Autistické dieťa

jamajka23
14. dec 2021

Ahojte vsetci,chcem sa opitat ci ma niekto z Vas doma dieta s autizmom;na mojom syncekovi sa mi nezdalo jeho spravanie za posledne obdobie tak som s nim isla za odbornikmi povedali ze ma mierne naznaky autizmu ale aj silny vzdor;v januari bude mat 2 roky tak mi este nevedeli povedat ci je naozaj autista lebo je este maly.Ak mate niekto taketo dietatko,prosim poradte mi co robit ako sa spravat k nemu aby bol kludny a nehadzal sa o zem a podobne nervozne spravanie.Budem vdacna za kazdu radu Dakujem

majah212
14. dec 2021

Univerzálna rada nie je, aby mohol niekto dať ozaj odbornú radu musel by vidieť ako fungujete, ako sa správate doma k malému, kedy vznikajú situácie že sa jeduje, hádže o zem a pod. Tam môže byt milión dôvodov, dôležité je však porozumieť svojmu synovi. Skus pozrieť napr. Web https://www.nevychova.cz/o-nevychove/

cosmic_origin
14. dec 2021

@jamajka23 Dieťa s autizmom síce nemám, ale mám dosť silné podozrenie, ze mám autizmus. To hádzanie (vola sa to meltdown) o zem je z preťaženia zmyslov. Zistiť čo mu vadí, napr. svetlo, hluk... a odstrániť to z prostredia, v ktorom sa nachádza. Nebrániť mu vo vykonávaní opakovaných pohybov (hojdanie, tlieskanie, alebo mávanie rukami,...), prípadne zvláštnych zvukových prejavoch, tým sa totiž autisti ukľudnujú pri preťažení zmyslov. Ale ak nejakým takýmto správaním ubližuje sebe, alebo niekomu inému treba sa tomu snažiť nejaký spôsobom zabrániť( aj keď to môže byť ťažké). Preťaženie zmyslov sa taktiež môže prejaviť, tým, že človek prestane reagovať (v tomto prípade ide o shutdown).

thereisabear
14. dec 2021

Odkiaľ ste? Nájdite si v okolí špeciálne centrum, kde sa venujú autizmu. Tam vám poradia, ako naňho. Určite na to nie je primalý, môj syn v 2r začal chodiť na terapie. Čím skôr, tým lepšie.

nikpa
14. dec 2021
deti95060810
14. dec 2021

pozri facebook - tam nájdeš skupiny autizmu... maminky si tam radia...

jamajka23
autor
14. dec 2021

@thereisabear sme zo strelnikov vcera som bola v specialnom centre aby sa nanho pozreli no dopadlo to hrozne iba sa hadzal o zem a plakal az mi bolo do placu

jamajka23
autor
14. dec 2021

@thereisabear a ake mal spravanie ak sa mozem opitat

kacena4
14. dec 2021

zozem si knihu vychova ditete a aspergerovym syndrome (asi v kniznici) je uzasna poradi ti vecne ak je tento problem spravte toto.... mne tato kniha zmenila zivot a spravanie mojho auti dietata

makova333
14. dec 2021

@jamajka23 ako je na to dietatko s recou?

thereisabear
14. dec 2021

@jamajka23 A navrhli vám terapiu? O zem sa hádže preto, lebo nevie inak komunikovať a povedať, čo by chcel/nechcel. Aj môj to robieval. Inak nerozprával, neukazoval prstom, nerozumel jednoduchým pokynom, mal svoje trasy, nehral sa ako bežné deti a pod.

nerya
14. dec 2021

Študovať a študovať, je strašne veľa druhov, každé dieťa je jedinečné. Treba nájsť čo na neho bude pasovať. Držím palce, tiež sa snažím sprtat čo sa da

niesomlegenda
14. dec 2021

Viem že deti z autizmom im ide učenie a vadí im svetlo. Ako z lampy

noemi125
14. dec 2021

@jamajka23 Kvoli akym priznakim si myspite ze by mohol byt autista? Len kvoli histetickym zachvatom?

alexandra2468
14. dec 2021

@jamajka23 myslim si, ze na to nie je rada ako sa spravat, aby nemal tie “ataky”.
Skor sa naucit ako rodic zvladat tie ataky.

Poznam dietatko s autizmom, hodi sa o zem kvoli hocicomu, nezabranis tomu. Ale jeho rodicia to krasne zvladaju, objimaju ho a prihovaraju sa mu a trpezlivo cakaju, kym to prejde.

jamajka23
autor
14. dec 2021

@alexandra2468 snazim sa ho vzdy objat a hned zaujat niecim aby prestal chce to vela nervou a pokoj

jamajka23
autor
14. dec 2021

@noemi125 toho je vela co sa mi nezda,na prechadzke len tym smerom aky pozna ked ideme tak je dobre ako nahle nastane zmena uz je zle,na navstevy reaguje zle aj ked ich pozna vsetkych v rodine,pri jedle plac truc,pri obliekani,prebalovani,problem zo zaspavanim,pri hre z nicoho nic chyti rapel a hodi sa na zem,rec zvlastna hovori vela ale nik mu nerozumie,rad sa hra zo zvieratkami aj povie dake zviera alebo daco zopakuje to ma tesi,nema rad zmeny ked ho beriem von to je vzdy vystup ukludni sa az v kociku neviem ci je to autizmus alebo silny vzdor

hanelka1
14. dec 2021

@jamajka23 nemusí to byť autizmus, rozprava? Reaguje na Teba, pozerá sa na Teba, keď sa s ním rozprávaš? Rozumie pokynom? Urobí, niečo keď mu povieš?( napr. odnes si pohárik, dones si papučky, daj knižku na stôl,...) Usmieva sa na Teba? Vie sa zasmiať vtipu,srande? Počúva keď mu čítaš? Ukazuje v knižke obrázky, pozná ich názvy? Dokáže sa s tebou nejako zahrať? Stavať kocky, hrať sa s loptou, pritom ťa sleduje, uvedomuje si tvoju prítomnosť aj danú aktivitu?Ak áno, tak nemusí ísť o autizmus. Každopádne kúp knihu o autizme, prípadne sa aj poraď so psychológom o detskom vzdore.

noemi125
14. dec 2021

@jamajka23 reaguje na meno? Ukazuje ukazovakom?

jamajka23
autor
14. dec 2021

@hanelka1 s kockami sa hra so mnou rad ja ukladam on rozobera,na gesta reaguje aj na usmev,ked sa ho opitam kde je kravicka atd v knizke neukaze mi kde je ale pomenuje zvieratko ktore tam vidi,knizky prevracia rychlo iba 2 pomaly ktore ma oblubene,nereaguje este ze dones mi to alebo to to vobec,ukazem mu na stenu ze su tam ovecky tak reaguje usmevom,ked mu spievam kuka na mna obcas z neho vinde aj dake slovo z pesnicky,na meno reaguje malo kedy mozno na 3 krat

jamajka23
autor
14. dec 2021

@noemi125 reaguje tak na 3 krat,ukazovakom malo kedy skor ked mu my ukazujeme prstom nono ze to nesmie tak aj on nam zacne ukazovat prst ale na predmety neukazuje prstom

jamajka23
autor
14. dec 2021

@hanelka1 rozprava vela ale nik mu nerozumie obcas sa mu podari daco zrozumitelne povedat

jamajka23
autor
14. dec 2021

@thereisabear zatial sme boli prvy krat v pondelok idem este ja osobne sa s doktorkou porozpravat ci je to teda vzdor alebo autizmus

jamajka23
autor
14. dec 2021

@nerya vela ho pozorujem a snazim sa mu vela venovat aby sme predisli vyvadzaniu

jamajka23
autor
14. dec 2021

@kacena4 zozeniem dakujem

noemi125
14. dec 2021

@jamajka23 napodobnuje vas? Alebo nejake cinnosti? Domace prace, ci take nejake akoby dal papať mackovi ?

jamajka23
autor
14. dec 2021

@noemi125 akurat ked zametam v kuchyni tak si vezme metlicku a lopatku a snazi sa zamatat inak nic akurat vybera skrinky v kuchyni

jamajka23
autor
14. dec 2021

@makova333 rozprava vela ale nik mu nerozumie obcas zopakuje nieco v pesnicke alebo ked kyva povie papa alebo mami,baba niektore zvieratka,auto,vela toho zrozumitelneho nepovie

jamajka23
autor
14. dec 2021

@cosmic_origin ked vidim ze je rozruseny idem s nim do izby do kludu dam mu oblubenu hracku a je dobre najradsej uklada ceruzky pri tom je najkludnejsi,ked je velky ruch je nervozny vyvadza vtedy vyhladava samotu a pokoj alebo len ja s nim v izbe

jamajka23
autor
14. dec 2021

@deti95060810 dakujem

mart1na26
14. dec 2021

@jamajka23 ahoj, ja mam 8rocnu autisticku dcerku..... dietatko vie neverbalne komunikovat? Vie ukazat co chce? Docieli to co chce? Neviem napr chce pozerat rozpravku. Vie ti to vysvetlit? Ja mam malu nerozpravajucu. Ma len 10hatlapatla slov ale dokaze uz ukazat co chce. Ked bola mala bol ten hnev koli tomu ze to nevedela vyjadrit a hnevala sa. Zacali sme skusat posunkovu rec. Na moje prekvapenie sa chyta uplne super. Mame sice len par znakov ale rozsirujeme a chapeme sa.