Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
2. feb 2009

Kili mají učitelky ve školkách nějaké speciální požadavky co musí děti umět? U nás třeba chtějí ať jsou bez plenek :( No ale co udělají když budou pozadu ve stavění kostek???Myslíš že to bude někomu vadit???S tím jídlem bych to jako problém viděla ale zase pokud si tam najdeš nějakou šikovnou učitelku která jim pomůže tak v tom nevidím problém...takových dětí jsou mraky 🙂 No jen aby tam taková hodná paní učitelka byla 🙂 🙂 🙂 že?

kili
autor
2. feb 2009

andulka, stavanie kociek asi nikoho nezaújma, však tam sa to naučí. Ale čo mi niekto písal, tak podmienky sú bez plienok a jesť sám. A. už relatívne pekne čúra a kaká do nočníka, za deň také 2nehody (+/-) ale sám sa ešte nepýta, aj keď niekedy náznaky boli, ale verbálne to ešte nevie. S. ništ v tomto smere.
s tým jedením je to tak, že ja ho musím držať a tak kŕmiť, musí to mať rozmixované, ináč zvracia, ale už zvládne aj rozmixovanú ryžu al. tarhoňu, čo sa nikdy do hladka nedá, ale už z tohoto nevracia, tak nejaký pokrok máme. Ale keď ho kŕmi niekto iný, tak rev, aj u MM plače, ale nie až tak a napokon prestane, ale MM ho blbo drží a odmieta ho chytiť inak. Ale čo ho kŕmila moja mama, tak A. totál hysterák 😔

janina77
3. feb 2009

andulka, dakujem za podporu.

Brusko konecne prestalo tvrdnut, tak je serklaz na spadnutie, este presne neviem, kedy to bude, ale blizi sa to 🙂 .

monyka81
3. feb 2009

mne sa narodili dvojicky v 26tyz.Tiez sa bojim ako to bude dalej .Zatial papaju a maju uz 4kg ked sa narodili mali len po 1kg bolo to tazke

kili
autor
3. feb 2009

monyka, ahoj, ja mám tiež dvojičky 🙂 . ja som rodila v 27tt+3, ale malí boli gestačne asi mladší o 2t a mali len 800g a 680g. ale tvoji priberajú super, to A. mal v 4,5m 1700g

janina77
4. feb 2009

Je, monyka, rodila si v BB? A to ti deticky fakt super rastu, nas pustali z nemocky po 3,5 mesiaci, a to mal maly len 2,4 kg.

argousek
4. feb 2009

monyka81 nám se Adámek narodil 26tt+0 a vážil 1050g. Teď jsou mu 2roky a 2 měsíce, ještě nejsme úplně srovnaní a myslím, že potom čím jsme prošli, je v pohodě. Neboj se určitě je to s dvěma dětičkama opravdu náročné, ale určitě to zvládnete, stojí to za to.
Holky Adámek má už druhý den skoro 39°C a spí dvakrát denně. Mohli by jsme na něm vařit, jak je rozpálenej. Jen mu teplotu srazím, má to za hodinu zpátky. Hrozně kašle. Už aby to bylo za námi ☹

fajn
4. feb 2009

argousek tak se brzo uzdravte.Hlavně dávej pozor na teploty přes 39 aby nedostal křeče. Na to jsou Diazepamovi čípky 😉

monyka81
4. feb 2009

argousek dik za pozbudenie deti papaju len Matko ten ma sadre nohu lebo ma vykrivenu tak behame po ortopedii a co cert nechce tak maju vysunute pupky pocula som ze sa to ma preliepat lenze primar to zakazal nemas dake skusenosti

monyka81
4. feb 2009

janina ano rodila som BB prva som isla domov ja a po 3tyz. chlapec dievca pustil tiez tak 3-4tyz.ale teraz si ich uzivam preco vas pustili tak neskoro

kili
autor
4. feb 2009

monyka, to vás pustili tak skoro 😲
to naši vtedy ešte ani nedýchali sami, však to ešte nemali ani svoju pôrodnú váhu späť 😕

pupčeky majú aj naši von, prelepovalo sa to kedysi, ale k ničomu to nie je, ale niekde to ešte doporučujú. neboj, ono to zmizne, obvodná to bude sledovať a ty to tiež môžeš, keby to stvrdlo, tak choď k dr.

monyka81
4. feb 2009

kili jasne budem to sledovat dakujem

monyka81
4. feb 2009

kili moje zlaticka mali len 35cm to bol strasny pohlad a tiez stroj dychal zanich som srrasne vdacna ako mi deti doslova vypyplali na odd tvojim Detickam prajem strasne vela zdravia

martao
4. feb 2009

Čaute!

Ja síce nepatrím medzi mamy, ktoré majú prečasne narodené detičky. Moji traja synovia 6 a 3 roky a posledný má 3 mesiace mali 4250, 3950, 3700 g. Obdivujem všetky maminy, ktoré museli určite pozbierať svoje sily a bojovať, aby z ich drobčekov vyrástli krásne deťúrence.

kili
autor
4. feb 2009

mony, ale fakt nechápem, ako sa tak rýchlo z toho dostali 😕 z akou váhou išli domov?

gucz
4. feb 2009

monyka81 ak myslíš tými vysunutými pupkami pruh - teda pupočníkovú herniu, tak neprelepuj, moja malá tiež mala, a dosť veľkú. Tiež nám zakázali prelepovať, tak som nelepila, dokonca sme pri tom aj cvičili vojtu, tak sa jej to riadne vydúvalo, ale postupom času sa to scudlo samé, keď malej spevneli brušné svaly. Ako 4,5 mesačná s tým mala ísť do Bratislavy na operáciu, ale zatiaľ sme tam neboli. Vtedy ju začali očkovať synagisom, tak sme museli operáciu odvolať. Takže ak Ti môžem poradiť, tak pupček neprelepuj, len ho sleduj, aby sa tam nedostalo črievko, aby ten hrbolček nezostal tvrdý, vtedy treba ísť hneď na chirurgiu do nemocnice.

mila01
4. feb 2009

monyka81 - Karolínka také měla pupek ven,měla pupeční kýlu,rehabilitační mi poradila,ať jí několikrát denně na ten pupíček jemně zatlačim,zatlačim ho dovnitř,ucítíš pod prstem takový prstenec a chvilku to držíš - dělala jsem to asi 5x denně a asi do 7 měsíce ta kýla sama zmizela.

Holky všem vám držím palce,sice už sem nepíšu,ale pořád vás sleduju.( naše Kája je ve 28tt ).

Chtěla jsem se ještě zeptat,máte někdo problémy s očním pozadím?Ze všem poraden a sledování už nás vyřadili,dokonce už i z rehabilitace,ale jezdíme pořád na oční do Motola.Jedu tam zrovna zítra na vyšetření a 17.2. do poradny.Malá má nějak jinak vyvinuté oční pozadí,vidí sice dobře,ale doktoři nevědí,co s tim,jestli jí to nebude někdy v něčem vadit.Jsem z toho dost vyplašená.

merj
4. feb 2009

Ahojte maminky, i nas maly pospichal trochu moc na svet. Narodil se v nedokoncenem 27tt a mel 845g a 35cm. I nas postihla mimojine pupecnikova kyla a zacali mu ji prelepovat uz v porodnici na JIPu a pak se prelepovala jeste nejaky cas, kdyz nas pustili domu. Dnes jsou malemu 3,5 mesice (korigovaneho) a kylu uz mesic neresime - neni. Ale potkali jsme se i s nazorem, ze kylu neni zapotrebi prelepovat. Asi zalezi lekar od lekare.

maatkka
4. feb 2009

My sme tiez pupocnikovu herniu prelepovali.Uz nie tak ako kedysi ale naplastou na hernie - porofixom - a zbavili sme sa jej celkom rychlo a to bola velikaaa.

andulka4
4. feb 2009

Holky tak jsme dneska byli na neurologii a nemusíme už cvičit Vojtovu metodu 🙂 Máme příznivý PMV 🙂 hypertonie na DK ustoupila a hypotonie má tendenci k úpravě 🙂

nechala jsem si napsat ještě 2rhb na to aby nás naučili Davídka motivovat ke správnému sezení a takové ty různé hry 🙂 Nemámeho moc nechávat sedat na paty :( což nevím jak udělat jelikož tak nejraději sedí. Chůzi a nakračování má správnou ale zatím stojí převážně na vnitřní straně chodidel...

dneska jsem po hoooodně dlouhé době plakala štěstím 😅

deina
4. feb 2009

Andulka, to su vyborne spravy, gratulujem. 😵 😵 Daj Davidkovi velku pusu odo mna za to, aky je sikovny.

mila01
4. feb 2009

andulka4 - gratuluju a plně tě chápu,mě když rehabilitační řekla,že nás vypouští do světa a že už nemusíme chodit,taky jsem brečela.Hrozně mě to dostalo,Káje bylo 18 měsíců.Taky chodila na vnitřních stranách,rehábka nám dala takové molitanové kuličky,které jí občas dávám do ponožek do bačkůrek na místo,kde se má utvořit klenba a pomáhá to.Stály 16korun.

maatkka
4. feb 2009

Andulka moooc gratulujem.Viem si predstavit ako sa asi citis.My cvicime "este len" asi tak styri mesiace ale uz teraz sa neviem dockat chvile ked uz nebudeme musiet.

monyka81
4. feb 2009

kili ja som rodila 3.11,2008 mna pustili po tyzd. chlapca v decembri mal vahu 2,80 no a dievcatko prislo domov zaciatkom noveho roku malej hrozilo otrava krvy -ocka jej operovaly zamrazovaly jej cievy a aj napriek tomu je poriadku zatial chlapec ma len nohu v sadre ma ju trochu vytocenu tak mu ju chcu takto narovnat ak to nepomoze tak pojde na operaciu inac su voriadku o chvylku si tam dam fotky ako deticky vypadali a aj fotky ako vypadaju teraz

monyka81
4. feb 2009

kili nedaju sa mi dat tie fotky do foto albumu tak tam mam iba jednu ako vyzeraju teraz

mila01
4. feb 2009

monyka - tvoje děti jsou rozkošný,jsou to takový krásný malý broučci.Opravdu vás pustili hodně brzo,měli jste velké štěstí.Moje malá měla při narození 1,26kg a 38cm,byla 6 týdnů v inkubátoru a po 7 týdnech hospitalizace jsme šli domu.( já jsem ležela přes týden s ní v nemocnici a o víkendech jsem jezdila domů za starší dcerou).

holky nemáte někdo zkušenost s tim očnim pozadím?Vážně by mě to zajímalo.

argousek
4. feb 2009

Andulko, gratuluju 😉 😀 😀 😀 😀 Vzpomínám si a není to tak dávno, co jsme tě utěšovali, že to bude dobrý a vidíš 😅 Je to tady. Je to skvělej pocit, viď. Teď už bude vše O.K.

monyka81 tvoje dětičky jsou opravdu pašáci. Nás pustili domů až po 2,5 měsící s váhou 2,5kg. Adámek pořád zlobil s dýcháním a nechtělo se mu z kyslíku ☹ Má BPD (bronchopulmonální dysplazii na plicích z toho jak byl dlouho na tom kyslíku). Znamená to, že je náchylnější na dýchací cesty a kdykolik začne stonat musí inhalovat kortikoidy. Dětičky s touto diagnózou jsou také náchylnější k astmatu. Ale u nás se to zatím nepotvrdilo. Musím zaklepat 😉

Adámek nic moc, naopak mám pocit, že je to čím dál horší. Teploty má pořád kolem 38,8 a v noci přes 39 a když mu to srazím, tak na chvíli a pak to najednou zase vyletí. Dneska jsem volala doktorce, že tam zítra ráno zajedeme (dnes jsem neměla doma auto) a ona mu veme krev a zjistí, jestli to není zánětlivé a jestli není potřeba nasadit antibiotika. Kašel je taky o něco horší než byl v pondělí, ale nehorší se. Začne kašlat, tak úplně chudák zrudne, jako kdyby se dusil. Málo jí a docela pil a teď začal zlobit i s pitím A v prdelce se mu udělali dva puchýřky, asi z těch horeček. Ach jo už jsem z toho docela vyčerpaná 😖 Kdyby už bylo vidět nějaké zlepšení, snad už se to brzy zlomí ☹

janina77
4. feb 2009

monyka, nas maly sa narodil v 24.gt, mal len 800 g, a velke problemy s dychanim, 40 dni bol napojeny na kyslik, mal podobne ako Adamek BPD, potom komplikacia s ockami, tie nam ale operovali laserom v BA, tam aj pomalsie priberal, oni na to mali nejakysi iny pohlad, co ma dost vytacalo. Tak asi preto tak dlho.

mila, my mame operovane ocka kvoli ocnemu pozadiu, ale to ho operovali ked mal 8 tyzdnov, a teraz to sleduju, ale hovoria, ze je to dobre. Mame vsak okuliariky a momentalne namerane -2 a -4 dioptrie.

andulka, super, ze uz nemusite cvicit, a vyborne, ze sa maly tak rozbrhol!!! len tak dalej.

janina77
4. feb 2009

Baby, nesutazite s lovelou? Uz im ta stranka konecne normalne funguje, tak ak chcete, zapojte sa.
A budem vam vdacna, ak nam poslete hlas 🙂. Netreba sa k tomu registrovat 🙂.
http://www.lovelababy.sk/hlasovani/?user_id=245...

janina77
4. feb 2009

monyka, koho ste mali osetrujuceho lekara, ked sa detickam tak dobre darilo, ze tak rychlo priberali?