Cikanie psychogénneho charakteru - skúsenosti

quappa77
11. dec 2015

Mile maminky, uz na pokraji zufalstva obraciam sa na vas s prosbou o pomoc, radu pripadne podobnu skusenost ohladom casteho cikania a posledných par dni aj pocikavania sa môjho 4-rocneho syna. Cele to zacalo pred 4 mesiacmi: z nicoho nic...som jedneho dna prisla z prace a chceli sme ist s krpcom von, ale trebalo mu cikat, tak sa vycikal a o 3 minuty zasa a zasa a zasa.....nerobila som ziadnu paniku, ved je asi len prechladnuty. Na dalsi den som isla k nasej lekarke, zobrali mu moc, ale vysledky negativne, vsetko OK a maly len cikal a cikal, prakticky behal na zachod neustale (co znamena kazdych par minut), nastali problemy v skolke, cikat chcel totiz aj vonku a zacinalo byt chladno...Na zaklade toho, ze sa maly nepocikaval ani cez den ani v noci odporucili nas najprv k urologovi, ktory nic nezistil, potom k psychologicke, ktora tiez nic nezistila a poradila mi predlzovat intervaly cikania. Tak som to vyskusala a napodiv fungovalo....cikali sme podla timeru a dostali sme sa az na hodinovy interval a ja som bola stastna, ze sme na dobrej ceste. Timer sme zrusili a cikali relaitvne normalne. Par dni v skolke bolo vsetko v normale a potom maly prestal chodit cikat a zacal sa pocikavat - kazdych 20 minut sa pocika, v noci minimalne jeden krat. Dnes rano zasa na odbere mocu - z lakmusového papierika ziaden zapal nevyskocil, cakame este na laboratorne vysledky a nasa lekarke aj nadalej trva na tom, ze pricina je niekde v hlave. Musela som mu dat plienku ( z coho som vobec neni nadsena), lebo som nestihala prat a susit. Ked sa ho spytam, preco cika do gati, odpovie, ze on nevie, ze mu treba cikat a navyse kludne ostane v tom mokrom, az kym na to nepridem. Na ziadnu bolest ani palenie pri moceni sa nestazuje. Prosim vas stretli ste sa uz s niecim takym? Je vôbec mozne, aby sa docikaval "umyselne"? Neviem uz ako dalej, nemoze ist do skolky, nechce chodit von

eliska13
11. dec 2015

Mali ste v tom case v rodine nejaku zmenu?hadky s muzom, zaciatok skolky, nema v skolke niekoho kto mu robi zle?je to urcite v psychike zacala by som chodit ku psychologicke a spolu najdete pricinu.Robi to aj cez vikend ci len cez tyzden pocas skolky?dat mu plienku to boli 3 kroky nazad.aj mu bral urolog moc na rozbor?nie len taky jednoduchy ako robi pediatricka.a vycika vela ci len tak cvrka🙂)

katarinamarkova
11. dec 2015

@quappa77 ak ste vylucili zapal, pravdepodobne aj psych. priciny, zamyslite sa mozno nad pracim praskom, avivazou, spodnym pradlom, plesnou v pracke, kupete? sprchujete? nezmenili ste nejaky pripravok?
prajem skore vyriesenie problemu 🙂

eli74
11. dec 2015

Urcite to nerobi umyselne. My sme riesili take, ze ked sa vycikal, dokonca sa aj poriadne poutieral, po chvilke mu stale vytiekla nejaka kvapka, co ho potom chladilo, vadilo mu to. Menil trenirky kazdu chvilu. U nefrologicky vsetko bolo v poriadku, tak tiez ze je to v hlave. Psychologicka dala nejake lieky na problem nutkaveho mocenia. Mozno by to pomohlo aj u vas, lebo vas pripad je nutkave mocenie asi naozaj je.

vvrka
11. dec 2015

@katarinamarkova urcite to nie je v tom, co pises. Je to psychicka pricina.

@quappa77 patraj, co sa stalo/deje. Z coho moze mat strach? Chodi rad do skolky? Lebo pises "pocikava sa, tak nemoze chodit do skolky" - ked to otocis, nepocikava sa prave preto, ABY nemusel chodit do skolky? Doktorka hovori spravne, ze je to v hlave. Musis byt velmi citliva a vnimava. Myslim, ze ho nieco traumatizuje, ziada o pozornost alebo tvoju blizkost. Samozrejme, to su nevedome procesy.

vvrka
11. dec 2015

Este mi napada indiskretna otazka, na ktoru tu, samozrejme, nemusis odpovedat: nevidel vas pri sexe? Pre deti je to brutalny sok a trauma, nevedia to spracovat a myslia si, ze je to nieco nasilne a bolestive.
Pripadne - nie si znova tehotna?

bohuslava8
11. dec 2015

mne to príde ako separačná úzkosť

eliska13
11. dec 2015

@eli74 pycholog nepredpisuje lieky iba psychiater

eli74
12. dec 2015

@eliska13 ty chodis ku ktoremu?

quappa77
autor
12. dec 2015

@eliska13 viem, ze s tou plienkou to nebol spravny krok, ale uz ju nema, sme sa porozpravali, robi to stale, od vcera mierne zlepsenie, pocikal sa len dva krat krat, som mu slubila prekvapenie.....ale beha na zachod stale.....urolog robil len sono a spoliehal sa na vysledy mocu od pediatra......

quappa77
autor
12. dec 2015

@vvrka Do skolky chodi rad, tento tok tam bol dokopy 15 dni.....zapasime totiz aj s kaslom, okrem cikania a stale dookola....uz ani nic ine nerobim, len rozmyslam nad tym, co moze byt pricina...nevidel nas pri sexe, nie som tehotna, nestahovali sme sa a nie som si ani veodma nejakej vacsej zmeny, ktora by toto vsetko mohla mohla spustit....totiz aj ten kasel je asi pszchogenneho povodu ☹

quappa77
autor
12. dec 2015

@bohuslava8 preco myslis?

katarinamarkova
12. dec 2015

@quappa77 @vvrka preco ste tak presvedcene, ze problem je v psychike? preto, ze par vysetreni neukazalo ziadneho bacila? aleb snad preto ze aj psycholog to poprel....aleb vari preto, ze urolog spravil iba sono a spoliehal sa na nejake tie zakladne vysetrenia od pediatra.
- na co vsetko ste robili s pediatrom vysetrenia?
- okrem kasla, nema nahodou aj plny nos? ( aj deti s nadchou, plnym nosom, zvacsenymi mandlami chodia castejsie na wc )
- chlamydie ste testovali tiez?
- mykoticke zalezitosti rovnako?
- testy robila dr. kolko krat? iba raz?
- testovali ste len moc? brali ste aj krv?
- bral nejake antibiotika? ake su ich velajsie ucinky? mnohe veeelmi negativne posobia na oblicky.
- pocikaval sa aj predtym ako mal problem s imunitou, kaslom???
stale si myslim,ze treba hladat pricinu niekde tu.

eliska13
12. dec 2015

@quappa77 skus ho nejako detsky obalamutit napr si nieco spolu dlho stavajte ci kreslite nech je zaujaty a uvidis kolko vydrzi bez cikania, ci na seba len neupozornuje.Je mi cudne, ze psychologicka hned urobila zaver kolko x ste tam boli len raz?ako casto vlastne cika?a v noci?
Musi to byt na nervy chapem Ta:(len vela o tom doma nerozpravajte skuste to brat ako beznu vec, lebo my sme mali nieco podobne s kakanim a bol to des a hroza on zase stolicu zadrziaval.

eliska13
12. dec 2015

@quappa77 ten kasel moze byt tiez chlamydiou a inou havedou sposobeny, alebo parazity.Moje dieta, ked dlhodobo kaslalo hned prve testy boli na parazity chlamydie, mykoplazmy...vies deti su niekedy potvorky urcite niekedy zacul od treba ci inych, ze do skolky chodia deti bez plienky, cumlika uz bude velky, mama pojde do roboty ...nemozes vediet ci to nema tento zaklad, ze aj, ked do skolky chodi vraj rad, ale v podvedomi by chcel byt s tebou doma a, ked sa pocikam nebudem tam musiet chodit blabla.....
Chlapci su velmi na mamu upaty.

quappa77
autor
13. dec 2015

@katarinamarkova ja nie som uplne presvedcena, ze je to len v hlave, to len vsetci lekari sa ma o tom snazia presvdcit, lebo nevedia prist na to, co mu je..... na krv ideme teraz v pondelok, doteraz mu nikto krv nebral (CRP nepocitam), moc mu zobrali v piatok aj vytery, velmi sa bojim, co to moze byt....antibiotika nebral viac nez pol roka ziadne, plny nos nema, boli sme aj na alergickych testoch, ale nenechal si to urobit ked videl tie ihly, boli sme aj na pneumo-alergo s tym kasom niekolko krat, bral lieky na alergiu, ale nezabrali, takze v tom to asi nie je, do skolky chodi od minuleho roka a mali sme dost problem s ucvrkavanim, ale v lete to uplne preslo, a cikal bez problemov 4 mesiace a potom to zacalo....

quappa77
autor
13. dec 2015

@eliska13 u psychologicky se boli len raz, od vcera hrame taku hru, ze ked vydrzi nejaky casovy interval, spravime si palicku a za tri palicky dostane malu hracku.....v pondelok ma narodeniny, tak mam zasoby mini lego figuriek.....od kedy sa na to sustredi sa docikal vcera 3 krat, v noci nic a dneska mu uslo jeden krat.....takze ked chce vie to ovplyvnit, to som potrebovala zistit.....je mozne to co pises o tej skolke, lebo sa ma stale pyta kedy idem do prace a preco nemoze byt so mnou.....tiez som rozmyslala, ci sa nieco nestalo cez prazdniny, bol skoro tri mesiace s babkou a bratrancom na prazdninach, ja som tam chodila za nim, ked som mala dovolenku, ale vlastne bol takto prvy krat bezo mna sam....volala som mu kazdy vecer, bol v pohode, s bratrancom su totiz rovanko stari a su super kamosi, ale uz vazne neviem, co sa mohlo v tej jeho hlavicke udiat.....

eliska13
14. dec 2015

@quappa77 a to Ti psychologicka nenavrhla dalsie sedenia??ved za jedno ste nemohli nic zistit
On bol 3 mesiace bez teba sice si tam chodila, ked si mala volno??je to obrovska zmena aj, ked bol s milujucou babkou a bratrancom.ten maly ma strach je to v hlavicke aj preto sa deti, ktore maju doma prisneho otca ci iny problem pocikavaju, ked su vacsie iba v noci, ked su mensie kedykolvek
Nezanedbaj to...lebo teraz sa uz sustredi a nechce Ta sklamat nedaj Boze sa pocika vies aky musi byt sklamany?ja viem, ze si normalna nic mu nevycitas, ale je to tam, uz to zaslo daleko z prirodzenej veci sa stal postrach a sledovanie

quappa77
autor
14. dec 2015

@eliska13 nenavrhla mi dalsie sedenia, rozpravali a hrali sa spolu bez mojej pritomnosti cca pol hodinu a zhodnotila, ze je uplne v poriadku..... takze si myslis, ze by som to mala prestat riesit, a nevsimat si to, pripadne vôbec nekomentovat?....uprimne, ja uz si normalna nepripadam vôbec, dnes sme boli na krvi, takze budem mat vysledky z mocu, z vyterov aj z krvi a ked tam nic nenajdu, tak zasa psycholog?.....dakujem ti...

eliska13
14. dec 2015

@quappa77 ano, nechala by som to tak, pokym nie su vysledky este moze mat hyperaktivny mocovy mechur, ale ja si stale myslim, ze to je v hlavicke, ze ma z niecoho strach, problem...
Drzim palce🙂 a neskusala si sediet s nim nad hrackami ci dlho sa s niecim zabavat?ze mozno sa zabudne pocikat

quappa77
autor
15. dec 2015

@eliska13 skusala som aj to, docika sa kedykolvek, je u plne jedno co robime......tiez som si citala o tom mocovom mechure, predopkladam, ze to zisti urolog......dakujem za podporu 🙂

jana_eyre
15. dec 2015

Mna len napadlo, nema zvacsenu nosnu mandlu? Totiz moj syn ju zvavsenu ma a ORL doktorka nam sama povedala, ze kvoli tomu sa moze obcas, ked bude mat aj mierne ochorenie pocikat.. A tak aj je, ak ma aj len soplik, vzdy v noci sa pocika.. Zatial sa mandla len sleduje, nema ju az tak velku aby ju museli vyberat.. Co ked ma tvoj o dost vacsiu a tak mu to ovplyvnuje cikanie aj cez den..

Ale inak viem, ze aj moja najstarsia sestra mala v 5tich rokoch obdobie ked sa pocikavala aj cez den.. Mama vravela ze to bolo psychicke, ale neviem ako sa to riesilo.. Uz sa jej nemam ako spytat..

quappa77
autor
15. dec 2015

@jana_eyre Ahoj, nema, boli sme na ORL, vsetko OK......

luxus10
15. dec 2015

ked sa na jesen vonku ochladilo, maly sa 2x vycural vonku , ofuklo ho, a cural mi potom 4x do hodiny, doma, a niekedy aj viackrat po sebe.kedze teplotu nemal, ani sa nestazoval na ziadnu bolest, isla som do lekarne, kupila som detsky sirup UROVAL mega brusnica forte 200 ml. , pre deti od 6 mesiacov, podavala som mu to podla navodu 8 dni, asi cca po 5 dnoch uzivania sa mu to upravilo.odvtedy je pokoj , klop.klop. a curame vylucne mimo vonku.

ucinne latky zabrania prichytenie bakterii e-coli na stenach moc. mechura, a tym zabranime dalsej sarapate.

ak budes kupovat kup presne tento sirup, nie iny.je to na tebe

quappa77
autor
15. dec 2015

@luxus10 Ahoj, Uroval bral tyzden, sice nie ten mega, ale výsledok ziaden.....ak by predsa mal zvysene bakteria v moci, vylsedky to musia ukazat, nie? chemicky rozbor je ok (v piatok sme boli s mocom), v piatok mame vysledky zo sedimentacie......ale kazdopadne ti dakujem za tip 🙂

luxus10
15. dec 2015

mne sa raz stalo, ze som uroval biotik musela brat 21 dni, ked sa mi prejavili naznaky problemov, ale vyhla som sa chemoterapeutikam a pn.

niekedy to trva dlhsi cas, ale pomoze....

misatko777
17. nov 2019
mzov
17. nov 2019

@misatko777 áno? 🙂

sasenka251
28. jan 2020

@quappa77 ahoj, dosť my zaujímalo ci a ako ste problém vyriešili, keďže mam pocit, že som tento príspevok písala ja, je to presne naša momentálna situácia. Ďakujem