zavedeni mala zacala grckat, straasne sa zahlienila az chrapcala a po vypiti flase mlieka pije 300ml rano a vecer mala 4 hodinovy zachvat sucheho kaslu. Takto to bolo 10 dni, isla som s malou k obvodnej ta vylucila chorobu a povedala ze to vyzera ze jej nevyhovuje mlieko, nech prejdeme spet na Nutrilon AC, ale pred tym nech jej spravi gastroenterologicka testy, ked ma nasadene mlieko ci nieco nevyjde. Volala som gastroenterologicke a ta ma s prepacenim poslala do zadku, ze ona moze robit testy len 1x za rok, ze nech mi ich spravi alergologicka alebo niekto iny a ze nech jej teda davam Nutrilon Allergy Care... Alergologicka mi povedala ze nech jej spravia aspon testy na intoleranciu laktozy aj to mi na gastre odmietli ze oni to takym malym detickam nerobia... Tak ja uz neviem ako sa mam dozvediet co mojej malej vlastne vadi, ked jej nikto nechce spravit ziadne testy, lebo je este mala...

rajulko
20. mar 2012

Ako nahrada mlieka a mliecnych vyrobkov je dobre pit ryzove napoje-maju v dm drogerii, alebo sojove (pokial nie je alergia na soju)-maju dost calcia 😎

luthien.k
21. mar 2012

@blavacka testy stejně nejsou směrodatné, nejlepší metoda je pozorovací (eliminačně expoziční test), takže Tě to až tak moc trápit nemusí. Můj názor je ten, že vysadit opět komplet mléčné výrobky na půl roku. Projevy alergie se mohou z těch trávicích klidně změnit na dýchací potíže. Pokud by měla intol. lakt., nesnese ani alergy care, který laktózu obsahuje, navíc příznaky intol. lakt. jsou čistě a jen trávicího charakteru (nadýmání, kolika, průjem).

blavacka
21. mar 2012

@luthien.k dakujem za radu... takze teraz jej mam znovu vysadit na pol roka vsetky mliecne vyrobky a vyskusat neskor? a nebude mat potom nedostatok kalcia alebo tak? alebo cim ich mam nahradit aby mala dostatok vitaminov?

kaja73
21. mar 2012

@blavacka na testy na laktozu robili už v v 2 mesiacoch a robia sa tak isto ako pri starsich detoch-vypije sa laktoza a myslim 3 krat sa odoberie krv z prsta v hodinovych intervaloch. Predtym musi byt 4h nalacno. To je vsetko. A alergy care esxistuje aj "digestive"-ten laktozu neobsahuje. 😉

blavacka
21. mar 2012

@kaja73 tak ja potom neviem, co to mam za gastroenterologicku, asi ju budem musiet zmenit ☹
A pozerala som ten Allergy Care a ten moj obsahuje laktozu, nie je to ten digestive, takze laktozou to asi nebude...

kaja73
21. mar 2012

@blavacka ak vam nerobil problem klasicky alergy care,tak to ozaj nebude laktozou-aspon malu nemusis dat pichat na nu 😉
A o kalcium sa neboj-ved bud bude pit alergy care nadalej,alebo jej budes kupovat napr ryzove mlieko z dm- ka a spravis z neho kasu,pyre atd. Maju tam 2 druhy toho mlieka a jeden je obohateny s calciom a ma ho viac ako alergy care v sebe . 😉
A ostatne vitaminy a mineraly uz v tomto veku krasne doplnis beznou vhodnou stravou pre rocne dieta.

martinka05
21. mar 2012

Ahojte, bohužial aj my už patríme do Vašej témy, z krvi nám zistli alergiu na kravské mlieko a sóju. Malá má 6 rokov. Od mala sme sledovaní na gastre. Od 9 mesiacov do 1,5 roka sme boli na bezlepkovej a bezmliečnej diéte. Potom sme už mohli jesť všetko a nebol problém. Robili nám aj opakované kontrolné odbery krvi a všetko mala negatívne. V januári tohto roka sa mi začala sťažovať na bolesti bruška, tak sme opäť išli na gastro (podotýkam, že v decembri sme boli na kontrolu a bolo všetko v o.k. a dokonca nám povedali, že už nemusíme chodiť na kontroly ak nebude mať ťažkosti). Dr. nám kázala vylúčiť zo stravy mlieko, jogurty a syry, lenže skoro vo všetkých potravinách sa vyskytuje sója alebo mlieko. Budem veľmi rada ak mi dáte nejaké typy na potraviny, sladkosti pre väčšie deti. A ešte nám predpísali tabletky vitacalcin, aby mala dostatok vápnika. Zatiaľ sme na diéte týždeň a ešte dnes ráno mi napr. povedala, že ju bolí bruško. Okrem tej bolesti bruška nemá žiadne príznaky ak nerátam, že má 6 rokov a 18 kg. Myslíte si, že sa jej tá alergia mohla vrátiť?

katka37
22. mar 2012

holky prosím poradte mi,jak se projevuje tahle alergie?malý má 4,5 měsíce a pořád máme problémy a je to čím dál horší.......má trošku exém,pořád prdí ,pořád ublinkává ,pořád krká,ted mi už skoro vůbec nechce pít a pokud to do něj vpravím stejně to postupně vyblindí.....stolici má žlutou s kousky nestráveného mlíka, jako kdyby byl kojený?ted za měsíc nepřibral ani gram ,naše mudr to neřeší!!!!!!!!!!!!!!!!! 😖

katyxq
22. mar 2012

@katka37 Tak to, cos vypsala jsou typické příznaky alergie na BKM - neprospívání, ekzém, kopřvka, koliky, nadýmání, vleklé i akutní průjmy, zvracení, kašel (suchý i vlhký), chronická rýma, dušnost, krev ve stolici (zjevně i skrytě), hleny ve stolici, chudokrevnost.

katka37
22. mar 2012

@katyxq no jo ale moje mudr s tím nic nedělá!!!!!!!!!!co mám dělat?

luthien.k
22. mar 2012

@katka37 pořiď si nutrilon alergy care a vyměň za současné UM. Pokud to pomůže jen částečně, žádej na předpis Neocate, a to nejlépe po poradě na gastru nebo alergologii.

luthien.k
22. mar 2012

@martinka05 ahoj, to je opravdu velmi zvláštní případ, právě do těch šesti let obvykle alergie na BKM vymizí. Jaké přesně testy dělali s jakými výsledky? Já vím, že na gastru dělají IgG protilátky a ty mají houby vypovídající hodnoty. Takže by mohlo vadit i něco jiného, než BKM, resp. mohl by to být jiný problém, obzvlášť když ještě po týdnu není zlepšení...

martinka05
22. mar 2012

@luthien.k ahoj, brali nám odbery na kazein, EMA TSG Tu IGA IGG IGE, o výsledky som volala telefonicky, tak mi len povedali, že má alergiu na kravské mlieko a sóju a že lepok sa z krvi nepotvrdil. Ono s tým bruškom, je to tak, že ona má teraz také obdobie, že nechce chodiť do škôly a vždy ráno mi povie, že ju bolí bruško (cez víkendy ju nebolí), takže neviem, či ju fakt bolí alebo iba vymýšľa. Keď sa jej opýtam, či ju bolelo cez deň bruško tak mi povie, že nie. Keď budem mať výsledky na papieri tak ich tu hodím. A ešte na alergológii keď sme boli tak je vyšli hraničné hodnoty na lepok, BKM a tresku, ale to sme boli zhruba pred 2 rokmi a vtedy nemala žiadne ťažkosti.

luthien.k
22. mar 2012

@martinka05 víš, můj názor je ten, že se jí žádná alergie nevrátila aneb roli hraje dost možná psychosomatika... Jestli jí vyšly zvýšené výsledky IgA či IgG, tak bych se tím vůbec nezabývala, BKM a sóju dávala v šetřícím režimu, tj. ne každý den, pro jistotu, ale myslím si, že alergii mít nebude. Já jsem jako čtyřletá zaměstnala s bolením bříška dost doktorů, než mamce došlo, že jenom žárlím na ségru... 😉