Epilepsia u 5 ročného syna

vladkobea
17. jan 2017

Ahojte,prosím Vás,chcem sa opýtať,môj synček má v marci 5 rôčkov,už rok sa trápime,má diagnostikovanú epilepsiu s atonickými záchvatmi.Jeho záchvaty sú vlastne len poklesy hlavičky,ktoré trvajú len max. 2-3 sekundy,no má ich niekoľkokrát denne,už rok vkuse a nič mu nepomáha zastaviť to.Boli sme už 3x v Ba,na Kramároch,má všetky vyšetrenia,CT,MR,lumbálku,metabolické,očné,srdiečko,vnútorné orgány a všetko je negatívne.Vyskúšali sme už snáď všetky lieky a kombinácie a nič.Práveže pridaním každého lieku sa záchvaty ešte viac zmnožili.Momentálne berieme Convulex a petinimid + pyridoxín a thiamín,na tejto kombinácii sa ako-tak držíme,má denne tých 3-8 poklesov,ale stále to nie je 0.Nemáte niekto s niečím takým skúsenosť?Čo pomohlo,alebo ako to prešlo?Počula som už veľa názorov od ľudí,lekárov,niekto hovorí,že tie lieky na tieto poklesy ani nepotrebuje,niekto povie,že to prejde samo,niekto povie,že lieky musí mať.Som z toho zmätená,niekedy mám pocit,že tie lieky mu to provokujú a vyvolávajú.Ďakujem za každú odpoveď.

jeannna
17. jan 2017

@vladkobea Konkretnu radu k liekom ti zial neviem dat. Len ta povzbudit, ja som prekonala epilepsiu v detstve a v puberte to zázrakom zmizlo ... je to mozne, treba dufat, ze to bude lepsie.

maminkynafazulka
17. jan 2017

Ak máte pocit že každé ďalšie lieky mu to zhoršujú dajte mu len tie pri kt.to bolo v poriadku.. ja mám epi od 12tich.. a teda nič moc.. každý že to dospelosti zmizne no svinucha sa drzi ako kliešt..:D treba sa s tym naučiť žiť je to mozno choroba na cely zivot a este je dobre ze neodpadava..🙂 treba verit.. 🙂

pink_lady
17. jan 2017

@vladkobea tazko povedat, ci netreba lieky...moj mnaly ma tiez diagnostikovanu epilepsiu, berie lieky...mal ale velke zachvaty...ale dlllho pred tym napr strasne casto padal, pocikaval sa ...a toto nasadenim liekov zmizlo ako svihnutim carovneho prutika (nikdy by ma pred tym nenapadlo ze aj to moze byt priznak epi...)

pink_lady
17. jan 2017

...tym som chcela povedat ze radsej brat lieky aby to nepreslo do vacsich zachvatov...

vladkobea
autor
17. jan 2017

Ďakujem pekne.

jojo76
18. jan 2017

@vladkobea ahoj, urcite lieky nevynechavajte. Je potrebne pri nasadeni novych, alebo pri zvýšení/ znížení davky postupovat opatrne v malych mnozstvach. Tak to aspon bolo vzdy u nas.
My sme mali velke zachvaty. Nastavenie liecby trvalo skoro pol roka. Teraz sme chvalabohu bez zachvatu cca 3 a pol r. Uzivali sme Depakine, Epiletam. Teraz epiletam+ orifiril. Tak ako epi su desiatky druhov, tak su mozno aj stovky liekov na nu. Prajem vam aby ste nasli co najskor ten pravý.

anettina
18. jan 2017

Ahoj, my sme mali potvrdenu epi od 1 roka. Moja mala mala záchvaty v podobe zaspavania, z ničoho nič ju zlozilo na zem. Prvé záchvaty mala časté. Nasadili na covulex a piridoxin. Liečba je zdĺhavá,určite by som žiadne lieky sama nevysadzala. Nám pani doktorka pomaličky uberala dávky z predošlých 3xdenne na 1xdenne toto trvalo dlhých 5rokov! Teraz máme 8 rokov a chvalabohu bez liečby... No je to žiaľ také že nikdy neviem ci už máme pokoj alebo sa to znova objaví. Ale jedno viem... Vždy keď jej ubrala dávku mala na to reagovala záchvatom, vždy bol záchvat z horším priebehom. Preto zdĺhavé znižovanie dávky. Poviem ti ze každé jedno ubranie dávky bol pre nás stres. No snáď sme z toho "vyrastli".. Držím vám palce... Nech je malý zdravucky. 😉

benshi
18. jan 2017

Kazde jedno antiepileptikum ma aj neziaduci ucinok-ze moze sposobovat ine zachvaty.
@anettina Váš preto tak reagoval, lebo to je ako keby absťák na lieky.
@vladkobea Vám by som vedela odporučiť jednu terapiu. Ale je to alternatíva.

vladkobea
autor
18. jan 2017

@benshi Ďakujem,môžem vedieť o čo ide?

benshi
18. jan 2017

@vladkobea pisem spravu

jullly30
20. jan 2017

Zdravim,aj moj syn mal este ako 4 mesacny epilepticke krce,takze berie uz 2 roky lieky co ma velky vpliv na jeho fyz.vyvoj ako 2 oj rocny zacal chodit,ale stale ma s tym problemy.Stale s nim cvicim ale zakazdym ked podrastie tak ma trochu problem.Chem sa opytat ako to bolo u vasich deti s chodzou ,myslim tie deti co dostali epi este pred tym nez zacali chodit.Dakujem

benshi
21. jan 2017

@jullly30 ahoj a mate diagnostikovanú iba EPI? Pretože epi je jeden z príznakov DMO..

anettina
21. jan 2017

Co je to DMO??

benshi
21. jan 2017

zle som sa vyjadrila..nie je ale moze byt.. detska mozgova obrna

jullly30
21. jan 2017

@benshi ano len epi,bolo mi povedane ze koli liekom ktore berie ma pomalsi fyz.vyvoj,lieky musi brat takze musime cvicit aby napredoval

benshi
21. jan 2017

@jullly30 ake mate lieky na epi? to som envedela, že možu aj spomalovať vývoj..

jullly30
21. jan 2017

convulex,sabril a pyridoxin,neurologicka mi vravela,ze u deti s epi co beru take lieky je fyz.vyvoj spomaleny,lebo lieky ich tlmia ale zase bez liekov bi malemu epi poskodila mozog,chodime na kontroly a EEG ma ciste a DMO mu nebola zatial diagnostikovana

benshi
21. jan 2017

hm to je zaujimave.. my mame sabril convulex a keppru.. sabril poskodzuje zrak trvalo, a convulex vyvolava ine zachvaty, robi šarapatu,,,a stále má záchvaty aj ked ma čisté eegcko?

jullly30
21. jan 2017

@benshi ano u kazdeho dietata zaberaju ine lieky,o oci sa nabojim maly nosi okuliare a tiez sa mu zrak upravuje,na liecbu maly reagoval okamzite a od prveho dna nastavenia na liekoy epi nemal,dufam ze ani nebude,uz to bude 2 roky a EEG ma ciste pol roka

benshi
21. jan 2017

@jullly30 od prveho dna epi nemal a v uvodnom prispevku píšete, že má záchvaty.. tak nechápem

sakura77
21. jan 2017

Moja brala convulex od 2 rokov, teraz sme prešli na Orfiril.žiaden spomalený vývoj ani nič podobné, praveze vo veľa veciach bola vopred oproti vrstovnikom.akurát je hyperaktívna a má poruchu pozornosti, ťažko povedať či je to spôsobené tým. Je sikovna, Intelektovo úplne ok.
My máme vzdy eeg čisté, nikde ani náznak, ale tie zachvaty a kolapsy boli. Dr sa nevedeli zhodnúť či je to epi alebo skomplikovane febrilne kŕče ale keď má lieky je ok. Raz sme už skúsili vysadiť ,bohužiaľ pri laryngitide dostala záchvat zas.takže napr ja nemôžem riskovať že zas odpadne niekde a môže to dopadnúť zle. ...ale určite po nejakej dobe zas skusime vysadiť.

benshi
21. jan 2017

@sakura77 ja mam 5 mesacnu a ma vlastne epi od narodenia, len my mame zachvaty tipu zasklbov ako keby sa zlakne a este sme mali nystagmy( bulby oci jej chodili stale dohora a zo strany na stranu) teraz uz je to ako tak ok, ale nato, že mame trojkombinaciu , to nieje bohviečo... a spomaloval vám Convulex vývoj?

jullly30
21. jan 2017

@benshi tak som sa asi na zaciatku zle vyjadrila,pardon maval epilepticke krce

jojo76
21. jan 2017

@sakura77 vy ste vysadili sami, alebo na odporucenie dr.?

sakura77
21. jan 2017

@jojo76 no nám povedali že je to na našom rozhodnutí,v podstate neurologicka nám to navrhla ale s tým že nik nám nebude garantovať či bude alebo nebude záchvat. Ale že inak to nezistime či treba alebo nie....tak sme po cca 3roKoch liečby bez záchvatu skusili,vydržala pol roka. ...Potom prišla choroba, horúčka a bum kolaps.yak sme zas na liečbe.

sakura77
21. jan 2017

@benshi nie, vôbec nemala spomalený vývoj, praveze bola vždy vo všetkom sikovna, ale zas možno bez nich by bola ešte viac? 😊😀takže toto sa u nás nepotvrdilo vôbec našťastie. Ona je veľmi hrrr do všetkého ani by toľko nemusela😊