Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

gucz
4. sep 2008
tamia
5. sep 2008

janina,
skús, ale mám pocit, že v DL cvičia prevažne vojtovku... tiež som zvedavá...

sinagis ešte namáme schválený, ale žiadosť som podpisovala v júli... v oktobri mám zavolať či nám bol schválený..

susika
5. sep 2008

ahojte. dlho som tu nebola, sme na prázdninách u starkých. ideme sa pochváliť. konečne som ju normálne nakrmila v sediacej polohe vo vysokej stoličke pri stole. do teraz len v autosedačke, to je taká pololežacia poloha, lebo pri sedení jej to viac padalo z pusy ako jej ostalo dnu (máme klasickú dreenú stoličku vysokú, ešte po mne, dá sa rozložiť aj na stoličku so stolíkom)..no hurá, to čumím🙂))

a už sa púšťame behať..nie a nie ju udržať v sede v kočíku..bud spať aelbo behať..na rehabke to neradi vidia, ale čo mám robiť...nohy ukladá ako vojak🙂)

killi-super, že ti žužlú bebe kekse..ja malej kupujem Marina kekse, ale o celých ani počuť..ocumle a odhodí...chutai jej, iba ked jej ich dávam po kuskoch do pusy..to zožuje dosť.ale chleba by zjedla aj 5 krajcov..na ten nedá dopustiť,...takže na prechádzky sa zásobujeme chlebíkom🙂)

aj ja čakám na schválenie synagysu...boli sme len nedávno na konci augusta podpisovať, ale vraj mám počkať na rozhodnutie do konca oktobra..snád nám to schvália...

a cvičenie ani nespomínajte..keby to vidí rehabka, ma zabije..raz za den je moc, ak cvičím..ale vidím, aj tak mi hrozne za posledný týžden pokročila...a v rozprávaní ani nevravím....u lekára v čakárni ajú ludia šou, ale ako vidí dokinu v bielom, sa zatne vyšetrenie skoro prereve

susika
5. sep 2008

killi - k tomzu človeku v antikvariáte...no, možno je to trošku pravda s tými nedonosenými, že nie sú moc šikovní, ale zato snaživí.......ja som bola šikovná,niekedy asi až moc snaživá, ale ako som dospievala, tak som akosi lenivela, aj ked mi to stále dobre myslelo....šikovnosť ostala, snaživosť trošku polavila....tak aspon mám na čo zvaliť, že som bola lenivá, urobiť si "vyšku" 🙂 🙂 jednoducho som na to nemala odvahu...tak že uja pozdravujem🙂))

a gratulujem ku korkam🙂)už to bude len lepšie🙂)

janina77
5. sep 2008

u nas chlebova korka tiez vedie! dokonca si z nej vie akosi aj odhryznut a spapat to, nie len odzuzlat. No a musim Domiho pochvalit - zacal jest lyzickou. Boli sme na navsteve u jednej kamosky, ma takmer rocnu donosenu dcerku, a ta papala ako z velkej knihy - antikorovou lyzickou bez problemov. Prisli sme domov, na druhy den som vybrala Hippku, zohriala v rajnicke, zobrala antikorovu lyzicku, kladiem mu do ust - a on JEDOL! Sice len polku flasticky, ale predsa. Tak zatial jeme max. 110g Hipky alebo Hami, ale hlavne ze je. Uz som flasu na zeleninu zrusila, len nech mu to vydrzi (klop, klop).

No a dnes nas maly smyk chodil bezproblemov po schodoch u nasich, zatial len smerom hore, ale celkom sam. Aj som ho natocila, tak ked to dam na net, tak hodim link.

na schvalenie synagisu cakame aj my, budem vediet v oktobri.

andulka4
5. sep 2008

Jani a jak dloooouho jste s těma ručkama bojovali?

No a gratuluju k super chůzi po schodoch 🙂

argousek
5. sep 2008

Ahoj holky, tak my máme skvělou novinu 😀 Adámek už začal konečně chodit a chodí už i doma, a to doma pořád metl po čtyřech a pak najednou se posavil a šel a my jen koukali a nedutali a pak jsme ho pořádně spusinkovali, jak je šikovnej. Takže teď chodí hlavně po dvou. Ale je to o nervy, mám strach, aby na něco nespadl. Nejdřív si tady rozháže hračky a pak v tom lítá a o všechno zakopává. No ale už jsme se konečně dočkali, v polovině září jdeme na neurologii, tak jim to tam vytmavíme 😉
Jinak my ten synagis nedostaneme, volala jsem plicnímu a ten mě odbyl s tím, že pokud Adámek překonal první zimu, tak už to pro něj nemá smysl. První zima, že je nejhorší a že pokud to přežije v pořádku, tak už to bude dobrý. Tak jsem se ptala, proč nás nenaočkovali už minulou zimu a on, že na to musí dostat doporučení z JIP, prostě přehazoval horkej brambor a vymlouval se. Ach jo.
Jinak Adámkovi se udělal na krku takový červený flíček a má to tam už tak měsíc, ale zdálo se mi, že to mizí, tak jsem s tím k doktorce nešla, ale asi budu muset, protože to pořád nechce zmizet. Vypadá to jako červený flíček a na něm takové malinké nepatrné puchýřky, tak se bojím, aby to nebyl pásový opar, ale nevím, když se mu to nerozšiřuje, jestli by to mohlo být ono.
Jo no a taky teda krááásně žvýkáme a dáváme švestky, meloun, hroznové vínko a je moc spokojenej

kili
autor
6. sep 2008

na STV ide film, kde sa narodilo v 23tt a sú tam skutočné zábery malého dieťaťa, ale neviem, či je to o tom alebo to bolo len tak mimochodom

kili
autor
6. sep 2008

tak je to o tom, volá sa Emili a má 750g

janina77
6. sep 2008

kili, dik za info, kukam aj ja.

kili
autor
6. sep 2008

no, na súkromné info som sa doktoriek nepýtala, som mala? 😀
alebo je blbosť, že ju kŕmi doktorka

janina77
6. sep 2008

ja som tiez nevyzvedala. ale uz som telku vypla, bude to dlho, tak to nechcem rozpozerat, a precitala som o com to ma byt 🙂

kili
autor
6. sep 2008

tak dobre, menší omyl, nie je to doktorka ale sestra 😅

leni96
7. sep 2008

Ahoj holky, všechny vás moc zdravím a gratuluju k pokrokům 😉 .
Byli jsme s Leničkou na tom vyšetření oušek a nedopadli jsme moc dobře, malá prý na jedno ouško neslyší vůbec a na druhé jen trochu. Zdá se mi to trošku divné, protože na nás reaguje pěkně a za zvukem se otáčí a pěkně říká mama, tata, baba. Chtějí nás za nějaký čas poslat ještě na jedno vyšetření, jestli prý není problém v mozku ☹ , no nevím. Pořád malou testuju a za hlasem se otáčí na obě strany. Jak jste na tom s mluvením, co všechno vaši drobečci už říkají ?
kili - jak se jmenoval ten film o té nedonošené holčičce na stv? dík

kili
autor
7. sep 2008

leni, napokon to nebolo o tom, len na začiatku boli zábery, lebo sa narodila hlavnej hrdinke. Celý film bol o tom, že mala rakovinu. Vlastne som to už nepozerala, lebo som to voľakedy dávno videla. Film sa volal Boží plán.

janina77
7. sep 2008

leni, to s tymi uskami mi je luto, ale ked mas pocit, ze pocuje, tak ja si myslim, ze to je dolezitejsie. My to mame podobne ale s ockami. Naposledy nam namerali -3 a -4 dioptrie. Kamoska ma -2 a hovori, ze bez sosoviek nic poriadne nevidi, na ulici by ma vraj nespoznala. A ja si myslim, resp. mam pocit, ze Domi vidi slusne. Aj ked sa na mna z takych 3-4 metrov kuka a ja sa zasmejem - nie nahlas - tak sa usmeje aj on. Tak neviem.

A co sa tyka tej reci, tak domi okrem takych hrdelnych zvukov, ktore pismenami ani neviem napisat nehovori nic. Ani mama, ani baba, ani tata, proste nic. Niekedy zasemoli nieco ako daj, ale to jen s velkou davkou fantazie v tom pocujem daj, a neznamena to ziadne daj 🙂. Ale na hlasy sa otaca, a vysetrenia sluchu mame v poriadku.

kili
autor
8. sep 2008

dnes sme boli u očnej a malí majú očká OK 😵 , dioptrie len nejaké slabé mínuská , ale presne neviem koľko, som zabudla, že či polky alebo dvojky 😕 , fakt už neviem
neviete mi porediť, čo znamená: Skia: -3Ds ou ???

janina77
8. sep 2008

Kili, ja mam v sprave z ocneho napisane:
Skia: -3Dsph o.dx, -4,0Dsph o.sin. A znamena to, ze na pravom oku ma dioptrie -3 a na lavom -4. Ked tam mas ou, tak to je podla mna na oboch, ale to si len myslim.
Bola si na kramaroch?

kili
autor
8. sep 2008

áno, na kramároch.
možné je, že je to na oboch. Takž eby mali dioptrie až -3 ☹
alebo to nie je veľa? ževraj sa to môže ešte vylepšiť ale aj zhoršiť

janina77
8. sep 2008

no, ja som bola najskor vyplasena, ze dost vela, aj pediatricka mi povedala, ze na takeho drobecka dost, ale uz som sa ukudnila. Co uz, hlavne ze vidi. My sme mali retinopatiu, tak to mohlo dopadnut aj ovela horsie.
Ku komu chodis na Kramare? My k Tomcikovej, tam je to vzdy nekonecny pribeh, ideme teraz vo stvrtok...

kili
autor
8. sep 2008

my teraz k Stehlíkovej. Ona povedala, že to nie je veľa, preto som si myslela, že menej

kili
autor
8. sep 2008

naši boli tiež obaja na operácii. Je mi zle, keď si pomyslím, že narodiť sa o niekoľko rokov skôr, sú obaja slepí (ak by teda prežili)

janina77
8. sep 2008

Nam Stehlikova robila kontroly kym sme boli na oddeleni. Kili, nad tym nerozmyslaj, co by bolo pred par rokmi... Ja hovorim, ze keby som mala babo pred par rokmi a neodkladali by sme to tak dlho, tak sme mohli ovela menej problemov... Ale co uz 🙂.

susika
9. sep 2008

baby nebláznite. nemože to byť také zlé....sú to ešte deti a snád z toho vyrastú. a hlavné, že vidia...traz sa už všetko dá...mne sa tie 4 nzedajú ani vela.segra má 0,5 a mala som ich na očiach a aj som na to zabudla, že ich mám....

Jani - tiež si hovorím, keby som to dieťa tolko neodkladala, možno by bolo všetko iné....alebo, keby som si aspon na chvílu sadla na zadok a nie s stále nahánala...

kili
autor
9. sep 2008

prekopírujem aj sem, čo sme dnes absolvovali vyšetrenie u psychologickej pedagogičky, či aký je to obor
Detská vychválila, že sú neskutočne pohodoví, nestresovaní, síce zaostávajúci ale nie že zaostávajú (áno, v tom je rozdiel), proste majú veľký potenciál to dohnať. Mňa vychválila ( 😅 ), ja už ani neviem ako, si najprv myslela, že som psychologička al. pedagogička, lebo že ich mám veľmi dobre odsledovaných čo vedia a asi aj, že to viem pomenovať a opísať. A potom hovorila, že s deťmi tvoríme výborný pár, že aké sú oni a aká ja. Ešte sa pýtala, že ako som docielila, že sa vedia sami zahrať, že či sú na zemi porozhadzované hračky, ja že nie, keby tam bola jedna, tak sa hrajú s ňou alebo si nájdu niečo íné 😵 . Sa ma pýtala, že či už skúšam dávať na nočník, tak som povedala, že praktikujem bezplienkovu, tak bola užasnutá, že ako to stíham, ja že mi to skôr ušetrilo čas, keďže v ďaka tomu netrpeli kolikami. Som jej hovorila, že sa s nimi neviem moc hrať, že ich za 2min. omrzím a idú si po svojom a ona, že to nevadí, niektoré maminy sú na to, ja zase som empatická, praktikujem bezplienkovu atď. 😅 . A ešte hovorila, že maminy iných nedonosených a alebo aj dvojičiek majú vo zvyku deti prehnane chrániť, ale ja taká nie som a je to na nich vidno. Tak som jej predviedla, že jak v pohode si prisuniem jedného, že len chytím za vrch body a prenesiem, tak sa smiala, že ako mačence 😀 , ale je vidno, že mu to nevadí, že sa nezlakol 😵
No proste, vyšli sme s toho ako hviezky všetci 😎
Jedine mám sa snažiť rozvíjať viac tú komunikáciu, že si mám vybrať nejakú časť tela, a pri napr. prebalovaní, im ju pomenovať a nech ju ukážu, resp. ja ukážem ich rukou... Ale keď nie, tak nevadí. Ja sa nemám stresovať ich vývojom, to bude robiť ona a budeme tam chodiť každý mesiac, že aký pokrok urobili 😵 . Sa fakt teším 😵

susika
9. sep 2008

killi super, tak ja čumím....to ste sa dostali k nejakej super...tak ja tiež vidím na malej, že kadečo vie a ked to nejde, tak špekuluje, ako by to šlo, ale na kontrolách im to nestačí..vždy ma vysánkujú s tým, že by mala vedieť to a to a ja som rada, že vie to, čo vie a ked to porovnám s niektorými donosenými a dokonca staršími, tak sú na tom rovnako...my sme boli len 2x u psychologičky v MT, ked sme boli na pobyte. už na pobyt nepojdeme, tak sa skusim ku nej nejako objednať, vždy ma domov pošle len s nejakým "plánikom", čo mám s malou skušať a tak...ja ho vždy niekam zastrčím a ked ho vyhrabem, tak len odfajknem, čo už vie a čo nie...idem na to len tak spontánne, ked vidím, že na niečo prišla, tak ju v tom podporím, ale ani presne nesledujem, čo by mala v tom veku robiť....no ale brblôe jej to za troch 😀 😀 😀

o tej bezplienkovej metode som čítala, ale nejako neviem malú na to nasmerovať...ona sa mi pociká a pokaká kedykolvek, to by osm trčala doma celé dni.nedá sa to odsledovať, iba ráno a večer a ked sa bude učiť na nočník, asi bude musieť papávať na nom, lebo vždy sa dokaká, ked papá. 😒

ale tiež sa mi známi smejú, aká som pokojná, ked sa malá akde-tade driape, že či sa nebojím, že spadne....ked spadne, aspon sa poučí, ale zasa ju nenechám, nech padá dole hlavou, iba ak na zadok 😀

len tá jej samostatnosť sa nám akosi kazí a to ma štve. včera som už mala normálne nervy a som to vzdala.ani vzdialiť som sa nemohla, hned spustila nárek a utekela za mnou a liepala sa po mne. dnes je to o niečo lepšie, asi má lepší den.niekedy je zlatá a vidí, že niečo robím, tka ma nechá a niekedy len "hopiky" a kukáme kadečo po stenách🙂)nuž čo, asi jej chýba trochu lásky 😀 😀

kili
autor
9. sep 2008

susika, tak ja bezplienkujem od kedy prišli z nemocnice. Tiež kakávali pri kŕmení, ale ako som začala ich dávať na šerbel pred a po kŕmení, tak si sami zvykli to robiť vtedy. Napr. tam A. chcel kakať, kakáva totiž ráno ale keďže sme vstávali skôr a ani nezjedol všetko, tak mu to ešte nešlo, tak tam zatlačil, akože chce, ale nevykakal sa ale potom až doma zas zatlačil pri jedení, tak som ho zobrala a vykakal sa 😵

janina77
9. sep 2008

kili, no super! No vidis, a ty ze ti nic nerozumeju a nic nevedia! Ved su to frajeri a ty s nimi 🙂
Ja maleho tiez casto nechavam hrat sa sameho, a teraz ho vacsinu casu zvesujem zo vsetkych moznych nebezpecnych miest kde sa postavil ☹. Ale zabavi sa aj sam. Hoci ja mam potom z toho vycitky a dala som si "zavazok" ze aspon pol hodinu denne (nie naraz vkuse, na viackrat) sa mu venujem k jeho rozvoju. Pozerame knizky, ktore zvieratko je ktore, kde ma oci, usi, atd., co sa ako vola, tie ukazovacky - papa, aky velky, aky silny, atd. Zatial sme zvladli len papa, a rozpravanie 0 bodov 😒 . Tak si ma aspon kus ukludnila, ze nie som taka zla matka 😉 .

Ale zacinam mat nie dobry pocit z toho nasho NEhovorenia, lebo u nas sa ziadne mama, tata, baba ani nic podobne nekona - a Susikina Zuzanka ma teda dost v tomto stresuje 😉 .

Susi, inak 0,5 dioptrii a 4 dioptrie je dost rozdiel, ale ja z toho nerobim vedu, bude mat okulky (kym si ich nestrhne), neskor dame sosovky, a potom mozno operacia... Ved za par rokov snad aj veda pokroci... Nevieme, co nas caka.

leni96
9. sep 2008

kili, paráda, já jsem malou taky zkoušela na nočník, ale brzo jsem to vzdala, protože Lenča většinou kaká když jí a o čurání ani nemluvím.
Ale jinak se musíme pochlubit, umíme udělat krásně paci, paci, jsem z toho úplně nadšená, už jsem si myslela, že se to nikdy nenaučíme.
Nás teď ve čtvrtek čeká kontrola na neurologii a psychologii, tak jsem zvědavá, jestli nás aspoň trošku pochválí 😒 .