Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mila01
16. jún 2010

Ahoj holky.

Janičce moc gratuluju,konečně budou všichni pospolu.Snad se brzo ozve - ikdyž teď bude mít asi jiné starosti. 😉

Wlladka - vítám tě tu.Já mám holčičku Karolínku,zítra jí budou 3 roky,je narozená 28+0tt,váha 1,26kg a 38cm.Rodila jsem v Mostě.Těch center je v republice více - právě Most,Ústí nad Labem,v Praze jsou tuším 2,myslím Ostrava - nevím to určitě,je jich 8 nebo 9.Máš pravdu,první dny jsou kritické,nám po porodu řekli,že nejkritičtějších bude orvních 48 hodin.Pak to také nebylo nic moc,ale postupně se to zlepšovalo.A kdy půjdete domu - to se uvidí,nám říkali půlka září a nakonec jsme byli doma už 3.8. 😉 Když Kája přibrala na 1.40kg,najednou se vše zlomilo,začala hodně přibírat,začlo se jí dařit a od té doby za dva týdny jsme byli doma. 🙂 Hlavně že se má Šimonek tak k světu.Kolik teď váží?

Holky musim si postěžovat,dnes mé milované autíčko neprošlo technickou ( 3 měsíce ječim na manžela,ať ho dá do kupy,že jedu na technickou,řekl mi,že auto je v cajku - dneska na mě vychrlili tolik závad,že mě omejvali ).Vůbec nevim,jak to teď udělám,auto nesmí na silnici,bydlíme na okrajovém sídlišti,nemám nakoupeno - nic.Zítra má Andrejka kroužek - ach jo,já chci svoje autíčko. ☹ ☹ ☹

Ještě jsem vám chtěla napsat - dnes před třemi roky,přesně v poledne se mi natvrdo rozjel porod Karolínky,který už nešel zastavit.To je neskutečný,že už jsou to tři roky.

mila01
16. jún 2010

maatkka - teda Jůlinka má krásný ty oči - je to poprvé od té operace,co jí takle vidim - úúúúžasná holka. 😉

No a culík samozřejmě taky. 😀 😀

wlladka
16. jún 2010

@maatkka neonatologií jako takových je v ČR víc, ale tyto tři jsou "vyšší třídy" . Jsou to Jednotky intenzivní a resuscitační péče. Ostatní jsou snad "jen" JIP. Tak Brno asi ne, ale České Budějovice.

wlladka
16. jún 2010

@mila01 Karolíne přeji vše nej nej k blížícím se narozeninám. Šimonek má dnes 1120 gramů. Zatím se nám to pořád tak nějak hýbe nahoru a dolů. Mě řekli, že tu budeme do termínu porodu +- týden. Termín jsem měla 12. srpna. To se nějak vydrží, jen když bude po tom všem maličký v pořádku 😉

wlladka
16. jún 2010

@mila01 Karolínka je moc pěkná holčička a Andrejka samozřejmě také. 😉 Ať se holčičkám daří i nadále, tak jako do teď. Jsou moc krásné.

denisee
16. jún 2010

wlladka: vítej mezi námi. Gratuluji k narození Šimonka, měly jsme skoro stejný termín porodu. Já 11.8.2008 a Vojta se narodil 26+3, 970g a 36cm v Č.Budějovicích 11.5.2008 🙂 . Domů jsme šli cca 3 týdny před termínem porodu 22.7. s váhou 1992g.
Můžu se zaptat, jak ty tři týdny u Šimonka probíhaly, komplikace, operace atd. Jak dlouho jste byli na plic. ventilaci? Ležíš v nemocnici nebo za ním půjdeš , až později? Jestli ti to teda nevadí. Přeju, ať vše probíhá bez problémů a jdete brzy domů.

irsina83
16. jún 2010

Ahojte,

tak uz je to 10 dni co sme s eluskou doma. caka nas kolotoc lekarov a bojim sa toho co najdu ☹ dufam, ze nic. malicka ma dva mesiace a mne pripada velmi sikovna, zdviha hlavicku, zacina dzavotat, je velmi ohybna a aktivna...tak dufam, ze to bude ok. uz mame 47cm a cca 2600g 😀

chcem sa spytat, nasli aj niektorej z vas na neurologii nalez na mozocku u vasho dietatka???myslim cysticky a pod...

maatkka
16. jún 2010

Mila dakujem 🙂 aj ked toto su prave take fotky ze na nich pozera trosku do strany tak to az tak nevidno... ale trosku vidno 😀
wlladka aj ty mas krasne deticky 😵 a Simonko je nadherny 😵 joooj to uz ani nie je pravda ze aj Lilu bola taka malicka 😀

maatkka
16. jún 2010

irsina detto 😉 Elinka je krasnucka 😵 blahozelam k navratu domov 🙂
a vy ste mali nejaku neurologicku diagnozu? ci preco sa pytas?

irsina83
16. jún 2010

@maatkka ked sme boli v nemocnici tak mi povedali ze malicka ma cysticky na mozocku , nalez 2 stupna a na to desat dni ked uz sme boli doma a sli sme na kontrolu tak cysticky boli vstrebane a 22.juna ideme na kontrolne sono hlavicky... ale aj tak sa strasne bojim hlavne DMO, kedy sa da diagnostikovat DMO??? s eluskou cvicime a cvicime vojtovku...

a to nehovorim ze malickej sa objavil hemangion na nosteku... ☹

@wlladka gratulujem k malickemu. neboj sa zvladnete to. ja som bola v nemocnici 2 mesiace s malou a uz sme 10 dni doma 😀 😉

mispuli
16. jún 2010

ahoj holky,vítám nově příchozí a zdravím stálice 😉 😉

Mila to je strašně hezkej zvyk s tím pasováním do 1.třídy,to tady u nás nemáme,tady jdou děti na úřad,tam maj nějaký pásmo a dostanou něco od starosty,s tím kornoutem,mám pocit,že to tady nikdy zvykem nebylo,ale je to převzatý z německa,musím přiznat,že se mi to moc nelíbí,my šli s taškou na zádech a pí učitelce nesli kytku 😉

maatkka
16. jún 2010

jeee mispuli ahoooj rada ta "vidim" 😉 😀
irsina tak s cystami neviem ale uz som o tom pocula ze sa zvyknu vstrebavat. mam pocit ze niektora z bab tu ma podobnu skusenost... tak sa mozno vyjadri 😉
my sme mali krvacanie do mozgu... a aj ja sa bojim stale... ☹

wlladka
16. jún 2010

@denisee První dny byl Šimonek na plicní ventilaci, do toho měl streptokokovou infekci v plicích. Až zázračně rychle se z toho dostal. Je to moc velký bojovník! 😉
Operaci naštěstí žádnou nepotřeboval. V nemocnici ležím s ním. jinak mám větší podrobnosti v albíčku.
To jste šli domů docela brzy, tady koluje, že domů pouštějí až s váhou 2200G. tak to jsem zvědavá, kdy se dostaneme domů my. 😨

simicak
16. jún 2010

wlladka,tak vitej mezi nama a gratuluji k Simonkovi 😉
S tim propustenim se to jen tak rika,aby te pripravili na nejhorsi,nam taky rikali ze v termin porodu a musi mit urciou vahu a nakonec jsme sli skoro mesic pred terminem a vahu jsme uplne taky nesplnovali. Proste jak bude Simonek dobre papat,bude zdravy tak jdete huraaa domu 😉

maatka,no kocka to je 😵

mila,tak s autem pekne na prd,budes muset na nakupy na bruslich 😝 My auto nemame a vsude to slapu,hruza,uplne to nesnasim,pak ze jsem takova podvyziva,denne snad nachodim 5km 🙄

Ja dneska chtela znicit deti,tak jse jeli do velkeho parku dke je potucek.......Veru upne znicena,ja taky a viki tady dela bugr.
JO a meli dneska kontrolu,tak krev porad malo D a rentgeny dopadly dobre,tak huraaa.
No nic koncim bo ta mura jak uz vyleze i na gauc tak me tady stipe a k tomu desne smrdi,tak jdu prebalit 🙄

wlladka
16. jún 2010

@simicak tak to je jedna z lepších zpráv,co jsem za poslední dobu zaznamenala. Samozřejmě by se nesměli dostavit žádné komplikace. Snad nám nic cestu nezkříží. Dnes nám na pokoj strčili "matku" kuřačku a to nesnesitelný smrad. Nevím, jak to tu vydržím. Už jsem si stěžovala, ale asi to nebude k ničemu. Kdyby alespoň použila spray, ale ona jen otevřela tašku a začala vybalovat a v tu ránu byl pokoj plný neskutečného smradu. Ach jo. ještě tohle nám to tu bude znepříjemňovat ☹ 😖

wlladka
16. jún 2010

... a děkuji za gratulace k Šimonkovi 🙂 je to naše zlatíčko 😵

zabka85
16. jún 2010

no supr dotaz mám malou Karolínku rozenou ve 28tt a vážila 780g memčí problém byl ale ustáli sme to. je nám 5,5měsíců korigovaně jinak 8.malá si dlabe nohy a otáčí se na bříško,žvatlá trochu.což zatím by zhruba znamenalo že je trochu dál než na 6 měsíci.Jen doufám že se nám nezasekne.Taky by mě zajímalo jak to bylo v tomhle věku u ostatních...🙂

bera28
16. jún 2010

Teda vy jste toho zase stačily napsat 🙂

Tak předně vítám na světě nová miminka a přeji, ať zdárně rostou a dohánějí své vrstevníky.

Janičce teď začne teprve pořádná hoňka s sprckama doma. Tak doufám, že nám aspoň napíše nějaké novinky.

Milo, no krásně jste si to museli včera užít 🙂 🙂 Máš obě holky moc hezké a šikovné🙂 A s tím kornoutem, jak jste tady psaly, tak to mně osobně se vůbec nelíbí 😝 Já bych to udělala jako za nás - tašku na záda, že jsme přes ní ani nebyli vidět a do ruky kytku.
A co budeš teda dělat s autíčkem?? Myslíš, že se vyplatí to opravovat? To je teda pech😒
A Káje k zítřejším narozkám vše nej, nej, nej.

Petraquerra, s tím školstvím u nás máš pravdu. Sice jsme se za našich mladých let 🙂 museli šrotit data jak magoři, ale kdyby se stejné věci učily poněkud zábavnější formou, tak já jsem pro, aby měly děti všeobecný přehled. I přesto, že třeba údaje o bitvě na Bílé Hoře po mě od základky nikdo nechtěl 😀 Ale zase na VŠ jsem dost těžila z informací z gymplu, a to jsem šla studovat až po několika letech od maturity. A je pravda, že teď už opravdu děti neumí ani pořádně malou násobilku a ostatní informace si najdou na internetu 😖

Fajn, nedepkuj kvůli schodům 😉 Vždyť Didka je sama o sobě zázrak, a tak má právo být v něčem pozadu. Zato její vyřídilce se tady nevyrovná nikdo 😀 To cvičení zní dobře.

Maatkka, no fešanda to je 😵

Irsina, Kuba měl krvácení do mozku 1. st, následně cysty, které se mu během 6 týdnů od propuštění nejprve zmenšily na polovinu a poté úplně zhojily. Tehdy měl naposledy dělané sono mozku a eeg, a protože nález byl naprosto normální, tak už ho dále nijak nesledovali. Každopádně jsme poctivě cvičili Vojtovku, a to do roku a půl korig. Tehdy začal chodit, tak jsme přešli na cvičení na balonu a teď už necvičíme nic. No vlastně s nimi oběma chodím od cca půl roku na plavání dětí, a to taky pomáhá.

Simi, tak pokud rtg dobrý, tak paráda!! A ten vitamín se taky zlepší, však to nejsou antibiotika, aby to šlo ze dne na den 😉

Zabka, v mém albu máme tabulku všech nedonošenečků tady z diskuze, tam se můžeš podívat na motorický vývoj. Ale upřímně, neporovnávej, každé dítě je jiné. Důležité je, že jde kupředu a nestagnuje! Já taky porovnávala jak magor, hlavně teda Anetu s Kubou a doktoři už ze mně šíleli 🙂

Holky, co chystáte za letní dovču?? Potřebuji nějaký tip na moře. Zbývá nám volných 14 dní v srpnu, tak řeším, jestli vyrazíme všichni nebo mě napadla včera úžasná myšlenka - vyrazím sama a svišti budou doma s tatínkem. Tak mi držte palce, ať se zadaří.

julianna78
16. jún 2010

Ahoj holky 🙂
Zdravím nové maminky a teda vôbec ma neteší,že sa stále pribúdajú prckovia...nie vzlom 🙂 Mohli radšej ešte pekne čučat v brušku.
My sme dnes boli na ročnej ko u očnej všetko ok a tá občas zvečšená zrenička vraj je asi dedičná,ale očká má v poriadku.Možno bude krátkozraká,ale nevedela jej dobre zmerat očká.Urobila parádny cirkus krpana.Bola tam mamina z dvojičkami teraz ich pustili vážia 3kilá a 2m a boli strááášne prtaví,ked sme tam mi boli na ko po prepusteni tak malá mala 1900g a mne vtedy prišla taká velká ani pravda nie je ako ten čas ubehol.Dnes sme kupili druhé topky za mesiac jej narástla noha o číslo...ked to takto pôjde dalej zbankrotujem na topánkach.
Mila Karolínke všetko naj naj k zajtrajším narodkám 🙂
Maatka Lili je zlatunká s copíkom a mne sa tiež zdá že očká sú dobré,čo si dávala fotky predtým tak bolo vidiet jak utekajú,ale teraz nie a má ich krááásne modré.
Bera tá dovča bez svištov znie dobre,len či ti prejde u tatku 😀 Držím palce

petraguerra
16. jún 2010

Ahoj Bera to by jsem ti ze srdce prala,aby jsi vyrazila sama.Ja byla v tom lednu na tyden bez malyho a uplne jsem si to uzila 😵 Fakt to je oraz,hlavne,kdyz vis,ze je o decka dobre postarano.

Matka Lilinka ma spravnou stetku 🙂

Zabka ja si nepamatuji co Matej delal v 8mesicich,ale urcite toho moc nebylo.Byl o 3mes.drive a domu sel po 5mes.Myslim,ze na to co mel za sebou,ale jede uplne paradne i kdyz je i dnes o moc pozadu s vyvojem.Kazdy dite je jiny a ma jinou minulost,tak tezko posuzovat .Tvoje mala je urcite sikulka a jednou bude,az prijde cas delat uplne vsechno jako jiny deti-nekdy driv a nekdy dele. 😵 🙂 😉

Wlladka malej Simonek je nadherne miminko a moc sikovny kluk.Tak ,at si ho brzy neses domu a zadne zbytecne komplikace a zdrzovani 🙂

Mila snad se to nejak vyvrbi s tim autem,zejmena nakupy s detma a bez auta-to je na prd.

Irsina to je pocit vid,kdyz uz mas malou doma,ja jsem z toho byla uplne nadsena.Konecne ten klid a zadny dojizdeni mezi nemocnici a domu.At Elinka pekne s tvoji peci prospiva a roste.
😉

mila01
16. jún 2010

Bera - moc držím palečky,máš to hezky vymyšlené - jsem zvědavá,jestli to projde. 😀 😀

Juliana - gratuluji k oční kontrole.S tou krátkozrakostí si nic nedělej,nám jí naměřili také,řekli,že na příští kontrole za půl roku jí předepíšou brýle - no a když jí měřili znovu,bylo vše ok.Prý asi selhal přístroj. 😕 😅 😕 No nevim,myslim si,že je to tím,že oni pořádně nespolupracují a vše může být jinak.

Holky dík za ty reakce na ten kornout - mě se to také nelíbí,jen jsem jí nechtěla o nic ošidit jen proto,že já na to mám takový názor.Jsem ráda,že nejsem sama. 😉 😉

Jo a s tim autem - já vim,že je to jen nepříjemnost,ale strašně mě to vytočilo - můj manžel je totiž automechanik.Tři měsíce ječim,ať se na to mrkne,celou dobu mě přesvědčuje,že auto je ok,že projde.Když jsem mu to dneska volala,tak mi řekl - fakt,jo?A jak to?Štve mě to,všechno leží na mě a když mu to řeknu,akorát se naštve.Tak a teď jsem si pěkně ulevila. 😀 😀

Zabka - pokud to není moc osobní,můžu se zeptat,jaké pocity jsi měla z ležení v Mostě?Já tam měla pár problémů se sestrama,ale ne u dětí ( ikdyž tam taky byli některé nepříjemné - nedokázali pochopit,že mám doma 3leté dítě a musim aspoň občas za ním,že 10týdnů bez mámy je prostě moc ),ale hlavně na šestinedělí.A to jsem měla štěstí,že jsem celou dobu ležela na 2lůžáku se super spolubojovnicí.
Jo a k tvému dotazu - holky mají pravdu,ať neporovnáváš,každé dítě je jiné.Naše Kája například v 8 měsících ležela na zádech,občas se otočila na bok a asi 2x na bříško - ale zjistila,že je to fuška,tak toho nechala.To bylo vše.Ona hodně rychle přibírala a navíc bylo hooodně líná ( to se teď už říct nedá ).No a podívej - teď lítá od rána do večera,jezdí na motorce,na kole,už nác přemlouvá na brusle - v zimě začne pomalu s lyžema.
😉

Simicak - já jsem taky podvýživa,175cm,56kilo. 😀 😀 A gratuluju k rengenům. 😉

wladdka - děkuji za chválu holek - uplně se tady pýřim 😀 😀 .Jsou to moje sluníčka.A teda řekla bych,že Šimonek docela přibírá.Neboj,každým dekem se to bude zlepšovat.Čím má víc,tím lépe dokáže dýchat,tím lépe začne jíst a půjde to nahoru.Také jsme bojovali o každé deko - pak se to zlomilo a šlo to.

denisee
16. jún 2010

Bera: taky bych chtěla k moři i s Vojtou, ale přiznám se, že si taky pohrávám s myšlenkou jestli nevyrazit jen sama 🙂

wlladka: tady v Č.Budějovicích se pouští s váhou 1900g, ze začátku přibíraj děti každý den, ale když jsem pak zkoušeli víc kojit okolo1700g, tak ta váha šla nahoru pomaleji, ale přesně jak píše Simicak, pokud jsou bezproblémů a dobře papaj, můžete jít domů. Jinak taky jsem na pár dnů měli hroznou spolubydlící, mladou , která navíc měla nějaké střevní problémy a tak celkově s ní byly problémy, tak jsme se bály, že nás nakazí...a jela domů, ona to i sama chtěla, už několikrát od miminka odešla.

mispuli
16. jún 2010

v Písku pouští při 2400g,ale taky jsme šli o chvilku dřív,když se narodila Míša tak jsem šla po týdnu domů,doktoři věděli,že máme doma Honzíka,tak mě tam nedrželi,ba právě naopak,k jezdila jsme tam každej den,vozila mlíko a k Míše šla na 5 dní než nás pouštěli domů

jinak samostatný moře schvaluju a závidím,pokud vám to vyjde,my si loni takhle užili ten Rhodos a bylo to super,letos nás čekají 4 dny v Paříži,takže moře letos společné s dětma a opět naše oblíbené Lignano v Itálii

Bera víš kam já bych docela jela třeba i sama,do nějakých maďarských lázní,ty vyhřejvaný a termální bazény,to bych si fakt užila 🙂

bera28
16. jún 2010

Tak jsem aktualizovala tabulku a doplnila nové přírůstky.

Juli, parádní zpráva z očního😉

Milo, tak je to vždycky - kovářova kobyla chodí bosa 😖 To by mě teda vytočilo taky!
A jak plánujete oslavu narozek??

Denisee, člověk si fakt potřebuje odpočinout a načerpat nové síly, co?

Tak jsem už chlapovi oznámila, že buď teda poletíme mvšichni nebo jen já nsama, a to najednou začal, že dětem moře udělá dobře, tak proč bych chtěla jet jen já sama. No a když mu řeknu, že si chci od nich orazit, tak to nechápe 😖 Joooo, to bude ještě zajímavé. A taky mi řekl, že proč teda nejedu ještě s nějakou kámoškou, která by mi s dětma pomohla. On je fakt mimoň!!!! Každej žhavej na ty dva predátory.

bera28
16. jún 2010

Mispuli, no to je taky super nápad ty lázně. To jdu prozkoumat. A to teda rozhodně bez svišťů.

mispuli
16. jún 2010

@bera28 už víš,kdy budete tady u nás na jihu,abysme naplánovali nějakej ten srazík v Táboře,já už si s tím Maďrskem pohrávám dost dlouho,není to tak daleko a nechá se to sehnat i docela dobře peněžně

mila01
16. jún 2010

Bera - oslavu?Asi to bude zajímavý - ráno odvedu děti k babičce ( bydlí asi 3 km od nás,autem jsem tam za minutku,ale budeme muset pěšky),pojedu autobusem do města ( cca 25min.),vyzvednu dorta,poběžim do krámu,nakoupim na oslavu,pojedu s těma taškama a dortem busem zpátky,připravím oslavu /pokud toho dorta někomu nevyklopím na hlavu - inteligentně mám dvojpatrák,který se nedá ani zavřít do krabice a převáží se otevřený 😀 /- chuťovky,chlebíčky atd.,původně jsme měli mít oslavu venku na zahradě,ale má se dost ochladit,tak zůstanem v baráku,pak se pohádám s holkama,protože budou chtít zůstat u babičky,takže poběžim domu pro věci ( ráno to nepoberu - mám totiž na tu oslavu vše doma,včetně dárků,chtěla jsem to tam navést až v pátek dopo,kdy jsou holky ve školce ),pak jim to tam musim odnést a v neděli to zase budu vše stěhovat zpátky.Do toho,pokud přijede manžílek,tak bude lítat okolo auta - budou ho na laně tahat do opravy,doufám,že se zůčastní aspoň oslavy.

To teda jestli nepřijede tchán,pokud přijede - beru mu auto a je to. 😠 😠 ( chudák )

Zrovna jsem dozdobila dorta na zítřek - Kája ho ponese do školky,dělaj tam oslavy,dám tam učitelce foťák a pak vám sem hodim fotečku.

Bera - bojuj o samostatné moře - ono ani taťkovi neuškodí být se svišťákama sám.

petraguerra
16. jún 2010

Bera to se manzelovi nediv-ma urcite nahnano.Frana taky vyskakoval a ,kdyz jsem se rozhodla ze jedu a sama pekne koukal 😲 😖 On byl dvakrat v Portugalu co je malej na svete a poprve dokonce jel,kdyz nam den predtim rekli,jestli ho chceme odpojit ,a ze urcite stejne brzy umre.Byt to obracene-ja by jsem neodjela....Potom z toho meli doktori hlavu v pejru,protoze nevedeli,ze odlita pryc a ja jsem tady uplne sama.Preju ti to moc potrebujes si oddychnout.

Ja jsem po porodu mela svuj pokoj,nic jsem za to neplatila-proste luxus.Nevim ani proc asi pocitali s tim ,ze to u me moc dobre nedopadne.Hlavne na me byli vsichni opravdu hodni-vubec si nemuzu stezovat.Ve Skotsku pousteli od 1800g stabilni deti,ktere dobre papali.Moje kamaradka sla domu s malou v 1800g,ale potom mala prestala pit a byla dlouho se sondou+do ted ma problemy s jidlem.

adajar
16. jún 2010

Ahoj holky jdu vas pozdravit. Nejak nestiham mam doma maleho sikovneho certika

https://www.youtube.com/watch?v=v0EvWaMqDj0

pro ty kdo chce videt. Ted jsme si prosli 6. nemoci v tech vedrech k tomu zuby rostou takze docela dobry. jEN ted nikam nesmime.

Wlladka koukala jsem jak mas krasneho syna prejeme Šimonkovi at je brzo s tebou doma.












adajar
16. jún 2010

@zabka85 nech to na svoji princezne ona vi nejlip co chce delat nebo nechce. Neda se srovnavat ani donosene deti se nemuzou mezi sebou porovnavat kazde ma svoje tempo A dela vse jak chce a potrebuje. 😉