Deti a okuliare

marcela91
10. sep 2015

Mojej dcere zistili pri 6 rocnej prehliadke ze horsie vidi . Skor ocny test nikdy nepodstupila/ ze horsie jednym ockom vidi. Dnes som bola na sukromne vysetrenie v optike,
videli to na 2 az 3 dioptriu na jedno ocko. Niekde som citala, ze nosenim okuliarov si ocny sval zvykne na dioptriu a prestane sa namahat,
co sposobi, ze oko si navykne a uz sa dioptrie samo nezbavi, ze ako deti rastu, moze sa prechodne zhorsit aj videnie, kedze
rohovka rastie tiez postupne. neviem, co robit, co je natom pravdy, dat okuliare, ci nedat? Doteraz sme ani netusili, zeby dcerka horsie videla.
Mame ist este detskej odbornicke. Co mamicky nato, pri tomto pocte dioptri, davate okuliare? lepsii sa zrak? Je mozne, ze sa okuliarov dieta zbavi?
neviem si predstavit tu ostaru, stale davat pozor na okuliare aby nepadali, deti stale behaju....No hroza... ☹

sakura77
10. sep 2015

No hlavne zájdite K očnej lekárke, na tie optiky by som sa nespoliehala,to čo je za výsledok že 2 až 3?to musia presne inak bude oko trpieť ak zle dajú okuliare. ..tam sú rozsahu po 0,25 odstupňovane .A 2 alebo nebodaj 3 je už dosť teda......

zuzkazivcak
10. sep 2015

@marcela91 Ahoj...nasa mala ma okuliare uz asi 3 rok a to este nemala 6 rokov. Co sa tyka toho ci sa lepsi zrak nam sa lepsi pri kazdej prehliadke. Mala mat 3-ky, nasadil jej len 1-tky aby ju nebolela hlava na zaciatku ale potom jej to nechal a vravel ze ma zrak lepsi,ze jej tie 1-tky uplne stacia. Co sa tyka padania....nikdy jej same nespadli, samozrejme jej ich niekto moze zhodit ale tomu sa nevyhnes. Ale nieje to nic strasne. Za ramy netreba pri detoch vyhadzovat velke peniaze kedze nikdy nevies. Ale ak ich potrebuje urcite dat. Moj nazor. Tak prajem spravne rozhodnutie a aby sa jej ocka len a len lepsili. Krasny den

zuzik307
10. sep 2015

@marcela91 urcite by som to konzultovala s lekarom...ak ma fakt 2-3 dioptrie, skor ci neskor by sa to prejavilo, napr. v skole...moja nosi okuliarky od 2,5 roka, poctivo...neverila som, ze preziju dlhsie ako tyzden 😀 co sa tyka padania, existuje vela doplnkov- snurky, gumicky, my pouzivame silikonove zarazky za uska...

sojorez
10. sep 2015

Ahoj,ja nosim od 10 rokov okuliare,mam minusky (do dialky,som kratkozraka) a co mi/ resp. mame este detska lekarka vysvetlovala,tak minusky sa zvyknu rastom zhorsovat (oko je dlhsie ako normalne a rastom vraj sa ta vzdialenost od miesta,kde sa tvori obraz,ci ostrost este zvysuje)... naopak vraj dalekozrake oko rastom dorasta a dioptrie sa zmensuju... ja ako som prestala rast,dioptrie sa mi nezhorsili,ani dvoma porodmi nenastal posun...mozno male dioptrie do pol stupna vie oko korigovat,ale osobne viem,ze ako dieta ma napr.bolela hlava bez okuliarov,na foto pred zistenim mam vsade prizmurene oci,co som sa snazila zaostrit... treba dat oci vysetrit ocnemu lekarovi,tam sa aj oko rozkvapkava pri zistovani dioptrii,ci kontrole ocneho pozadia... co sa tyka deti,dcera nosi od troch rockov okuliare (strabizmus+dalekozrakost) a dnes je super vyber pre deti,co sa tyka kvality aj vzhladu ramiv,su aj odlahcene skla,nie je to taka hroza ako pred rokmi...

marcela91
autor
10. sep 2015

celkom ma vystrasil, on to tipoval tak na 2,5 uvidime. povedal, ze ako je mozne, ze prva prehliadka ocna bola az v 6 r u lekarky, ze sa to mohlo podchytit skor. ...mozno by mala dcerka pokoj uz, kto vedel.. citala som, ze do 6 r je dobre to zistit, ze do 6 r sa vyvija ostrozrakost... a vravel, ze to nemusi byt natrvalo, ja neviem, nik z rodiny okuliare nikdy nenosil, ani z muzovej az na starobu...preto som prekvapena aj nesvoja akasi

@zuzkazivcak
@zuzik307

marcela91
autor
10. sep 2015

@sojorez no, ved ani neviem, ci + alebo -, som uplny neznalec, nevidela precitat kam smeruju tie mensie E-cka, kedze pismena vsetky este nepozna...

sojorez
10. sep 2015

Ze tipoval... ??? Pokial si rodic nevsimne,ze dieta napr. prizmuruje oci alebo sa potkyna,neodhaduje vzdialenost,tak na malu odchylku neprides...a pokial nemas fakt nejaku dedicnu predispoziciu,tak ani neviem,ci doktor posiela automaticky k ocnemu alebo staci test u pediatra v ramci preventivy v 6 tich rokoch...

sojorez
10. sep 2015

@marcela91 ked nevidela mensie,tak skor kratkozraka,ale odpoved ti da vysetrenie u ocneho dr... na zaklade vysetrenia u optometristu v optike si davam robit sosovky,ale nasadenie a urcenie dioptrii by som fakt prenechala dr...

stenin1013
10. sep 2015

Ja mam cerstvu skusenost s nasim syncekom asi pred pol rokom mu zistili ze horsie vidi na jedno oko a ma astigmatizmus. Po kontrole mu nasadili okuliare s tym ze nech si na ne najprv zvykne a potom budeme prelepovat zdrave ocko aby sa to slabsie namahalo. Ked sme znova isli na kontrolu po troch mesiacoch nosenia okuliarov s tym ze nam daju nalepku na ocko tak ocny povedal ze netreba ze sa to zlepsuje aj bez toho. Cize za mna okuliare urcite ano.

sonia.
10. sep 2015

@marcela91 Urcite treba ist k detskej ocnej lekarke. Nasa dcerka nosi okuliare uz asi od 4 rokov. Ma ale minusky, cize do dialky a presne ako @sojorez spominala, rastom sa to zhorsuje. Tiez mi to aj dr. vravela. Okuliare jej zatial vsetky vydrzali, ale my sa snazime kupovat ozaj kvalitne. Ale vyber je dnes naozaj velky. Inac ona hrava futbal (zijeme v zahranici) a tak ma aj specialne dioptrie na sport. Tie mava na treningy a zapasy. Obidvoje okuliare velmi rada nosi. Ona to ma ako modny doplnok. 🙂

tilka82
10. sep 2015

@marcela91 ahoj.ja som bola s mojou dcerou pred pol rokom u ocnej,to mala vtedy 7, lebo sa stale stazovala,ze ju boli hlava a velmi zmurila.tak nakoniec jej zistili,ze na jednom oku ma -0,5 a na druhom plus 0,5.dostali sme okuliare a teraz sme boli na kontrole,tak vsetko je po starom a zase mame prist na kontrolu o pol roka.a okuliare ma nosit,iba ked cita alebo pise a pri telke.cize ich nosi iba v skole e dona,ked si robi ulohy

spoony
10. sep 2015

Môj syn nosí okuliare už 1,5 roka od svojich piatich, my sme tiež nič netušili - nevšimli si že by horšie videl, v škôlke mali dobrovoľné meranie zraku, ktore sme si platili, rátali sme že dopadne dobre a z výsledku sme boli prekvapený - výsledok bol len orientačný s odporúčaním navštíviť očnú lekárku a tam diagnóza krátkozraký a dioptrie 1,5.
Lekárka nám vysvetlila, že časom sa to môže počas rastu upraviť, našou snahou je aby sa mu to nezhoršovalo. Tiež som sa bála ako dlho mu vydržia, kedy a kde ich zabudne alebo pristúpy, ale na moje počudovanie ivh má doteraz, nevadia mu ani pri hre, v škôlke a teraz v škole ich počas cvičenia odkladá - má v taške puzdro .
Určite by som odporúčala navštíviť očnu lekárku a potom aj okuliare nosiť. Pre deti majú teraz krásne rámy, nieje to ako volakedy keď sa za to vysmievalo, náš keď s nimi došiel do škôlky tak všetci kamaráti tiež chceli okuliare.

zabudnuta
10. sep 2015

@marcela91 Ahoj minuly rok sme nastupili do prvej triedy a okolo 1. polroka sa mi dcera stazovala neskutocne na bolest hlavy,,,stale kazdy den,,,,najskor som si myslela , ze si vymysla, potom som zistila ze naozaj-ked sama od seba odisla od telky alebo vypla tablet vedela som, že e zle,,,,, Objednali nas na vsetky mozne vysetrenia,,,,posledne z nich bolo ocne,,, zistili nam ze potrebujeme 2,5-3 okuliare...skoro som odpadla,ale mali sme prist znovu za mesiac , Prisli sme dali nam pekne 1 s tym ze prideme na kontrolu a uvidime, Teraz sme boli na kontrole po 6 mesiacoch okuliariky jej nechali dali nam cvicit ocka a v decembri ideme znovu. Poviem ti dcera si ich sama pyta ked si ich nahodou neda hned rano. Je jej lepsie, neboli ju hlavicka a deticky z toho vo velkej pravdepodobnosti vyrastu 🙂

adulla2
10. sep 2015

@marcela91 naše všetky tri dievčatá nosia okuliare cca od 18-tich mesiacov, a zatiaľ bez problémov, existujú rôzny typy, takže vybrať sa dá úplne v pohode, zatiaľ sme mali iba jeden úraz z okuliarmi, keď dcéra spadla na betón tak nešťastne, že jej rám okuliarov rozťal obočie. Ináč ich odmalička nosia bez problémov, rýchlo si na ne zvykli lebo ich potrebovali. Môj názor je, že očné vyšetrenie by malo byť povinné z všetkých detí, lebo väčšinou sa chyba zraku zistí až v škole a to je v niektorých prípadoch už neskoro...

barla5
10. sep 2015

@marcela91 moj syn na 6 rocnej prehliadke zle cital tie spodne 2 riadky. Ja som si tiez dovtedy nevsimla ze by zle videl. Ocny zistil vysetrenim 0,5 dioptrie ale na ocnom pozadi to uz bolo 1,5 dioptrie. Mali sme sa rozhodnut ci chceme okuliare, lebo ze on vidi dobre ale oci sa viac namahaju. Okuliare ma 0.75 a sam povedal ze vidi lepsie. Ma ich nosit len v skole, na citanie, na televizor, tam kde sa oci namahaju. Na behanie po vonku ich nepotrebuje. Ja som mu ich kazala nosit stale ale ocny povedal ze to nie je potrebne. Po roku na prehliadke mal dostat silnejsie ale nie je treba, zrak sa zlepsil a do roka-dvoch mu ich vraj zrusi. To ze oko zlenivie nie je pravda. Kazdy si povie ako dobre vidi ale potom si da okuliare a zisti ze dovtedy videl uplne naprd. Ked da okuliare dole, ma pocit ze nevidi ze sa mu zhorsil zrak, v skutocnosti "vidi" tak ako predtym, cize naprd.

barla5
10. sep 2015

@adulla2 to je aj moj nazor ze ocne vysetrenie by malo byt povinne. V synovej triede ma okuliare 8!!! deti. Ja vzdy hovorim ze ostatni este neboli na vysetreni.

bubelko
10. sep 2015

@marcela91 ak ma minusky - t.j, je kratkozraka, tie sa vekom - na starobu zlepsuju, ale za to vznikaju plusky - teda do blizka (na citanie). ja mam okuliare od 10r. zacinala som s -1 a teraz mam -3.75... ak ma tvoja dceka -2/3 tak to je dost.

moj syn tiez nevedel ten posledny riadok vcera precitat, ale kedze chodime k ocnemu od 2.5r, lebo mu zabieha oko , a najblizsia kontrola je o tyzden, tak to pediater neriesil. ale zbadal to.

a kratkozrakost sa v skolke tazko zisti. pokial dcerka nemala bolesti hlavy, nestazovala sa, nebol dovod ist k ocnemu. väcsinou sa kratkozrakost zisti az po nastupe do 1.triedy - deti nevidia zo zadu na tabulu. jedine, co ste si mohli vsimnut, ze zmuri, ked pozera do dialky - napr. na televiziu (ale pri dnesnych velkych obrazovkach, to tiez nie je lahke zistit). takze si nic nevycitaj. a okuliare dnes nie su ziadna vynimocnost. vela deti nosi okuliare. a da sa s nimi aj sportovat (syn ma v klube 2 chlapcov - dvojicky, ktori nosia okuliare a hraju hokej, jeden je dokonca brankar) 😉

m.i.r.i
10. sep 2015

urcite za odbornikom chodte...a je rozdiel ci plus ci minus veru...plusky sa zlepsuju...ja mam plusky od 1 roka, moj syn ma od 3r...hlavne sa neobavaj ostary a neviem coho.to je len nevedomost..ja som to neriesila vobec ked synovi dali okuliare, lebo ja nosim cely zivot a nevidim v tom problem..ale vsimla som si, ze ludia co s tym nemaju skusenosti po prve to vidia ako strasnu vec, ze ma dieta problem so zrakom a po druhe si to nevedia predstavit ako to ich dieta bude s okuliarmi a kolko stresu s tym..absolutne ziaden problem..trosku je toho samozrejme viac, ze treba ist raz za cas na kontrolu, zajst do optiky vybrat ramy, ak sa menia dioptrie tak menit skla a to dost stoji...deti okuliare aj znicia, nasmu sadli na jedny v skolke a uz to ten ram nerozchodil, museli sme kupovat nove...inokedy vypadli sroby, ale to zvyknu opravit bezplatne...my pouzivame gumicku na to, aby nepadali...ziaden problem...syn ma +1, nic strasne, ale sam vie, ze sa mu lepsie vidi...rano vstane a pyta si okuliare...ja som mala +6 ako 6 rocna...o 2 roky uz +4, v puberte +2....a to mi ostalo viacmenej doteraz...zlepsilo sa to vyrazne..
Ked nevidela dcera do dialky, je pravdepodobnost, ze je kratkozraka a bude mat minusky, ake nemusi to tak byt....moze mat aj plusky ale na ocku tupozrakost, tiez astigmatizmus a ine chyby s tym suvisiace..ja som vysostne dalekozraka, nosim plusky a na jedno oko ktore je tupozrake tiez nevidim do dialky...aj pluskarov testuju citanim z tabulky....

marcela91
autor
16. sep 2015

@sakura77
@zuzkazivcak
@sojorez
@stenin1013
@sonia.
@spoony
@zabudnuta
@adulla2

ahojte zienky, dakujem za prispevky, tak dnes mame po riadnom ocnom vysetreni v detskej ocnej ambulancii... Na jedno ocko polky, na druhe ocko bude 1/2 dioptria dvojka a 1/2 dioprtia 3. Navyse nam kazali to zdrave ocko na urcity cas prelepovat cele. Najhorsie je , ze je prave prvacka a v skole to nebude mozne, lebo by nevidela nic pisat, takze ju budem vodit po skole rovno domov a lepit ocko na zbytok dna, poviem vam pravdu, slzy mi tiekli , ale musela som to pre malou potlacat , aby ma nevidela.....Mame chodit raz tyzdenne na nejake ocne cvicenia do ambulancie a kontrola bude po takych 15-tich cviceniach, takze niekedy po novom roku. Mala si vybrala okuliare spodok bez ramov, sice nas ocna opticka odhovarala, nech dame ramove, kedze este nenosila, ale mala nechcela ine a chcela som jej urobit aspon trocha radost pri tom vsetkom...Ach jaj, bude to tazke. ☹ ☹ ☹
@barla5
@bubelko
@m.i.r.i

m.i.r.i
16. sep 2015

@marcela91 nepises ci plus ci minus, ale asi plus ze? ked prelepujete ocko, vychadza mi to, ze tam bude ta tupozrakost...vtedy sa lepi zdrave oko ( zdravsie) aby to lenive, tupozrake nevypovedalo...vacsinou sa to robi do 6r veku, vtedy sa to najlepsie upravi, ale v detstve celkovo este sa to da lepsie skorigovat..v dospelosti uz moc nie..predpokladam, ze mate cylindre, ked pises polka tak, polka tak...
Tie ramy su ozaj lepsie cele a cim vacsie okuliare pre male deti, pretoze je tendencia pozerat ponad okuliare, niekedy padaju z nosteka..ale my tiez nemame uplne velke, syn si tiez sam vybera co sa mu paci..nastastie su to vzdy pekne detske ramy 🙂
Drzim palce nech si dcerka cim skor zvykne..a neboj, aj v skole to pojde...je to o zvyku..casom zisti, ze sa jej lepsie pozera s okuliarmi...ber to tak, ze dobre ze sa na to prislo a zacalo sa riesit..uvidis, ze nijaky velky handicap to nebude...

bubelko
16. sep 2015

@marcela91 skus to nebrat tak tragicky. ked to nebudes ty tak prezivat, nebude ani dcerka 😉
inak kazali vam lepit oko na cely den, alebo len na par hodin? my sme lepili napr. 2h denne, ale mzove krstna a jeho sestra nosia prelepene celodenne. dievcatko je uz v 3.triede. v pohode cita, pise a odpisuje z tabule s jednym okom. teraz uz ma priesvitnejsi leukoplast, ale mala zo zaciatku nepriehladny 😉
okuliare nie su tragedia. treba ich brat ako modny doplnok 😉

sonia.
16. sep 2015

@marcela91 Neboj, dcerka si rychlo zvykne. A aj vy 😉 . My sme mali len prve okuliarky s celym ramom. To bola este v skolke, ale neskutocne jej pristali. Teraz ma uz tretie, ale uz nema cely ram. Tiez si vybera viac-menej sama, ale ona si da aj poradit. Vsetky jej pristanu a pre nas vsetkych je to uz samozrejmost, ze ma okuliarky. Len pekne cvicte, prelepujte a noste okuliarky. Je dobre, ze sa na to prislo, lebo v skole by mohla mat kvoli tomu problemy s ucenim - citanie a pod.
Netrap sa, ja vzdy vravim, ze kym mame len toto tak je dobre...
A ozaj, ako to mala berie? Je z toho smutna, alebo to berie v pohode? Nasa sa dokonca tesila. Ona dufala, ze jej ocna predpise okuliare. A to jej zostalo doteraz. Po kazdej kontrole sa ma pyta, ci sa menia skla a ci ideme vyberat aj novy ram 🙂 . Ona je paradnica, tak sa realizuje aj v tomto 😀 . Len nam sa naozaj postupne zhorsuju, ale mala to neriesi. Pokial ma spravne dioptrie v okuliaroch a dobre vidi, tak je spokojna.

m.i.r.i
16. sep 2015

@sonia. moj syn tiez rad nosi...on od zaciatku nemal problem...dostal ich ked mal 3 roky a ako sme vosli do optiky, vybrali a ked sme prisli pre nich, dal si ich na oci a uz ich nedal dole...vyhoda bola, ze ja nosim okuliare a aj jeho dobra kamoska v skolke nosila, tak ze on bude ako maminka a Laurinka..neriesil..a potom sa stale tesil..vzdy ked vidi deti v okuliaroch, tak ze to ako on...teraz vela rozpravok ma deti v okuliaroch, v kazdej druhej vidi chlapca co ma okuliare, vacsinou su to mali mudrci ci spekulanti 🙂 To on stale, ze mamka, to som ja...ten v tych okuliaroch...rano si ich hned pyta ako vstane.....ked bude starsi iste bude inspiraciou taky Harry Potter 🙂 Nas sa citi taky vynimocny ..aj sa pyta, ze preco ma on a ja pokazene ocka a tatko nie..ale berie to uplne normalne..my si hovorime, ze niektori ludia nemozu chodit a maju barly, niektori nepocuju ( to si vsima ked chodi posunkovanie na STV2 po Vecernickoch) a preto musi znakovat.....atd atd..a my mame trosku pokazene ocka a nam okuliarky pomahaju...a vela ludi nosi aj slnecne, takze on okuliare berie ako normalnu vec...

ukulela
16. sep 2015

ja nosim okuliare od 2 rokov. ziadna trauma z detsva, ziadna ostara teraz, beriem ich ako modny doplnok.
ono ano, detske oko sa da este v skorom veku zachranit, treba cvicit, namahat.podla rad odbornika. ale ak lekarpovie, ze okuliare treba tak ich neodmietaj. ak mas pochybnost, tak konzultuj s inym lekarom, ale svojvolne ich neodmietaj. okuliare nie su ziadna hanba. a radsej teraz 2,5(mozno na par rokov) ako v dospelosti 4 a viac ...
mne sa zrak nezlepsiel, ja nosim okuliare stale, ale segra nosila na skole asi 2 dioptrie a od strednej uz okuliare nepotrebuje.

ukulela
16. sep 2015

... inac dnes su uz aj pre deti paradne odolne ramiky. nie ako ja ze som ich lamala kazdy rok 🙂 ak ta nebrzdia financie, odporucam mat okuliare dvoja - jednak pre pripad "havarky" ale aj na kombinaciu pre maluparadnicu - rozna farba. iny vzor, bude sa jej pacit kombinovat ich k oblecku.

demetria
16. sep 2015

@marcela91
Syn ma od cca 5r. uplne bezramove okuliare, len skla a drotiky a ani lekarka, ani zdravotne sestry v ocnej skolke kam chodil s tym nikdy nemali problem. Tiez nas v jednej optike odhovarali, ze deti bezramove nesmu, ze sa nenaucia spravne okuliare pouzivat, ale nikdy nebol problem. Syn ich nosi rad a s ramom ani nechce.

zabudnuta
16. sep 2015

@marcela91 neboj sa bude to dobre!! Netrap sa. Moja mala si tak na ne zvykla ze uz aj sama si ich pyta lebo vie ze ju potom neboli hlavicka

mabika
16. sep 2015

@marcela91 a kam budete chodit cvicit? S lepenim neboj, my sme lepili dva roky dennodenne, ale niekomu aj par mesiacov pomoze...

marcela91
autor
16. sep 2015

@bubelko mame lepit hned ako pride zo skoly, lebo keby som jej lepila do skoly to zdrave, tym chorym by vraj moc dobre nevidela pisat...keby bola skolkarka, dali by jej to na cely den zalepit.

marcela91
autor
16. sep 2015

@m.i.r.i pytala som sa, kedze vobec neviem o tom nic lekarky, ze je dalekozraka, ale ci plus alebo minus to fakt neviem.