Centrálny hypotonický syndróm a zvýšené množstvo mozgomiechového moku

julia2651
14. aug 2014

Dobrý deň, som zúfala a prestrašená matka,preto sa obraciam s prosbou o skúsenosti iných mamičiek a ich detí s podobnou chorobou. Predvčerom sme s mojím 3.mesačným synčekom(prvé dieťa) navštívili neurológa na naliehanie obvodného lekára. Verdikt- Centrálny hypotonický syndróm s axiálnou akcentáciou a centrálnou koordinačnou poruchou. Môj syn sa narodil mesiac skôr,teda je vedený ako predčasné dieťa. S adaptáciou nebol problém, nebol v inkubátore-len na vyhr.lôžku a to iba jednu noc. Abg skóre 9/10/10. Žiadne problémy. Po mesiaci sme boli na kontrole v ordinácii pre predčasných kde robili USG mozgu a kontrolovali celú CNS. Nič nezistili. Až pred týždňom sa na poradni niečo nášmu lekárovi nezdalo. Mal pravdu. Hypotónia. Keď som sa pýtala neurologa povedal mi, že má veľa mozgomiechového moku a tým rozšírené mozgové komôrky. Dal nám liek DILURAN 250 ( používa sa pri liečbe zeleného zákalu u dospelých!!!!!) a nariadil reh abilitáciu. Ja som však z toho jeleň. Podľa príznakov- to jest- hromadenie a nevstrebávanie sa mozgomiech.moku ide o hydrocephalus,ale nikde v správe tento pojem nemáme. Synček má problém "iba" s udržaním hlavičky,pričom "koníky krásne pasie". Rúčky a nôžky má plne hybné. Vraj mu "nefunguje" brušné svalstvo, zato chrbtové áno. Som už z toho domotaná. Keď som dnes volala neurológovi, prečo dal môjmu dieťaťu tento liek, povedal mi, že vraj som s podaním tohto lieku nemusela súhlasiť!!!! Lenže ja nie som lekár a s týmto liekom som sa doposiaľ nestretla,preto som nevedela adekvátne reagovať na nasadenú liečbu. Prosím poraďte ☹

eikenella
14. aug 2014

@julia2651 k pediatrickej neurologii sa neviem vyjadrit, ja len tolko, ze liek Diluran patri medzi tzv. diuretika- vyuziva sa aj v internej medicine, ked potrebujeme upravit vnutorne prostredie. predpokladam, ze na obdobnom principe bude ovplyvnovat aj mnozstvo miezgovomiešneho moku a znižovať jeho množstvo.