Elektívny mutizmus - skúsenosti

minkia
24. sep 2015

Ahojte, mam druhacku na ZS, no mame diagnozu elektivny mutizmus, co zn. ze nekomunikuje s dospelymi ,teda len s velmi blizkymi,s rodinou.....nezdravi sa, horko tazko nieco podakuje, od prveho rocnika chodime k psychologicke ku specialnej pedagogicke,no ziadne vysledky, doma je ako kazde 7 rocne dieta, niekedy to uz aj prehana s tym rozpravanim, no s detmi problem nema v skole tam sa bavi s kazdym a aj cez hodinu, co by nemala ,ale s ucitelkou ani nahodou, neodpoveda, necita nahlas, proste odignoruje ucitelku.....ja uz fakt neviem co s nou, nic nepomaha, ani po dobrom ani po zlom....Ak mate ci ste mali aj vy doma podobne dieta s touto diagnozou poprosim o nejaku radu...dakujem ☹

seahorse27
24. sep 2015

Doma sice take dieta nemam, ale v mojom okoli viem o 2 takých detickach, teda z jedneho je uz takmer dospelak - vyrastol z toho. Druha je skolkarka a pomalinky sa to zlepsuje. Hlavne neries s dcérkou doma to, preco nerozprava, doma uplne odignorujte tento problem. Do nicoho ju nenut - ani do pozdravov, nech si ludia myslia, co chcu...Chodíte k odborníkom, tak sa to casom urcite upravi, len je to zdlhave. Verim tomu, ze na 2. stupni uz bude taka, ako vsetky ostatne deti 🙂 Podla výskumov vraj taketo deti pochadzaju z rodin, kde je matka velmi dominantna a otec submisivny a oni si osvoja takyto sposob (ne)komunikacie s dospelými - su ticho v kontakte s nimi (rovnako ako ocko v kontakte s mamkou). Tak neviem, co je na tom v skutocnosti pravdy...

mimajo
24. sep 2015

ja neviem, ale diagnoza el.mutismus znamena, ze dieta okrem rodiny s nikym nerozprava. ale ty pises, ze s detmi ano, aj cez hodinu, kedy by nemala.... ako to bolo v skolke? ani tam nehovorila????

minkia
autor
24. sep 2015

@seahorse27 no nieco na tom bude, totiz ja ju vychovavam sama....bez otca, mala 2 roky ked som ho opustila kvoli krcmam a kamosom, a on s malou nema ziadny vztah sa nestara a neplati, takze sme len dve 🙂

minkia
autor
24. sep 2015

@mimajo ani v skolke, a prve dva roky ani s detmi nekomunikovala....mala len lednu kamosku a to bolo vsetko....az v skole sa rozkecala s detmi

dominika6
24. sep 2015

kedže si na ňu sama,je na tebe závislá a naviazaná..nemá mužský vzor,nemá doma štandartnú rodinu,kde sú dvaja dospelí,ktorí by medzi sebou viacej komunikovali a ona s nimi...skôr by som ju viacej zapájala do činností kde sa nachádza viacero dospelích (rodina,známi,kamaráti)..viacej chodiť na návštevy,alebo nech chodia oni k vám,dohodnúť sa vopred napr. ked idete do obchodu,že sa pozdravíte pri vstupe,alebo ked odchádzate,alebo ked stretnete susedov...

minkia
autor
24. sep 2015

@dominika6 s ucitelkami nekomunikovala , ani moc s detmi len s jednou kamoskou to bolo asi vsetko

mimajo
24. sep 2015

@minkia tak to ste mali podla mna riesit uz daaaaaaaaaaaavno, nie az teraz, ked je v skole. to aani ucitelky v skolke nic nepovedali na ten problem? Resp. ako ju zobrali do skokly, ked asi na zapise tiez nekomunikovala - to ju nemohli zobrat...
ked doteraz nerozprava s ucitelkou a ani necita, tak to jej dala ake znamky z citania?

minkia
autor
24. sep 2015

@mimajo do skolku ju zobrali sak pri zapise tam dieta nemusi byt a tam sa s nou aj tak nerozpravali,aj ked tam so mnou bola, no my to riesime od predskolskeho veku 😉 a v skole je integrovana, a nebola znamkovana z 3 predmetov mala len napisane ze velmi dobre vysledky lebo pisomne prace a testy ma vzdy na 100 percent

katuss79
17. okt 2015

ahojte, mate prosim niektora nejaky tip na psychologa, zariadenie, kontakt, meno, odporucanie kde sa tymto problemom zaoberaju?

zemko99
17. okt 2015

Inak, len tak mimochodom táto diagnóza nemusí znamenať, že nekomunikuje s dospelými ( ako všetkými) skôr to je o tom, že dieťa si akoby vyberie s kým bude komunikovať... Poznám jedného takého chlapca, je piatak a v škole sú učitešľky, s ktorými komunikuje úplne normálne bez akýchkoľvek problémov a sú učiteľky, s ktorými neprehovorí. často sa táto diagnóza objaví, ak dieťa zažilo nejakú traumu, samozrejme nie je to podmienka a Po čase by sa to malo upraviť, hlavne naozaj chodiť na terapie a bude dobré .) Držím prsty 🙂

jaroska
14. máj 2016

Ahojte,aj ja mám dcérku s týmto problémom.V dec.mala 5 rokov,takže tento rok ešte nie je predškoláčka,kedže sa narodila v decembri.Do škôlky chodí druhý rok.Počas prvého roka neprehovorila ani slovo v škôlke,zo začiatku sa ani hrať s nikým nechcela...V nov.minulého roku sme navštívili psychologičku,no tá nám povedala,že kedže ešte nejde do školy,tak to nejak extra nejde riešiť,že do nástupu do školy má ešte čas...Vraj aby sme prišli v júni,alebo v septembri,že čo sa zmení dovtedy....No zmenilo sa asi toľko,že ak recitujú alebo spievajú zborovo,tak sa pridá aj ona,no sama recitovať nechce,nebaví sa s nikým-ani s deťmi,ani s učiteľkami...Jedna učiteľka mi tvrdí,že jej niekedy odpovie,ked sa jej niečo pýta,ale len niekedy a potichu.Tiež mám obavy,čo bude,ak nezačne komunikovať ani v predškolskom veku...Vraj možno bude mať odklad,no ona bude mať tak potom skoro 8 rokov,ked pôjde do školy...No neviem,čo tam bude robiť,ked v škôlke ani toľko nepovie,že chce cikať-ešteže chodia na WC skupinovo.Aj jej učiteľky hovorili,že sa nemusí pýtať na WC,nech ide bez pýtanie,no ona nie...No a v škole s ňou na vecko nepôjdu a nebudú sa jej pýtať,či nechce cikať...Mám z toho "strach",neviem,čo bude...Ja len dúfam,že nejakým zázrakom dovtedy bude komunikovať,alebo aspoň odpovedať,ked sa jej pýtajú...

kniha24
23. feb 2020

@jaroska teraz citam prispevky,zmenilo sa nieco? Ja mam skoro 4-rocnu a detto 😢

jaroska
23. feb 2020

@kniha24 áno,zmenilo sa-našťastie.Ako dcéra nastúpila do školy,akoby ju vymenili.Od začiatku komunikuje s učiteľkou aj s deťmi,akoby to bolo odjakživa tak.Neviem,čo sa stalo,čo sa jej v škôlke nepáčilo....V škole recituje básničky pred celou školou,v škôlke za 3 roky ani muk.Teraz je tretiačka,je hamblivá(to som bola aj ja)ale v škole je všetko o.k.😊

kniha24
24. feb 2020

@jaroska tak super,dufam ze aj u nas sa to raz zlomi.

jaroska
24. feb 2020

@kniha24 áno,určite.Chce to len čas....Držím palce😉

kniha24
24. feb 2020

@jaroska dakujem 🙏🌼