Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
3. jún 2010

Merj, tak to já zase za celou dobu v porodnici nepodepsala vůbec nic 🙂 Resp. nic mi podepsat nedali 😕 A to na to bylo spousta času.
Teda ale musím napsat, že Tvůj myšáček je velký šikula. Vidíš, s těma barvama to jsi dělala dobře. To já jsem jim nikdy nic "barevně" nenazývala, tak teď je to učím od nuly 😒 To kdybych věděla, tak jsem si mohla ušetřit nervy 🙂

Vladi, ahoooj 🙂 Prosím tě, jaká špatná matka?! Co je špatného na tom, že si potřebuješ od Klárky orazit? Já jsem sviště šupla našim na týden, když byli doma teprve třetí měsíc. Spala jsem snad 16 hodin denně a bohatě mi stačilo, když jsem byla informovaná telefonem 🙂 A hned jak se vrátili domů, tak jsme jim pořídili chůvu, nejprve na 5 dní v týdnu a když u nás po roce a čtvrt končila, tak chodila na dva dny. Teď už je jen na plavčo.

petraquerra, nic si z toho nedělej, že se ti malý po narození nelíbil. Svišti vypadali jak stažení králíci. Teď jsem se po dvou letech rozhodla, že jim udělám album, a tak jsem vybírala fotky. No můžu ti říct, že jsem na ty po narození koukala a říkala si, že to snad ani není možný, že přežili.

Simi, to bylo hezky vidět v tom dokumentu, že maminky, které natáčeli u inkubátorů s čerstvě narozenými dětmi, tak svorně tvrdily, že jednou je to jejich dítě, tak pro ně udělají vše a přišlo mi, že nějak nepřemýšlely nebo neřešily postižení. Takže máš určitě pravdu v tom, že když se mamči před porodem zeptají, zda zachraňat nebo ne, tak zachraňovat chce (teda pokud už třeba nemá doma dvě zdravé děti nebo není natolik mladá, že jich může mít ještě kupu). Já jsem taky jednoznačně před porodem tvrdila, že zachraňovat, ale když jsem po narození dětí pátrala na netu a hledala nějaký opravdu pozitivní příspěvek, kde to děti zvládly a nenacházela, tak jsem si říkala, že pokud by měli být ležáci, tak ať to vzdají. V tom jsem nastejno s Vladi, já bych na to fakt neměla. To je závazek na celý život, dokud je dítě malé, tak se to dá, ale jak roste a musíš ho všude nosit, nic samo neudělá, krmíš ho pomalu do dospělosti, atd., to bych fakt nezvládla 😔 A co s ním, když třeba nemá nikoho, než jen rodiče? Stejně pak skončí v ústavu 😔

Fajn, ty a Didka mě spolehlivě dokážete zvednout náladu 😀 😀 😀 Ať se brzy vymarodíte a doufám, že jste v suchu.

Maatkka, jeee, takové probuzení by se mi také líbilo 😵 Jinak tady je pořád hnusně, prší. Svišti spí, chlap v luftě, takže pohoda 🙂

bera28
3. jún 2010

Denisee, tak to teda zírám, že chtěli zachraňovat i před 24tt. To v MOtole fakt nehrozilo. Ale jak už tam na mě byly zvyklí (ležela jsem tam přesně od 19+3tt), tak když odbyl 24 tt, ráno naklusala do pokoje doktorka a sesty a slavnostně mi oznámily, že by zachraňavali, protože už se nejdená o potrat, ale porod. A už to jelo - kortikoidy, ultrazvuky, atd.

Jo a ještě jsem vám zapomněla napsat, že mi dnes odepsal ten alergolog a vypadá to, že je výsledek negativní! I když prý to zatím moc neznamená, protože se může jednat o nízkou senzitivitu. Specifikum tohoto testu je, že nevychází falešně pozitivní, ale falešně negativní vyjít může. Takže ještě čekáme na výsledky krve.

denisee
3. jún 2010

Bera: primář říkal, že se může stát, že bude mít mimi pěknou váhu a bude se jim zdát, že to má smysl, tak ho zkusí zachránit i před 24tt. To jsem tam taky podepisovala. Což u nás zrovna Vojta byl už kus.

denisee
3. jún 2010

A já už dneska asi nic nenapíšu, jsem nějak mimo a píšu jak........

maatkka
3. jún 2010

Vladi bera to urcite zavisi od povahy matky ale aj dietata...
Moja segra napr. je podla mna uuuuuuzasna mamina... no a noci od maleho travila uz par tyzdnov po porode. Maly mal koliky ale o to by ani tak neslo ale on je hyperaktivny a bol uz vtedy a akoby nepotreboval (ani nepotrebuje) spanok... On proste skoro nespal a segra niekolko krat odpadla od vycerpania!!! Tak si maleho na par noci vzala mama a bolo. No a krpca dala v 2. rokoch do jasli a isla do roboty a skoro kazdy druhy vikend spava maly u nasich. Ja som este nikdy na noc bez malej nebola a proste nechcem... a ze by som ju dala do jasli ci skolky skor ako v troch rokoch o tom nechcem ani pocut. Je to mozno aj tym ze Lilinka spava cele noci aj cez den si pekne pospi... zahra sa sama ked nieco potrebujem spravit... poslucha... No a preto mna nikdy nenapadlo ze som kvoli tomu lepsia mama ako moje segra 😀 Vo vela veciach si beriem z nej priklad... To sa neda takto posudit 😉
Napr. dneska bola Julia s mm u tej svokry a vonku a ked prisli zalahla takze som si ju este vobec neuzila 🙂
Denisee ja si tiez vzdy nadavam ked nieco o nedonosencoch alebo predcasnom porode pozeram (a toto bola teda obzvlast tazka tema) ale proste neodolam...
Baby muselo byt tazke lezat vopred v nemocnici a obavat sa hroziaceho predcasneho porodu... u nma to bolo uplne necakane a chvilu po hospitalizacii bola mala na svete... ja som z toho bola v totalnom soku uplne na to nepripravena ale niekedy ked vas tak citam tak si poviem ze mozno to bolo tak aj lepsie...
No a zas a znova (ako vzdy po takomto prispevku) pochybujem o dalsom babatku... 😢

petraguerra
3. jún 2010

Meri oni jen delali jejich praci-tady te nebo u me to alespon tak bylo upozorni na nejhorsi varietu.To jak tam Kubikovo mamka rikala,ze jim nikdo nic nerekl tady neplatilo.Ty nam toho rekli tolik,ze zase jsme nevedeli jak to bude v budoucnu.Samozrejme jsme malyho chteli,ale aby zil normalni zivot.Asi jsme meli toho stesti fakt hodne,protoze malej jede skoro ve vsem jako das 😵 Hlavne ja by jsem vinu doktorum nedavala-oni se snazi co muzou,my jsme jim byli strasne vdecni i pres to co nam prorokovali.Jen par dni kdyz me jeden dr rekl,ze plisen zacina byt lepsi a odpoledne druhy-konzultant,ze je to porad spatny-to jsem si par dni myslela,ze ho snad chteji i zabit.Delali mi testy na HIV+genetiku jestli nejsme s F.bratranec a sestrenice.Ja z CR on z Portugalska 😕 ???Nevedeli proc malymu nezabiraji zadny antibiotika.....Hlavne si myslim,ze kazde dite je dar,at je jakekoli

Simicak me to tez neslo spustit zkusila jsem to pak znova a uz se povedlo.Ja musela sbirat sily,aby jsem za malym sla podruhe-nebyt Francisca tak nevim.Bylo me totiz trapne rict,ze uz tam nechci jit.Nurse me nechala,at si na malyho sahnu prekvapilo me jak byl hebounkej.Treti den jsem sedela hodku u inkubatoru a prislo me,ze Mates rika,at se nebojim,ze to zmakne.Od te doby jsem mu verila 100%.Myslim si,ze vse bude v pohode i v budoucnu,ze z nej bude spravnej chlap.Take me vsichni rikali jakej je peknej,ale myslela jsem si sve-potom uz peknej byl 🙂A dnes 😀

Fajn kam ta mala na to chodi??? 😀 😀 😀

fajn
3. jún 2010

@bera28 voda je zatím jen v lese. Tady jsou lužní lesy a tak se ta voda rozlívá jen tam.
@petraguerra tam na to chodí to teda nevím. Na ní je vidět že jak lehne tak ji to tam začne šrotit a pak začne vymýšlet.

Jinak jsme byly v úterý na neurologii a náš dr tam nebyl tak jsme byly u paní dr. a tak z ní nemohla. Máme lehký paleocerebrální syndrom a jinak příznivý mentální vývoj.

Peti pokroky určitě vidíme ale až fakt po těch 6 týdnech doma. Už umí stát na jedné noze a dnes se ji podařilo vyskočit snožmo bez drže ,což ona před tím vůbec neuměla. Sama má ztoho vždycky takovou radost že vždycky říká že seš ráda že to umím. Ona je fakt někdy na zabití ale potom když to vidím jakou má radost a jak se snaží tak pak je vše odpuštěno.

fajn
3. jún 2010
merj
3. jún 2010

Bera, s temi barvami a vsim, co maly umi, tak je dano tim, ze jsem jen s nim. A mlcet cely den nebo jen opakovat dokola par veci, co se hodi pro mimco, kojence, batole, tak to si to pujdu hodit. Jak jsem psala driv, babicky a podobne hlidaci osoby neexistuji a loni jsme jeste museli byt dost izolovani, protoze maly nemel zadne ockovani a imunita byla spatna (letos uz aspon muzeme na hriste, ikdyz ne zatim v hlavni navstevni dobe). Takze jsem si povidala a vypravela s malym, co nejvic to slo. A dnes se nam to ve velkem vraci - barvy, tvary, zvirata, jak se co dela....

merj
3. jún 2010

Fajn, tady snad nikdo nema pochyb, ze by Didka nemela mit spravny vyvoj. Ale verim, ze zprava z neurologie te moc potesila. Tak at dostavas jen takove zpravy.

argousek
3. jún 2010

fajn co to je ten paleocerebrální syndrom?? My jsme na tom stejně, snožno neskočí a na jedné noze bez opory taky nestojí 😅

vladi krásný 30. týden gratuluju a přeju ať si to těhotenství vychutnáš 🙂

Jinak já když byla v nemocnici, když jsem čekala Štěpána, tak když jsem tam byla 23+4, tak jsem ležela na gynekologii, protože kdyby něco tak by to brali jako potrat a pak když jsem tam ležela ten měsíc to bylo 26+.... tak jsem ležela na porodnici. Jinak mně se taky nikdo na nic neptal a nedali mi nic podepisovat, ale já byla jak píše matkaa taky asi sobecká, protože jsem chtěla za každou cenu, aby žil a to že by mohl mít nějaké následky mně ani nenapadlo. Brala jsem to všechno ze dne na den, jak to přicházelo, do budoucna jsem si nic neplánovala.

jinak holky u nás docela mazec. Adámek nechodí do školky, jak měl ten kašel a rýmu a já jsem zralá na antidepresiva taky. V noci jsem se nevyspala, protože se Štěpán rozhodl, že spát nebude. Byl hodnej, ale chtěl se nosit a jakmile jsem položila do postýlky řev. No hrůza. Vytuhnul ve 4 ráno a přes den Adámek, kterej taky odpoledene nezaspal, takže byl samozřejmě odpoledne na zabití. Taky ode mně jednu chytil, pak mně to mrzelo, ale on mně tak vytáčel. No děs. On teď začal hrozně křičet, nemluví normálně ale schválně huláká a když do toho spustí ještě Štěpán, tak mám hlavu jak pátrací balón. Teď oba spí, tak je tady tak krásný ticho a klid 😵

bera28
3. jún 2010

Svišti v nových teniskách 🙂

bera28
3. jún 2010

A ještě jedna fotka pro zasmání.Kubík je fakt postavička🙂
Sám se svlíknul, ale ty tenisky mu ještě nešly 😀

Denisee, sleduj ty křivule 😉

kikimaruska
3. jún 2010

Ahojky holky. Zkoukla sem dnes ten pořad v TV a také mi slzička ukápla. já tedy donynějška, jakmile vidím tak malé mimi i třeba na fotce, v tv...tak mě to dost vezme 😢 a vzpomínám, jaké to bylo s Kubíkem...a pak musím jít za ním (třeba když spí a koukám se a hladím ho a říkám si, jak jsme to zvládli a že jsem za něj moc šťastná). Jinak nás se nikdoneptal na porodnici, ale já byla přijata "až" ve 27tt. Podepisovala sem tedy stohy lejster, ale to hlavně komu dát vědět, komu ne, zda souhlaím dělat pokusného králíka sestřičkám (a to doslova 😅 )...a nepřipouštěla sem si, co by se mohlo stát a jak to vše dopadne, jak tu už psala argousek, žili jsme ze dne na den a já teda hodně věřila doktorům a medicínně celkově. U nás tedy od samého začátku, nám nejdřív primář sdělil ty nejhorší varianty a s tím abychom počítali. Pokud se tak nestane, budeme o to víc rádi, ale abychom si nedělali předčasné pozitivní nadějě....a to mi opakoval zprvu často a dost nás držel! "při zemi". První diagnoza pokud by přežil, že bude ležák, že může být slepý, hluchý, a měl hodně problémy i s trávicím traktem...(a ted už ze zkušeností vím, jak snadno se na to dá i zemřít, u tak malých miminek)....Takže nám nastolili na férovku ty nejhorší možné prognozy s tím, že časem se uvidí...

Jinak gratulace všem k pokrokům a pusinky marůdkům. my se zatím drříme bez nemoci...
@bera28 :ty maj krásný botky...co mají svišťáci za velikost botek? My máme 21, ale ted už jdu měnit za větší, nějak nám nožka vyrostla...

denisee
3. jún 2010

Bera: díky za fotky 😀 😀 , už se těším, až přijdou tenisky Vojtovi, já objednala 25.
Kubík má krásný nožičky!!! Promiň, ale musím se tý fotce smát 😀 Vojta mi přijde Kubíkovi hodně podobnej, akorát V je snědej. Kolik Kubík váží? V asi 11,5-12kg

kikimaruska
3. jún 2010

Jůva , já si myslela že máme ty nožínky menší 🙂. Zatím jsme na 21...a vážíme 9,5-9,6 kg....podle toho, jestli si ten dn na chvilku sedne nebo nesdne...ale spíš to druhý 🙂. Ty tenisky se mi taky líbí, jenže je mít nemůžeme díky vysokýmu nártu...musíme vše osobně vyzkoušet, dost jsem jich koupila už dřív a vše ihned prodávala dál, protože se tam nenasoukal... 😝 , má pořád takovou mimi nohu...ted už se trošku vytáhla, ale stále ten nárt...po dědovi 😝 😀

simicak
3. jún 2010

Bera 😀 😀 😀 😀 fakt boziiiiii. Uplny model 😀 Ale nohama mi pripomina nasi Viki,ta ma taky tak krive paratky,jestli to teda muzu tak napsat 😝
Jinak jsou oba moc kouzelni,krasniiiii 😵

Holky,my zitra narozeninova oslavicka a v sobotu mirime ke kamosce na vikend na zahradu,at si uzijou holky slunicka venku.
Tak vsem nemocnym at je lip,mate mit vikend taky krasny.
Ja pak v nedeli nebo mozna jeste zitra vecer hodim fota 😉

simicak
3. jún 2010

kikimaruska,teda kdyz vy mate v 2letech 9.5kg,tak to zas tak nejsme mali v roce 6,7kg.

Jo a jeste nase Viki se dnes pustila a stala asi 5vterin bez drzeni a krasne uz ruckuje mezi nabytkem,takze se proruckuje uplne vsue 😵

kikimaruska
3. jún 2010

j@simicak : Na roce jsme měli 7,1 kg..., 67 cm a dva zuby, zrovna jsem se koukala 🙂. Jinak včera sem četla v jednom časopise pro maminky, že známkou prospívání dítka není ani tak moc hmotnost, jaké délka...že roste. Tak to jsme ted už povyrostli, ale ta váha nějak stojí...on je to drak, chvilku za clý den neposedí, krom spánku a jídlu taky moc nedá, je to boj 😀

merj
4. jún 2010

Dobre a krasne slunecne rano, dnes nam dal maly budicka v 5:30. Ale to probuzeni azuro, slunicko a oba dva moji muzsti usmevavi. A jeste si muz vzal dnes volno a ja muzu vyrazit na dopoledni kavu s kamaradkou. Uvidime se po pul roce a mame na to jen 2 hodiny nez bude muset vyzvednout deti ze skoly. Tak jim jdu rychle uvarit obed a vyrazim. Vy si uzijte den a holky z Moravy neuplavte

bera28
4. jún 2010

@kikimaruska, Anetka má vel.23, Kuba 24. Třeba sandály na léto jsem kupovala oboje 24, ale tyhle tenisky jsou oproti Pegreskám a Sante o něco větší.

Denisee, Kuba nebude mít víc jak 11 kg, to měl před očkováním Priorixkou a pak týden skoro nejedl, tak si myslím, že se drží tak nějak pořád stejně. Další vážení a měření bude koncem června v Podolí.

Simi, ať se oslavička vydaří a už se těším na fotečky 🙂 Vikince přejeme hlavně zdravíčko a štěstíčko🙂

Merj, užij si posezení s kámoškou 😉

Teda konečně sluníčko, jupííííííííí 🙂 🙂 🙂

simicak
4. jún 2010

kikimaruska,no tak to jsi me potesila,ja to taky porad rikam,ze nejsme zas tak hubeni. Co chcou,vzdyt pred rrokem mela kilo a z toho holikrat byla nemocna. Jinak tedda zubu mame osm plne venku 😀

Ja uz nafoukla balony,manzel ichtyl ztratil dortove svicky,tak tam bude mit nejakou velkou ludru ( pry to je dortova,hlavne ze byla v malem svicnu 🙄 ). Oslavicku mame malinkou,nemame tu rodinu,takze prijde kamaradka s detma,udelaji bordel a hotovo
Taky to manza pekne blbe udelal,kdyz ma narozky v pondeli,ja myslela,ze dela,plroto se to dela v patek a on ma volno. Tak uplne zbytecne slavime tri dny dopredu. Pry se slavi o vikendu ( mu asi nedoslo,ze zz pozvanych nikdo nepracuje a muzem slavit kdy chcem ) Fakt ti chlapi 🙄 🙄 🙄 🙄

petrach
4. jún 2010

ahojky,

bero náhodou nádherné párátka má Kubíček..dyt je to jedno,hlaví je že lítá 😉
simi užijte si oslavu,na svíčky kašli,hlavní je že budou mít holky radost 😉 já popřeju až v pondelí 😉
merj užij si srazík s kamaradkou,občas to je potřeba si pořadne pokecat..dnes je krásne,i počasí vám vyšlo..

maatkka
4. jún 2010

Bera su na spapanie fakt 😵 😵
Inak baby vy kupujete este stale nejake special botky? Myslim ortopedicke alebo tak? Lebo my sme uz teraz kupili dvoje normalne tenisky a dvoje adidas sandalky a som z nich hotova 😀 Tie jedny tenisocky su take trblietkave a vysoke skoro az pod kolienko ale daju sa tak ohnut a pripnut ze sa mozu nosit aj ako klasicke tenisky 🙂 Konecne mame aj nejake krasne topanocky a nie len tie skarede "zdravotne" 😀
Lilu ma nozicku 23-jku a asi som to uz aj sem pisala ale vazi (pre mna kraaasnych) 12,5 kg 😀 Som z toho happy lebo podla mna teda toho nejak extra moc nepoje. Inak podla jednej tabulky (co sem dala pred nedavnom tusim rohacka) sme vyskovo priemer a vahovo dokonca nadpriemer nie len na korigovany ale aj na kalendarny vek 😉 😅
Kocky ja sa taaak tesim ze ma byt konecne pekny vikend 🙂 Ideme zajtra grilovat k segre a vecer s mm (a kamaratmi) von - oslavit trosku predcasne druhe vyrocie svadby 😉 (presne v termine budeme oslavovat sami). A v nedelu do tej ZOO uz sa neviem dockat lebo viem ze sa to bude Julii pacit... 🙂
Simi kraaasnu oslavu 😵
A gratulujem ku vsetkym pokrokom 😵

bera28
4. jún 2010

Simi, s manželem se fakt nenudíš 😀 😀 😀

Peti, já se akorát divím, jak ho ty párátka mohou unést 🙂 Co chystáš na víkend??

Maatkka, tyhle tenisky jsou první "nezdravotní" botky, co jsem svišťům koupila. Jinak mají celokožené zdravotní a i sandálky zdravotní. Koukám, že máš před sebou krásný víkend 😉 Tak hezky oslavte výročí svatby 😉

A kde se nam toulá @nanya a @pavcik ???

kikimaruska
4. jún 2010

Ahojky holky. Tak jsme byly dopoledne venku, je kráásně 🙂))) , konečně, ted Kuba vyspává a jdu připravit věci...pojede k tatkovi. Jinak my máme na doma Santé sandálky a na ven pevné kotníkové, dr. a neuroložka nám je doporučila i pochválila..Kubík se často staví a chodí po špičkách. Jinak první nezdravotní máme tenicky s CCC, jsou moc hezký, ale na sucháč a vše musíme zkoušetna ten nárt. Má je na ven když je sucho, hlavně tady na písek, aby neničil ty superdrahý celokožený 😝 .
@simicak :Viktorce přejeme všechno nej nej, hoodně zdravíčka a štěstíčka a splněná přání 🙂. užijte si oslavu, budete mít krásně...(tedy doufám ) 🙂

argousek
4. jún 2010

Simicak přejeme vše nej nej 😀 užijte si oslavu

jinak my jsme dnes byli na kontrole, Štěpán má dnes první měsíc a má 4615g 57cm 😀 😀 😀 😀 😀

Užijte si všichni ten krásnej slunečnej den 😀 😀 😀

denisee
4. jún 2010

Bera: tenisky už taky dorazily 🙂 jsou super, akorát nevím jak ty, ale já jsem mu do nich ještě koupila vložky.

Vojtovi jsem po obědě naměřila 38,1 teplotu ☹ . Chtěli jsem se jít dneska odpo podívat na pivní slavnosti, když je konečně hezky. A zítra má jít k našim a my měli jet s manželem do neděle na svatbu. Snad to nic nebude a zítra bude v pohodě. V pondělí byl na tom Prevenaru a včera na plavání, tak to má možná k tomu.

Argi: to je krásná váha 🙂

bera28
4. jún 2010

Denisee, vidíš, tak to mě nenapadlo koupit vložky. Vzhledem k tomu, že jsou fakt větší, tak je dokoupím. Díky za tip!
To je teda smůla, že má Vojtík teplotu. To by mohlo být po Prevenaru a plavču. Zvlášť když byla ještě včera kosa a déšť. Tak si užijte svatbu a ať je líp 😉

Argousku, teeeeda to je váha! Ten Ti roste jako z vody, pardon z mlíčka 🙂 🙂

petrach
4. jún 2010

Argí to je váha a ta míra..za chvíli nás předrostete na delku 😀 to je krása co????
bero slavíme Elišky narozky,do toho mega pohádkoví les co organizuje švagrová..vše se chystá vesmes u nas na zahrade tak tu je veselo 😅 ted večer už i moc 😀 takže zítra toho máme požehnane..

denise přeju at teplota přejde a vy si mužete vyrazit na tu svadbu a užít si sami dva 🙂