Alergia na pšeničnú a ražnú múku, intolerancia laktózy a alergia na mlieko

ryka2
27. feb 2013

lekarka nam odporucila spaldovu muku,mate s nou skusenosti viete nejak erecepty ,tiez mozem pouzivat jacmen,proso,
ovos,pohanka kukurica muka.Zistii nam to dnes ,dakujem za rady.

angua27
28. feb 2013

ahoj, môj syn má precitlivelosť na pšeničnú múku a ryžu, takže príjem len obmedzene, je alergický na raž, takže asi aj na múku a alergický na zemiaky, oriešky a sóju.
tiež ma to najprv šokovalo, keďže som mala pocit, že zrazu nemôže nič jesť. ale dá sa to. kúpila som si pekárničku, ktorá mi má dnes prísť, začala som piecť domáci špaldový chlieb (dúfam, že pekárnička mi to trošku uľahčí). snažíme sa všetky alergény vylúčiť z jedálnička. všetko, čo by mu mohlo uškodiť som z domu dala preč. existuje veľa výrobkov z inej ako pšeničnej múky, ale priprav sa na to, že sú drahšie. receptov je na nete tiež neúrekom, stačí sa len trošku pohrabať. chlebík robím zatiaľ hlavne tento: http://www.biorecepty.sk/core/recepty/php/user_... upečiem, nakrájam a väčšiu časť dám do mrazáku a vyťahujem podľa potreby. špaldová múka je chutná, chlieb z nej je hutnejší a viac sa drobí. používam ju na všetko, na čo som doteraz používala pšeničnú múku. palacinky, vianočné pečivo, koláče,... malý zmenu ani moc nepostrehol. 😉 hlavu hore, zo začiatku je to ťažké, ale dá sa naučiť inému stravovaniu. a keď sa zapojí celá rodina, zrazu budete všetci papať zdravo. 😉

zuzulica
1. mar 2013

@ryka2 ja osobne sem tam používam špaldovú celozrnnú múku, je mletá na jemnejšie ja ju pridávam do hocičoho pol na pol,ale je na nej písané, že sa hodí na kysnuté a čajové pečivo, na šišky.Pozri stránku:
http://www.ekotrendmyjava.sk/
tu nájdeš aj produkty a vždy je pri ňom receptík a prípadne sú tam aj rozne iné veci,popozeraj

martinka05
1. mar 2013

@ryka2 ak sa môžem opýtať na základe akých príznakov, to zistili tvojmu malému, my máme alergiu na BKM, sóju a hraničné hodnoty nám vyšli na pšenicu a raž.

ryka2
autor
1. mar 2013

@martinka05 atopicka dermatitida od 3mesiaca + seborea ,momentalne ma plet nadhernu jeden fliacik ma nrucicke a takyto stav je asi 2 mesiace,aj napriek tomu nas lekar odoslal k alergologicke kde nam z krvi vyslo toto,alergia na soju,lieskovce,mandle,jablka,psenicna a razna muka,vajicko,a bielkovina kravskeho mlieka.dost ma to sokovalo ,nakolko sa nam stav pekne zlepsoval
stav na zaciatku bol asi taky ze 80% tvare bola flakata mokvava a tiez nohy boli dost zle,postupne to zmizlo na ten jeden fliacik

martinka05
2. mar 2013

@ryka2 u nás bol jediný príznak bolesť brucha, boli sme pol roka na prísnej diéte, ale nemalo to žiadny efekt, tak na gastre to zhodnotila tak, že to môže byť aj psychického pôvodu tá bolesť, momentálne chodí do školy a tam sa stravuje v školskej jedálni, čiže jej poviem čo môže a čo nie napr. aj majú mlieko k obedu alebo mliečnu polievku tak ju neje, ale aj je napr. maslo v zemiakoch a tzv. skryté mlieko (sladkosti a pod.) tak to papá a ostatné jedlá sú bez mlieka a sóje. Momentálne sa snažím prísť na to, či je to psychika alebo niečo iné. Cez víkend je v pohode akurát v nedeľu večer ju už brucho rozbolí lebo ráno treba ísť do školy, ale je pravda, že doma varím bez mlieka a bez sóje. Najviac ma, ale trápi, že má 7 rokov a len 18,5 kg, veľmi slabo priberá alebo stojí na váhe. ☹

ryka2
autor
2. mar 2013

@martinka05 a mas ju otestovanu, ze to je mlieko a soja,ja som nieco tusila aj ked nam sa stav zlepsoval ,ked papala celozrnne pecivo naskakovali jej flaky na tvari a zhruba do pol hodiny zmizli,tak som sa nnebranila alergologickemu vysetreniu,mame super alergologicku Hrozanova z ruzinova,inak ta vaha je naozaj dost nizka moja starsia ma 4 a 20 kg,vysku ma tiez dost dobru 108cm,teraz pribrala dost lebo bola 4 mesiace doma a branili sme jej pohybu mala problemy stale mala silnu nadchu a celu noc priserne chrapala,v skolke chytila moraxelu nakoniec som vzdala boj s jej nostekom a dala som vybrat nosne mandle do 2 dni jej vsetky problemy ustupili ,a stou psychikou to moze byt pravda.So starsou sme mali problem sa pocikavala a tak sme zvazovali nejakeho psychologa a ked sme zacali hladat zrazu problemy skoncili,obcas sa stavaju take zazraky 🙂

desszi
2. mar 2013

@ryka2 ak ti mozem poradit, riad sa tym, co mas overene a nie tym, co ti vyslo v testoch. Neviem kolko ma tvoj drobcek mesiacov, rokov, ale testy na alergeny u malych deti do 3-4 rokov vobec nie su vypovedne. Je medzi nimi vysoke percento falosne negativnych alebo falosne pozitivnych vysledkov. Ked ma syncek cistu plet, tak sama budes vidiet na pleti reakciu. Neviem, preco lekari posielaju male deti na tieto odbery, pride mi to ako dohadzovanie si prace a vykonov.

ryka2
autor
2. mar 2013

@desszi tiez mam ten pocit,aj ked moj lekar je fain.tu muku som obmedzila a mlieko som tiez zmenila,len horsie je ze ma napadlo ze tie testy mohli byt skreslene nakolko som brala antibiotika,niekde som nachytala mykoplazmu a lekarka ma liecila dva mesiace pokial dala spravit rozsirene testya prisla na to co mi je,takze to vobec nemusi byt spravne ten vysledok achhhh jajjjj,som si to vobec neuvedomila ,starsia schytala moraxelu a 4 mesiace sa liecila nakoniec nosne mandle museli von az to pomohlo,nevies kedy s amozu u 15 mesacnej robit opakovane testy ?

ryka2
autor
2. mar 2013

@angua27 ahoj uz si skusala pekarnicku?ak ano ,napis prosim aku znacku ci si piekla z obycajnej muky alebo specialnej urcenej do pekarni.
dik

angua27
2. mar 2013

@ryka2, ahoj, pekárničku sme skúšali práve dnes prvýkrát. kúpila som zmes do pekárničiek - špaldový chlieb. a chlebík je mňam. synovi aj mne veľmi chutí. mám kúpenú aj obyčajnú špaldovú múku a chcem vyskúšať aj z nej upiecť chlebík.
pekárničku mám Zelmer. 😉
a čo sa týka testov. synovi robili testy na jeseň, keď mal 5 rokov. a vyšli mu výsledky, čo som písala vyššie. sama lekárka však povedala, že ešte aspoň 2x ich s odstupom pol roka zopakuje, aby si bola výsledkami istá. lebo strava, momentálny zdravotný stav a tak to môžu ovplyvniť. tento mesiac sa chystáme na opakované testy, tak som zvedavá, či sa všetko potvrdí, alebo niečo predsa len vypadne.
a ešte k brušku. v poslednej dobe sa mi tiež často sťažuje na bolesť bruška. hlavne cez týždeň, keď má ísť do škôlky. toto sa priznám zatiaľ neriešim, keďže po chvíľkovom hladkaní mu to vždy prejde.

martinka05
3. mar 2013

@ryka2 to mlieko a sóju nám zistili na gastre a sme sledovaní aj na alergo, tieto bolesti brucha má už asi rok (z tohot bola pol roka na diéte) a nič sa nezmenilo, zajtra ju objednám na gastro, lebo dnes sme sa vážili a zase schudla, podľa mňa nie je normálne ak takéto malé dieťa chudne ☹

ryka2
autor
4. mar 2013

@martinka05 drzim palceky,ja mam zase starsiu choru ,po troch mesiacoch v piatok nastupila do skolky a vcera teploty soplik no klasika ,som zufala ,pred tym bola uplne zdrava,vsetky na imunologii su vynikajuce, no nechapem preco vsetko schyta

martinka05
4. mar 2013

@ryka2 tak nech sa rýchlo vylieči, my napodiv sme neboli chorí od decembra 2011 ani raz až na tie bolesti brucha

ryka2
autor
5. mar 2013

@angua27 ahoj ta bolest bruska maval to aj predtym?esta sa chcem spytat ci si uz skusala v pekarnicke piect spaldovy chlebik z obycajnej muky nie spac.pre pekarne.Ak mas nejake overene recepty zo spaldovej muky a mozes prosim posli mi .dik email
krchova.r@zoznam.sk

acer11
5. mar 2013

na intoleranciu laktózy nemecké výrobky- Minus L

angua27
6. mar 2013

@ryka2, bolesti bruška malý má iba posledné dva mesiace. uvidíme či sa to zlepší, alebo nie.
z obyčajnej špaldovej som v pekárničke zatiaľ nepiekla. piekla som však v trúbe ten chlieb, čo som dávala link úplne hore. a ostatné pečené veci ako perníky, palacinky, koláče,... nehľadám špeciálne recepty. zoberiem osvedčený recept a miesto pšeničnej dám špaldovú múku, zatiaľ mi to vždy vyšlo. 😉

pegy442
4. feb 2014

ahojte prosim o radu mam alergika lan na raznu muku neviem ci je to bezlepkova alergia lekari mi nic nepovedali ani nic nevilucili vopred dakujem

demo
4. feb 2014

@pegy442 to by nemal byt lepok ale iba konkretne raz. Zaujimavy vysledok. Ako sa vaym alergia prejavuje? Ma raz pravidelne v jedalnicku?

pegy442
5. feb 2014

ahoj predtym jedaval vsetko zrasu sa to zmenilo a v jedalnicku pozival raz chlieb a ostatne pecivo a teraz neviem co mam robit stale ho boli brusko uz ani neviem co vsetko spapa stazuje sa na bolesti bruska lekarka mi odporucala drzat dietu ale nepovedala ze dietu na lepok ale potom aku dietu odstranit mu z jedalnicka raz raz sa nachadza aj v struhanke a cestovinach tak preto neviem ci je to bezlepkova alergia.Zatial dakujem.

demo
5. feb 2014

@pegy442 problem je, ze tieto testy su velmi nespolahlive. mozu vychadzat falosne a aj velmi casto vychadzaju. lepsie je vysledovat si problemovu potravinu tak, ze podozrive potraviny vylucime. ak sa stav zlepsi, po niekolkych mesiacov ich zaradime naspat, opatrne a pomaly a vsimat si reakcie. Bolesti bruska mozu byt aj z psenice a este velmi casto z mlieka.
V razi vadi obycajne jej bielkovina, cize nie lepok ako taky. Skus na dva tri tyzdne vysadit iba raz. Ak sa problem nezlepsi, vyluc aj psenicu a mlieko, mliecne vyrobky.

pegy442
5. feb 2014

velmi pekne dakujem za radu

demo
5. feb 2014

@pegy442 nemas za co. my sme mali vsetky testy negativne a brusko bolievalo. vysledovala som, ze skodia kvasnice. pri zistovani potraviny, ktora vadi sa jednoducho velmi neoplati spoliehat sa na testy, bohuzial

pegy442
6. feb 2014

Bola som si taka ista testami,lebo mu jasne ukazali ze je to razna muka.No co uz budem sa musiet spoliehat na seba.Ako si stim poradit uvidime.