Čo môže znamenať výsyp na tele bezplienkového dieťaťa?

evina313
19. máj 2010

uz vyse 2 tydnov je maly vysypany. najskor to zacalo na trieslach, myslela som ze potnicky. davala som mu sudocrem. potom sa to zacalo zhorsovat, mal to viac a viac, uz aj na nohe a bruchu, v podstate tam, kde je plienka. tak som mu dala imazol. nic. boli sme na koznom, dala nam maste. presiel tyzden a nic. trochu to najhorsie vybledlo, ale male bodky - taky vysyp stale pokracuje. uz aj na nohach zozadu, na bruchu az k zaludku...dnes sme boli na kontrole. lekarka povedala, ze si mame dat urobit krvne vysetrenia, ci nema nejaku innfekciu. teplotu nema, ani nekasle, ani zdurene uzliny, ..proste nic, len vysyp. Pytala som sa ci to moze mat alergiu, vraj nie. tak neviemm. Plienky uz nenosi, iba na spanie, cize 2 plienky denne. Takisto sme na jej odporucanie zmenili znacku plienok. nic. co moze byt pricinou takeho dlhsietrvajuceho vysypu?

evina313
autor
28. máj 2010

ahoj kamilka, my mame skoro to iste, ibaze nam sa to uz prenieslo aj na druhu nohu. dnes s om bola u obvodnej, v stredu ideme na vytery a krv. obvodnej sa velmi ta nasa kozna lekarka nepaci, skor mi odporuca stale inu na obvode, ale ja neviem. myslim si ze lakarka ktora pracuje v nemocnici normalne na koznom oddeleni ma asi viac skusenosti ako kozna na obvode, nie? Kozna mi povedala ze si mysli ze to do 2 tyzdnov zmizne, ma asi v tele nejaku infekciu a ze tie trvaju do tych 6 tyzdnov. je pravda, ze dnes to uz ma lepsie, ale ja som uz skepticka, lebo jeden den je to lepsie a na druhy zas horsie.
k tej infekcnej mononukleoze - vraj to mohlo mat slaby priebeh, ono sa to da zistit iba z krvi. a aj tak sa ziadne lieky nepodavaju, takze co uz. stale rozmyslam ci zmenit nasu lekarku...pred par mesiacmi starsieho liecila na anginu a po 6 tyzdnoch kaslania som sa vypytala na RTG pluc a tam zistili, ze prekonal zapal pluc. tak neviem, obcas sa bojim, ze aby nezanedbala aj nieco ine...na druhej strane je mila, trpezliva, da vysetrit v podstate co chcem, ale vacsinou som ja ta, ktora povie, ze toto by ste mu nemohli zobrat, toto dat vysetrit...? tak uvidime.
Aerius - to je na alergiu, nie? v stredu mu vezme aj krv na alergiu, povedala som jej, nech uz pri tom vezme aj to, aspon budem vediet ci ma na nu nabeh

zitaje
28. máj 2010

Necitala som vsetko, len ma zaujala tema, lebo sme mali podobny problem cca.rok. Dcera sa vysypala ked mala 15 mesiacov a dodnes sa obcas vysype. Velmi jej pomahaju probiotika. Podla mna ma potravinovu alergiu. Ked jej varim doma a take veci, ktore moze, tak sa vacsinou dari drzat kozu cistu. Vzdy ked sa vysype, nasadim jej dietu, cize den papa len zakladne veci, mrkvu, zemiaky, ryzu, maso, jablka, a postupne pridavam.
Jednoznacne nemoze soju, jahody, mandle a mam podozrenie aj na vajcia a dalsie orechy, sezam atd. Kozna tvrdi, ze testy su nepriekazne, cize zbytocne ju trapit, lepsie vypozorovat.
Vecer sa k vam vratim a docitam. 🙂 Drzim palce.

grenadinka
1. jún 2010

nestihla som precitat vsetko ale mne sa deti cele komplet osypali vzdy den dva po horucke. mudra mi povedala ze to je znak prekonaneho bacila. a ze ake jednoduche 😀

evina313
autor
1. jún 2010

no ved to, ale maly je vysypany uz mesiac. 😠 vcera to uz mal krasne, ale v noci si to zas rozkriabal. zajtra ideme na krv a na vytery, tak snad uz nieco zistia

jenny2009
3. jún 2010

ahojte,

myslite ze lisaj moze byt sposobeny tiez stravou, alebo skor z prasku, alebo kozmetiky,
moj maly ma taky sa mu zväcsuje tam kde sa mu zapina plienka a dalsie cosi cervene co sa supe sa mu spravilo na boku hrude, tak neviem ale menili sme kozmetiku tak to bude asi z toho johnsonn oleja.
Nemate skusennost z lisajom niekto?

vdaka.

evina313
autor
4. jún 2010

ahojte, zatial vsetky vysledky mame negativne, tak neviem ci sa mam tesit alebo co. este cakame na vysledky z vyterov. tak asi naozaj mala kozna lekarka pravdu, ze taketo virusy trvaju zhruba 6 tyzdnov, lebo uz to ma 5 tyzden a uz je to o 90% lepsie. do tyzdna to asi aj zmizne.rano sa ale este dost skriabe, hlavne ked sedi na srbli a ma pristup k holym noham 😀
jenny- nam lekarka uz ked sa narodil vravela, ze Johnson nemame pouzivat, ze vysusuju pokozku a robia sa lisaje, tak neviem, skus to vysadit, ale kym zmiznu tie co uz su, asi to chvilu potrva

jenny2009
4. jún 2010

evina dakujem za odpoved,
dnes sme boli u koznej tak mu predpisala hormonalnu mast, ale asi mu ju nedam, vysadim johnson lej, vypereme vsetko v detskom prasku a radsej mu to budem natierat obycajnou mastickou ci indulonou jak tu niekto pisal, poradim sa este v lekarni ale hormonalna mast sa mi zda silna hlavne ked mu neskusila nic slabsie predpisat,

vidis a o tom johnson som asi od kamosky aj pocula ale nevenovala tomu pozornost, tak nechaopem naco to pre deti vyrabaju.

ahojte a pekny den.

marionella25
8. jún 2010

ahojte mam 6mesacnu dcerku a ma tiez vysyp take male vyrazocky ktore vystupuju vyzera to ako alergické. je fakt ze v sobotu vecer som si dala pizzu cize paradajky...a papala mojemliecko az nedelu rano a az pondelok a dalsi den mala tie vysypy takmato pomylilo ze co to moze byt,aleniekto ste tu pisali ze alergen je v mliecku az 3 dni??? moze sa fenistil pouzivat aj v takomto veku? a este mame pri ustockach taky cerveny lisaj cez noc sa to ukludni ale cez den to ma stale zaslintane a sucha si to hrackami tak vecer je to uz riadne cervene...boli sme uz raz u koznej bo mala velmi suchu pokozku ale nepotvrdil sa ekzem. neviete nieco este na lisaj poradit? este by ma zaujimalo ako sa robi ten caj lapacho, daky pomer.. dakujem

zuzucream
8. jún 2010

ahoj marionella... my sme tiez mali take vyrazky, tiez sme mysleli ze ma na nieco alergiu ale nechapala somz coho a potom mi napadlo ze to ma z toho tepla tak som som jej robila odvar z harmanceka a v tom som ju umyla... o dva dni bolo vsetko fuc🙂 a cez leto sa jej to spravilo aj viackrat ked boli take horucavy... a fenistil sme tiez pouzivali v 6. mesiaci kedze bola dostipana 🙂)

evina313
autor
9. jún 2010

zuzucream - aj ja uz rozmyslam ze to ma z tepla, ale uz to ma 6. tyzden, tak neviem. vsetko ma ok.uz to ma krasne oproti situacii z pred mesiaca. este mi napadla taka vec, ze ci to nemoze mat z mlieka. ale neprejavilo by sa to uz skor? do 14 mesiacov som kojila, potom do 18 som davala hami mlieko a odvtedy davam plnotucne kravske. ine problemy / okrem tvrdej stolice/ nema. tak neviem. rozmyslam este ze na tyzden vysadim mlieko uplne.
marionella25 - ten pomer neviem, ale myslim ze v kazdej cajovni by ti povedali. rajciny su silny alergen, aj cokolada, skus vyčkat este par dni. to na ustockach sa asi bude dlhsie hojit, kedže dieta stale slinta a niečo žužle

zuzucream
9. jún 2010

a nemenili ste prasok alebo avivaz? aj z toho to moze byt

marionella25
9. jún 2010

dakujem baby uz skusam fenistil kvapky a akto zaberie tak to asi bola alergia a ak nie tak vyskusam este harmancek...

filipkovtata
11. okt 2010

@evina313 Ahoj, chcel by som sa informovať, že ako to nakoniec dopadlo, pretože nám zisitla bohužiaľ až strašne drahá doktorka, že má infekčnú mononukleozu, dá sa to liečiť prečistením čriev a samozrejme posilniť imunitu. Nepíšeš tu, ako ste to doliečili, ako to dopadlo..aj nás sa ešte vyhadzuje ale už to nie je také ako to bolo pred tým.Tiež sa mu zlievali dokopy. Ďakujem. 🙂

evina313
autor
13. okt 2010

ahoj, no jemu to presne po 6. tyzdnoch zmizlo. kedze vsetko mal negativne, lekarka mi povedala, ze je to nejaky virus a do 6. tyzdnov zmizne. tak aj bolo. len sme to kremovali tym kremom co nam dala.a fakt to presne po 6. tyzdnoch zmizlo
A mimochodom, pri odberoch zistila, ze maly prekonal infekcnu mononukleozu. kedy, netusim. ale vraj uz davnejsie , takze tento vysyp s tym nemal nic spolocne.
On sa mi vyhadzal aj po 15. mes. vakcine. ale vtedy brutalne, vyzeral, akoby tie osypky dostal, proti ktorym ho ockovali. vtedy sme skoncili na tyzden v nemocnici 😠

kacicicka
14. nov 2010

Som sice dospela ale mam podobny problem. Mam ho odvtedy co mi zubar trhal zub, nepouzival rukavice ani rusku, obavam sa, ze je to nejaka infekcia, ale cely cas odvtedy trpim aj na vnutorny nepokoj a bolest 2 zubov, je to hrozne neprijemne, davajte si pozor na styk aj s inymi ludmi a tiez si starostlivo vyberajte doktorov. Mala som aj stazene dychanie, ani neviem ako sa prejavuju osypky a cim su tieto vysevy u mna sposobene. Je to hrozne, sucitim s Vami mamicky a coskoro Vam napisem, kedy mi to preslo a co sa v mojom zivote zmenilo. Pozdravte deticky. S uctou Dolly.

j.a.n.e.7
14. nov 2010

Ja mám tiež podobný problém s mojím 2,5r. synom, najskôr mal len ojedinelé vyrážky v plienkovej oblasti (hoci plienky nosí len na spanie), ktoré sa však rozšírili i na ruky a nohy, tak sme po cca 2 týždňoch boli u obvodnej a aj u kožnej, ktorá ma ukľudnila, že to síce vyzerá alergia, ale môže to byť aj následok nejakého prekonaného ochorenia a vraj trvá dlhší čas, kým sa tie vyrážky vyliečia. Tak ho už 3 dni 2x denne natieram ichtiolom a zarábanou masťou a berieme aj Dithiaden a výrazne sa to zlepšilo. V tom istom čase sme boli celá rodina chorá, takže toto mi pripadá ako dosť pravdepodobná príčina výsipu.

hanka333
20. nov 2010

skus utierky od www.mh-hygiena.sk
su antimicrobialne tak by mohli pomoct.
posielaju zdarma tak este usetris
videla som ich aj v porodnici

andrema
17. dec 2010

ahojte,
natrafila som na tuto temu,lebo malej sa na boku pod plienkou urobili drobne vyrazky...myslela som,ze prejdu za par dni, no nepresli ani po tyzdni a dokonca sa zacali zlievat do flaku,tak som sla k lekarke..povedala,ze to moze byt alergia na citrusy....ale ,ze tam moze byt vela faktorov...ze aj tym,ze je to miesto pod plienkou sa to moze zhorsovat...dala nam fenistilove kvapky a dajaky krem,tak snad sa to zlepsi...ale zatial nic

molka
18. dec 2010

@andrema ja sa divím, prečo Ťa doktorka neposlala na kožné. My sme mali tieto problémy tiež, dcérke sa pod plienkou začali robiť vyrážky. Najskôr sme si mysleli, že nejaká alergia, ale keď sa jej to začalo zlievať, šli sme s ňou k pediatrička a ona nás hneď poslala na kožné. Vraj to môže byť čokoľvek a to najlepšie posúdi odborný lekár. Na kožnom nám dali akúsi masť, ktorou sme jej to potierali, odvtedy máme pokoj.

andrema
18. dec 2010

@molka takze vam ta kozna pomohla, hej? lebo nam sa to zo dna na den tusim stale viac a viac zlieva do flaku... ☹

molka
21. dec 2010

@andrema kožná nám na to predpísala akýsi krém, ktorý sa zarábal v lekárni. Názov si nepamätám, ale ak by sme s ňou nešli na kožné, tak by to bolo stále horšie. Potom sa jej to asi po mesiaci znova začalo vracať, tak sme jej na to zase dávali ten krém a odvtedy máme pokoj. Na Tvojom mieste by som nečakala a pýtala sa na kožné. My máme veľmi dobrú pediatričku, ktorá je výborná diagnostička, ale kožné problémy si vraj netrúfne sama diagnostikovať, pretože to je príliš zložité. U malých detí takáto vyrážka môže znamenať čokoľvek.

andrema
21. dec 2010

@molka dakujem molka...zda sa mi,ze sa jej to zlepsuje,ale ak to neprejde do buduceho pondelka,tak sa pojdem pytat urcite na kozne

lenuliatko
10. jan 2011

Ahojte, prosím poraďte, ak viete. Mám dvojičky 7-mesačné. Kojím už len občas, papali mliečko Hami, kaše Hami, ovocie, zeleninku. Obe rovnako. Jednej sa cca pred mesiacom zaparilo miesto pod plienkou. Akoby zaparenina. Dávala som sudocrem, rybilku, harmanček, Imazol nič nezaberalo. Raz to mala menej červené, potom zas viac. Boli to také malé červené vyrážtičky. Doktorka nám na to dala Locoid, že pleseň, nepomohlo. šli sme ku kožnej, že mikóza. Dala nám nejaký robený krém, a púder, nepomohlo... Okrem toho sa jej urobili dve suché miesta, za krkom a v záhybe kolienka. Obe doktorky to posúdili, ako dve rôzne veci, natierať Holtom, alebo locoidom. Postupne sa to zhoršovalo. (kortikoidy som dala len 2-3 x , keď nenastalo zlepšenie, vysadila som) Postupne začala mať suché stehienka, ramienka. Vysadila som kaše, nič, vysadila som ovocie, nič. vymenila mlieko Hami za bebu, nič. Vysadila som všetko a dávam len HA bebu a špeciálnu kašu a čaj, nič. mám pocit, že je to stále horšie. Už to má aj na chrbátiku aj na brušku, drobné pupence, ako krupica, sem-tam väčšie, niekde sa zlievajú. Dva dni nosí veci úplne bez aviváže a prášku len prané v bio orechoch. a kúpala som ju v odvare z dubovej kôry, zatiaľ nič. Prosím, poraďte, čo to ešte môže byť. Už sa mi chce plakať, keď vidím to jej vyhádzané telíčko. Ak by to bolo z aviváže, alebo mlieka, ako rýchlo sa to začne hojiť? Inak jej nič nie je, žiadna teplota, nesvrbí ju to, nie je nervózna. Dávam tomu ešte dva dni a ideme ku kožnej. Ja sa len bojím tých silných mastí.... A som si takmer istá, že to pod plienkou a na zbytku tela je to isté, len pod plienkou je to výraznejšie vzjhľadom na vlhkosť, atď. Ešte, máme doma zvieratá, ale ani nesoplí, nekašle, len tie vyrážky... A druhá malá to nedostala, takže ani prenosná kožná choroba to nie je.

lenuliatko
10. jan 2011

Ešte doplním, že tri dni jej dávam aj kvapky fenistil, natieram ju len modrou indulonou, raz som skúsila exicipial.

susik77
10. jan 2011

@lenuliatko - skusali ste uz lepok? ci to nebude reakcia na to...este ma napadol atopicky ekzem. chodte alergologicke.ona im urobi krvne testy.

lenuliatko
10. jan 2011

@susik77 veď som vylúčila všetko zo stravy, len HA mlieko a špeciálnu bezlepkovú kašu 😒 Ono, zas možno čakám výsledky priskoro, fakt neviem. Ale ani náznak zlepšenia, nič... Aj mňa napadol atopický, ale vraj je to hlavne na líčkach, tam to začína a ona ich má relatívne ok, najhoršie je to pod plienkou a na brušku, ramenách, potom chrbátik. Nôžky len také drsné. Veď tak to aj vyzerá, že skončíme u alergologičky. Alebo kožná ešte vezme krv. Bože, keď si predstavím to pichanie všade, chúďa malé 😔

susik77
10. jan 2011

@lenuliatko - leni, ja myslim, ze moja terka ma po mne atopicky-ma 16 mes., pred vianocami jej to zacalo pod krkom, neskor sa to rozsirilo na brusko a na licka...podla mna to moze byt...u vas maeste napadla celiakia-ak ste aspon raz vyskusali lepok-ale toto vsetko musi potvrdit alergologicka-krvnymi testami...drzim palce 😉

lenuliatko
10. jan 2011

@susik77 jáj, boze, boze... pekné perspektívy... 😒 lepok určite skúsila, dala som jej párkrát striedku z chlebíka, ale problémy sa mi zdá, začali už predtým. Dúfam, že to bolo predsa len tou avivážou, dosť som jej používala a že to vymizne. Tým som mala začať, lenže keďže to začalo pod plienkou, ani ma to nenapadlo. A ak nič, tak ideme na kožné. Ďakujem za rady, a s tým atopickým ako bojujete? Je to na stálo, alebo to občas zmizne, potom zas vybehne? Čo na to pomáha?

susik77
11. jan 2011

@lenuliatko - neboj, moze to byt len neco prechodne-starsia bola vyhadzana takto raz po viroze-trvalo to mesiac, potom zmizlo. U terezky sa snazim predchadzat zhorsovaniu toho ekzemu tym, ze davam pozor na stravu-uz jej nedavam granko, ani kravske mlieko-ani trochu, davala som jej predtym trosku do musli k ranajkam. ziadne cokoladky, ani ostre korenie.
ked to ma moc zapalene a skriabe sa-tak raz za tyzden-dva jej dam fenistil kvapky, a natriem jej to kortikoidovym kremom. inak, kazdy den natieram mliekom-excipial lipolotio. Mam pocit, ze ked davam pozor na stravu, je to lepsie-teraz to ma len na krku, na brusku to docasne zmizlo a naznaky na lickach-trosku ich ma ruzove.

macasi
21. sep 2011

JA ANI NEVIEM AKO MAM ZACAT MOJ SYN MA VYSYP NAM POVEDALI ZE ZO STAVY NO ODBERY ESTE NEMAME 😒