Alergia na strukoviny

nikolacierna
22. jún 2023

Ahojte, 2r.syn mal anafyl.sok zo strukovín, testy mu ukázali len alergiu na mak, ale má silné reakcie na všetky druhy strukovín a arašidy, máte niektorá podobné skúsenosti?

kacena4
22. jún 2023

a robili mu testy na strukoviny? moze ist o skryzenu reakciu

patulka410
22. jún 2023

@nikolacierna ahoj. Dcéra má alergiu na strukoviny, mak,sezam,vajce,sóju, ...po anafylaktickej reakcii na slnečnicu sme vylúčili aj všetky semená zo stravy. Skríženú má na jablko a jahody. Tiež jej pri prvých testoch nevyšli strukoviny,lebo sa to netestuje,ale po šošovici sa začala skriabat, puchla,cervenela ...teraz uz jej v tých rozšírených vyšlo všetko

mon29
22. jún 2023

Moj to ma, tak ako pises strukoviny vsetky a arasidy a ine orechy okrem mandli, tie su ok. Ale testy nic neukazali ale reakcie ma velmi silne.

patulka410
22. jún 2023

@nikolacierna ja som sa nikdy nestretla s nikým,kto by mal reakciu na strukoviny 😱 prekvapuje ma,že ďalšie deticky tiež a v podstate aj rovnaké veci ako moja (že aj mak,orechy,arašidy ,....)

katarinaba
22. jún 2023

@patulka410 napr. kto je alergicky na soju, tak ma sancu mat alergiu aj na fazulu ci sosovicu. Orechy, kokos tiez. Dokonca latex. Je to "zabava" si pozriet tabulku skrizenych reakcii.
@nikolacierna Som uz sice 43 rocna koza, ale pred polrokom mi zistili alergiu na soju a mliecny protein. A teda, ze soju davaju snad vsade, dokonca v huba buba zuvackach je sojovy lecitin - ide ma z toho porazit. Kedze nesmiem mlieko, hladala som nahrady - syry - no bud su zo soje, alebo z kokosu. A Rama krema - nahrada smotany - konecne nieco, co sa naozaj podoba a aj dobre chuti - je vyrobena zo sosovice a mam obavy, ze mi sposobuje alergiu tiez. Skus si pozriet tie tabulky, uvidis vsetko mozne, co moze sposobovat problemy aj ked potvrdene boli len strukoviny.
https://www.google.sk/search?sxsrf=APwXEdfeHdur...

viestta
22. jún 2023

@patulka410 vies o tom, ze aj arasidy su strukoviny?

patulka410
22. jún 2023

@viestta Viem. Syn má všetky druhy orechov,arašidy,sóju,ale strukoviny ako fazuľu,šošovicu nie. Aj keď reakcie neviem odsledovať,lebo ich nevarim kvôli malej .

sunshine85
7. nov 2023

@patulka410 ahoj, aj môj už teraz 9r ma od narodenia alergiu na arašidy, strukoviny, mak, med, sezam, orechy, sóju….máme aj epipen

patulka410
8. nov 2023

@sunshine85 no teda,to ma mrzí,že aj vy. Tiež mám epipen pre oboch. Pri malej som naposledy použila,keď sme zistili,že aj všetky druhy semien a oleje z nich 🤦 ja by som potrebovala nejaký jedálniček,čo by mala jesť,aby mala všetky živiny,lebo moja mliečne nedá do úst (žiaden jogurt,tvaroh,nátierka nepripadá do úvahy ). Takže sa stravuje len doma ? Či si nosí obed do školy,alebo ako to máte ?

sunshine85
11. nov 2023

@patulka410 mas skúsenosti s použitím?a zabralo to hneď?co sa dialo že si ho použila?volala si potom záchranku?a po akej potraviny jej to nastalo?

So stravou v škôlke to bolo oveľa horsie, viac jedla a časté strukovinove jedla.
V škole to je v poho, sója a orechy, to takmer nepoužívajú, zeler je vo väčšine polievok, tie už nenosím, proste vtedy polievku neje. A druhé nosím ak majú struk.privarok, tak donesiem zemiakovy, alebo keď majú mäso na spôsob sviečkovej, vtedy tiež zeler tam je, rizoto mu odoberú pred pridaním hrasku, párkrát mali rezance s makom, tak dostal len ciste s cukrom. Vždy si v piatok prejdem s vedúcou kuchyne jedálny lístok a viem čo a ako. Budúci týždeň donesiem raz obed, lebo nemôže.
Asi tak do 6r restiky nejak nehrozili, potom objavil čaro reznu a vyprážaného syru 😀 tak to môže si dat alebo pizzu. Inak restikam veriť nemozem, to treba komunikovať s kuchárom, nie s čašníkom.

Ak sa obavas ci ma vyvážený jedalnicek, tak presne viem kto ti pomôže, na instagrame @zapiskynutriholicky je to nutričná terapeutka, vyštudovana samozrejme, fakt odporúčam, robieva jedalnicky pre alergikov.

patulka410
14. nov 2023

@sunshine85 áno mám. Obe moje deti majú epipen. Zabralo to hneď. Mala ochutnala slnečnicové semienka. Keďže vieme,že má alergiu na orechy,tak si dala 3 malé kúsky. O chvíľu,že ju bolí bruško, zvracala prúdom až nosom (to sa jej stáva pri alergických reakciách vždy. Telo sa asi snaží dostať tu látku preč ). Následne jej začali červené fľaky od tváre dole a začala tak nezrozumiteľne rozprávať akoby jej puchol jazyk. To som okamžite pichala epipen a volala záchranku. Kým prišli,tak vyzerala ako zdravé dieťa v podstate. Len vždy so musia nechať po tomto 24 hodín dieťa,keby sa zopakovala ďaľšia epizóda.

No moja má silné reakcie aj na stopové prvky..v lete zjedla karamelovú zmrzlinu (dávali sme jej tu ale iba v jednom stánku,lebo veď len smotana a cukor ). Dojedla a v aute som na ňu pozerala,že jej puchnu pery a odrazu nám ogrcala celé auto,tak sme leteli domov. Tam už škvrny po nohách. Pritom chodím ako hygiena,naberačku predo mnou umyli. Moja keďže má všetky druhy semien a všetky druhy orechov,tak nám zakázali aj slnečnicový olej a ostatné klasika nemôže. V reštauráciách nejedavame absolútne,lebo keď sa opytam na akom oleji robia,tak je to vždy slnečnica,alebo zmes.Do toho ešte vajce, mak, sezam,strukoviny ... To ani žiadne pečivo okrem vyslovene bieleho rožka alebo kaiserky.
No idem pozrieť tú babu,ďakujem 😊 mala rada papá. Ale niektoré veci ani neochutná,na všetko sa pýta,či môže a či v tom nie je vajce alebo niečo 🤭 Len ja fakt neviem,čo jej stále dávať,lebo aj jej sa už tých pár jedál prejedlo 🤦

sunshine85
15. nov 2023

@patulka410 no to ako my pri tých zmrzlinach, vždy umyt naberačku a naberať zvrchu. Karamel nejedava, lebo to už je teraz že slaný karamel a býva posypaný arasidami. Tak možno aj u vás kvoli tomu bola reakcia.
Fu to keď máte aj slnečnicový olej, tak to už je ozaj náročné. Nás párkrát keď jedol slnečnicové semiačka tak tiež že ho svrbia usta. Aj tekvicové dokonca.
Mak sezam strukoviny to aj u nás. Jedine vajce od mala preslo a nereaguje naň. To uľahčilo zivot.
Inak mak ma hodnoty skoro 13 IU/ml, okolo 10 ma aj arašidy, mandle, sóju, strukoviny jednotlivo boli 6-8.
Aj kiwi, zeler, mrkva ma všetko okolo 4. Ale mrkva varená nevadí, iba surovo, lebo to termolabilny alergén.
Aj čerstvé jablko mu vadí, ale to už je skrížená reakcia na brezu.

Náš keď mal 3r tak som mu dala ochutnat nugetku- ako nutela len arasidova, úplne na špičku lyžičky, že mami to je dobre, daj mi ešte, vravim počkaj chvíľku a za pár minút to zacalo, začal plakať, bal sa, ako keby kaslat chcel, nabehli mu fliacky červené okolo ust, nemali sme ešte epipen, rýchlo sme ho vzali, že letíme na pohotovosť, v tom sa 2 ci 3x prúdom vyvracal, skludnilo sa to, tak sme ani nešli na pohotovosť, otočili sme sa.

Hej s týmto ochutnavanim, oni sú veľmi opatrní, a to je aj dobre. Len potom mám nervy, lebo vždy ked niečo nové ma ochutnat, tak to chcem len doma ked sme a nechce a potom sme niekde a že ci môže, tak to mu nechcem dovoliť ja zas.

Nemali deti aj ekzem od narodenia?