Čo je Apgar skóre?

26. sep 2023

Ahojte. Som síce matkou už 2 roky a dáko som to neriešila keďže mi vraveli že je všetko Ok. No boli sme hospitalizované s angínou a pýtali sa na apgar vravím najprv 6 potom 10 a lekárka že to nie je boh vie čo..pritom malá je veľmi šikovná a živá špekulantka..už aj rozpráva a bola pred 2.narodeninami odplienkovaná...a som zas tehotná a čítala som tu rôzne veci na apgar ale dáko som sa nedopátrala k odpovedi keďže som našla aj komentáre že deti s apgarom 10,10 majú rôzne problémy. Tak ma to zaujima čo je to a podľa čoho sa to "meria". Prosím,neodsudzujte ma. Ďakujem a prajem pekný utorok.

harley1205
26. sep 2023

Apgar skore je na hodnotenie zakladnych zivotnych funkcii po porode, cim je lepsi stav dietata tym je viac bodov..Moja mala nar. v 32tt mala apgar 7,10, bola predcasniatko a teda ma 4 roky a velmi davno predbehla svojich rovesnikov, netreba sa bat tych cisiel

janai1
26. sep 2023
bobsent
26. sep 2023

deti s výsledkom 10/10 majú najlepšie skóre po narodení,problémy sa skôr dajú čakať pri nízkych hodnotách kedy hrozí poškodenie nedostatkom kyslíka. Takto laicky som to skúsila vysvetliť. alebo: V Apgarovom teste sa zdravotný stav novorodencov po narodení hodnotí podľa piatich kritérií:

farba kože
pulz
dýchanie
svalové napätie
reakcia na podráždenie.

Počas hodnotenia je možné dať 0, 1 alebo 2 body za každé kritérium, v závislosti od toho, nakoľko spĺňa stav novorodenca očakávania. Výsledkom je, že výsledok Apgar testu môže byť medzi 0 a 10. 2 body sa udeľujú za hodnotenie daného aspektu, ak je zdravotný stav dieťaťa úplne primeraný, 1 bod, ak je čiastočne primeraný, 0 bodov, ak nie je primeraný.

autor
26. sep 2023

Ďakujem krásne za odpovede.

stvura
26. sep 2023

no nejake to mas popletene, cim vyssie skore, tym lepsie....🙂...predcasniatka mavaju nizsie skore

autor
26. sep 2023

@stvura prečítajte si staršie diskusie jedna pani pisala že mali 9,10,10 a dieťatko ma plno zdravotných problémov a nepotykali sme si. Ja som sa pýtala pekne skrz toho čo som čítala tu. Ale to je jedno. Ďakujem aj za Vašu odpoveď. Prajem pekný deň.

lasona
26. sep 2023

Tu si tykame všetci, je to v pravidlach

autor
26. sep 2023

@lasona lenže nemusí sa to páčiť každému. Ja zo slušnosti vykám ...

stvura
26. sep 2023

na MK si vacsinou tykame, lepsie sa vsak pise a uraza sa anonymne (ja to nerobim, nehanbim sa napisat vlastny nazor a stojim si za nim)...nabuduce treba byt hrdinka a nechat sa zahanbit lekarkou (jedna pani pisala.....ako jedna pani povedala...moze byt ze to napisala, len nevieme nikto ci dieta nemalo uraz, nejaku prihodu neskor a pod...). Vseobecne plati to co bobsent napisala.
Ja zo slusnosti nepisem anonymne.

vulka
26. sep 2023

Ale ten stav dieťaťa pri narodení nemusí mať nič spoločné s diagnózami dieťaťa. Agpar je vyslovene hodnotenie stavu dieťaťa pri narodení.

zuzuliennka1
26. sep 2023

ale to, ze dieta ma apgar aj 10-10-10 nevylucuje neskorsie zdravotne problemy.
apgar skore je ukazovatel po narodeni, nie ze dieta uz nikdy nebude mat ziadny zdravotny problem

nafka0483
26. sep 2023

Registraciou si odsuhlasila pravidla - tykanie si. Ak sa to niekomu nepaci tak stranku nemusi pouzivat ani sa registrovat.

luciazahornadska
26. sep 2023

Apgar hodnotí stav dieťaťa po narodení. Poznám deti, ktoré mali nízke Apgar a sú úplne zdravé. My sme zase opačný prípad - prvá dcéra mala 9-10-10 a aj napriek tomu je ZŤP. Druhý syn mal tiež 9-10-10 a po hodine a pol skončil na prístrojoch.