Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

nanya
31. okt 2010

Ahoj holky.
Tak u nás se stále a zase opět marodí. Od doby, kdy měl být očkovaný, tj, zhruba měsíc, je Danek nemocný, kucká a má ucpaný nosánek. Předevčírem se zdálo, že už je OK a včera opět ráno sopel z nosa až na bradu. Odsávám ho 100x denně a stejně je pořád co odsát, je to fakt maras, vidím, jak vůbec nemůže dýchat nosem, o spaní vůbec nemluvím, ledva usnu, už je vzhru a zlobí se, že nemůže dýchat. Už, aby uměl aspoň trošku smrkat. Nemáte radu, jak na to? Jak ho to naučit? Hodně kamarádů mi radilo, že to děti opakovaly, když viděly smrkat je, ale když on je na tom s tím opakováním, no však víte. Moc se mu do toho nechce, je mu 18 měsíc a teprve teď se naučl paci-paci. Ach jo. A venku dneska bylo taaaak krásně a my doma ☹
11. máme jít na očko, ale pochybuji.

bera28
31. okt 2010

Holky, ještě jsem zapomněla - nevíte o někom, kdo by potřeboval speciální rehabilitační stůl na Vojtovku?? Nebo třeba kontakt na stránky s postiženýma dětma, kde bych ho mohla nabídnout. Nám tady už jen překáží, tak bych ho ZDARMA někomu zapůjčila na neomezenou dobu (resp. na 4 roky, po které ho nesmím prodat). Kdybyste o někom věděly nebo někdo z vás měl sám zájem, tak mi dejte vědět. Cvičení na něm je úplně o něčem jiném, než na obyč stole.

bera28
31. okt 2010

@nanya, teď čtu o vaší rýmě. Svišti frkali asi 5 dní, hrozně moc jim pomohl Sinupret. A odsávej i když už bude umět Danýsek smrkat. My to taky střídáme, smrkají i odsáváme. Jak měla Aneta v září zánět středního ucha, tak mě doktorka kladla na srdce, že kdyby měla rýmu, tak ať nespoléhám na smrkání, že to takto malé děti stejně nevysmrkají celé, ale ať určitě odsávám.

sarik1
31. okt 2010

Ahoj holky... také máme nedonošeňátka 30+3 a musím říct, že to jsou šikulové, žádná infekce Adélka se 910g porodní váhy a zhubla na 795g měla asi jen 5 dní CPAP a Adámek měl 1315g , oni nebyli zas tak extrémně brzy, ale jsou drobní... Adamča byl asi 9 dní celkem na plicní ventilaci a měl 2x dren na plicích, jinak jsou v pohodě.... narodili sem před 6 týdny a v inkubátoru už otáčí krásně hlavičku oba dva.... jen Adámek se nechce přísát k prsu :( lumpík.. Adélka už má 1,6 kg a Adámek 2,2 kg.... tak snad Adamču pustí příští týden domu jupí.... jaké máte zkušenosti s VOjtovkou?

bera28
31. okt 2010

Denisee, o změně času mi povídej. Svišti k nám nakráčeli v šest, Kuba ze mě strahnul deku a řval "maminko vstávej, vařit kaši" 😠 Nějak se nám podařilo je udržet v ložnici do sedmi, ale pak už to fakt nešlo. Oni jsou v pohodě, zato já jsem jak mátoha. Bych si šla lehnout klíďo už teď🙂

Já ten podzim taky nemusím, připředstavě že si budu muset počkat na jaro až do března na mě jdou mrákoty. A dneska dopol tady byla tak hnusná inverze, že jsme ani ven nevylezli.

bera28
31. okt 2010

sarik1 - s Vojtovkou mám zkušenosti jen ty nejlepší. Ano, je to náročné na cvičení, děti většinou řvou, maminy se s tím mnohdy nedokáží smířit a myslí si, že jim ubližují. Což je ovšem blbost. Takže pokud budete mít Vojtovku naordinovanou, tak cvičte. Pokud nebude třeba, tak buď ráda. Pokud budeš cvičit poctivě, tak se jí stejně za pár měsíců zbavíte.

sarik1
31. okt 2010

@bera28 no u Adámka zatím nic neříkala, u Adélky doktorka něco málo naznačila, že asi bude, ale je fakt, že ted když trénuju u Adamčy kvůli kojení stimulaci sacích reflexu, jen mu bříškama prstů kroužím na tvářičkách a pod bradou, tak řve jak tur :( a mě to trhalo srdce... ale holt nedá se nic dělat, můžu být ráda, že na tom sou tak jak sou.... a i kdyby doktoři řekli, že nemusíme VOjtovku cvičit, ale doporučují tak ji cvičit budem.. díky za odpověd 😉

simicak
31. okt 2010

ja jen na rychlo fotky,jsme dneska doma delali party holkam,tak bylo supr 😵 Hlavne tatka si uzil 😀

bera28
31. okt 2010

Tohle je ten stůl na Vojtovku, akorát máme jiné barevné provedení (hnědá + slonová kost):
http://www.resi.cz/index.php?item=1005.011

Simi, z těch fotek je vidět, že jste si to užívali všichni, krása 😵 😵

A teď vás jdu dočíst.

argousek
31. okt 2010

@simicak jéééé fakt krásný kostýmy, super 😀 😀 😀

argousek
31. okt 2010

@bera28 zkus to nabídnout na www. postizenedeti.cz

petraguerra
31. okt 2010

Ahoj holky tady dnes docela hezke pocasi-se me zda ze Mates zacne do pristich narozenin mluvit 🙂 Uz alespon drzkuje pokud se mu neco nelibi tak protestuje hlasite 🙂 Simco vy se tedy vyradite s tema deckama 🙂

Beryvajt zvladas to uplne suprove s dvema detma najednou hlavni je,ze to bude za cas jenom lepsi a lepsi 🙂 Ono se zda ze nedelas nic jineho nez prebalujes kojis krmis -porad dokola i s jednim mimcem,pokud mas aspon trosku rodinu co ti pomuze nebo pohlida tak toho rozhodne vyuzij aby trebas pohlidali 3hodky vecer at se vyspis.Ja jsem takhle hlidala kamaradce malou,obcas jak byl ten jeji chlap na nocni jsem u ni cekala trebas do 4rana a ona byla v loznici a chrapala a ja hlidala mimco-fakt to pomaha.Me bohuzel tady nikdo nepomohl,ale v cr by jsem asi takovou pomoc od ni taky uvitala. 🙂 Jinak ti holky pribiraji krasne ,me ucili v nemocnici odkrkavat tak ,ze jsem malyho mela otoceneho zadama k sobe a hladila jsem ho po noch on sedel na me noze jednou rukou jsem mu podepirala bradicku 😉 Bylo to docela fajn.Pokud by mela mala reflux musis ji davat do vyvysene polohy my ho meli take staci polstar pod matraci v postylce.Tak at te holky nezlobi 🙂

Sarik1 gratuluji k mimcum a at ti pekne prospivaji a rostou-vsechno zvladnes,neboj 🙂

helili
1. nov 2010

Ahoj holky.
Někdy kolem dubna jsem tady občas napsala a seznámila Vás se svou dcerou Anežkou narozenou v únoru 740g a 33cm. Pořád bojujeme a to doslova. Máme za sebou tolik komplikací...že by to bylo na román. Teď po 8 měsích je Anežka doma a problémy nekončí. Jeden velký je jídlo. Po extubaci v červenci se chytla prsu a já kojila a na střídačku krmila z lahvičky - naprosto ideální situace. To pokračovalo do srpna, kdy s močovou inf skončila Anežka po 10 dnech pobytu doma opět v nemocnici, kde se vše zkomplikovalo natolik, že ji neminula opět intubace 14 dní. Během celého pobytu v nemconici to šlo s krmením z koppce. Postupně odmítala lahvičku, prs už vůbec, přesto jsem jesště do půlky října odstříkávala. Začalo dokrmování sondou se stálými pokusy o přisátí se na láhev nebo alespoň se stříkačky. Teď neje že nechce nic do úst, ale z dávek, které se do ní "vešly", což bylo 90 - 110 ml jsme na 60ml a to s velkým kroucením, křičením a zvracením. Přitom krmím třeba hodinu, nosíme, zpíváme, rozptylujeme pozornost...
Jsem zoufalá...já, člověk, který měl vždy pro každého radu, pozitivní pohled na vše a řešení na jazyku ...já si nevím rady. Pokud máte některá podobnou zkušenost nebo někoho znáte, nebo web na které se o tomhle píše, poraďte prosím. Něco jsem už prošla a našla nějaké rady...nečekám zázračný postup, který vše vyřeší, ale snad jen pocit, že v tom člověk není sám a že to třeba časem půjde.
Díky moc. Mějte se jak nejlíp to půjde. Ahoj H.

argousek
1. nov 2010

@helili my máme podobnou zkušenost, u nás se ale po přeléčení té infekce jídlo zlepšilo, ale nebyl to nikdy extra velkej jedlík. Adámek taky pil normálně 60-70ml víc ne. Když mi kamarádky říkaly, že jejich děti pijí 150ml, tak jsem byla docela v šoku a stresovalo mně to. Ale teď už bych to tak nebrala, řídila bych se víc intuicí. Nech jí vypít kolik chce a když vypije málo, tak jí nabídni jíst dřív, třeba za hodinu a půl nebo 2 hodiny. U nás jeden čas bylo i to, že přes den moc jíst nechtěl a v noci v polospánku pil víc, takže jsem se to snažila nahánět přes noc. Neboj se ono se to zlepší. Taky bylo to, že jeden čas pil pěkně, měl asi růstovej spurt a pak se to zase otočilo a pil málo. Když nebude pít po 10ml nebo 20ml, tak bych jí nechala ať si vypije, kolik sama chce. Tenkrát jsem se hroutila taky a dneska jsou Adámkovi 4 roky a má 15kg, je drobnější, ale že byl tak nedonošenej by do něj už nikdo neřekl 😉 Drž se

@petraguerra to víš se začne mluvit 😉 😀

bera28
1. nov 2010

@helili, já mám dvojky 26+0, nyní 2,5 roku. My jsme s jídlem začali bojovat cca po 14 dnech od příchodu z porodnice, do té doby to byla pohodička, děti "žraly" jak nezavření. Potom nastal bojkot kojení a holka je prostě děsná citlivka, takže jí to psychicky rozhodilo. Dokonce jsem jí musela doma 3 měsíce sondovat. Pak se to zlepšilo, nějakou dobu to bylo fajn, ale letos v létě zase začala s jídlem zlobit. To jim bylo 27 měs. (nekorigujeme). Nejprve jí začaly vadit kousky, takže jsem opět skoro všechno mixovala, pak přestala kousat do tuhé stravy, začala plivat, nešlo to po dobrém ani po zlém, zvracela již po třetí lžičce, všechno odmítala, mléko nepije již od roku věku, takže ani tím jsme nemohli jídlo dohánět. Tak jsem jí nechala, každý radil, že až bude mít hlad, tak si sama vezme. No nevzala si nic (jako již v minulosti několikrát) a nakonec 3 dny nejedla vůbec. Tak jsem jí vzala k naší pediatričce, která samozřejmě ví o našich věčných bojích s jídlem, ta jí předepsala Peritol, který se mimo jiné dává při mentální anorexii. No a od druhého dne podávání opět začala krásně jíst, kousat, sama si pro jídlo chodí a žebrá. Jenže problém je, že se tento lék nesmí dětem podávat déle jak 14 dní. Pak ho brala ob den a postupně jsme přešli na podávání 2x týdně. Minulý týden dostali oba rýmu, tak jsme jí ho přestala dávat úplně, páč sem jí začala dávat kapky na rýmu a nechtělo se mi to kombinovat. Zatím jí i bez prášku, ne nijak velké porce, ale nezvrací, kouše, jí prostě tak, jak by děti jíst měly. Co jsem měla možnost mluvit čistě náhodu s jednou neonatoložkou v létě (setkaly jsme se na dovče), tak mi říkala, že odmítání jídla a poruchy příjmu potravy jsou u nedonošenců, a to zvláště extrémních nedonošenců, velmi časté. Bohužel však lékaři nejsou schopni zjistit kde je problém, děti jsou po všech stránkách zdravé a nevykazují žádnou patologickou odchylku. Takže nevědí, jak je z toho "vyléčit". Já se přikláním k názoru, že je to víceméně psychický problém. Nebo prostě tyto děti neznají klasický pocit hladu. Jinak si to vysvětlit nedokážu. Asi jsem ti moc neporadila, snad jen, že víš, že v tom nejste sami. Teď je to u nás relativně dobrý, ale je mi jasné, že zase p říjde období půstu🙂

Holky, tak jsme byli v jeskyni a paráda. Svišti si tam nejdřív dělali slané bábovky🙂, ale pak to tam museli všechno prozkoumat. Takže jsem zakoupila všem permice a teď budeme chodit 4x týdně.

vladimuraz
1. nov 2010

Ahoj holky, zdravím zas po delší době, nejdřív budu reagovat na helili a pak si poctivě dočtu 😉

@helili zdravím a posílám trochu optimizmu, Tvůj příspěvek zní bohužel opravdu zoufale ☹ Já bych poradila zhruba to, co argousek - nedávej jí to násilím, nech jí, aby si vypila, co sama chce. Klárka taky není žádný jedlík, s jídlem bojujeme od začátku, že by vypila 110 ml, o tom jsem si mohla nechat jen zdát. Pila tak kolem 60 -80ml a to hodně dlouho (taky má teď ve 3 letech 11,5kg, ale je velká, není na ní nedonošenost poznat). Já jí šidila přesně jak argousek Adámka, sotva usnula, už jsem jí nacpala láhev do pusy a díky sacímu reflexu pila jak divá. Krknout jsem jí nenechávala, to by se vzbudila, takhle nikdy nebyl problém. Za noc vypila třeba 400ml a přes den jen 200. Na jídlo jsem jí nikdy nebudila, nechala jsem jí, až si sama řekne. Moc přeju, ať se to u Vás zlomí, všechno špatné už máte vybráno a bude jen líp a líp!!! Hodně štěstí, V.

nanya
1. nov 2010

@bera28 - dekuji za radu, urcite to zajdu jeste dnes koupit, my uz kuckáme a smrkáme 3. týden 😖 Koupila jsem mu dnes Nasivin 0,025%, alespon se vyspi on i ja. Jinak jsem se ptala v lekarne na vitaminy, kdyz je tak casto nemocny, sirup, kapky, nic pro rok a pul stare deti nemaji, chtela jsem neco na prirodni bazi, ale vse je jen o chemii a od 3 roku. Ach jo. Ja uz fakt nevim, jak mu mam pomoci, v noci nemuzu usnout, jak slysim, jak tezce dycha pres plny nosanek, i kdyz odsavam furt, porad je co odsavat. Dnes jsem byla u dr., prudusky ok, tak aspon neco, jen je desne zahleneny, teplotu nema a ma mokry kasel - davam mu Hedelix.
Chtela jsem se te zeptat, kdyz tak navstevujete tu solnou jeskyni, kolik se u vas plati vstupne, kolik stoji pernamentka, jestli se musi chodit na ni v urcite dny atd. Na fotkach mate babovicky, ty jste si museli prinest? Je tam teplo? Ja tam nikdy nebyla, ale uvazuju o tom, tak proto ty otazky. Predem diky.

adajar
1. nov 2010

@nanya Ahojky my pouzivame vitaminy multi-vitamol šťávu (ta je od 1ROKU.) a nebo je klasickej multi-tabs ty jsou pro mladsi deti.

bera28
1. nov 2010

@nanya, ten Sinupret by opravdu pomoci měl, ale nečekej zázrak do 3 dnů🙂 Je to právě na přírodní bázi a bere se 10-14 dní, a to i v případě, že už rýma odezní. Sviště přešla po 5 dnech a stejně jim ho ještě dávám.
Co vím, tak si hodně mamin pochvaluje multivitaminový sirup Multisanostol, je prý od roku. Já ho svišťům jednou koupila, a nechutnal jim, tak jsem ho vyhodila a mají utrum.
Co se týká jeskyně, tak ta, do které chodíme stojí 140 Kč na osobu a hodinu. Děti do 6 let to mají zdarma. Permice na osobu stojí 1200 Kč na 10 návštěv. U nás to funguje tak, že jsem si naplánovala na 14 dní určité hodiny a ty jsem si zablokovala. Takže tam budeme sami, případně jsem řekla, že k nám můžou dát nějakou další maminu s malým dítětem. V některých jeskyních jsou "dětské" hodiny přesně dané, jinde je to po domluvě, kdo dřív příjde, ten blokne🙂 Bábovky nám dali v jeskyni, nic jsme si nosit nemuseli, ale to je opět v každé jinak. Také nám tam pouštěli dětské písničky, a ne relaxační hudbu, jako když jdeš sama jako dospělák jen zarelaxovat. Co se týká teploty, tak je zhruba okolo 20 stupňů, což je pro mě teplo. Tady v té je to bezva, že tam jsou i na stěnách 3 vodopády se slanou vodou, tak je tam příjemné vlhké prostředí. Co jsem chodila dřív do jiné, tak tam vodopády nebyly, ale zase měli jeskyně dvě - jednu pro dospěláky, druhou jen pro děti.
Schválně počkej až co budu říkat za těch 14 dní. Já mám totiž vždycky přes zimu na rukách exém, a vím, že mi na něj pokaždé pomohl pobyt u vody. Loni jsme ho po Kanárech neměla vůbec. A letos se mi už zase klube, tak uvidím, jestli jeskyně zafunguje a exém se nevyklube. Pokud to vážně bude mít pozitivní účinky, tak chci chodit až do jara.

petraguerra
1. nov 2010

Helili ahoj my meli take problemy s jidlem, i mlikem a navic jsme byli na kysliku i doma.Myslim,ze mala se casem zase trosku lip chytne a zacne bastit lip.Nas Matej ji teprve tedko od mozna brezna,dubna lip.Predtim to byli jenom nervy a nervy 😒 Je to strasnej psychickej teror a vim moc dobre jak se citis.Me kdyz prijela pred 2lety mama jsem se tesila,ze si od krmeni odpocinu a jak to dopadlo?Kdyz videly se sestrou sceny co malej delal zmohly se obcas na mliko ve flasce -tim to koncilo ☹ Opravdu preji pevne nervy pri krmeni a neboj lepsi casy taky nastanou 🙂 Muj malej mel 600g a dnes ma 15.3kg+96.2cm vubec to neni poznat.

Bera to je super ta solna jeskyne,na co to pomaha?Ja jsem v ni nikdy nebyla 😕 Hlavne ,ze Anetka ji i bez prasku at ji to vydrzi moc ti to preju 🙂

Nanya neskousis malymu delat slabsi bylinkove caje,to by mu mohlo pomoct+jestli mate sprchac tak se tam s nim zavri a pust horkou vodu to hodne uvolni dutiny a pres noc by mohl spat lepe-ja to tak delam s Matesem taky zrovna ted ma rymu,ale neni to nic zleho jenom voda cira.

simicak
1. nov 2010

helili,ja se pripojuji k holkam,nas nechteli pustit ani z nemocnici,protoze nevypila to co by mela. Vzdycky pila tak polovinu ne zto co po ni chteli,ted ma pit za den cca 600ml a pijet asi 150ml. Mame korigovane 14mesicu a 7,6kg. Jak radili holky,netlac ji do toho,nech ji vypit to co zvladne a nabizej ji casteji. Cim vic budes tlacit,tim vic bude odmitat.

jecidlo
1. nov 2010

helili: ja bohuzel radu nemam, ale preju hodne sil a at se to brzy zlepsi

ja to zas nedavam na vas reagovat, nechapu ze porad nemam cas, ale kdyz pres den deti spi, tak vozim hlinu na zahradu a vecer jsem jak vymackanej citron:( tatinek je uz zase skoro 3 tydny na sluzebce a do vanoc ho pry moc neuvidime:( ale myslime na vas a zdravime 😉

nevim jestli se to tu resilo ale co je s petrach?

my jsme byli dneska soukrome na rehabce, uplne mi to rve srdce videt marusku jak porad pada, a jak smatla, tak mi ukazala 2 cviky, jeden myslim, ze zvladneme, druhy miprijde slozity, ale pani k nam zajde DOMU 2x tydne, protoze cvici kluka s DMO jen o 3 domy od nas, tak jsem moc rada, protoze s tema dvema se nekam vypravit no dnesni otoceni se na cviceninam trvalo 3 hodiny! Tak doufam, ze se do toho cviceni trosku dostaneme nez pojedeme nekam do lazni, to by byl asi pro ni prilis velky sok. ALe mam co delat abych ju udrzela, tak ma skoro 12 kilo ze? 😅 ale snazim se s ni hodne mluvit aby to chapala a nejecela tak hrozne, zatim to vypada, ze to ponese statecne. Jo a zkousela jsem ten cvik na matejovi a tam jsem bez sance, je tohrozny rozdil jakou ma proti marusce silu, ale on je jedna velka slacha.

zabka85
1. nov 2010

Ahoj holky tak na rýmu máme LIBENAR a je skvělej je pro ty nejmenčí děti a rozpouští ty soplíky a pak se to krásně vytáhne ve velkým odsávačkou.Dokonce když byla malinká a neotáčela se tak sem jí nechala spát na bříšku a ráno měla nos čistej zatím co všude po obličeji a vlasech uschlí sopli ale nemusela sem vubec odsávat 😀 .je u něj taky dobrý že se muže používat neomezeně a i na alergický rýmy....
Na VOJTOVKU budu reagovat stejně jako holky....určitě cvičit,obrnit se a vydržet.My sme cvičily například jen 7 měsíců.
@helili Držím vám palečky aby bylo líp ale radu nemám.Neměli sme tak velké potíže.Snad jen že všechny ty začátky stojí za to ale bude lépe.Všichni sme více či méně bojovali a jsme tu.Jsem podobný človíček jako ty stěma radama .... a taky sem byla v koncích ale časem se to poddá.Nám byl ted 1rok a nemohla sem se ho dočkat už jen pro to že sem si to vytyčila jako metu že pak už bude jen dobře.
Jinak by se tu měla ukázat KMOOR....konečně šli domů zase to samozřejmě bylo nacpaný komplikacema a i Maruška má nějaký štěpy na mandlích či něco takovýho, ale Honzík je prej skvělej.Prý takový nebyl nikdy před tím. 😀
Dneska nás píchali do předloktí na kontrolu před tuberkulozou tak máme přijít ve čtvrtek.Ale malá byla odvážná ani nekníkla.Jen si druhou rukou v klidu bušila do madla křesla a injekci ani nepostřehla.

Mpžná bych chtěla jen informačně se zeptat po očkování na tuberu nás můžou týden po tom očkovat na spalničy...?

petraguerra
1. nov 2010

Zabka to je hrdinka jako ten muj-taky ani nekvikne pri pichani a vloni jsme byli naockovat chripky a normalne byl uplne v pohode bodli mu hned dve najednpou do kazdy nohy a ani pip.Za to pred nami byla kamoska a ta jeji mala malem zbourala stredisko 🙂

Jecidlo hlavne ,ze Maruska chodi a s tou silou ti verim me kolikrat malej svihne nebo capne za vlasy a sakra to boli! 🙂

Ty jo a me prisel dopis ,ze me preplatili na Children tax a mam vracet skoro 500£,by me zajimalo ktery hovado tam sedi,ze to nehlida 😠 Uz jsem jim napsala dekovny dopis 🙂

zabka85
1. nov 2010

Nějaký mix a fota z prvních narozenin 😀 😀 😀

petraguerra
1. nov 2010

Zabka moc to Karolince slusi a jakse ji libila oslava?Co dort nechtela ho rozmasirovat? Mates chtel jsme ho chytli v posledni chvili 🙂

simicak
2. nov 2010

petraguerra,nechcite mast,ale childern tax si maji hlidat rodice a hlasit kazde zmeny prijmu. Kadzy rok tak vraci lidi sta tisice liber,ze si to nehlida!!!! Uz jsou nato i reklamy v tv,ze jsou lidi povinni si to hlidat,jinak pak vraci. Bobku,nezavidim 500l pred vanoci ☹

zabka,krasnee fotky 😵 😵 😵 😵

fajn
2. nov 2010

@helili s jídlem jsem si taky užila. Ale ono to chce opravdu čas ,nejhorší bylo když ji sondovali to potom nechtěla vůbec pít. prostě jsem ji to mlíko musela tím cumlem namačkat do pusy a ona to jenom polkla. Pak zase byla plná vzduchu a když dostala o kaku mlíka víc tak se doblila. Teď taky někdy když se přepere ale to je už málo kdy protože si řekne že nechce tak se poblije taky. Radu taky asi nedám prostě jen čas a trpělivost (to slovo úplně nesnáším) a pevné nervy.

@zabka85 po TBC by se nemělo 2 měsíce žádné očkování.Jinak krásné fotky malá je moc hezká.
@jecidlo si teda taky užíváš tak se drž. Maruška to určitě zvládne,Didina padá i teď ale je to spíš tím že se motá a pak sebou pleskne.
@nanya zkus říct dr. ať vám napíše Ribomunil je to na posílení imunity.

saskah7
2. nov 2010

ahojte mamicky.. chcem sa vas opytat, ci niektora nemate skusenost so svojimi detickami so zavislostou na kysliku... ? ak ano, ci ste mali doma liecbu kyslikom...

petraguerra
2. nov 2010

Ahoj holky Saskah7 ja jsem mela doma malyho 20mesicu s kyslikem-tedy doma jenom 15mesicu,ale jinak byl na kysliku prvnich 20mesicu zivota.Mel ho permanentne takze cely den i noc i kdyz ke konci uz si ho hodne sundaval.Co by te konkretne zajimalo jako omezeni jak se to zvlada ...atd.Doma se v zadnem pripade nesmi kourit ani zachazet s otevrenym ohnem-kysik je vybusnina+koureni tedy i kvuli plicim.Udrzba a vymena vsech kanyl a hadicek je snadna akorat jednou za cas se musi vyprat a vysusit ten filtr co je vzadu na masine.Hlidat se musi hlavne to jestli hadice neni nikde skripla nebo zmackla,napr pode dverma atd.Cas od casu ke me jezdili ingenyri na vymenu a kontrolu jestli se v masine nezmenil tlak nebo vsechno funguje tak jak ma.Jinak jsme meli lahve s kyslikem na ven -nikdy se nesmi manipulovat s kys.lahvi pokud mas mastne ruce vzdy musi byt suche i trebas kanyla do nosu vymena atd zase suche ruce -zadny olejicek -ja ho tedy obcas opatrne namazala olejickem,ale az kdyz jsem prestala pouzivat kyslik ke koupani,aby si trosku odpocinul.Jinak ta lahev vazi okolo 6-8kg tak to chce kocarek s vetsim uloznym prostorem dole-kosik.Z vlastni zkusenosti muzu rict,ze to dite tedy trosku brzdi ve vyvoji zejmena pohybu,protoze se mu s tim leze obtizneji nezli detem co jsou na volno a my jsme uplne samy zacali behat 14dni co ho odpojili.Pokud te jeste neco zajima tak se klidne ptej. 🙂

Simicak vim ,ale spis me stve ze to neposlali uz drive ten preplatek je za minuly rok+z toho vyplyva i tenhle.Hlavne jim vzdycky napisu kdyz se neco hooodne zmeni,my to mame skoro porad na stejno.jsem jim tam poslala i ofocene papiry at si s tim delaji co chteji.Frani kamos z portugalu je normalne osulil o 60000£uz na neho prisli a vis jak jim to bude vracet po 20£mesicne-tak do smrti bude platit ztratil tedy narok na benefity v uk ,ale s 60tis£by me to tak moc nestvalo 😀 On jim strasne lhal vymejslel si a pridali mu na benefitech 600£mesicne a dnes se jim bude chechtat dal.Ja jsem zase na to vsechno priznat ,by jsem se posr.... strachy ,ze me chyti!!! 😖 😕

Fajn a pritom jses tak trpeliva a to to slovo nesnasis ,moje trpelivost byva hooodne casto v koncich taky 😀