Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mispuli
9. okt 2009

ahoj holky,jsem ráda,že jste nadhodily téma váha a musím se k vám přidat,Honzíkovi je 5 let a skoro 8 měsíců,váha se pohybuje kolem 15 kil,je to vyžle,ale já v jeho věku nebyla jiná,v první třídě jsem měla 18 kilo 😉 ,s jídlem jsme vždycky válčili,ale za poslední rok se to hodně změnilo,jí docela dost,ale jen to,co mu chutná,třeba maso většinou odmítá,a pak má den,kdy chce jen maso a nechce přílohy,jinak je schopnej sníst za den pytlík piškotů,jogurty jí jenom ve školce,protože je tam jí ostatní atd..

s těma příkrmama bych taky počkala,zdá se mi to docela brzo a někteří doktoři jsou fakt pošuci

fajn:mě pobavil honzík předevčírem,šli jsme za tatkou do práce a on mi cestou najednou povídá:" mami,víš ty co?" 😀 😀 ,úplně mě odboural,že použil takovou frázi

venku je hnusně,tak jsem si po dlouhý době pustila Mamma Mia,abych se aspon trošku ohřála 😉

a vítám nové maminky,přeju hodně štěstíčka,trpělivosti a optimismu 😉

nanya
9. okt 2009

Ahojky adajar:

Ohledně toho ztrácení mlíčka, teď už opravdu nevím, která dobrá dušička mi to tu poradila, mě zabrala homeopatika, jmenují se RICINUS COMMUNIS 5 CH - dávkování: 5 granulí 2x denně

Ale musíš dodržovat následující, aby fungovaly -
- neměla by si pít třeba kávu (protože její chuť je výrazná a homeopatika se vstřebávají přes ústní sliznici)
- nesmíš se granulek dotýkat, ale dávkovačem nadávkovat do víčka a dát pod jazyk a nechat rozpustit
- nesmí se polykat ani kousat ani zapíjet
- dává se to tak 15 minut před jídlem nebo 30 minut po jídle ale nikdy ne s jídlem
- užívat max. 1 týden v kuse, pak musíš dát pauzu, jinak by měla opačný efekt, a to zastavení laktace!

Dají se běžně koupit v lékárně a stojí do 80,-Kč, já po nich měla tolik mlíčka, že bych ukojila i čtyčata. Dokonce jsem je brala jen dva dny, pak už jsem nevěděla, co si s tolika mlíčkem počít.

No a jinak dodržovat tzv. doporučené zásady:

1. hodně pít a jíst pravidelně a pestrou stravu,
2. když tak si vařit Meltu s mlíkem, ta hodně pomáhá,
3. taky kojící čaj od Lerosu se mi osvědčil, je taky proti prdíkům pro mimi,
4. kojit tak, aby jedno či druhé prso nemělo větší pauzu, než 6 hodin, jinak jej aspoň trošku odstříkat,
5. vůbec se nestresovat a hlavně věřit tomu, že své dítě uživíš, to je hodně důležité,
6. dostatek odpočinku, takže žádné velké úklidy,
7. dostatek spánku,
8. v případě, že laktace klesne a mlíčka bude málo, hodně střídat prsa u kojení, pokud to mimi nebude vadit, střídání prsů by mělo zvýšit laktaci, popř. ještě z prsa, ze kterého jsi kojila, ještě odstříkat,
9. taky mazlení s mimi /tzv. pelíškování/, jen tak si spolu hajnout a celý den či dva, tři spolu prolebedit v posteli, nejlépe spolu zachumlaní "nazí" pod peřinou.....
10. koj v noci, kdy se tvoří hormon prolaktin nebo tak nějak, který napomáhá tvorbě mlíčka, ono se říká, co v noci odkojíš, to přes den, jakoby najdeš....

Držím palečky, aby kojeníčko vydrželo co nejdéle.

maatkka
9. okt 2009

No tak ja som mozno prave zistila preco som prisla o mlieko ☹ ja som teda tie homeopatika uzivala urcite viac ako 1 tyzden vkuse!!! To sa vazne nema nanya??? Ale viem ze aj baby v porodnici ho uzivali dlhodobejsie... mozno by ony mali mlieka viac a ja aspon nejake...
Andraa tym sme si museli prejst vsetky - tym odlucenim - takze ti rozumieme... Posielam vela sily aby vam to ryyychlo ubiehalo...

nanya
9. okt 2009

maatkka: možná to bylo tím.
Já už si opravdu nemůžu vzpomenout, kdo mi tady ta homeopatika radil, a právě tato dobrá dušička, díky které nejspíš kojím dodnes, tam napsala, že se nesmí užívat dýl než týden.....

adajar
9. okt 2009

nanya no homeopatka rikala ze ricinus smis mit mesic v kuse 5 kulicek 2x denne. Ja nekojim malej to neda. Jinak peliskovat jeste nemuzu az mozna dneska odpoledne. Jinak odsavam pravidelne a vsechno uz jsem zkousela. Takze si rikam ze jsem proto udelsala vse. No uvidim vydrzim. Jinak ja nepouzivam ani mentolovou pastu, ale homeodent. A jedla jsem jeste china 9CH na doporuceni homeopatky na unavu.

Jinak dneska mame 2Y070g a snad pujde po 3 hodine ke me. No mohl uz po vyzite, ale to nejak nefungovalo cidlo na noze a mel poklesky saturace. Takze az potom.

nanya
9. okt 2009

adajar: bylo mi to řečeno tady, že jíst nejdýl týden vkuse, pak nechat pauzu. Co je na tom pravdy, netuším. Ale aji bych tomu věřila. Jinak já taky 2 měsíce odstřikávala a něco málo přikládala, i když to často malý jen
ožižlal, pak začal tahat tak cca 30 ml a pak se to najednou dost stupňovalo, hlavně, když se mu upravilo dýchání a on pěkně nabral. Místo pelíškování stačí i klokánkování, pokud je to možné. No a co ještě můžu poradit je, když odstřikáváš, tak myslet nebo koukat na malého, mě toto pomohlo.

bera28
9. okt 2009

Ahoj holky, vítám novou maminku a Maxíkovi přeji pevné zdraví a hodně síly!

Před chvílí jsem přijela s Kubajzem z kontroly na RHB, tak byly sestra i Dr. spokojené. Na Vánoce mu mám koupit hopsadlo a Anetce odrážedlo. Prý stačí jen to obyčejné enduro. Tak to mám aspoň vyřešenou část Vánoc🙂 Jo a Kubajz už může mít boty, v pondělí mu je jdu koupit. On je víc na dvou než na čtyrech, tak proto. Cvik máme stále ten samý i ve stejné frekvenci. A mám mu dávat při hraní před nohy a kolem něho překážky - hračky, knížky...a sledovat, co bude dělat, jestli to překročí nebo přeleze nebo obejde. Dneska to všechno obcházel, což je zrovna blbě😀

Ty homeopatika jsem taky brala, ale určitě víc, než týden v kuse. Mlíka bylo požehnaně. Třeba to na každého působí jinak. Ale vím, že se používají jak na podporu, tak i na zastavení laktace, jen se tam mění to dávkování.

Zatím se mějte, vyrážím na burzu dětského oblečení.

petrach
9. okt 2009

andraa tak si to užij a pak napiš jak se bobíšek má 😉
nanya ty homeo jsem radila já a jak je přesne užívat tuším argoušek 😀 ale mesíc se fakt brat nemají..
adajar nestresuj se jestli ho uživíš mlíčkem,znám to taky,pořad jsem mela málo a ted mam ješte mín a jde to,neboj..chce to jen odpočinek..

bera u nas bude taky burza,vždycky pokoupím haldy za super ceny,už se teším..tobe přeju uspešny lov 😉

adajar
9. okt 2009

Holky no uvidime bud bude nebo ne. 😀 😀

Jinak uz mam konecne maleho u sebe aspon pres den jo.

jecidlo
9. okt 2009

adajar: ja bych ti snad jen poradila, nevim jak to praktikujes ted, ale mozna by to stalo za zkousku, zkus maleho kojit a druhe prso u toho odstrikavat, jednak by mel byt rychlejis ten spousteci reflex a taky to podpori tvorbu mleka. Z toho prsa co pil malej bych pak jeste zkusila odstrikat. Ale musis tomu dat 2-3 dny coz je obvykle doba, nez se zvysi produkce mleka.

adajar
9. okt 2009

jecidlo no bohuzel to jeste nejde on m problem se i prisat proste se zakousne do sondy a nebo otevre pusu a hned ji zavre. Ale casem az zesili a povoli prikladat casteji muzem zkusit.

petrach
9. okt 2009

adajar jaky byl první společny den?? a z flašky mu už davají,když se nepřisaje,nebo jen sondu?
bera jsou ulovky?

jecidlo sice pozde,ale gratuluju k 8 mesícum 😉

adajar
9. okt 2009

petrach jo dostava i flasku stridame ty 3 veci no. tak snad se to podari. Jako sflasky neco vypije tak 3/4

denisee
9. okt 2009

Bera: gratuluji ke kontrole 😉 můžeš mi prosím napsat, proč to hopsadlo, taky už mám jedno vyhlídlí, na co je to dobrý? A co znamená jestli ty hračky obejde, přejde, přeleze?? Dobře je přelézt?
Vojta má zatím druhý den teploty max 38,5C po tom očkování.
Petrach: co sporťák už jste v něm byli na procházce?

bera28
9. okt 2009

Petrach, tak úlovky nějaké byly, ale nic moc☹ Byla tam jedna ženská a ta vybrala snad úplně všechno. Platila 3 400 Kč a odnášela si 2 velké IKEA tašky! Podle mě si to nesla do nějakého svého sekáče, protože brala to nejhezčí nezávisle na velikosti.

Denisee, to hopsadlo mě napadlo už dřív, teď jsem si to nechala jen schválit🙂 A je to dobré pro naučení stability a vůbec posilování svalů. Když porovnám Anetku, tak ta si sama od sebe sedá na over ball a krásně na něm vydrží sedět i se pohupovat. Když jsem totéž zkoušela s Kubajzem, tak se neudrží ani náhodou. RHB mi na to řekla, že na něj je to ještě těžké a právě tohle by mohl na hopsadle procvičit. A jaké máš vyhlídnuté?? Já zebru, ale nemůžu jí vůbec nikde sehnat 😠 Nechci kupovat neatestované, všude mají jen taková ta zvířata, co mají i Vietnamci na trhu. A co se týká toho přelézání překážek, tak jenom vím, že blbě je to obejít🙂 A jak to má být správně jsem se neptala schválně, protože to chci teď vyzkoušet a pak uvidím, co z toho vyleze🙂 My chodíme na kontrolu každých 14 dní, tak ti dám pak vědět.
Ať je Vojtíkovi brzy dobře, radši ho drž doma, venku je zima, brrrr.
Holky, dejte mi, prosím, vědět, až dáte do kočárků fusaky. My jsme se dneska nepohodli s přítelem, protože jsme byli docela dlouho do večera venku a měli jsme nánožník a on prcky ještě přikryl dekou. No a mě se to zdálo už moc, tak jsme se začali dohadovat. Já jsem tvrdila, že jsou moc nabalený a on zase, že jim je zima. No a protože v některých věcech důvěřuji víc vám, než jemu, tak bych potřebovala vědět, kdy je správný čas na fusak 😉
Adajar, pohlaď ode mě Danýska.

denisee
9. okt 2009

Bera: děkuji moc, já budu ráda za každé nové info od vaší rehabky 🙂 mně se líbí koník Rody dá se k tomu dokoupit i plastová houpačka. Má ho ta naše rehabilitační doktorka v čekárně a hrozně se mu líbil ,ale jak píšeš ty, když na tom sedí je ještě takovej nejistej. Botičky už jsme na doma taky minulej týden dostaly od babičky, Elefanten, jsou na ty začátky chůze, mají pevný opatek, ale podrážka je krásně ohebná. Vojta už spíš jen obchází než leze. Dneska jsem Vojtíka vzala ven, manžel odjel na sraz se ZŠ. a on byl protivnej doma bych s ním nevydržela a dávám jen nánožník ani deku sem nedala. Zase bych to asi nepřeháněla 😉 fusak dám, až se opravdu ještě víc ochladí, až mi bude zima víc na ruce, dneska byl pro mě krásnej podzimní den, vzduch, hezky jsem se tam odreagovala.

mispuli
9. okt 2009

bera my máme atestovanýho žlutýho koníčka,ale je pravda,že už ho dostal honzis k 1.vánocům,kupovala jsem ho ve zdravotnických potřebách,taky bych nešla do toho od vietnamců,jo a perou se o něj občas oba

denise.dopo bylo ošklivě,ale i my šli odpo na prochajdu a bylo příjemně,fusak bych taky ještě nedávala,co pak budu dávat v zimě,ale deka podle mě vadit nemůže 😉

k těm čajům na kojení,mě se vrátilo mlíko téměř po roce,když už jsem to nepotřebovala po čaji Hannasaki

bera28
10. okt 2009

Ahoj holky, dneska jsem teda tak blbě spala, jak už dlouho ne. Zase jsem ale měla čas na přemýšlení a zjistila jsem, že možná poslední návštěva u kinezioložky Anetce pomohla. Poslední dny hrozně rozvázala - na všechno ukazuje, pozorně sleduje a pořád se chodí mazlit s tatínkem. Samozřejmě že jinak řádí stále stejně, ale tohle je u ní novinka. Uvidím, jak to bude dál.
Denisee, ten koník Rody je taky pěkný. Taky obcházím zdravotnické potřeby, zebru dostávají, ale jen občas. Snad prý ještě do Vánoc dorazí. No budu hledat dál.
Tak všem přeji hezkou sobotu. Tady v Praze prší 😝

petrach
10. okt 2009

Ahoj holky.

denise už jsme vyjeli,sice jsem ješte chtela počkat,ale pichli jsme kolo na druhem a než to manža zalepil,byli 4 dny v haji,takže jsme vytahli sporták..no a včera jsme pichli opet ,teda myslím spíš že ho špatne zalepil 😀
a jezdí se super,jen mám strach at to neuspechám a neublížím mu..
jak je Vojtíškovi??

bera ja davam deku a nanožník,včera u nas teda byla desná kosa,uplne mi mrzli ruce když jsem vezla kočar,přetahovala jsem si přes ne rukáv z mikiny..ale už přemyšlím že dam podzimní tenčí fusak a budu ho mín navlíkat..asi to přeháním ,nevím no..a mám prave strach že ve sportáku mu bude vetší zima..
bud rada že je Anetka taková šikulka,bude po mamince 😉oni jsou šikulky oba 🙂

adajar nám se taky dloho nedařilo celé davky a pak behem 4 dnu byl bez sondy,to pak bude skok nečekany
😉

andraa jak se má malí?

holky jsem asi pako,ale co je to to hopsadlo?? to vubec nevím 😀

maartinkaa
10. okt 2009

ahojte, a naozaj co je to hopsadlo, aj ja chcem vediet 🙂

inac zdravim vsetkych, choruckych aj zdravuckych 😉
nasmu brunkovi sa na pravom viecku vyhodil taky malicky hemangiomik, nie je velky a ani nevystupuje nad kozu, je to zatial len taka mala cervena skvrnka a bojim sa aby mu to nezacalo bujniet
zatial to stoji, raz je to bledsie a raz cervensie, mate s tym nejaku skusenost??

andraa
10. okt 2009

petrach: díky za optání. Mám z něho moc velkou radost, protože už má zpátky svoji porodní váhu a to ani ne za týden. Četla jsem si váš příběh a celkem mám strach, ale musím věřit. Včera mě i malej chytl za prst a měla jsem z toho takovou radost, že jsem se i rozbrečela, ale to já brečím skoro pořád.

Doufám, že když jste tady tak zkušené maminy, tak mi poradíte, když něco nebudu vědět.

argousek
10. okt 2009

Ahojte holky,
tak Adámkovi je už dobře, pomohla mu ta inhalace vincentky, krásně ho to odhlenilo. Teď ale zase venku prší, takže vopruz. Ale od pondělka máme zase už procedury a zítra přijede taťka, tak nám to bude pěkně ubíhat.

maartinkaa Adámek měl hned po porodu na víčku takovej červenej flek, ale do půl roku se mu to ztratilo 😉

maartinkaa
10. okt 2009

dufam, ze aj u nas to bude len to 😨

maartinkaa
10. okt 2009

a ocko bude ten najlepsi liek 😉 pre adamka

mispuli
10. okt 2009

maartinka:naše míša to měla po narození taky,pak to samo vymizelo,už ani nevím kdy a jak 😉

argousek.to je dobře,že už je Adámkovi dobře a jsem ráda,že se vám v lázních líbí,naprosto tě chápu,že se vám stýská,je to strašně dlouhá doba a taky si pamatuju,že když jsme osaměli o víkendu,tak to bylo k nepřečkání a těšila jsem se na procedury,pak už to utíkalo 🙂

hopsadlo vám neukážu,jsem na jinym počítači a nemám tu fotky,ale v bazaru tady někdo nbízí,jsou to takový ty gumový zvířátka,co jim vyleze na hrb a může na nich poskakovat 😉

petrach
10. okt 2009

andraa doufám že te náš příbeh nepostrašil,ja prave když ted čtu i jiné přibehy,ne jen na koníkovi,tak jsme to zvladli celkem rychle..neboj u vas to bude to samé,jsou ti naši prckové velicí bojovníčci,ten vaš nebude vyjímka 😉 a s tou vahou je to super,moc moc gratuluju 🙂 my jsme k ní se vraceli mesíc 😉
a určite chod pro rady,na to tu jsme..
jinak mate dnes první tyden tak moc gratuluju 🙂
a strach nemej,klidne se vybreč,jen ne u maleho,deti to vycítí,vykladej mu,spívej..on te vnímá..

argoušku tak to je dobře,že je Adamkovi líp..užijte si tatku..je fakt hnusne..

marti naš prcek ma ten flek od porodu,občas zbledne a není skoro vydet a ted zrovna je hrozne červeny..časem to pry zmizí,co jsem se tak ptala,tak pry podle čínské medicíny tyhle fleky na určitych častech tela značí určity problem v tele,na tech očičkách je to ta naše nezralost asi..

adajar
10. okt 2009

andraa hele neboj se ani se nenadejes a budes se s malyxm Maxikem ucit jist jako my a pujdete domu. 😉 😉 😉 Drzime mu s Danyskem palce.

bera28
10. okt 2009

Holky, tak tohle hopsadlo sháním já: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=11068018&tab=6

Argousku, to je fajn, že je Adámkovi dobře. A věřím, že už se moc těšíte na taťku. Jak je Tobě??
Marti, menagiom se udělal Kubíkovi na bříšku. Nejdřív jeden a hned vedle druhý. tak do roka rost a teď už je úplně pryč. Zůstal po něm jen malinkatý flíček a i ten bledne.

Andraa, proto jsme tu, abychom mohly podpořit další maminy🙂

adajar
10. okt 2009

bera je krasne to hopsadlo

andraa
10. okt 2009

Díky moc holky.
Jinak o těch flíčkách. Moje malá, když se narodila měla na zádech tak v úrovni pasu docela velký červený naběhlý flek. Teď má 5 let a flíček tam sice je, ale má stejnou barvu jako kůže a musí se člověk docela zadívat, aby ho viděl. Jinak jsem si říkala, že kdyby ji to v pozdějším věku nějak vadilo, tak laeserem to určitě nějak odstraní a nebo se to zminimalizuje.
Adajar: a vy už se chystáte domů a nebo už jste doma? Váš malý Danýsek je taky velký bojovník, měl toho na překonání trochu víc než Maxík, ale zvládl to bravůrně.