Búchanie hlavy, antisociálne správanie 4,5-ročného syna

oblivian
13. sep 2022

Ahojte,
zaujíma ma názor, skúsenosti mamičiek, ktoré majú dieťa s podobným správaním, aké má môj syn. Ak máte bezproblémové dieťa s ukážkovým správaním, Vaše rady a poznámky si, prosím, nechajte pre seba. Vďaka za pochopenie. 🙂
Tak idem na vec: 4,5 ročný syn, odkedy chodí do škôlky (od 3,5r) je dosť antisociálny. Vadí mu hluk, plač, a často aj to, keď sa s ním niekto snaží rozprávať. Stále hovorí, že chce mať pokoj, nech mu dá každý pokoj... V škôlke sa hrá iba sám, deti sa k nemu nechcú už ani priblížiť. Pritom by sa s nimi aj rád hral, len sa nevie prispôsobiť a chcel by, aby všetko bolo podľa jeho predstáv...
Mňa stále objíma, pusinkuje, túli sa k môjmu mäkkému brušku, to má veľmi rád. Manžel (starostlivý otec) ho nemôže ani pohladkať.
Starší syn má 7, niekedy mladšiemu dá vycítiť alebo mu rovno povie, že on je menší a nesmie alebo nedokáže všetko, čo starší. Malý sa vždy urazí a často v rôznych situáciách spomína "to preto, lebo som malý?! ja nechcem byť malý!" Mal dlhé obdobie, kedy neznášal, ak sme ho volali jeho menom, chcel, aby sme ho volali menom staršieho syna, lebo chcel byť veľký, ako on...
Ak sa malému niečo nepáči (nie je po jeho vôli, niečo vyvedie a my ho upozorníme, deti sú hlučné a pod.), búcha si hlavu päsťami. To robí tiež odkedy chodí do MŠ, ale tam to nevidel od nikoho.
Kým nechodil do škôlky a boli sme spolu, bolo to milučké, kľudné, vyrovnané dieťa. Jediné, čo bolo na ňom zvláštne bolo, že vždy vstával zo spánku s veľkým plačom a ťažko sa ukľudnil. Keď som sa ho spýtala, povedal, že plače preto, lebo by si prial, aby som tam bola VŽDY, keď sa zobudí. :D Inak aj separáciu zle znášal, keď začal chodiť do škôlky a ja do práce...
Je to povahou alebo nedozretý nervový systém, či iba zbytočne rieši na svoj vek komplikované veci? 🙂

viestta
13. sep 2022

Najvyšší čas ísť s ním k psychológovia pre určenie diagnózy a hľadanie postupu co ďalej robiť.

pukanec123
13. sep 2022

@oblivian prepáč, ja ti samozrejme nechcem zdiagnostikovat syna na základe pár riadkov tu na MK, lebo viem, že napr taká diagnoza autizmus sa nedáva na “detských pieskoviskách”, len sa tá snažím naviest.
Mne to jeho spravanie veľmi pripomína Aspergera, prip. vysokofunkcny atypicky autizmus. Takéto detičky sú väčšinou diagnostikovane až v predškolskom/školskom veku, pretože im reč nabieha normálne ako rovesníkom, čiže tam prvé roky nie je vidieť nejaký rozdiel, až potom neskôr pri nástupe do kolektívu.
Tým ti samozrejme nechcem povedať, že to tak určite musí byt, ale na tvojom mieste by som čo najskôr vyhľadala nejaké centrum intervencie ku psychologovi, a oni vás už navedu na správnu cestu, cakacka môže byt až pól roka. Aj keby sa to nepotvrdilo, oni vám povedia/úkazu ako s ním pracovať.
Skús si zatiaľ o tom prečítať niečo na nete, či to na neho sedí, či sa v tom nájdete.
Veľa šťastia 🍀

drake122
13. sep 2022

Treba odstrihnúť pupočnú šnúru a ano, psychológ... a to aj pre rodičov, aby poučil ako pristupovať k dieťaťu vo výchove.

nikpa
13. sep 2022

@pukanec123 súhlasím úplne s tebou. Autorka, začni to riešiť, čím skôr, tým lepšie. Veľa trpezlivosti prajem a snáď to bude len komplikované dieťa a zo všetkého vyrastie.
@oblivian

scorpionflower1
13. sep 2022

@oblivian Nema problemy s očným kontaktom?

oskorusa
13. sep 2022

@oblivian možno máš len hypersenzitivne dieťa, vyžaduje iný prístup. Skús sa poradiť s psychológom alebo si k tomu naštuduj. Z jeho reakcii mi príde veľmi vnímavý, citlivo reaguje na oslovenie (dávajte si doma pozor na oslovenie malý) a vadí mu hluk, je to stres pre neho, takéto deti aj viac počujú aj viac cítia. Och, držím palce, bude to fuška, ale môže byť z neho dieťa s nadaním

viestta
13. sep 2022

@drake122 asi nemas osobnú skúsenosť s takým dieťaťom. Toto nie je zanedbaná výchova. To mi ver

luciazahornadska
13. sep 2022

@oblivian Aj ja by som určite odporúčala psychológa. 🙂 Ale takého, ktorý sa venuje diagnostike detí v tomto veku - ja napríklad odporúčam Adept v Žiline. 🙂 Môže ísť o povahové črty, ale môže ísť aj o poruchu...to už musí zhodnotiť odborník. Dokážu veľmi dobre poradiť v ďalšom postupe. Držím palce. 🙂

drake122
13. sep 2022

@viestta kto rozprával o zanedbanej výchove?

miadi
14. sep 2022

Hmm 🤔 Cize nema ziadnych kamaratov ani s bratom nema extra dobry vztah . Nemal by mu hovorit ze nieco nemoze Lebo je maly .. zas 2.5r rozdiel medzi nimi z toho starsieho nerobi velkaca. Chcel aby ste ho volali menom brata. Ziarli. Mate na nich Asi iny meter. Je to tvoj mojkac fixuje sa emocne len na teba .. mal by snim byt otec castejsie sam ist niekde von bez teba . Pestovat vztah . Nemoze si presadzovat len svoje inak nebude mat nikdy kamaratov . Mozno mà len spomalene vyvojove fazy ale moze to byt aj nieco ine., s vasim pediatrom si sa o nom nebavila ?