Detská mozgová obrna - spastická diparéza

sisa2802
15. jan 2016

ahojte maminky.mate s touto diagnozou nejake skusenosti.nam ju diagnostikoval neurolog, pretoze syncek (20 mesiacov) uklada nozky na vnutorne strany a boji sa sam pustit.chodi len okolo nabytku.mentalne je ok.moc sa nam to nezda, pretoze nas zaskatulkoval po jednom palpacnom vysetreni. ako ste na tom vy?

zutera
15. jan 2016

I mám tuto diagnózu v 23mesicich diagnostikovali.Dnes má dcerka 3,5roku,horší chodí, má oneskoreny vývoj řeči, ale jinak je jako každé druhé děvčatko. Začala chodit asi v 27 měsících. Jinak je to šikula .Hlavička jí pálí 😉

qidko
15. jan 2016

Svagrina ma syna dnes ma uz 20 ale on nechodi .Ale zato pali mu to neuveritelne.Skladam klobuk pred Vami dievcata ste mamickami na plny uvezok prajem len to naj.

bonaqa2013
15. jan 2016

moja 5 ročná dcéra má diparetickú DMO. Cvičili sme vojtovku v Mt rok bez akéhokoľvek výsledku. Potom sme začali v Olomouci a za 3 mesiace sa postavila na nohy. Je aj mentálne postihnutá - je hluchá, nerozpráva, len ukazuje čo chce.... Ale samozrejme neurológ má takú prax. že on aj po jednom vyšetrení povie ako je na tom dieťa po motorickej stránke....

sisa2802
autor
16. jan 2016

Náš malý sa do pol roka sám posadil,začal stvorkovat,sám sa stavia a chodí okolo nábytku.len sa bojí pustit lebo nôžky na chodidlach vytaca na vnútorné strany.po mentálnej stranke sme ok,blaboceme opakuje po nás.máte nejaký kontakt na olomouc kam sa tam máme obrátiť?

pedroma
16. jan 2016

@sisa2802 Ahoj, naše dieťa bolo vo veku okolo jedneho-dvoch rokov sledované pre podobnú dg. u neurologa ☹ Robil presne to, čo váš malý - štvornožkoval, staval sa a pod., len nie a nie sa sám pustiť + vnútorná intrarotácia oboch chodidiel, a tým pádom ťažisko tela mal niekde úplne inde a na tých nôžkach si nebol istý. Teraz je už školák, do jeho štyroch rokov sme poctivo denne rehabilitovali, zo začiatku vojtovkou, neskôr už len také hravé motivujúce cviky. A ešte masáže, tie sú pri spasticite nenahraditeľné...skúste niekoho v okolí, kto robí, príp Vás zaučí do baby masáží. Ešte nám bolo odporučené plávanie, len v našom okolí nebola vtedy možnosť plus náš malý vtedy kúpanie vyslovene neznášal, tak sme to nesilili.

sisa2802
autor
16. jan 2016

@pedroma My ideme do dunajskej lužnej na pobyt,tak tam sa verím naučíme ako správne cvičiť.Robíme aj jemne masáže ráno a večer.plavame to malý zbožňuje.A kedy sa vám malinky uz sám pustil?boli problémy aj s rečou?lebo nevieme kedy je dobré začať pracovať Aj s logopedom.

pedroma
16. jan 2016

@sisa2802 Pustil sa okolo roku a pol, ale bolo to také neisté, keď mohol vždy sa radšej dal na kolienka a švornožkoval. A navštevovali sme aj logopediu, od troch rokov, mali sme tzv. dysláliu.
Inak, Váš detský lekár nemal už skôr nejaké podozrenie? Pri spasticite je v rannom veku napr. dosť výrazný hypertonus, a tonus by sa mal sledovať na každej poradni...

sisa2802
autor
16. jan 2016

@pedroma k neurologovy sme chodili od narodenia každé 3 mesiace,a vždy nám vravel ze vsetko je ok.A teraz zrazu toto.preto sme nastvani ze predsa nejaký náznak tam musel byť uz davnejsie.Aj nás aj by sa chcel pustiť ale vždy dostane akoby strach a dá sa na 4

pedroma
16. jan 2016

@sisa2802 Ach jo, u nás to bolo podobne...neurolog stale tvrdil, že je v norme, a raz pri jednej kontrole, že už má podozrenie na DMO 😒 Vymenili sme ho, začali povinne cvičiť, a malý sa rozchodil. Trošku ešte dáva ľavú nohu dovnutra pri chôdzi, ale vôbec nepadá, skáče, behá ako každé iné dieťa. Práve teraz je na svahu a lyžuje.
Každopádne Vám aj malému držím palce, na tom pobyte sa dozviete veľa nových info, a posunie vás do len a len dopredu, a postupne malý všetko dobehne 😉

sisa2802
autor
16. jan 2016

@pedroma tak to je super,malý je sikovnicek.verím že aj my už čoskoro budeme behať.držíme palce 🙂

sisa2802
autor
16. jan 2016

@pedroma ešte by ma zaujímalo ci vám kazali malickeho obuvať do topanociek.lebo nám každý vraví inak.jeden ze obývať do ortopedickych,druhý ze nechat na boso

pedroma
16. jan 2016

Na nášho syna sa neurologička (to už tá po výmene) vyjadrila, že netreba tie tvrdé ortopedické, že je to zbytočné, lebo nemal nález ortopedický, jeho problém je v hlavičke, v zlých pohybových vzorcoch a v slabom svalstve. My sme mu sami iniciativne od zaciatku kupovali certif. topanky/sandalky/cizmicky od výrobcu Protetika (ale nie tie ortopedicke!), jeden pár sa vychádzal cca od 20 do 35,-€. A mali sme aj konzultáciu na ortopedii, že či nezačína skolioza pre to nespravne drzanie tela, a primár ortopedie sa tiez vyjadril, že nie je nutna ortopedicka obuv, a už vôbec nie také babské rady, že papučky naopak a pod..

sisa2802
autor
16. jan 2016

@pedroma aj my sme mu od malička dávali z protetiky až doteraz,aj na zimu ma cizmicky odtiaľ.tiež sme boli na konzultácii na ortopedii v BA u prof.Kokavca - ortopedicky je OK bez nalezu.takže blok je v nervovom systéme.len sa nám zdalo ze ked nemá topánky je smelsi aj viac skúša sa púšťať.

bica
20. máj 2017

@bonaqa2013 prosim vas ako je to v tom.olomouci je tam pobyt na kolko tyzdnou a kolko to asi stoji. Vďaka

blizzz1428
8. jan 2022

@sisa2802 ahoj Sisa, mohla by si ma prosím kontaktovať, potrebovala by som sa ťa niečo spýtať, ďakujem. Môj malinký synček ma podobný problém ako mal tvoj

blizzz1428
8. jan 2022

@pedroma mohli by ste ma prosím kontaktovať do správy , mala by som pár otázok, dakujem

eli166
11. feb 2022

@sisa2802 dobry den, prosim mohla by ste ma kontaktovat? Chcem sa na nieco spytat nas maly ma tuto istu diagnozu, velmi potrebujem od niekoho kto si tym presiel nieco popytat. Dakujem velmi pekne

sisa2802
autor
12. feb 2022

@eli166 kludne mi napiste

andrea19841984
29. nov 2022

@bica prosim zistili ste nieco?

bica
29. nov 2022

@andrea19841984 dobrý večer nie