Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

vladimuraz
25. jan 2010

Ahoj holky, zdravíme ze zmrzlého jihu. Tentokrát mám poctivě dočteno, ale neměla jsem chuť něco psát, jsem nějaká bez nálady. Jsme doma pořád nemocní, Klárka se nemůže zbavit kašle, já taky nejsem ve svý kůži, venku zima jak v Rusku...

Koukám, že zařizujete pokojíčky, to bych taky ráda. Ovšem my sice bydlíme v řadovce, ale máme takový klasický panelákový 3+0 (dole mají byt rodiče, kteří zde sice nebydlí, ale...) a pokojíček má celý obsazený manželovo dcera z 1. manž. Má tu tunu hraček, knížek, všechno oblečení, protože je tu několikrát týdne a spí tu, Klára se bohužel nikam nevejde, vůbec nevím, jak to budeme řešit. Zatím spí Klárka v ložnici, postýlku máme koukám všichni stejnou 😀 - Ikea vede. Máme tu, co má Mispuli a vybrala si jí Bera. V září jí měli totiž zlevněnou na 599,- a tu matraci k tomu na pouhých 399,-. Ta byla nakonec vyprodaná, museli jsme vzít jinou asi za 799,-, ale jsme spokojeni, je vyšší a myslím, že i pohodlnější. Klárka z ní teda už dokázala spadnout, ta zábrana je jen do poloviny a ona v noci cestuje, takže jednou se už dokulila až na zem - a to má v nohách složenou peřinu, aby nemohla spadnout, je to holka šikovná 😝.

Bera, super video, Ty jsi hrozně šikovná, že už vedeš děti k domácím pracem 😀. Klárka luxuje jen se mnou, drží se vysavače a zdržuje, ale Kuba je fakt pomocník. Anetka už vytírá, ne? 😀 😀 😀

Vítám novou mamku Táňu, Táni jak už psaly holky, Alex je šikulka, takhle to všechno bez problémů zvládnout... Uvidíš, že teď už to bude jen a jen lepší, zvlášť, až budeš v nemocnici s ním. My měli taky krvácení 1. stupně, vstřebalo se a neměl by být problém. My ale trošku bojujeme s rovnováhou, s koordinací pohybu... možná to může souviset, nevím, nikdo se k tomu nevyjádřil, my jsme takový zvláštní případ, od propuštění z nemocnice nás žádná neonatologická poradna nekontroluje. Co se týče mlíčka, nezoufej, mně se taky víc rozjelo až po 2 měsících odsávání, v podstatě až když jsme začaly přikládat . Se cvičením jsem začala hned v inkubátoru, když byl Klárce měsíc (1035g), stejně jako Bera si myslím, že je to pro děti hodně prospěšné. Nejen co se týče svalů, svalového tonusu, ale celkového vývoje. Třeba Mispuli cvičí kvůli rozvoji řeči a funguje to, takže všechno souvisí se vším.

Argoušku, Andulko, gratuluju k výborným zprávám, jen tak dál 😉

Mispuli, já se ani nechci vracet k té Tvojí kámošce, to se mi úplně naježily chlupy, proberem to osobně, určitě dej vědět, až tu budete. Hlavně aby byla Klárka zdravá... jinak půjdem zas bez dětí, to taky není špatný, ne? 😉

Nanya, já být Tebou, tak moc na neurology nedám. Tady v Táboře je jeden, který Vojtovku úplně nesnáší a nedoporučuje jí nikomu, ta naše to bere s rezervou. Většinou mi našeptávala, abych to se cvičením moc nepřeháněla, což se dobře poslouchá... Nakonec nám s velkou slávou teď ve 2. letech cvičení doporučila 😖 . Já vím sama, že to Klára potřebovala, takže jsme cvičili i tak, ale od té samostatné chůze jsem to flákala a teď máme problém. To otáčení Daneček určitě nezapomněl, ale špatný bych na tom viděla, jak píšeš, že jde do luku, když se o to pokouší. To je přesně to, co by dělat neměl. Vojtovkou si zafixuje správný pohybový vzorec a začne se otáček tak, že půjde na bok a hodí si jednu nožičku dopředu, tak aby se převážil a otočil. Klára se dlouho otáčela jen na jednu stranu a na druhou právě zkoušela ten luk, měli jsme tenkrát asi týden na to, abychom to rozcvičili, protože naše fanatička chtěla, aby se v korigovaném půlroce otáčela správně na obě strany. Zvládly jsme to 🙂 , tak se neboj, není to tak strašné a zkuste to.

Petrach, super, gratulace k Šimonkovu plazení. A nesmutni, nepřipomínej si nic a těš se na oslavu. Teď už nic nezměníš, stalo se, ale život jde dál, z Šimonka je krásný a šikovný klouček, tak proč se trápit? To se lehce řekne, ale hůř udělá, co? 😉

Maatkka, já vždycky, když čtu Tvoje příspěvky, tak chci být taková pozitivní supermamka,jako jsi Ty. Mně přijde, že nikdy nejsi naštvaná, nikdy Tě Lili nevytočí, prostě si spolu krásně rozumíte a jste v pohodě. Zato já s Klárou pořád bojuju, teď je strašně negativní, odmlouvá mi, neposlouchá nic, na všechno mi odpovídá NE, ječí, vzteká se... Jak jsi napsala, že si neumíš představit, že dát Lili do školky (i když já si to v roce taky neuměla představit), tak já se na to vyloženě těším. Zvlášť teď, kdy se chová fakt šíleně.

Tinuska, opožděně blahopřejeme Alexovi k narozeninám a přejeme všechno nej, nej, hlavně hodně zdravíčka. Je to krásnej klouček, moc mu to na fotkách sluší.

vladimuraz
25. jan 2010

Fajn, super, že už nemrznete. Ještě že nás ti chlapi mají, co? 😀

andulka4
25. jan 2010

holky vy jedete.....
Beruš u nás se taky takhle vysává 😀 .D vždy řve, "nééé já šám, Dadík bude pomáhat" a už je vysavač jeho a nedej bože že najde doma chuchvalec prachu na podlaze 😀 to je hned "mami doněš vyšavač"

holky ve čtvrtek má DAVID 2 roky 😉 táááák strašně to utíííká....

Nanya já s D cvičila od jeho 5ho dne do 3m dobrovolně.....teprve když mu bylo jako by měsíc už nám to nakázala rhb lékařka......nedonošený neznamená opožděný nebo lenivý

rohacka
25. jan 2010

Tinuskaha, Tanav - ja som z PO a mam skusenosti s neurologom, ktoreho spominate. Osobne ho nedoporucujem. Dieta neurologicky vysetruje oblecene, co mi pripada absolutne nenormalne. Ako moze kontrolovat reflexy a vsetko mozne cez oblecenie?????? Okrem toho nam dal istu diagnozu, ktoru som bola konzultovat s inou lekarkou, kedze islo o vaznu vec - a ta sa mi za neho ospravedlnila, vraj kolega sa musel pomylit!!! Islo o ultrazvukovy nalez, ktory zle "precital". My sme od neho odisli. V PO ani odbornika neurologa nenajdete, treba hladat v KE.

sorbona13
25. jan 2010

Tak jsem vás nakonec nedočetla, jela jsem poprvé s klukama nakoupit, začínáme být konečně trochu samostatní. Kuba sice chvilku řval, ale pak oba usnuli. Minulý týden konečně dostali ten Prevenar a našla jsem si novou doktorku, ve středu se tam staví manžel s průkazkama a zaregistruje tam kluky. 2.2 dostanou ještě 3. hexavakcínu a rovnou si vezmeme karty. Jinak se oba otáčí ze zad na bříško, Honzík má oblíbenější otáčení napravo a Kuba zase nalevo, ale umí se otočit i na druhou stranu. Koncem února jdeme zase na neurologii + psychologii, tak jsem zvědavá, co nám řeknou. Koníčky pasou pěkně, jenom na rukou se ještě nezvedají moc vysoko, jenom občas, když se chtějí podívat na něco, co je vysoko.
Teď bojujeme s příkrmy, brokolici, mrkev a brambor baští celkem pěkně, i když celou dávku ještě nesní, ale květák tedy vyloženě nesnáší. A taky do nich nedokážu dostat žádný pití, vodu prostě nechtějí, zítra to zkusím s čajem.

petrach: gratulace Šimonkovi, je to malý šikula 😵 Já žasnu, jak jsou ti prckové šikovní, nejdřív nic a pak se najednou začnou otáčet, plazit apod., jako by to dělali odjakživa 🙂

bera: super video, máš pěkný pomocníky 🙂

vladimuraz: to zimní počasí nikomu náladu nepřidá, sluníčko moc nesvítí, tak kde má člověk brát energii 🙂 Ale jaro je skoro za dveřmi a pak bude zase líp 🙂

bera28
25. jan 2010

Vladi, není divu, že nejsi ve své kůži. Prostě nám tahle doba nějak nepřeje 😔
Klárce přeji, ať je brzy fit. ja píšeš o těch problémech s rovnováhou a koordinací, tak si myslím, že to bude do budoucna i případ Kubíka. Je pravda, že fakticky chodí teprve měsíc, tak uvidíme, ale oproti Anetce je to viditelné. Krásně jsi napsala o Maatcce, opravdu to je z těch jejích příspěvků cítit, že Lilinka má tu nejbáješnější mamku. To já tak milá na své děti teda nejsem, i když bych taky chtěla🙂 A na tu školku se taky těším jak na smilování.

Fajn, u vás je teda pořád veselo 😀 Hlavně že už ale topíte. U nás se spí celoročně s otevřeným oknem, ale dneska jsem ho k ránu musela zavřít, jsem měla pocit, že mám na nose rampouch. A Anetka spí celou noc odkopaná, nechápu, že ještě nezmrzla.

andulko, utíká to, co? A jakou chystáte oslavu??

maatkka
25. jan 2010

tinus jaaaj mne nedoslo ze v rizikovej ste boli este pred casom... no o tej vasej byvalej RHB radsej pomlcim - mam nervy len ked to citam 😠 nic lepsie ste asi pre Alexa spravit nemohli ako to ze ste ju spolu s neur. zmenili... uvidis ze bude o 100% lepsie... 😉

tanav dakujeme za pochvalu aj pusinku 🙂 no to ta obdivujem kolko toho zvladas... ja ked bola Lili v nemocnici a potom aj ja s nou tak som nerobila nic len chodila za nou a myslela na nu... a ked pisem nic tak myslim fakt nic... vsetko bolo na mm. ale takto je to urcite lepsie aspon sa trosku odreagujes... ale mysli aj na seba a odpocin si...
inak my sme tiez cvicili uz v nemocnici ale nie na JISke ale az ked sme boli na odd. NNHP(novorodencov s nizkou porodnou hmotnostou) a tak cvicili vsetky predcasne narodene deticky (aj tie bez neuro nalezu aj take narodene po 33.tt. aj s dobrym tonusom) - neviem mozno preventivne a potom po prepusteni z nemocnice boli poslane rovno na RHB a tam rozhodli ci dalej cvicit alebo prestat... my sme cvicili skoro do roka...

fajn hlavne ze uz ste v teple 😉

vladi ze ja s supermamka 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no ale je fakt ze Lilinka je uuuzasne dietatko naozaj... no ale viem si celko zivo predstavit ze ked bude mat tolko ako Klarka budem hovorit to co ty a tesit sa kedy pojde do skolky 😀 to len teraz je to este moje babuliatko a ja som bez nej fakt stratena 😵 😵 😵

andulka4
25. jan 2010

jinak já nevím jak u vás alu u nás se cvičí s nedonošencem pod 34tt vojtova metoda již v nemocnici
neurologické prohlídky neberu vážně protože tam strávíme kontrolu letem světem

zato rhb lékařka nás vždy proklepe od hlavy až k patě.....byli jsme propuštěmi až tedka ve 2 letech což považuji za zázrak

maatkka
25. jan 2010

rohacka 😲 tak teraz neviem co si mysliet...
bera no tak dakujem aj tebe 😀 neviem ci by som tak pisala aj keby som mala dvojicky 😀
podla mna ste vsetky supermaminy 😉

denisee
25. jan 2010

Tanav: Alex je opravdu borec, takhle brzy bez kyslíku, Vojta měl přifukováno do iknubátoru ještě asi 25 % kyslíku asi 7 týdnů od porodu, narodil se 26+3tt. A svalový tonus měl hodně zvýšený, diagnóza nic moc ☹ cvičili jsme hned v nemocnici jeden cvik, cvičili všichni mimča. A dostali jsme od rehabky, pak kontakt na rahbilitaci kam je možné se objednat, až nás propustí. Ale radši bych dnes hledala sama a poptala se na nejlepšího rehabilitačního pracovníka.

Holky taky jsem nějaká chcíplá i Vojta začal kýchat ☹ , ať je jaro!!!!!!!!!!!
Vladi: chci se zeptat, jak se projeví ty problémy s rovnováhou a koordinací??? To ti přímo řekla rehabka? Díky

maatkka
25. jan 2010

ja zase beriem neurologicke kontroly najvaznejsie zo vsetkych (a neurologicka je pre mna najdolezitejsi lekar - ale to suvisi s nasou diagnozou)... musim jej doverovat a aj jej verim... ona nic nezanedbava... neuro poradne nam robi casto... na sono mozgu sme napr. chodili cca kazdy mesiac... cvicit nam veeelmi odporucala... kedze je to aj nasa pediatricka nedala nam napr. ockovanie bez kontrolneho EEG atd.atd.

andulka4
25. jan 2010

Denise to je jednoduché......šťouchneš do něj a on to neustojí a spadne
normálně by to mělo děcko ustát ale kdo má problém s koordinací spadne

nebo nedokáže vylést na skluzavku opačnám koncem, nepřejdou přes lávku, neskočí snožmo, chodí dlouho s oporou do schodů, později dělají kotrmelce, neudrží se na balančních plochách, atd

Matka jojo u vás určitě jo....vy máte neurologický nález tam je to bez debat
ale my jsme hypotonici to je spíš na RHB a taky ti co jsou zvýšené napětí jsou na rhb

bera28
25. jan 2010

Maatkka, já taky našemu neurologovi hrozně moc důvěřuji. Je to takový starý pán se apoustou zkušeností a je pravda, že co nám řekl, tak to fakt tak následně bylo. Tak jsem zvědavá na ten čtvrtek. Mám na něj pár dotazů, tak doufám v uspokojivou odpověď 😉 Ale RHB máme taky perfektní a i tam je vždy za 6 týdnů kontrola s lékeřkou. Tak to mám posichrované na všech stranách 😎

Denisee, takuy už se těším na jaro. Teď jsem si přečetla, že má být v týdnu až minus 28 😝 😝 To zmrzneme.
Ať je tobě a Vojtíkovi brzy dobře.

Svišťáci spí, já jsem vyklidila kus skříně, teď si čtu na netu a pak razíme ven, brrrrr 😖

bera28
25. jan 2010

Sorbonko, je to mazec s dvěma nakupovat, co? Dobře že jste našli novou pediatričku. S tím pitím máš ale výhodu, že ti pijí mlíko. U nás nesmí být tekutého vůbec nic. Ale teď dostávají čaj z jupíkové flašky a Kuba vypije za den tak 150 - 200 ml, Aneta se zavřenýma očima tak 30 ml.

mispuli
25. jan 2010

bera my jsme taky vždycky měli probléma s honzíkem,aby pil,prostě neměl potřebu,a pak se to najednou zlomilo,sice není takovej chlastou jako mišule,ale pije dostatečně 😉

maatkka
25. jan 2010

bera nasa neuro je sice mladunka ale ja sa zase utesujem tym ze sa uz ucila tie "novinky" aj ked to je samozrejme blbost kedze oni sa dovzdelavaju stale 😅 (aj ked u niektorych dr. by som ani nepovedala - mam skor pocit ze uz pred niekolkymi rokmi zaspali alebo ich to prestalo bavit 🤐)
a aj ked som mala niekedy nejaku pochybnost dala som na nu a ako pises nasledne sa ukazalo ze to tak bolo...

babyyyy ja nechceeeem jaaar ☹ to bude pre nas tazkeee obdobie - EEG ktoreho sa bojiiim takze zase prebdene noci a prehladovane dni (aspon zase nieco schudnem) a operacia ociciek 😢 😢 😢
nedohodneme sa radsej uz rovno na lete??? 😉

denisee neochorteee!!!

mispuli
25. jan 2010

matka já jsem pro,zrovna nedávno jsme se bavili s kamarádem,že by mohlo bejt natrvalo 25 -30 stupnů a sluníčko 😀 😀 😀

tinuskaha
25. jan 2010

Rohacka neviem ake si mala skusenosti s nim ty ale ja zatial lepsie ako s Mudr.Jergovou.Maleho mi stale vysetroval vyzleceneho uplne bez plienky,nalezy som konzultovala aj s neurologom v KE,prednostom neonatologie(co je kapacita)s primarkou neurologie a vsetci mali rovnyky nazor na liecbu.

petrach
25. jan 2010

denise snad nelehnete 😒 jo a klído beru leto,ale zase né tak moc teploty..max tech 25 ju? 😀

mattka lehce seto říká,ale myslím že se nemáš čeho bát...Julinka je šikovná,dohnala to hrozne rychle...to už by se dávno projevilo..jen ty očička 😒 tak doufám že to dopadne dobře..

vladi se ti nedívím,já mám naladu taky nic moc a na tebe se to sesypalo hodne ☹ a že Klárka zlobí..no jestli te to uteší,tak to není nedonošeností,si myslím..Eliška byla to samé,byla jsem z ní hotová ,ted se to zklidnilo,co je vetší,ale pořád je to desné číslo...
dneska jsem byla ve školce na konzultační hodine 😀 😀takže je chytrá,má desnou pamet..delali jim testy před zapisem do školy a pry už se i trošku zklidnila 😀 😀

sorbono kolik mají kluci korigovane??? nejsou oni nejak moc šikovní s tím přetáčením 😅 🙂ti jsou fakt čísla...gratuluju..i k nové dr 😉

tinus zaleží na konkretní situaci,nekomu třebas dr nesedl,ale pokud ty jsi spokojená,tak je to jen dobře..rozhodne už za tu návštevu udelal víc než ten minulí

sorbona13
25. jan 2010

bera: nakupování je fakt mazec, hlavně si nemůžu zvyknout na tu neustálou pozornost od cizích lidí. Neustále by se se mnou někdo vybavoval a očumoval prcky.

petrach: korigovaně mají 5,5 měsíce a Honzík se otáčí už cca měsíc, Kuba tak 14 dní. Ze začátku se Honzík točil jenom na jednu stranu, teď už se točí na obě a Kuba se začal točit sice později, ale zato na obě strany 🙂 A Kuba nedávno objevil nožičky a pořád si je snaží strkat do pusy 🙂 Taky se začali oba píďalit, dávají kolínka pod sebe a snaží se posunout dopředu, někdy to ale nevyjde a spíš couvají 😵

bera28
25. jan 2010

Sorbonko, a nejlepší jsou takové ty "chytré" otázky jako : A jsou jednovaječní nebo dvouvaječní? 😀
Počkej až budou chtít jezdit v obchodě ve vozíku, to si užiješ ještě víc 🙂 Nebo až budou chtít vozit sami ten maličký vozíček, co někde mají. To pak nestíhám kormidlovat, protože samozřejmě musí mít každý svůj a trnu, kdy poletí zboží z regálu.
To se teda kluci rozjeli. A pak že jsou chlapi línější, prdlajs 😀

petrach
26. jan 2010

tak sorbono fakt hledím.. 😅 🙂 to mi si strkáme palce k pusde až ted a točit se začal taky pozdejc..to máš odmenu za tu dvojnásobnou práci 😉 fakt jsou šikovní 🙂

erika160669
26. jan 2010

Dievcence co myslite tym korigovanym vekom:

erika160669
26. jan 2010

petrach davat prsty v 11 mesiacoch neni neskoro?Mne si uz maly dava prsty do ust a na to sa ma uz pytal aj neurolog.

maatkka
26. jan 2010

erika petka myslela palce na nohach...
korigovany vek je ked od realneho veku babatka odpocitas tyzdne o ktore sa narodilo skor...

erika160669
26. jan 2010

To ho potom aj tak mam brat?Ze vlastne nema 4mesiace ale iba jeden?

petrach
26. jan 2010

eriko přesne..vyvojove se to počítá na vek,kolik by meli kdyby se narodili v termínu 😉
naše neuroložka to koriguje do 18 mesícu,pak pry už je bere tak kolik mají..že se to začne srovnávat..

a myslela jsem palce u noh..

erika160669
26. jan 2010

Ale v papani ho mam uz brat ako keby mal 4 mesiace to mi povedala gastroentrologicka,lebo prospieva ze velmi pekne.Takze uz mu varim aj mrkvovu polievku so zemiacikom a uz mu budem varit aj kuracie masko.Aj na noc uz mu davam kasicky ale aj tak ho hlad v noci budi,lebo on je strasny jedak.On sa teda hrozne rad vie napapat aj prejedat sa vie.

rohacka
26. jan 2010

Tinus - boli sme u neho 6 krat a ani raz maly nebol vyzleceny. Chodili sme k nemu kazdy mesiac od narodenia. Az v 5. mesiaci nas poslal na rehabilitaciu, dovtedy vraj nebolo treba. A teraz to trpko lutujem, ze som necvicila od narodenia - samozrejme, ze som doverovala lekarovi, ze je odbornik. A nakoniec mame detsku mozgovu obrnu.... Mozno keby sme boli cvicili od narodenia..... Okrem toho mi stale povedal, ze vsetko v poriadku a v sprave bolo napisane - atrofia mozgu. Tak ked je atrofia mozgu v poriadku, tak ja som Angelina Ballerina 😝. Tak sme zmenili a nakoniec sa ziadna atrofia mozgu nekonala a lekarka sa mi ospravedlnila.
Ale som rada, ze sa to snad u neho zlepsilo - zvlast ze vysetruje dieta zoblecene a ze s vami nieco robi. Urcite vyuzi aj ten cerebrolysin aj liecenie. Moze velmi pomoct.

petrach
26. jan 2010

erika my jsme příkrmy dali až v 6 mesících a hoodne opatrne..on každy dr to říká jinak,ale i v jidle by se melo korigovat..na netu jsem našla že o polovinu toho co jsou drív..
a pokud mu chutná,tak jenom dobře..jen k té kaši,malemu když dám na noc kaši,tak se budi po 4 hodkách na mlíko a když dám mlíko,spí skoro do rána...a říká to víc lidí,ta kaše nemusí každemu vyhovovat a muže mít i žíézen a proto se budí..