Anafylaktický šok. Čo môžem ako laik robiť?

seemani
12. nov 2013

Schválne, som zvedavá na rady odborníkov, vzhľadom na jednu diskusiu, kde sa toto začalo preberať, som sa rozhodla založiť túto tému, pretože naozaj si neviem predstaviť, čo by som robila s malým do príchodu sanitky. Tak prosím, kto viete opísať prvú pomoc, poraďte, určite sa toto zíde viacerým maminám 😉

sirinka
12. nov 2013

@seemani no ja neviem, anafylaktickeho soku sa aj ja obavam, zaklady prvej pomoci ovladam, ale tiez by ma potesilo, keby sem niekto kompetentny napisal nejake tipy, ako postupovat aby sme postihnutemu co najlepsie pomohli
Nasla som tento link, ktory by tiez mohol byt prospesny
http://www.dobiasovci.sk/prva-pomoc-pre-laikov-...

angua27
12. nov 2013

ahoj,
myslím, že je nás tu určite viac, čo sa obávame tohto najťažšieho prejavu alergie. ja som sa nedávno o tom rozprávala s mamou (silná alergička) a tej alergológ predpísal adrenalínové pero. ale to len preto, lebo medzi jej alergiami vyšla aj alergia na osi a včely, tak aby si vedela pomôcť. pre ostatných alergikov, ktorý toto pero nemajú, sa pri prvých príznakoch odporúča užiť dávku obvyklého lieku, ktorý používajú a vyhľadať lekársku pomoc.
pri ľuďoch, ktorý majú niektorý druh alergie veľmi silný a hrozí anafylaktický šok (možnosť výskytu sa určuje už pri testovaní) predpisujú lekáry to adrenalínové pero a dostávajú poučenie nielen oni, ale aj rodinný príslušníci.

seemani
autor
12. nov 2013

a čo v prípade, že alergia ešte nie je a prejaví sa hneď týmto šokom. A nemám pri sebe žiadne lieky, tak čo robiť? Čítala som, že aj fenistil je dobrá prvá pomoc, ale či aj pri takomto šoku...

jasminet
12. nov 2013

aj mna zaujima tato tema a dychtivo ocakavam nejaku kompetentnu odpoved - v lete si dcera dala 5-6 ceresni a do 20 min sa vyhadzala, ale tak,ze najskor pupacik na chrbte co som myslela, ze potnicka (akurat som ju sprchovala ked to zacalo) a do minuty mala do cervenej farby zliaty cely chrbat, usi, laktove jamky, jamky za kolenami... tak som jej supla fenistil kvapky a este som jej to trosku potrela fenistil gelom (aj ked to by sa kombinovat nemalo). nastastie do rana nemala ani pamiatku po tom, ale sledovala som ju celu noc.

angua27
12. nov 2013

@seemani, ak dieťa ešte nie je diagnostikované a máš podozrenie, že je alergig, tak nosiť pri sebe fenistil kvapky, určite to aspoň trošku pomôže a zavolať sanitku. pomáha aj ľad, ktorý sťahuje opuch, ale tam treba dávať pozor, aby sa dieťa tým ľadom neudusilo.
nie som si istá, ale zdá sa mi, že som niekde čítala, že prvá reakcia hneď anafylaktický šok je veľmi ojedinelá. skôr to začína opuchmi očí, vyrážkami,...

@jasminet a prečo ste našli na pohotovosť? malej by dali kalciovú infúziu a mohli jej hneď uľaviť. ja by som pri podobnom zážitku určite nenechala dieťa bez toho, aby sa na neho pozrel lekár.

jasminet
12. nov 2013

@angua27 chvilu na to zaspala, rano som s nou isla k lekarke. na jar jej zistili alergiu na brezu, topol, liesku. bola aj u alergologicky, okrem toho to sa jej nic nezistilo. ale mame zas termin, tak jej chcem dat dalsie testy urobit.

nicky07
12. nov 2013

anafilaktický šok po zjedení nejakej potraviny obsahujúcej alergén je dosť málo pravdepodobná... častejšie sa vyskytuje po bodnutí hmyzom ako včela osa alebo po podaní nejakého lieku injekčne. Alergén podaný ústami zvykne skôr vyvolať výsev, nejaké zažívacie problémy ako hnačky bolesti brucha prípadne opuch v oblasti úst a tváre - vtedy podať ľad (dať pozor aby sa práve nim dieťa neudusilo), môžte podať aj nejaké antihistaminiká (napr ten Fenistil kvapky) ak máte aj kortikoidy (prednison tbl) tieto lieky väčšinou predpisujú lekári ked mate doma dieťa s ťažšou formou alergie a poučia vás ako ich podať. Pri vdýchnutí alergénu sa môže vyskytnúť aj astmatický záchvat. Určite v čase ked sa objaví nejaká alergická reakcia tak si dieťa sledujem či sa jedná o vysev iba na koži alebo či neopucha v ústach, jazyk. sledujem si ako dýcha či nie je dýchanie sťažené, nemodrie, aký má celkový stav či nie je "schvátené". každá mamka určite spozná že to dieťa nie je také ako bežne, ak je podozrenie na to že by dieťa mohlo mať ťažšiu formu alergie tak volať určite 112 alebo 155 prípadne ho odviesť na pohotovosť. ak by som mala podozrenie na anafilaktickú reakciu tak by som asi bežala k najbližšiemu lekárovi, čo je v mojom prípade vedla v bytovke kde maju adrenalín v injekciách a teda vedia mu poskytnúť potrebnu prvu pomoc.

angua27
12. nov 2013

@jasminet, ok, prepáč za moju prehnanú reakciu. 😉 ak má Tvoja dcéra alergiu na brezu, tak tam je vysoká pravdepodnosť na skríženú potravinovú alergiu na všetky druhy našeho ovocia - jablká, hrušky, slivky, čerešne, višne, marhule, ríbezle... určite jej budú robiť aj krvné testy na potravinové alergie a potom uvidíte výsledok. hlavne sa alergií ako takých netreba báť, nie je to koniec sveta. 😉 a dá sa s nimi žiť, len sa treba naučiť, čo robiť, aby sme alergickým reakciám predišli a ako reagovať, ak sa vyskytnú.
ja mám sestru, ktorá bola diagnostikovaná ako polročná a má dosť zbesilú kombináciu. teraz je to už dospelá žena a alergia sa jej časom vyvinula na iný smer. ako dieťa bola alergická na prach, plesne, baktérie, trávy a brezu. skoro žiadne potravinové, iba jablko a hruška. po puberte sa jej tieto utlmili a prejavili sa jej hlavne potravinové (všetko naše ovocie, cibuľa, morské plody,...). mame diagnostikovali alergiu pred pár rokmi a to rovno histaminovú intoleranciu, je toho strašne veľa, čo jej robí zle a musí držať prísnu diétu. syna môjho diagnostikovali pred necelými dvoma rokmi, ako perličku uvediem alergiu na zemiaky, precitlivelosť na ryžu a pšenicu. takže jedálniček máme dosť oklieštený. ja som bola na diagnostike pred pár týždňami, zatiaľ mi vyšla iba ambrózia a čakám na výsledky z krvi. naštudovaného toho mám v celku dosť, hlavne kvôli synovi. a u sestry som si zažila aj pár dosť prudkých reakcií, našťastie nikdy anafylaktický šok.

sissmiss
12. nov 2013

@nicky07 odkial mas prosim ta info ze anafylakticky sok po zjedeni potraviny ktora obsahuje alergen je velmi nepravdepodobny? Mala som alergicku reakciu na potraviny kedy som sa zacala dusit. Kamaratke opuchol synator po bkm ze ledva stihli dojst dr, uz skoro nedychal, brasko mal silnu alerg.reakciu na lieky tiez pluca zvnutra puchli a povedali rodicom ze dosli v hodine dvanastej...

sissmiss
12. nov 2013

mna by zaujimal hlavne nazor @aristka ktora napisala v inej teme ze rodicia doma nevedia podat prvu pomoc pri anafylaktickom soku a ze je to jednoduche bez liekov a s bezne dostupnymi prostriedkami tak sa tesim ze nam to tu objasni, pre istotu kopirujem jej prispevok a ocenujem jej snahu podelit sa o informacie 🙂

sissmiss
12. nov 2013

kopirujem 🙂

aristka: @prevenar....za relevantné považuejm len anafilaxiu a tam je to o tom ,že blízky príbuzný nevedia prvú pomoc ..to znamená ,že by sa dalo vo veľkej miere tomu predísť.....

sirinka: @aristka ako to myslis s tou anafylaxiou a pribuznymi?
Včera o 15:16 • Odpovedz • Páči sa mi to • Pošli IP •

aristka: @sirinka neovládajú prvú pomoc a to poznám aj od nás ,veľmi veľa ťažkým stavom by sa dalo predchádzať a neboli by úmrtia a následky ak by vedeli čo robiť ..lebo napr.stav anafylaxie je možný po hocičom ....

aristka
12. nov 2013

@sissmiss takže moja ,vyzývať ma nemusíš a otierať si o mňa hubu tiež nie a považujem túto diskusiu ako provokáciu ,keďže som tu ešte ani neni a som tu prepieraná .......

lenka2902
12. nov 2013

@seemani popravdě, laik s anafylaktickým šokem toho sám moc nezmůže, kolikrát máme v nemocnici co dělat a tyto stavy předáváme "áristům" (odd. anesteziologie a resuscitace) ale v zásadě platí, že potřebujeme kontrolovat a udržet základní životní funkce- uvolnit oděv, při vědomí dát postiženého do sedu kvůli lepšímu dýchání, v bezvědomí uložit na záda a kontrolovat životní funkce. Pokud nereaguje na podnět, nedýchá a není přítomný puls, zahajujeme kardiopulmonální resuscitaci, pokračujeme do příjezdu záchranky anebo do obnovení funkcí. Plus ještě existuje laická injekce s adrenalinem, kterou by měl mít každý alergik, jmenuje se to EpiPen a podává se to do horní části stehna. A samozřejmě, pokud je to možné, odstranit alergen, pokud jím bylo např. včelí žihadlo.

aristka
12. nov 2013

takže dievčatá ak chcete niečo vedieť ,prosím ip ,alebo slušnú tému bez invektív.....

lenka2902
12. nov 2013

@sissmiss ona spíše měla namysli to, že ve velké míře se tomu dá předejít, že by k tomu vůbec nemuselo dojít- aspoň tak to chápu já. A to je opravdu jednoduché, to nejlepší, o se dá udělat, je vědět, jak tomu předejít. Pokud už se to stane, je to průšvih, pokud není pomoc rychle nablízku.

sirinka
12. nov 2013

@lenka2902 nie, nemyslela to tak, v tej minulej diskusii sa cely cas vyhybala odpovedi, dozadovala sa novej diskusie na tuto temu a ako vidim ani to jej nakoniec nestaci, odpoved proste neda, radsej sa hned na zaciatok urazi.... Ale vdaka, ze sa najdu ludia, ktori sa ochotne podelia o svoje vedomosti 🙂

nicky07
12. nov 2013

@sissmiss
netvrdím že anafilaktický šok nemôže vzniknúť aj po nejakej potravine, napr po zjedení arašidov ale je menej pravdepodobný ako je jeho výskyt po podaní alergénu priamo do žily injekcne alebo napr pri vdýchnutí. Častejšie sa vyskytuje práve opuch v ústach opuch jazyka. anafilaktický šok vzniká v priebehu častokrát par minut a jeho príznaky sú veľmi silné, takmer okamžite dochádza k opuchu dc zrýchlenému tepu až následnej zástave srdca.

sirinka
12. nov 2013

@nicky07 a nie je to tak, ze po potravinach nastupuje sok o nieco pomalsie ako po injekcnom podani, resp. Bodnuti hmyzom, kedy vlastne tiez alergen rychlo prenika do krvi? Takze je zrejme aj predpoklad, ze poskodeny ma vacsiu sancu vyhladat vcas lekarske osetrenie?

nicky07
12. nov 2013

@sirinka logická postupnosť v tom je. môj syn je napr alergický na kivi. ked ho zjedol opuchol na perách na tvári až na oko. Bola som vtedy v práci ked mi volali že syn zjedol kúsok kivi a opucha. Prácu mam cca 10minut od domu zbalila som sa a bežala som hned domov. cestou som kontrolovala stav syna s tým že budeme zrejme volať zachranku. prišla som domov opuch bol strašny no nedusil sa, našťastie na jazyk to nepreslo. sli sme k dr, potvrdila sa silná alergia na kivi ktorá sa neskor nakombinovala s latexom.

nicky07
12. nov 2013

@sirinka treba ale rozlišovať medzi prejavmi alergickej reakcie a šoku. šok sa vytvorí takmer okamžite - zrejme preto sa to aj volá ŠOK. ak by sa jednalo u mojho syna o anafilaktickú reakciu myslím že by sa mi ani nestihli dovolať nie že som ešte presla z prace domov.

lemurko
12. nov 2013

Ja mam teda osobnu skusenost. Anafylakticky sok po zjedeni kombinacie potravin. Mam doma vzdy EPI-pen, kortikoidy (medrol napr.), a klasicke lieky na alergiu. V pripade nastupu reakcie beriem maximalnu moznu dennu davku antihistaminik, medrol a ak neustupuje, tak EPI-pen. Stalo sa mi aj ze som pri sebe nemala. Aj tak vzdy volam 112 pre istotu, ti este dopichnu co treba, pripadne odvezu na prijem. V pripade, ze by som na mojom dietati spozorovala akukolvek alergicku reakciu volala by som 112 hned, urcite by som ho nikam na pohotovost neviezla. Na 112 vam daju aj instrukcie ako postupovat.
Coho sa ale velmi bojim, je takyto stav v tehotenstve, hlavne pokial presne nepoznam kombinacie potravin (vzdy sa najde nieco nove ☹), ktore reakciu sposobili.
Jaj a rodina je samozrejme poucena.

Mozno ked sa bojite, tak je lepsie dat si predpisat od pediatricky aspon Fenistil, netusim preco, ale vacsina domacnosti to pre deti pouziva, na hocico. Takze asi pediatri nemaju problem to predpisovat.

A este som chcela, ze nemusi byt okamzite, moze nastupovat aj dlhsie, podstatny je ten stav - sok, ale nemusi nutne prist hned po zjedeni a moze sa vystupnovat.

lenka2902
12. nov 2013

@sirinka aha, no tak já nevím, v minulé diskusi jsem nebyla, takže to nebudu posuzovat. Jinak nicky07 psala to, co je uvedené i na wikipedii, to že anafylaxe je méně pravděpodobná po požití alergenu ústy. Ale rozhodně to není nemožné, stává se to, a je též pravda, že rozvoj toho šoku nastupuje o něco pomaleji- jak jste správně napsali- než když se aleregen dostane do krve např. injekcí. Poslední anafylaktický šok, který jsem viděla, asi před měsícem, byl po podání Penicilinu injekčně do svalu, neboli "do zadku" ... ta paní měla dostávat 14 dní každý den po jedné injekci...11 injekcí zvládla v pohodě, bez reakce, a po 12. injekci penicilinu dostala anafylaktický šok- ale naštěstí to dobře dopadlo, povedlo se ji úspěšně resuscitovat.

lenka2902
12. nov 2013

@lemurko přesně, nemusí to být hned, ale může se vystupňovat. Anebo třeba- třikrát si někdo dá oříšky, nic se nestane, možná jen mírná reakce, ale příště už to může být rovnou šok.

lemurko
12. nov 2013

@lenka2902 ja som to vystupnovanie myslela tak, ze moze zacat iba ako vysyp a postupne moze zacat puchnut tak, ze sa clovek dostane do soku. Toto su konkretne moje pripady. Nastastie, ze nie hned, ale ked citim, ze ide alergicka reakcia nejako necakam, co z toho bude tentokrat a pre istotu hned lieky.

seemani
autor
12. nov 2013

@aristka nie je to provokácia, mňa to zaujíma a sama si písala, že ak niekto túto tému založí, tak rada prispeješ. To že tu niekto ťa oslovil aby si odpovedala ešte neznamená, že ťa niekto prepiera a otiera si ťa o hubu. Sama si nás navádzala na túto tému, tak by som bola rada, keby prispeješ svojimi skúsenosťami sem a nie cez IP, keďže to zaujíma viacerých 🙂

aristka
12. nov 2013

@seemani takže večer som tu ,lebo je to fakt zložitejšia téma ....

seemani
autor
12. nov 2013

@aristka dobre budem rada, ja tu asi večer nebudem, ale prečítam si to zajtra, ak večer nie..

magimary
12. nov 2013

@lemurko ja som na tom podobne 😉
aj s osobným zážitkom (nie však po potravinách ale po dexametazonových kvapkách, čo sú vlastne lieky na alergiu 😉, čiže mám alergiu na protialergické a iné lieky), aj s výbavou liekov doma
ja hneď po búrlivejšie reakcii siaham po Medrole, epipen mám v zálohe (lebo aj na ten som už zareagovala, nie síce alergicky, ale inak, resp. na adrenalín v inej forme)

lemurko
12. nov 2013

@magimary jej to mi luto, ja to tiez teda poznam na sebe. Ja sa EPI-pen bojim davat. Sama som pouzila raz. Vzdy volame 112 a teda musim fakt napisat, ze vzdy ked poviem, ze som mala anafylaxiu, tak naozaj letia. Ja sa toho bojim v tehotenstve. Nemam presne kombinaciu, vzdy to bolo po niecom inom a mam to z jedla, takze velmi opatrne jem. Ale aj tak sa bojim.

magimary
12. nov 2013

@lemurko ja som mala kvôli týmto mojim alergiám veľký problém teraz pri poslednom pôrode...
pôrod indikovaný na sekciu (nezostupujúci malý ai.) sme museli dokončiť prirodzene...
keďže mám alergiu aj na mnoho anestetík a liekov potrebných pri anestézii