Chodítka a hopsadlá. Sú pre dieťa škodlivé?

seagull2404
15. nov 2010

Chcem sa spytat na vas nazor, ci je zdrave kupit dietatu choditko alebo hopsadlo? Dostavam rozne nazory, ja som choditko mala a som v poriadku, ale vela ludi mi horovi, ze to nie je dobre na klbiky a chrbatik. Tak ako to je?

martinex
15. nov 2010

ja osobne som choditko nekupovala...ani ortoped neodporucal,ze to moze klbiky poskodit..ale poznam vela deti co mali choditka a su ok...ja som to riesila veeelkou ohradkou,kde mal David kopec hraciek a kedze bola drevena vedel sa relativne skoro postavit a velmi som bola spokojna... takze je to len na tebe ako sa rozhodnes 😉

maryanna
15. nov 2010

chodítko určite nie, ničí sa chrbtica, klby, všetko, dieťa sa učí nesprávnemu našľapovaniu, na špičky .....a vôbec načo dávať dieťa robiť to čo ešte samo nevie??
dieťa sa nemá dávať sedieť pokiaľ samo nesedí, chodiť pokiaľ nechodí, dieťa robí to čo práve dokáže.......

veronika81
15. nov 2010

vôbec nič 😉

evickapooh
15. nov 2010

suhlasim s martinex drevena ohradka je super vec mali sme tiez ,ale mali sme aj hopsadlo aj pavuka ,ja si myslim ze to je taky new age nazor ze su skodlive mala som tiez choditko a som ok, su to otestovane pomocky-ziadna novinka ,len neodporucam priskoro tam davt dieta napr. od 4 mesiacov[kvoli chrbtici] ,radsej o mesiac neskors ako 1 mesiac skor,takze o 6-7 mesiacov.a hopsadlu moze byt dieta 3 x 15 min ,nie pol dna!!

gamajka
15. nov 2010

Myslim, ze mnohi z nas v utlom detstve "absolvovali" choditka (tusim sa tomu vtedy hovorilo pavuk), vratane mna. Tiez ma to (myslim 😀 ) nijako nepostihlo, ale mojmu dietatu som ho nekupovala, tiez preto, ze som sa docitala, ze sa to dnes neodporuca. Odporucani je sice vela a kadejakych, treba si vytvorit vlastnu mienku. Moja v tomto pripade bola taka, ze mi pripada, ze tieto choditka su skor o tom, ze rodicia by chceli vidiet svoje deti chodit co najskor, pricom nerespektuju normalny vyvin dietata. Dietatko sa predsa nauci chodit, ked bude mat na to svoj individualny cas, nie je dovod tento proces urychlovat, ved nejde o zavod. A z tohto hladiska podla mojho nazoru, aj ak to neublizi, su to zbytocne vyhodene peniaze.

cikyta
15. nov 2010

Na pár minut denne sa nič zlé nestane.Ak už dokáže dieťa same stáť tak,že sa drží (napr.postielky) a robí to samo od seba,tak mu chodák neublíži,lebo je dosť silné.Na tu chvílku,kým si urobíš hygienu,uvaríš,či poupratuješ to stačí. Ak si celý den sama,tak je obrovská pomoc. 😉

barborato
15. nov 2010

Ja osobne si myslim ze preco nie tak ako napisala cikyta ked si sama doma cely den a potrebujes nieco spravit tak je to vyborna vec a nejde o odkladanie dietata ani to ze chcem aby cim skor chodil. Ja som choditko mala maleho som donho davala od 6.mesiacov chodi krasne a nema ziadne problemy. Viem ze kedysi choditka tiez boli a deti v nich stravili pol dna a su tu tak ako aj ja moje setsry a vsetky moje sestranice a bratranci lebo choditko bolo v rodine jedno len sa posuvalo. Nehovorim ze nemaju odbornici pravdu len mam na to svoj nazor ze pol alebo hodinka denne neublizi. Staci pozret fotoblogy a toooolko deti tam sedi v choditku. Moj nazor dobra vec a budem pouzivat aj pri druhom.

mirip
15. nov 2010

my sme nemali klasické choditko teda myslím pavpka malá mala taký nákupný hrací košík a ten si tlčila pred sebou sme ho kúpili dosť neskoro ked mala 10. mesiacov aj čosi ale vdaka nemu začala sama behať teda sa osmelila , ked nás videla často predtým Dr ako chodíme po chodbe tak nám hned povedala že za obe ruky chodiť aby si bola istá že to bude donemoty a že sa strašne neskoro osmelí a mala pravdu, sme kúpili chodítko zo trikrát spadla ale potom už lietala sama ako šíp a aj sa púšťať začala a skúšala

nina2008
15. nov 2010

Ja som choditko nemala,mame v rodine ortopeda,ten nam to zakazal.Dcera je od narodenia velmi ziva,ale prezili sme to.

nikush
15. nov 2010

nemam ani nekupim. ist na wc, vykefovat si zuby, uvarit, popratat....to vsetko dokazem s nim aj bez toho, aby vyves v choditku. kazde dieta dokazes niecom zaujat. v krajnom pripade ho dam do stolicky na jedenie
zbytocne vyhodene peniaze

andrea487
15. nov 2010

mi sme ho dostali ako darcek,používali smeho asi od 9mes.ale maximálne na 10-15minut denne velmi som si to striehla ten cas 😀 .nasa nám sama zacalachodit v 11mes.takže velmi ho nevyužila.
ak by sme to nedostali,urcite by som zato peniaze nedala,uplna zbytocnost na tie 2mesiace,ktoré byv tom dieta bolo...
radsej investovat do inej hracky ako do takého niecoho..

spalka
15. nov 2010

a na co? podla mna je choditko, take to pavukove, zbytocne, nam absolutne nechybalo, kym sa mala nepretacala mala detske lehatko, v nom som ju mala aj ked som potrebovala byt v kupelni, preniesla som si ju do kuchyne, mala aj ohradku, hrazdicku, tak som jej to menila, ked uz sa pretacala, casto byvala aj na deke, na zemi a ked uz lozila, tak vsade 🙂, a zacala chodit tak, ze si pred sebou tlacila obycajnu detsku stolicku, obcas aj toto tlaciace choditko, ale smykalo sa to na parketach http://choditka.heureka.sk/chicco-activity-chod...

januska26
15. nov 2010

No my mame skakatko, resp. hopsadlo Fisherprice, je to fakt fajn, ked vsetci tak zakazuju choditka, tak sme sa rozhodli aspon pre toto. Je to dobre,mozes ho tam dat, tak pol hodka denne, maly sa mi tam vzdy pekne pohra a ja si mozem navarit. Teraz je to sice uz ok, lebo stoji pri mne, ale predtym som ho davala do skakatka a bol tam aj rad, tie hracky okolo ho bavia...🙂)

masinka
25. aug 2012

chod sa pozriet do cakarne u ortopeda, kolko mladych ludi (okolo 25 - 30 rokov) tam caka - to este nie je generacia co si pokazila chrbat hrbenim sa pred pocitacom, ale ti, co si ho nicili v choditkach...

liliput13
28. okt 2014

Baby, tie čo ste mali hopsadlo do zárubne, ako tam vlastne má byť dieťa? Včera sme si jedno požičali a aj keď ho dotiahnem na najmenšiu možnú dĺžku aj tak má nožičky, pomaly až kolienka na zemi. Synček má 6 mesiacov, nechcem aby sa vzpriamoval na nôžky. By sa dačo stalo keby som to skrátila nejak vlastnoručne že by bol vlastne vo vzduchu a pružili ho len vlastné pohyby a nie odrážanie nožičiek? Vopred vďaka za usmernenia 🙂

sonulik1983
11. nov 2014

To že pavúk a hopsadlo škodí zistíte až v dospelosti. To znamená ,žetakéto deti sú náchylnejšie na problémi s chrbticou, v dospelosti, čiže ich chrbtica neznesie takú záťaž ako chrbtica dieťaťa, ktoré nebolo nútené učiť sa chodiť v pavúku. Navyše pavúk obmedzuje dieťa v peirodzenom vývoji. Takže síce tieto deti začnú skôr chodiť, aj keď to prieo chôdza nie je, ale majú problémy s padaním a vstávaním. Pohyb v pavúku im nedovoľuje sa tieto tak dôležité pohyby naučiť ešte pred samotnou chôdzou a preto jsú pre nich prvé kroky omnoho nebezpečnejšie ako pre deti, ktoré sa toto naučia ešte pred samotným chodením. Aj vývoj jemnej motoriky je v pavúku obmedzený.

tereza841
11. nov 2014

Ja dcérku dávam do chodítka, keď si zmyslím. Už sa sama postaví, a urobí pár krokov a hlavne keď som sama doma je to veľký pomocník 🙂 Ale tiež si myslím že to nie je bohvie ako zdravé, ale čo v dnešnej dobe je 🙂