Cvičenie Vojtovou metódou mu nerobí dobre

ada.lubo
4. mar 2008

Ahojte maminy mám taký problém a potrebujem sa vyrozprávať máme cvičiť Vojtovu metódu ale nám sa to veľmi nepozdáva,lebo Paťko je čulé a neposedné bábätko
ešte v pôrodnici nám diagnostikovali rozšírené komory v mozgu, že to nie je nič vážne, s tým nás poslali na neurológiu na USG, tam sme boli asi tri týždne po prepustení z nemocnice, doktorka zistila ešte k tomu aj krvnú zrazeninu ktorá tam na prvom USG nebola ale že vraj sa nevyvíja a bude nás sledovať, pri motorickom vyšetrení zistila že Paťko točí hlavičku viac na pravú stranu tak nám odporučila doma polohovať čo sme aj celý mesiac robili a aj sme sa mu prihovárali z ľavej strany a pred opätovnou kontrolou u neurologičky už doma pekne točil hlávku na obe strany, lenže na kontrole sa mu akosi nechcelo a do ľava je neotočil vôbec, čo sa doktorke nepáčilo a zjavne neverila ani našim pripomienkam, že doma už hlávkou točí, do správy napísala, že má zaseknutý nerv na krku a z toho už aj začínajúce porkrivenie chrbtice poslala nás na rehabilitáciu, tam nás asi o týždeň vyšetrila primárka rehabilitačného a čuduj sa svete Paťko točil hlavičku na obe strany bez zjavných ťažkostí, lenže doktorka si všimla zaostávajúcu ľavú ručičku a to že Paťko drží prstíky v päsť darmo sme jej hovorili že to robí keď je holý a keď mu je zima čo už taký rodičia vedia o vývine detí.....
a tak musíme cvičiť Vojtovku i keď sa nám zdá že mu s tým len ubližujeme, Paťo zle spáva a je z toho taký nervózny.....
no neviem aké máte vy skúsenosti

lendy1
4. mar 2008

ada.lubo, moc doporučuji pročíst tyto diskuze o Vojtovce:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

my měli stejné potíže jako vy - predilekci, pěstičky. A máme toho hodně, proč pořád cvičíme.
Jinak Vojtovka děti nebolí, jen je štve, že je manipuluješ do polohy, v které nechtějí být, proto pláčou, ale není to pláč z bolesti, ale ze zlosti. Malému neubližuješ, naopak je to pro jeho dobro. Opravdu si přečti ty diskuze a budeš ohledně Vojtovky chytřejší 😉 Hlavně, pokud máte cvičit, tak cvičte, několkrát denně, spíš kratší čas a víc krát a nejdůležitější je cvičit správně.

lendy1
4. mar 2008
grmitko
4. mar 2008

ada my sme teiz museli chodit cvicit vojtovku, lebo sa doktorom zdalo, ze drobci su moc stuhnuti, zatinaju pasticky, a tak podobne, ale vsetky priznaky ktore mali, mali len kvoli tomu ze malikoliku a velmi brutalnu vsetko sa im krasne upravilo, ked kolika presla, potom aj na rehabke povedali, ze uz je to ok, nasi to tiez nemali radi, ale snazili sme sa 🙂

ada.lubo
autor
4. mar 2008

ja viem že ten plač nie je od bolesti, že mu tým aj určitým spôsobom pomáham ale na druhej strane nevyvinie sa aj bez cvičenia len mu to bude trochu dlhšie trvať?

lendy1
4. mar 2008

jestli ti neurolog řekl, že máte cvičit, tak určitě to neříká jen tak, i když tobě se ten problém nemusí zdát být tak veliký. Je možné, že bez cvičení by to časem dohnal, ale na druhou stranu to tak být nemusí, může se to zanedbat a mohou z toho být větší problémy. Je fakt, že někdy určí neurologové rehabilitaci i dětem, které to až tak moc nepotřebují, ale je to taková jejich jistota.
Predilekce může zpomalovat celkově motorický vývoj, takže pokud by jste necvičili, budu mít čím bude starší větší potíže s pohybem-např.: jedna strana těla bude více namáhaná, což může vyústit až v potíže s páteří. Já být tebou, tak to raději pár měsíců vydržím a cvičím a čím dřív a důkladněji budete cvičit, tím dřív skončíte a bude vše O.K.

helka1
5. mar 2008

Vojtovku cvicime aj my, len ked kukam, ada.lubo, ze tvoje dietatko ma len nieco malo nad 2 mesiace, tak v takom "veku" je u deti normalne ze ma ruky v pasticky. Neviem sice dokedy to ma zmiznut, nam sa pasticky postupne uvolnuju ale este aj tak nie su uplne uvolnene...a to mame cez 8 mesiacov 🤐

gabuca
5. mar 2008

U nas to uz tolko krat vyzeralo, ze budememusiet nieco cvicit.... a nakoniec sa to vzdy upravilo samo, takze to vyzera tak, ze nas drobec je len trosku lenivy a dava si nacas 😉
Do 3 mesiacov tolcil hlavu na 80 % len na lavo. Tak isto nam kazali prihovarat sa mu z pravej strany a po 4 tyzdnoch to preslo. Teraz to ci hlavou na obe strany. ked bol zvislo padala mu hlava na jednu stranu, lekar, ze to je lava rotacia, aj to preslo.
Nechcel saotacat, zacl az teraz ( uz ma 7 mesiacov). Lekar nakoniec povedal, ze je vsetko OK, len nas maly si proste nerobi stres, ma cas....
Ja by som este pockala, tvoje babätko je ese velmi malinke.....

katkaburgerka
5. mar 2008

ada.lubo neboj sa nasej Elenke (teraz 7m) nariadili Vojovku ked mala 3,5 mes. Mala som z toho depku ako Ty ale cvicili sme a cvicime aj ked nie 4 krat ale 3 a niekedy menej. Ked je chora tak sa na to vykaslem. Hlavne maj pohodu, neublizis babu, neboj sa.Prve dni to bolo tazke ale potom si zvykla. Tiez sa mi zdalo, ze moje dieta to nepotrebuje, ved len trochu zaostava, ale telicko sa jej tak spevnilo, ze teraz je ovela pohyblevejsia. Nic tym neposkodis, iba pomozes.

janka1110
6. mar 2008

Ahoj ada.lubo, ja mám doma 3,5 mesačného drobca. A náš príbeh je takmer totožný. Má rozšírenú ľavú mozgovú komoru (pravdepodobne v dôsledku nejakého menšieho krvácania, keď bol v brušku). Každý mesiac chodíme na kontrolu k neurologičke. Hlavičku otáčal zásadne do pravej strany, tak som ho dávala spať iba na ľavý bok. Ľavú ručičku a nožičku ma trochu tuhšiu. V 2 mesiacoch takmer vôbec nedvíhal hlavičku, tak sme začali cvičíť Vojtovú metódu. Teda raz do týždňa s ním chodím k fyzioterapeutke, ktorá s ním hodinu cvičí. Ja ho doma moc netrápim, skôr sa ho snažím dávať na bruško nech cvičí hlavičku. A musím povedať, že vidím pokrok aj bez trápenia 4x do dňa. Myslím, že bol iba trochu viac lenivý, veď je to chlap🙂 Časom som zistila, že hlavu dáva napravo, lebo sa otáča za svetlom. Tak hlavu hore, každé dieťa je iné, ty ho poznáš najlepšie a vidíš pokroky, ktoré určite robí.

lendy1
7. mar 2008

hm, tak z takových rad, jako, že to děti doženou i bez cvičení by měli jistě neurologové radost 😠
Ale záleží na každé mamině, jestli chce mít dítě s potížemi bez cvičení nebo brzy o.k. s tím, že bude pár měsíců cvičit.

janka1110
7. mar 2008

Ja som nechcela povedať, že cvičiť netreba. Ja s malým tiež 2x do dňa cvičím vojtovku, ale iba po 10 min. a raz za týždeň má intenzívny telocvik.

lendy1
7. mar 2008

o.k. 😉
my cvičili dřív i 1/2hod. než mi dělal ty cviky jak měl 😝 Pak jsme změnili rehabilitaci, tam nám to vše ukázali jinak a snadněji a teď se mi cvičí super, máme odcvičeno za 5min., a máme 2 cviky na obě strany. Každý cvik cvičíme cca 1min. a za tu dobu ten cvik udělá několikrát (ono se to nezdá, ale minuta je dost dlouho). Takže cvičení mě vůbec netrápí 4x denně 5min. mě nezabije a malému to moc pomáhá. Stačilo týden cvičit podle nové rahabilitace a malý začal dělat pokroky 😵