Chorobnosť detí v súkromných škôlkach

elementissa
15. nov 2021

Ahojte dievčence, chcem sa spýtať, či ste niekedy zaznamenali rozdiel v chorobnosti detí, ktoré chodia do súkromných zariadení (Max 8 detí v triede). Náš nastupuje budúci mesiac, dostali sme tlačivo o bezinfekčnosti, ktoré nám má podpísať doktor a máme v pravidlách škôlky, že dieťa nesmie prísť so sopľom, kašľom, teplotou a každé dieťa, čo bolo viac ako 3 dni doma kvôli chorobe, musí opätovne doniesť potvrdené tlačivo od doktora. Teraz som tu zazrela diskusiu a jedna mamička tam písala, že v ich škôlke akceptujú aj deti s kašľom a potom si to tam tie decká len medzi sebou odovzdávajú. Môj syn zatiaľ ešte nikdy nebol chorý, takže keď ochorie, tak ani nebudem vedieť, čo s ním robiť :D ako riešite u škôlkarov sopeľ? Ja smrkám už dva týždne, ale syn sa nenakazil odo mňa, ten je úplne v poriadku. Ale keď niekedy dlhšie plače a pustí sa mu z toho sopeľ, tak sa nevie vyfúkať (2 roky), nechápe mechaniku smrkania ešte. Ako to riešite pri takých deťoch čo nesmrkajú? A teda späť k otázke- všimli ste si že by boli deti zdravšie v škôlkach kde sa vyžaduje toto potvrdenie od doktora po každom 3 dennom výpadku a dieťa s akýmkoľvek príznakom choroby je hneď otočené domov alebo je to jedno a sú choré tak či tak?

mabenn
15. nov 2021

menší kolektív má logicky menšiu šancu na prenos bacilov, čomu sa ale úplne vyhnúť nedá...čo sa týka fúkania nosa, pri 3ročnom ešte stále používam odsávačku na vysávač...imunita sa bude budovať, ako často a ako silno je individuálne (syn chodí do súkromného zariadenia za 8mesiacov mal asi 6 chôrob)...naučíš sa ako liečiť nádchy keď to nastane

bagre
15. nov 2021

u nás rozdiel medzi klasickou škôlkou a medzi mini kde je detí 6 - žiadny...
náš rekord bol odchodené 2 týždne, aktuálne doma s laryngitídou, od septembra 3x doma - vždy ho riadne doliečim, iné deti som si nevšimla že by soplili alebo kašlali, aj keď potvrdenia od doktorky nedávame, len vyhlásenie podpisujeme. Keď chodili starší do klasickej "veľkej" škôlky tak deti som videla kadejaké, ale ako vravím, zatiaľ rozdiel nevidím

diewcatqoo
15. nov 2021

Moj chodil do sukromnej skolky 2 roky a za ten cas bol parkrat nachladeny, ale nic strasne. Tahal vkuse aj 2 mesiace v skolke bez choroby. Ked som si nebola ista, ci ho rano dat so soplom do skolky, stale som zavolala ucitelke, popisala priznaky a povedala mi, ci ho dat alebo radsej nechat doma. Viem o par pripadoch, kedy ucitelky aj vratili dieta domov.
Teraz v septembri nastupil do statnej skolky, je ich v triede takmer 30 + popoludni po tretej su zmiesani s druhou triedou. Je stale tyzden v skolke, potom tyzden doma, pretoze ma sople a kasle. Momentalne je doma uz druhy tyzden so zapalom pluc. U nas je to vyrazny rozdiel oproti sukromnej skolke.
Nastastie, mame s muzom moznost homeoffice, takze sa vieme pri nom prestriedat. Kebyze tuto moznost nemame, tak by som si musela asi platit nejaku opatrovatelku k choremu dietatu alebo dat vypoved v praci.

dskjhfdlkdjhl
15. nov 2021

@elementissa toto skor zavisi od dietata-obe moje dcery chodili do statnych skolok a kazda bola tak max. jeden krat rocne doma tyzden. Obe som ale kojila este prvy rok skolky, obe boli hodne na cerstvom vzduchu-cize cestou zo skolky sme este aspon 2 hodiny stravili na ihrisku, cez vikendy tury, a pravidelne som im vecer davala sterimar do nosa pred kupanim, nie je to navykove a v podstate asi aj vdaka tomu to k ziadnym vacsim soplom u nas nikdy neslo.

elementissa
autor
15. nov 2021

@bagre no krásne... Tak som veru zvedavá... Doteraz ešte nebol nikdy chorý, keď aj manžel mal angínu, tak sa od neho nikdy nenakazil a to manžel je s ním viac času ako ja. Ja som totižto bola doteraz mega nahypovana, nech je už december, nech už je v tej škôlke, ale dosť často tu vidím témy, ako sú deti v škôlke 2-3 dni a potom 3 týždne doma. A to ani nehovorím, že škôlka stojí 600€/mes a keď z toho mesiaca bude 3 týždne doma, tak to bude sakra drahé opatrovanie na týždeň. Ale však dobre, nemalujme čerta na stenu, on nikdy nemal teplotu, sopel, nádchu, o zuboch sme nevedeli, každé očkovanie s úsmevom, von chodí medzi deti na ihrisko, často sú tam uchrchlane, ukaslane, nikdy nič nechytil, imunitu má skvelú od narodenia... Tak možno nemusia byť všetky deti v škôlke non-stop choré 🤷🤷🤷 len ma to tak nahlodalo, keď tu posledné dni čítam témy o tom, ako sú komplet všetky deti stále choré a stále sú doma

elementissa
autor
15. nov 2021

@dskjhfdlkdjhl vďaka za tip, ten sterimar je sprej?

luccija
15. nov 2021

@elementissa ja som robila v súkromnej 12 deti ...boli chore tak či tak...svoje spraví aj stres z nového, odlúčenie, hygiena všetko oblizuju, chytaju...áno pri sopli, kašli sa posielalo dieťa hneď domov.Moja dcéra mala prvé ATB v 5 r, keď začala chodiť do škôlky a potom to išlo rad za radom dutiny, uši, ovčie kiahne, priedušky dovtedy raz sopel....kúp mu niečo na podporu imunity imunoglukan je fajn a držím palce.Moj tajný typ, že za 3 m bude doma s mužom a babkami ako doteraz🙂

luccija
15. nov 2021

A soplik ho uč smrkat, že zacpes prstom jednu dierku zavrie pusu a fukne.Je strašné dôležité čím skôr učiť deti smrkat

21oktober
15. nov 2021

@elementissa 3 deti som mala v súkromnej škôlke a prvé bolo chorľavejšie prvý polrok , potom v podstate nič. Druhé a tretie dieťa malo bacily nosené už domov zo škôlky , takže v podstate po nástupe do škôlky boli zoznámené s patologickou flórou škôlky , takže chorobnosť nízka aj prvý polrok . Sem tam nejaké sople , kašle ale to sa v našej škôlke ani nerieši pokiaľ deti nemajú teplotu . Občas prebehne tam rukanohausta, na jar boli kiahne ale inak v pohode.

elementissa
autor
15. nov 2021

@luccija ja sa mu to snažím vysvetliť, ale on je nervak, ja mu poviem "fukni ako ježko" on spraví nie že nosom, ale iba povie "fuuuu" a to je celé, potom sa na tom smeje a keď mu chcem teda aspoň utrieť nos, tak sa hodí o zem a ziape, že ho mám nechať. Neviem, prečo má averziu voči vreckovkam. Ako hovorím, chorý ešte nebol, len sem tam mu vyjde sopel, keď dlho plače (on je tragéd, takže scéna je kvôli hocičomu :D) preto mám takú podvedomu obavu, že ako ho zbavim sopla, keď reálne nejaký bude mať z choroby. Ja som na HO stále, môj muž tiež bude, takže my sa pri ňom aj môžeme prestriedat, ale jednoducho on potrebuje nové vnemy a mne už lezie na nervy, že je stále doma, ja ho neviem až tak zabaviť a on má kopu energie, potom vymýšľa, ja som nervavá... Nuž, nie každá žena je materinský typ, čo si deti užíva :D :D :D V tej škôlke ho aspoň zničia, program majú každý deň riadne natrieskany, len nech tam vydrží čo najdlhšie 😅🙏🙏🙏🙏

elementissa
autor
15. nov 2021

@dskjhfdlkdjhl ďakujem, toto určite kúpim 🙏🙏

dankanka
15. nov 2021

@elementissa to nie ze by si nebola materinsky typ..len pracujes z domu.. to je ozaj potom nahlavu este byt aj s dietatom. Doverne to poznam

luccija
15. nov 2021

@elementissa no zničia ako zničia🙂poobede sa 2,5 hodiny vyspinka a doma Ti pôjde spat neskoro.Ved uvidíš...možno bude všetko v poriadku a všetci spokojní.O 2 m si napíšeme🙂

elementissa
autor
15. nov 2021

@luccija tak on doma spí aj 3 hodiny po obede 🙂 on je spac po mne, ráno mu začína deň až o 9tej, 3 hodiny poobede slofik a na noc ho ukladame o 20.00 najneskôr. Od kedy sa narodil, nikdy s jeho spánkom problém nebol. Má to po mne, ja som schopná spať celý den, je to moje najobľúbenejšie hobby :D

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabika128
15. nov 2021

@elementissa syn nastúpil v septembri do súkromnej škôlky a za 2 mesiace bol 4x chorý, dovtedy vôbec. Vychytali sme aj tú najväčšiu sezónu všetkých vírusov teraz, aspoň podľa doktorky. Deti boli dlho doma, bez veľkých kolektívov a teraz dobiehaju všetko zameškané. Zo škôlky sme ho nakoniec odhlásili a nastúpi až na jar.

elementissa
autor
15. nov 2021

@beata_k wau, super nápad, v mojej hlave by nič také neskrslo :D vyskúšam, uvidím, či ho to bude baviť aspoň dve minúty a potom prejde na trhanie :D :D trhanie je najlepšie, to čučí pri tom ako voš pod chrastou aj hodinu, žiaden pohyb, žiaden zvuk, len keď dôjdem do jeho izby, tak "infarkt už je blízko, v tvárovi sa potím" ako by povedal László z Uraganu

elementissa
autor
15. nov 2021

@gabika128 ojoooj :( tak to nie je dobré :( tak snáď to na jar bude v pohode už 🙂

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
defulik
15. nov 2021

@elementissa mne chodil syn do sukromnej skolky od 2 rokov, dovtedy ani raz chory. Prvy rok v skolke bol stale chory. Je jedno ci statna alebo sukromna, dieta si tym musi prejst.

engynka
15. nov 2021

@elementissa ja som niekde na instagrame videla pomocku alo ucit dieta smrkat. Jedno z toho bolo dat pinpongovu lopticku a pokusat sa ju odfuknut s nosom vyfuknutim a taketo nejake hry povymyslat.
Ale na sople je super urcite inhalator po 5 min mi tecie z dutin, odporuca sa aj nosna sprcha, hygiena nosa morskou vodou je samozrejmost kazdy den (physiomer atd) a teda ja aj odsavam. Pritom teda moj 2.5 rocny vie smrkat pekne ale stale je to len take povrchove smrkanie a to odsatie mu pomaha. Uz sam niekedy si zoberie takych panacikov, odsaje im a potom sebe 🙈

elementissa
autor
15. nov 2021

@beata_k má síce svoj pracovný stôl, ale ten je na sedenie a písanie/kreslenie v normálnej výške. Tak aby to mal "pod nosom", tak by som mu to musela dať na jedálenský stôl, to je tak akurát. Ale vďaka, super tip 🙂

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elementissa
autor
15. nov 2021

@defulik aj ste tam mali také prísne normy na zdravotný stav detí? V štátnych to asi až tak neriešia, veľa detí pokope, dve učiteľky, nestíhajú sledovať, ci je niektoré dieťa usoplene a vracať ho matke už vo dverách. V našej si to prísne sledujú, navyše vždy treba potvrdenie od doktora, ak dieťa chýba viac ako tri dni, že už nie je infekčné. Preto mi to napadlo, že či to rodičia vedia porovnať, že mali dieťa aj v takej aj v takej a či zaznamenali nejaký rozdiel, lebo mne z toho vychádza, že ak tam môžu prísť iba zdravé a neinfekcne deti, tak sa nemajú ako od seba nakaziť. Ale zasa otázka je, ako poctivo nechávajú rodičia choré deti doma a ako poctivo robí doktor prehliadku a testy. Lebo ten princíp je logický, aj efektívny by mal byť. No už je otázka, ako poctivo sa aj dodržiava

dominika_sk
15. nov 2021

Tlačivo o bezinfekčnosti podpisuje rodič, nie lekar. To som ešte nepočula že bežať k pediatrovi po každych troch dňoch nepritomnosti😅

elementissa
autor
15. nov 2021

@dominika_sk tak mi povedala riaditeľka 🤷kto som ja, aby som sa s ňou priečila

defulik
15. nov 2021

@elementissa v nasej sukromnej chodili bezne zakaslane deti a poriadne to neriesili, je to predsa biznis.... Syn tam chodil 3 roky, 1 rok bol v statnej na dedine a tam to riesili omnoho viac.

defulik
15. nov 2021

@elementissa aj brat ma dcerku v Ba v sukromnej a tiez chora a tvrdili ze neberu ani so soplom deticky, nemala by som ruzove okuliare.

defulik
15. nov 2021

@elementissa samozrejme potvrdenie od lekara sme nosili, ak 5 dni chybal