Cysty na mozgu od narodenia

bublina83
30. aug 2012

Mile zienky,
chcem vas poprosit o vase skusenosti a priebeh s cystami na mozgu od narodenia babatka. Moj syn sa narodil v 34tt a mal cysty na mozgu. Udajne je to neskodne. Po prichode z porodnice sme boli este raz na kontrolnom sone, kde mu zistili, ze dve cysty mu na mozgu ostali. Co teraz s tym ? Ma sa to len sledovat ? Dakujem.

junovka
30. aug 2012

@bublina83 mam znamu, ktorej syncek mal presne toto, ale teraz je uz v pohode a cysty mu zmizli 😉 Dzim palce!

manittu
31. aug 2012

@bublina83 ahoj, pred par dnami som tu zalozila tuto temu, ta cysta sa vola cysta choridalneho plexu, vytvara sa na mozgu dietatka. Lekari tvrdia, ze sa vyskytuje dost casto, koli tomu ako babo rastie a mozog sa vyvýja vtedy mozu vzniknut tieto cysty alebo bubliny, ze by mala zmyznut do neakeho 28-30tt. Zaujimam sa o to lebo nam ju zistitli tiez. Mne zistili tuto cystu ked som bola na morfotlogickom sone v 20 tt, vo velkosti 6x5mm. Velmi som sa zlakla a bojim sa az doteraz ci je vsetko v poriadku. Ukludnili ma 4 rozny doktori ze je to neskodne tak som na to nemyslela tak casto, az n jedneho kt. ma doslovne nastrasil, ze to moze mat suvis z vyvinom. Mam na porodnici tetu, ktorej som hned volala, ci sa rodia babatka s takouto cystou, ked doktori hovoria ze je to bezne a nepodstatne a ze to zmyzne do 30 tt, ako to ze u nas sa to este drzi? Teta pracuje v nemocnici ako sestricka na novorodeneckom, cize ako sa babo narodi ide k nej...Povedala, ze teraz sa rodi vela deti s touto cystou, ze nevedia preco, aby som sa s tým neznepokojovala, ak by mi cysta ostala aj po porode, babo bude sledovane. Ale to sledovanie netreba zanedbat. Ze za posledne roky ako tam robi sa stretla z jedným pripadom, kde matka zanedbala tuto cystu a mala tam neake problemy....Cize ano, ma sa to sledovat...

tinki
31. aug 2012

@bublina83 znova ti ja odpoviem..a znova podobná odpoveď ...mali to obe moje dievčatá, sledovalo sa to do roka, teda približne do času kým sa neuzatvorila fontanela na hlavičke..A ku koncu už boli cysty vstrebané, nič nebolo vidieť. U niektorých detí sa môžu vstrebať skôr.

elise
31. aug 2012

@bublina83 moje dieťa to nemalo ale mne sa vytvorila 12 cm cysta na mozgu po prekonani cievnej mozgovej prihody, neurolog tonevie liečiť a len sa to bude raz ročne sledovať magnetickou rezonanciou povedal mi že sa to môže vstrebať same ale ak bude rásť tak možno operativne. uvidime . ale neboj sa pri tak malom bábenku sa to vstrebe🙂

bublina83
autor
31. aug 2012

@manittu dakujem TI velmi pekne, my sme boli na kontrolnom sone ked mal maly necely mesiac, ma dve cysty 4,4 a 4,6 mm. Od vtedy sa tomu nikto nevenoval, nikto mi nic nepovedal. Minuly mesiac sme sa prestahovali mimo SK a tak by som rada vediet, ako casto sa to ma kontrolovat, aby som na to upozornila nasho doktora. Ja mam velky strach, moj 11rocny brat chudacik umrel, lebo mu praskla nejaka krvna zrazenina na mozgu, vraj to mal tiez od narodenia a nikto o tom nevedel. Uz si davam do suvislosti kadeco mozne, ved kazda mamina sa boji ...

bublina83
autor
31. aug 2012

@tinki a ako casto ste chodili na kontrolu ?

manittu
31. aug 2012

@bublina83 ja som teraz v 34tt, este sa mi babo nenarodila, a preto sa bojim ci je vsetko v poriadku. Ja som bola na sono pred 2t v 32t a tam mi dr. povedal, ze este stale tam je tato cysta a ani sa nezvacsuje a ani sa nezmensuje. Preto som aj hned volala tejto mojej tete na novorodenecke co s tým....povedla mi len tolko ze aj po porode sa to moze hocikedy stratit, vymyznut, rozpustit, aby som sa nebala.... Ano je to cysta vyplnena krvou a vraj vznika po zakrvacani. Nepýtala som sa jej konkretne na to , ze co potom, len mi povedala, ze po narodeni sa babo sleduje, ide na neake velke sono a tam sa zistuje o aku cystu ide v akej velkosti. Potom lekari doporucuju sledovanie babatka na neurologii. Skus povedat potom svojej novej lekarke, o týchto cystach a ze este nevymyzli, pýtaj sa na neurologiu, uvidis co povedia tam.....Neviem este ako casto treba chodievat na kontrolu....

tinki
31. aug 2012

@bublina83 po troch mesiacoch približne..a na neurológii sme boli raz, spravili normálne vyšetrenie na koordináciu, na to ako reaguje na vonkajšie podnety, skúšala reflexy, všetko ok..EEG sa nerobí, pokiaľ tam nie je nejaký vážnejší dôvod. Viac sme neboli nikde..

ja.nu.la
10. sep 2012

ahoj, moj syn sa narodil v 31tt, a teiz sme mali cysty na mozgu ktore sa nastastie casom vstrebali, na kontrolne SONO sme chodili kazdy mesiac, pokial sa nam nezrastla hlavicka, resp kost na hlavicke neviem si spomenut ako sa to vola 🙂. potom to doktorka uzavrela ze je vsetko ok. 🙂

monika15
10. sep 2012

@bublina83 mozna to mate v rodine.. ja by som to riesila :(((((
chudak v 11 rokoch :((( strasna tragedia :(((((

ruskovcanka
11. nov 2012

ahoj aj moja malá dcérka mala cystu na mozgu ked sa narodile chodilin sme na neurologiu pom roku nám povedali že už je to ok že niečo tam ešte je ale nevedia presne čo tak už nás nesledovali a na 3 roky mi dostala epilepsiu z ničoho nič,tak moj názor radšej to treba dlhšie sledovat

brigi112
12. feb 2019

@ruskovcanka prosim vas mi taky isty problem mate napisete mi sukromnu spravu ako ste dopadli dakujem

zuzkahalbava
29. mar 2019

Ahojte pridám sa k téme cysta... Pred tromi rokmi som porodila dcérku všetko bolo v poriadku počas tehu na sone nič nebolo vidno ...malej robili sono mozgu na 3 deň po pôrode vtedy my prišli povedať že mala má cystu na mozgu ,,,myslela som že sa my svet zrúti nakoľko som mala už dvoch chlapcov doma ,,,vraveli že sa to bude sledovať u neurológa,,,áno máme pani neurologicku u mňa tá žena je z veľkym ,,Ž,,má nás na starosti od narodenia takže nás pozná od bábätka ,,,vždy všetko vysvetlila comu sme nerozumeli a čo sa môže a nemusí stáť ,,,áno povedala že do roka až do roka a pol sa tieto cysty vstrebávajú ,,,kým sa fontánela úplne neuzavre, do vtedy sme boli sledované na sone . .. medzitým sme podstupili aj mrko v BB ,,,tam sme sledovaní doteraz ....nakoľko sa malej cysta nevstrebala tak na mrko chodíme častejšie lebo cysta jej začala tlačiť na mozog tak v roku 2018 sme podstúpili operáciu teraz v máji 2019 nás čaká kontrolné mrko na ktorom uvidíme ako sa to všetko správa a či tá cysta hlavne nerastie,,,,ak by boli tam nejaké zmeny že by sa cysta začala rásť tak musíme podstúpiť poslednu operaciu a to je zavedenie vp shunt. Je to hadicka ktorú by mala na celý život. Takže všetky kontroly mrka nás čakajú sme pod dohľadom lekárov či u očného alebo neurológa a neurochirurga...ale ja pevne verim že v máji bude všetko tak ako má byť a poslednú operáciu nebudeme musieť podstúpiť,,,

bubko2019
29. sep 2020

@zuzkahalbava dobry den...my mame podobny problem a chcela by som sa s vami porozpravat ak vam to nebude vadit...stacilo by pislat vase cislo a ja vam zavolam

zuzkahalbava
30. sep 2020

@bubko2019 dobry vecer kludne volajte 0908047941

bianka1122
18. dec 2023

@zuzkahalbava dobry večer, mame podobny problem. Vedela by som sa s Vami nejako spojiť? Ďakujem