Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

rohacka
26. nov 2008

Prepacte, ze sa Vam tu miesam, patrim k beznym nedonosencom 🙂 , ale sledujem Vas, lebo problemov mame skoro tolko ako vy ☹ .
Len pre Fajn - pred casom sme tiez mali afty v puse spolu s nechutenstvom a tak - lekarka odporucala aspon na noc, alebo aj 2 - 3 x denne dat Diazepam tbl. - na 10 kg 2 mg tabletu. Je to na upokojenie, lebo afty su hrozne bolave a Nurofen od bolesti. Mozes jej skusit kupit Nutridrink - to je taky napoj nahradzajuci plnohodnotnu stravu - bud ma mliecny zaklad alebo dzusovy - vo vasom pripade by bol lepsi mliecny, aby ju nestipal. Su hocijake prichute, je to ako taky husty koktail, bezne to mavaju v lekarni. U nas to stoji 40 - 50 Sk za flasticku tusim, ale da sa dat aj na predpis. Mozno by so slamkou trosku vypila.

fajn
26. nov 2008

tamia ona mi ty kaše nechce tak jsem ráda že sní aspoň tu vařenou doma.

Rohačka díky za rady dávám jí Claritin a parelen ale zkusím ten Nutridrink . Asi je to ve vzduchu neboť od sestry to už mají taky děcka a my jsme tam nebyly už skoro měsíc. Teď zrovna usnula ale musela jsem jít sní sice bych taky spala ale já bych byla potom protivná sama sobě. 🙂

tamia
30. nov 2008

ahoj fajn,
ako s amate? je to aspon trochu lepšie?
ja si vobec neviem predstaviť čo to je a ako to vyreza...

fajn
1. dec 2008

ahoj tamia. Děkuju za optání už je to v pohodě už jí všechno ,ale bylo to otřesny jedla jenom krupicu a těstoviny. Ty vyrážky vypadaly jak uhry neboli jak u nás říkáme jebáci 🙂 akorát to nemělo bílou hlavičku ale vodovou něco jako neštovice. A na nohách pod prstama jak chodila tal se jí ztoho udělaly velky puchýře ,ale známá kožní mi řekla že to mám propíchnout a pak už to lepší zasychá. Takže pupínky ještě máme ale už zaschly. Ale teď máme období vzdoru a to je mazec. To je pořád to nebudu budu se vztekat, to nebudu jíst no prostě milá jak vřed na zadku 😀 . Asi ju prodám už toho mám plny zuby 😅 . Andree všechno bere a pak ječí obě dvě protože ta jí to nechce dát a ta druhá to chce no prostě večer když lehám tak pomalu hubou dolů. Místo toho abych hubla tak ty nervy kompenzuju tatrankou ach jooooo

janina77
1. dec 2008

fajn, no este ze to vpodstate netrvalo nejak dlho. Co sa vsak o obdobi vzdoru neda povedat 🙂.

My uz mame za sebou prve ockovanie synagis. Tak som sa pytala na pneumologii, ze ako je mozne, ze niekomu to schvaluju len do roka a niekomu az do dvoch rokov a lekar mi povedal, ze zalezi hlavne na tom, co sa do toho odovodnenia v ziadosti na poistovnu napise. Tak kde chodime my to bezproblemov schvalili detickam do 2 rokov.

susika
1. dec 2008

ahojte. ako naučiť dieťa piť niečo iné ako mlieko alebo čaj. malá mi pije ešte cez cumel ale nič iné okrem čaju a mlieka nechce.už začíname riadne bojovať aj cez lyžičku, nechce sa dať krmiť ale sama narobí viacej neporaidku s jedlom, ako do seba dostane, takže niečo riedke si lyžičkou nechcem ani predstaviť🙂skušala som Acidko, vyprskla mi to do tváre s pripomienkou "ble"🙂pri kakae mi len olizala cumel a tiež prskala, ako chutí ten nutridrink, čo tu píšete?dzusový by som aj skusila, možno , keby to zriedim trochu, tak mi to aj vypije.nech má trochu zmenu, lebo v poslednej dobe sa bojím, aby jej niečo nechýbalo, ked tak mizerne papá....

susika
1. dec 2008

Jani usper, že vám to schválili. ja tam musím znova volať, posledne to ešte neprišlo z poisťovne, ale dufam, že tiež budeme chodiť.radšej, ako byť v zime na antibiotikách.tak som zvedavá

kili
autor
5. dec 2008

ahojte, boli sme zas u tej psychologičky. ja tam tak rada chodím, vždy mi tak zdvihne náladu 😵
malích vychválila, že pekne napredujú... no ale čo ma utešila bolo to, že nerozumejú. Ja som jej totiž povedala, že oni ešte vôbec nevedia, že keď niekam ukazujem, že proste tomu vôbec nerozumejú, že sa majú kukať tým smerom ale kukajú pri najlepšom na prst ale skôr to ignorujú úplne. Takže s tým súvisí všetko to ostatné, pomenúvanie vecí, porozumenie... Ale naučiť sa to nedá, musia na to dozrieť.
Som si to aj myslela, ale som rada, že mi to potvrdila. Ináč celkom zodpovedajú tomu 1,5r, tak to som rada. Iba v tomto proste zaostávajú a s tým súvisí strašne veľa iných vecí. U takto nedonosených detí sa môže stať, že ten vývoj ide nerovnomerne, že niečo vedia na ten 1,5r a niečo ešte nie ani na tých 11m, kedy už to ukazovanie normálne deti vedia a tým pádom sa už učia pomenúvavať veci, ľudí...
vaše deti už vedia ukazovanie?

kili
autor
5. dec 2008

jáj, a ešte som zabudla napísať, že mi hovorila že boli výskumy a takéto deti majú asi o 10 bodom menej v IQ, čo nie je tak veľa 😵, keby mali predpoklad, že by mali 130 IQ, tak to by mali asi 120, čo je furt nadpriemerné. Možno ich predpoklad by mohol byť ešte vyšší 🙂 A ešte, že niektoré deti vedia skoro ukazovať a robiť všeliaké "opičky" alebo sú vo vývine zo začiatku o dosť skôr vôbec nesúvisí s neskoršou inteligenciou. Tak to ma tiež tak pozbudilo.
A keď sme odchádzali, A. dal krásne papa 😎

janina77
6. dec 2008

kili, no to su super spravy!!!
Tak co sa tyka toho ukazovania, tak ja niekedy mam pocit, ze to uz pochopil, a kukne sa kde ukazujem, a niekedy mozem aj styri prsty vystrkovat a nechyta sa ani nahodou. Domi zacal konecne vydavat nejake slova, aj ked bez zmyslu, ale aspon gale-gale, ňaj-ňaj, ťaťaťa a podobne hatlaniny melie. Tak sa aspon tomu tesim, a ked nieco chce tak velmi casto pouziva nieco ako daj , ale mozno je to len moje zbozne zelanie a ja si to nejak tak spajam 😀.

My ked sme boli naposledy v rizikovej, to mal maly 15 mesiacov, oni beru korigovane ze mal vtedy 11, tak ho zhodnotili, ze v niektorych veciach je na urovni rocneho dietata, niektore len nejakych 8-9 mesiacov, ale ze je to vsetko vramci toho 3.trimenonu prveho roku (8-12 mesiacov), tak vpohode.

No a kyvat uz zas nekyvame, ale dnes sme boli u nasich, starky mu ukazal "zatlieskaj", a on sa normalne chytil. Som nechapala. Nevydavali tie ruky pri tom ziadny zvuk, ale daval rucky k sebe ako ked sa tliska, akurat mal take pokrcene prsty, takze ziadny tlesk. 😵

janina77
6. dec 2008

kili, tak si ma vyprovokovala a vyskusala som na Domim to ukazovanie. Skusala som to s jedlom, tak to je uplne bezproblemov. Dala som mu mandarinku, ked nevidel a potom mu ukazujem "domi, tu je mandarinka, zober si, papaj" a ukazovala som prstom a pozerala sa na nu. A vzdy sa tam pozrel a nasiel si ju. A potom ma napadlo ze to tak robievam aj rano s chlebikom, tiez mu davam pred neho a ukazujem ked si nevsimne, ze som mu dala. Lebo davat mu do ust uz nehrozi, aj tak to vyberie a musi si dat do pusy sam.
Ale na take vzdialenejsie veci to nie vzdy funguje, ale budem to viac sledovat 🙂.

Inak, baby, mam otazku - davate detickam mandarinku? ako ste s tym zacinali? My ju jeme asi 2 tyzdne, doteraz som davala tak, ze z kazdeho mesiacika som davala dole este aj tu tenku supku a tak to maly jedol bezproblemov. Ale pre mna dobra babracka. No a dnes som mu uz davala tak, ze som odhryzla z kazdeho mesiacika konce a strednu cast som mu dala aj s tou tenkou supkou. Jedol to v pohode, ale ked jedol posledny mesiacik, tak ho natiahlo, a vsetko vyvratil von, a ono to bolo vsetko nerozzute, len trochu popucene a supka cela. Tak asi pokracujeme v supani aj tenkej supky 😖

andulka4
6. dec 2008

Killi jsem ráda že jsi to tu zase otevřela....myslím to téma 🙂 s tím ukazováním

Já byla na 10měsíční prohlídce/korig.8 a pediatrička mi říkala že je divné že neumíme Pápá a paci paci.Už když jsem byla na té 8mi/6ti měsíční tak mi říkala že by to mohl umět a měli jsme na to 2měsíce aby jsme trénovali ale David tomu vůbec nerozumí. Když mu ukazuju tak tak všelijak, jak jsi veliký atd tak se tomu akorát směje 🙂
Nepříjde mi tak bystrý jako 8mi měsíční děti....myslíte že ta nedonošenost má vliv na intelekt?Killi co přesně ti psycholožka řekla?

Kdy to zvládali vaše děti?

Ad mandarinka: Jani určitě mu jí loupej....ať mu ty šlupky nedráždí žaludek.Já mandarinky nedávám ale vy už určitě zkoušet můžete.

kili
autor
6. dec 2008

jani, mandarinku som ešte neskúšala, ale skúsim. Ale viem, ako to dopadne 🙄 , on nič nové, neznáme nechce skúsiť (či je to po mne, fakt netuším). On jedine tyčinky si dá do pusy sám, dá si aj kôrku al. rožok, ale to len rozžužle a vypluje 😝 . Tak pochybujem, že by tú mandarinku zjedol. Jedine, že rozpučenú a lyžičkou, ale tiež pochybujem. Nedávno som do neho na silu trepala konzervované mandarinky s piškótami zaliate s tou šťavou a so šlahačkou. Išlo to s revom 😔

andu, o intelekte mi povedala niečo v takom zmisle, že to, čo aj keď teraz niečo budú vedieť neskôr, tak to o neskoršom IQ nič nehovorí. Aj deti čo vedia opičkovať už ako ročné môžu byť neskôr menej inteligentné. Ako príklad mi povedala, že deti s Downovým syndrómom sa obvikle do tých 2r vyvýjajú v rámci tabuliek, ale potom sa to zastaví. Dôležité je skúmanie nových vec, ako že máš na zemi niekoľko jeho starých hračiek a medzi ne dáš novú, tak by mal ísť k tej novej a skúmať ju.

A ešte sa pochválim, dnes začal S. vkladať hračky do škatule 😵 , bol perfektný, sa snažil ale nemal takú tú trpezlivosť to tam vložiť, vždy to tak len hodil. Najprv sa celkom triafal ale potom už bol moc zbrklý a asi 7x sa stále netrafil, vždy to tak hodil a dopadlo vedľa. Tak potom normálne bolo vidieť, ako sa sústredí a drží tú kocku, pomaly vkladá až do škatule a keď mal ruku až dnu, tak kocku pustil 😀 . Bol fakt na zožratie 😵 . Potom úspešnosť zas tak všeliak, už sa mu sústrediť nechcelo. A. to zvládol už skôr, ale u neho je to také ešte nie očividné, baví ho to tak 1-2x hodiť a potom skončí a radšej ťuká. Ale dnes sa hral s tou krabicou a vkľadal a vykľadal kocku z krabice (kocku ale nepustil), potom mu (snáď doslova) blisklo hlavou, že čo by bolo lepšie, sústredene a cielene si tú krabicu otočil hore dnom, pekne sa k nej posadil a začal s kockou ťukať o dno 😀 😵
Presne toto doktorka hovorila, že je super, že takto plánujú. Ako napr. A. príde z takým kolieskom ku stoličke a ako tá stolička má spojovaciu tyčku medzi nohami, príde k nej, pekne si k nej sadne, nohy šuchne pod ňu aby to mal čo najpohodlnejšie, niekedy ešte napravý stoličku a ide ťukať 😀 . Ja si myslím, že on bude nejaký muzikant, jeho fakt baví všetko, čo má nejaký zvuk, preto si myslím, že aj rád tlieska 😎

janina77
7. dec 2008

Baby, dik za postrehy k tej mandarinke, napisem este do nedonosenatok, lebo tu to nejak viazne ☹. Ale nevadi 🙂.
No a ja som mu tu mandarinku tiez dala tak nejak neplanovane, proste lupala som si ja, on to zbadal, tak strasne chcel, natahoval ma za teplaky, zliepal sa na mna, len aby som mu dala. My to jeme len tak popri hre, podla mna sa z mandarinky neda najest 🙂. No a ked ju prvy krat okusil, to boli ksichty 😀 . Ale stale chodil pre dalsi mesiacik a pri kazdom sa ksichtil. Tak preto mu ju davam, nie nejak umyselne. Lebo stale je akysi posadnuty, ked ma vidi lupat mandarinku.

Vkladanie do krabice u nas nehrozi. Aj drzi ruku nad kosikom, krabicou a pod., ale kocku do nej nepusti. Ale co ma udivilo tento tyzden - mame take male penove puzzle, da sa z nich urobit kocka, a na kezdej strane je nejaky dopravny prostriedok. A ked daktory z tych obrazkov padne dnu, tak vsunie cez ten maly otvor ruku dovnutra a snazi sa to odtial vytiahnut. Kuka do toho dnuka a taha odusu, len aby to dal von. Pride mi to take ine, ako ked z otvorenej krabice vybera kocky. 🙂.

fajn
7. dec 2008

jani 77 Dianka taky nesní mandarinku pokud ji tu slupku nesloupnu ona to požužle a slupka ji natáhne a pak by se poblila. Ani z jablíčka slupky nesní prostě loupem pořád. Co ji nevadí tak je čokoláda to může pořád a ani se ji nenadavuje 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Od včera máme rýmu jak tráva zelenou a dnes jsem ji meřila dvakrát a před obědem už měla teplotu 38 tak jdem zítra k doktorce. No to zas bude . Už zase nejí jenom chce chovat .

Jinak už máte děvčata napečeno? Já ne pokazila se mi troba a tak manžel slíbil novou i s novou indukční deskou tak jsem zvědavá kdy to dodá. Už to máme koupeno tak akorát přidělat ☹

simona55
7. dec 2008

kili preco sa tinarodili deticki predcasne ako vydim tak oni maju rok alabo ani niesu skor narodene ? maju nieaki problem s vyvojom ak ta neurazim rada by som vedela.

janina77
7. dec 2008

simona55, vsetky deticky o ktorych si tu piseme su skor narodene. Priciny su rozobrate v tejto teme, konkretne kili pise o tom na 2. strane. Tak si kukni.

andulka4
7. dec 2008

Holky tak mám novinu 🙂 asi týden se plazíme 🙂 Začal přesně den po 8mém korigovaném 🙂 a už 3týdny je na kolínkách a houpe se.....na lezení po 4 to ale ještě není.Má strašně slabé ty zádíčka.

No a na vánoce jsem si nechala 2kg napéct 🙂 Sama to neumím :(

kili
autor
7. dec 2008

simona, už si si asi prečítala, alebo si to ešte môžeš na tej str2 (teda verím janine, sama som to nekontrolovala)
problém s vývojom ani nemajú, ak teda neberem to, že vo všetkom sú o dosť pozadu aj podľa korigovaného veku, ale to nám nevadí 😵 sa aspoň vieme viac tešiť z každej somariny 😀 . Keď niekomu hovorím, čo už vedia, mám pocit, že na mňa kukajú jak na..., že však to je samozrejmé. No u nás to samozrejmé nie je, a tak sa z toho viac teším a som rada 🙂

na pečenie vôbec nemám náladu, asi sa na to úplne vy 😔

janina77
7. dec 2008

andulka, super, Davidek je sikulka, uvidis, uz to pojde! Kym sa pusti 4nozkovat, to este potrva, musis byt trpezliva, ale ak sa uz plazi, tak super!

A co sa tyka pecenia, ja urcite daco pict budem, ja kym som nemala maleho tak som piekla aspon 1x do tyzdna, a na sviatky aj trojake, ale teraz to bude len nejaky jeden kolac tesne pred sviatkami, medovnicky budem piect az ked mi uz bude Domi pomahat 🙂, takze tento rok nehrozi 🙂.

andulka4
8. dec 2008

Ahoj holky byla jsem na neurologii.Odpovídáme korigovanému věku 8měsíců. Hypotonii máme stále silnou :( Dr říkala že budeme muset cvičit dlouho a až bude D. velký cvičit Bobatha. Dostali jsme nějaké léky magnésko a ještě něco protože nám D.začal dělat tiky.Když je unavený tak zamrkává očima a dívá se za sebe :( Prý si uvolňuje napětí a nic to není...no uvidíme

argousek
8. dec 2008

Andulko Adámek taky jeden čas takhle zamrkával, ale nijak jsme to neřešili a samo se to ztratilo. Nejdřív jsem si myslela, že hůř vidí, že jakoby zaostřuje, ale oční říkala, že to mohlo být pilem nebo prachem, protože to dělal v létě. No a s tím lezením je to super, každej pokrok se počítá. My jsme cvičili do 15 měsíců a dobrej je až teď ve 2 letech. Takže žádný strachy, chce to opravdu čas a hlavně poctivo cvičit.
Jinak já už mám upečený perníčky a linecký, ale peču to po večerech, protože mi Adámek leze pořád do trouby 🙂) tak přes den to moc nejde. Ale nijak to nehrotím, co stihnu, stihnu 🙂)
Jinak mandarinku taky dávám, už jí nesloupávám, ale trvá mu dlouho než to rozkouše, má to jak žvejkačku. Myslím, že je to dobře jí sem tam dát, přece jen je tam C a to přes zimu potřebují, ale nepřehánět to, aby se ti Domča neosypal. 😉

andulka4
8. dec 2008

Argi dík to jsem ráda že nepomrkáváme samotní 🙂 nikde jsem o tom nic nenašla :(

janina77
8. dec 2008

argousek, a zo zaciatku si aj ty davala Adamkovi mandarinku tak, ze si supala aj tu vnutornu supku z kazdeho mesiacika? Domi sa zatial z nicoho neosypal (klop, klop), on celkovo znasa jedlo dobre.

kili
autor
8. dec 2008

ja kôli Cčku dávam kiwi, ževraj ho má najviac. Samotné ho však S. nechce, má nedôveru k cudziemu, ale zmixnem to do výživy al. len čisto s banánom.
Mandarinku som skúšala (olúpanú od šupky), S. jednen kúsom začal jesť, ale časť vyplul a druhý kúsok vyplul úplne.

janina77
8. dec 2008

ja som chcela dat kiwi tiez, ale bola najaka tvrda a nedala sa mi popucit vidlickou, tak som to vzdala a zjedla to sama.
Kili, to das riadne do mixera s vyzivou? ja uz nemixujem, tak ma to ani nenapadlo. A s bananom to ako pripravis? popucis, ak je makksia?

kili
autor
8. dec 2008

mixla som to ponorným mixérom, sa s tým nebudem babrať 😀

argousek
9. dec 2008

Janina to se může stát, že se osype. V tom případě mu to zkus třeba den dva nedat a pak to zase opatrně zkus, ale opravdu to nechce s tím množstvím přehánět. Já třeba Adámkovi dávám třeba jen dva měsíčky mandarinky, a pozor na kiwi toho opravdu s mírou, protože toho vitamínu C je tam opravdu hodně. Já třeba dává oloupané hroznové víno, to si myslím, že není tak alergení.
Andulko to pomrkávání opravdu zmizelo, také jsem o tom leccos zjišťovala a nikdo nic nevěděl. Praktická také říkala, že by to mohlo způsobit dlouhodobé užívání vitamínu pyrydoxin. Já jsem ho přestala dávát a teď ho dávám sem tam.

argousek
9. dec 2008

Janina a tu mandarinku jsem opravdu loupala bez slupky. Teď už mu to dávám se slupkou, ale kouše to tak půl hodiny, jako žvejkačku

tamia
10. dec 2008

agri,
to má ale adamko výdrž, držať tov puse tak dlho. Laura by to raz dva vyplula...