Čo robiť, aby u synčeka prestali nehody s kakaním?

magre
15. máj 2014

Ahojte dievcata... Trapi ma, ze to musim riesit takto, pocitujem to ako osobne zlyhanie, ale uz sme vyskusali vsetko a vzdy su len ciastkove uspechy. Syn ma 3 roky a 3 mesiace, bez plieky je asi od 2,5 roka, hned aj na noc. Co sa tyka cikania, obcas sa stava, ze si cvrkne, hlavne, ked je zabraty do hry (vonku), doma nehody nema, chodi cikat sam na stojaka k velkemu zachodu, vie sa sam vyzliet, vycikat, splachne, oblecie sa... V noci je samozrejme bez plienky, bez nehod. Horsie je to s kakanim. Zdravotny problem nema, stolica nie je tvrda, je skor makksia, formovana, kaka denne, obden (to sa upravilo asi pred 2 tyzdnami, predtym zadrziaval aj 4-5 dni). Zo zaciatku som vycihala, kedy mu treba, ze zacina kakat, supla som ho na nocnik a tam sa vykakal. Potom si na nocnik zrazu sadat nechcel, nechcel chodit ani na redukciu. Skusali sme odmeny, kupili sme slipky s vlacikom Tomasom, aby sa snazil, aby ostali ciste. Vysvetlovala som mu, ze kakat sa chodi na nocnik, ze je uz velky chlapec, ze aj my tam chodime. Nic... Ked mu treba kakat, vykaka sa trosku do slipov (potom pride za nami, ze kakal alebo vidim, ze chodi na siroko, citim smrad) a chce aby sme ho umyli. Ked ho posadime na nocnik, tak neurobi nic. A toto sa opakuje za den 3-4 krat. Samozrejme, ze mam obcas z toho riadne nervy, prat zo slipov hovna, vsade smrad... Manzel nanho uz aj nakrical, lebo mu praskli nervy, ked to urobil 4x v jeden den, dnes ho nechal umyt sa sameho, obliect sa sameho, aby pochopil, ze je s tym vela roboty a vykakat sa na nocnik a utriet je ovela jednoduchsie, co mu samozrejme aj vysvetloval slovne. Ked sa mu podari vykakat do nocnika, tak ho vzdy pochvalime, dame mu jeden cukrik (inak sladkosti neje). Pytali sme sa ho preco to robi, no nevie to vysvetlit, kedze sa vyjadruje slabo (ideme 20. k logopedicke). V skolke mu to samozrejme robi problemy, stazuju sa mi aj ucitelky. Ked nastupoval do skolky, kakal sice menej casto, ale vzdy do nocnika, vzdy doma a bez problemov. Teraz sa ho tam aj bojim dat, ze sa mu budu deti smiat a potaha sa to s nim dalej. Som z toho strasne nestastna a smutna a uz naozaj neviem, co robit.

dejka77
15. máj 2014

Tvoj manzel to vyriesil dobre tym, ze ho nechal umyt sa a obliect. Takto by ste to mali robit stale. Myslim a dufam, ze takto s tym prestane ak sa bude musiet umyvat sam.
Vidim, ze ma mladsieho surodenca. Nemoze v tom byt ziarlivost, pokus o pozornost?

evkacka
15. máj 2014

Ahoj marge, verim že si z toho na nervy, ale nmestracaj hlavu 🙂 spominas že predtým problemy nemal, tak je to zvláštne, nemože to byt psychikou??? Podobna vec sa stala mojmu bratrancovi s tym, že on mal 10 rokov a už chodil na základnú školu... :( a prišlo sa na to, že ho šikanuju starši žiaci. Nemože mat nejaký stres zo školky, od učitelky od detí...vedia byt niekedy kruté.
Nočnik by som uplne vynechala a snažila sa len o učenie na záchod. Je to v podstate kontrola ako močoveho mechura tak aj ritulky aby byvali deti bez nehod, ked už sa to dieťaťko raz nauči tak nezabudne 😀 preto si myslim, že skus ho pozorovat a najst pricinu a tu treba odstranit 😔
Naša Adelka mala podobny problem v skolke a to som videla každe rano plac, narek, a odpor do skolky a nikdy nic nepovedala až ked som sa ja nespytala učiteliek.
Držím palce, skus ostat doma s malym týžden dva ak ti to okolnosti pripadne praca dovoli, ale myslim že problem je hlavinke a nie v črievkach 😉 držte sa

klincek
15. máj 2014

ja by som za tym tiez videla nejaky problem suvisiaci so skolkou, kedze dovtedy to slo..skus sa porozpravat s ucitelkami a nejak maleho naviest, aby ti (resp. nejakemu "hrackovemu" kamaratovi-psikovi, auticku a pod.) porozpraval, ci ma nejake starosti.
kricanie nepomoze (aj ked jasne, ze prasknu nervy, to chapem), skor to samostatne umytie je vychovnejsie🙂.
urcite to neber ako svoje zlyhanie, to sa proste stava, a aj horsie veci. o par mesiacov sa len pousmejes..len vydrzte a hlavne skuste prist na pricinu, potom sa s tym da pracovat 😉

coffea
15. máj 2014

Skusili ste ho posadit na velky zachod? Moj syn vobec nechcel ani nocan a ani redukciu. Ked bol mensi som ho drzala na zachode a teraz to zvlada sam. Vzdy len zakrici ze je hotovo, tak mu idem utriet zadok. Ale uz pracujeme aj na tom. A ked to nepomoze je evidentne ze mu vadi nakakane v slipkoch ja by som ho nechala v tom tak hodinku aby sa trosku poucil. Nemyslim si ,ze nakricat je spravne. Skor mu ukazat ze mu to asi nie je prijemne ked sa bude pokakavat.

0604katka
16. máj 2014

presnee ako napisala coffea moj starsi rovno na zachod vydel ze aj mi chodime,pytal sa koli comu sa chodi tam sadat,vysvetlili sme mu a pokoj,nocnik a redukciu nechcel ani vidiet....dcerka zase strajokovala,nechali sme ju dlhsi v tom...cca hodku,potom mrncala ze vadi,smrdi,stipe a vysvetlili sme jej ze keby bola pekna a chodila na wc nic by jej nebolo....a prisla aj sama na to ze je jej tak lepsie........drzim palce

mimca24
16. máj 2014

To znie ako keby som čítala o mojom synovi. Ked mal 3 roky, nevedel moc rozprávať,a tiež sa pokakával, doma ani ked sme niekde boli sa nepokakal, ale v škôlke, a väčšinou pri nejakej hre, bál sa odbehnúť od ostatných detí, tak pustil do gatí. Tiež s tým bol problém v škôlke, ved čo by robili učiteľky, keby to robilo 20 detí v triede denne. Tak sme sa dohodli, že nebude chodiť do škôlky, kým sa to nenaučí, a verte, že sa to naučil, a to len preto, lebo bol nešťastný, že nemôže chodiť do škôlky za kamošmi, odvtedy máme pokoj, a nestáva sa nám žiadne nehoda 🙂

lofovka
30. jún 2014

Ahojte, my máme podobný problém. Malý má 2,5 roka, cez dva mesiace sme bez plienky, s cikaním problém nie je, občas si len cvrkne, no väčšinou pri hre. No s kakaním je to des. Väčšinou sa pokaká do slipkov, ak príde skôr, tak utekáme na šerblík, pár krát sa nám podarilo aj na veľký záchod, no väčšinou je to do tých slipkov. On začne kričať vtedy, že kakať keď už kaká. Už sme to skúšali dohováraním, krikom, sľubovaním všetkého možného a nič. Začiatkom augusta ideme na dovolenku a mám panický strach, či sa to dovtedy nejako spraví, lebo som povedala, že je radšej nikam nejdem, ak toto bude robiť aj tam. Už sme mu zobrali aj obľúbené autička a keď sa pekne vykakal, tak sme mu ich vrátili, no na druhý deň to isté, zase do slipkov. Nemáva zápchu, dávam mu aj probiotiká, stravu, ktorá zmekčuje stolicu, veľa ovocia, pečivo viaczrné, takže stolicou to nie je. Viete poradiť nejaký trik? budem vďačná 🙂