Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

simicak
17. nov 2010

argousku,ja ti asi natocim od kaaradek,co maji 2kluky,stejny vek jak mluvi!!!!!!!!!!!! A tak samo hra,vubec si nehraji na obchod,jen mechanicky a dokonce ten jeden si neumi hrat ani sam,ted zacal malovat hlavonozce,neumi spocitat veci do 10 ani do 5ti a neni ani moc chapavy a jak kjsem uz psala,tak psych,rekal,ze je uplne mentalne zdravy,ze to je normalni. Proste nekdo je pomalejsi nekdo rychlejsi a kluci jsou zrovna pomalejsi nez holky. Ted jak mala mela tu oslavu,tak tu byl taky 4lety kluk a neslo mu vubec rozumnet a kdybych ho mela srovnat,tak uroven nasi Viktorky,ktera zvlada uz hrat hry a tancit kolo mlynske. Adamek je sikullka!

tanav
17. nov 2010

Ahojte dievčatá,
všetkým naším detičkám ich sviatku veľká gratulácia a veľa, veľa zdravíčka.
Ďakujeme s Alexíkom za pochvalu fotiek.

@bera28 mne tá Tvoja akčnosť tak imponuje. Mám veľmi rada rozhodných ľudí.
Keď si dobre pamätám, tak aj Kubík mal taký zelený overal na jednej fotke ako Alex. Však ?

@maatkka tak dnes sme mali upratovací deň obidve. Ja som poumývala okná v celom byte, prezliekla oblečky na všetkých posteliach, poumývala a povysávala komplet všetky podlahy. Ostala my už len toaleta a kúpelňa, ale to až
zajtra. Som uťahaná ako vôl. Ešteže mám Petríka, ten my vie so všetkým pomôcť. Manžel odišiel so Trnavy hrať hokej, lebo keby bol dom tak neurobím nič. 😝

@kijusqa gratulujem k narodeniu Nelinky. Krásne meno. Veľa zdravia.

simicak
17. nov 2010

Kili,dnes ji vazili a ma 7,66kg,korigovane 15mesicu,chodi od 12,5mesice a nohu ma malickou,asi jak 3mesicni miminko. Jak jsem s ni sla do o buvi,tak pani cumela a rikala,ze takove boty nevyrabi a rehabka mi rekla to same. Tak proste chodi v tech miminkovskych,coz je problem,ted jak zacina zima. My zijem v Uk,tady jsou jine velikosti bot,tak nepovim. Ale na boty si jeste dlouho pockame. Ji lidi typuji,ze ma tak 8 mesicu a strasne me denne obdivuji na ulici,jak mam genialni chodici miminko,zvlast jak zacne jeste mluvit. My jsme 29tt. a je moc chytra,umi uz pres 40slov,denne se nauci i 2 nova slova ted,uklizi pradlo do pracky,vyhazuje veci do kose,hraje hry typu............simon rekl sedni,lehni,vstan,skakej s ostatnima detma...............ale prposte neroste!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vysku ani tak hroznou nema,to jsem se dneska nedivala kolik meri,jeste by me to vic stresovalo,s vyskou jsou docela spokojeni,jen ta vaha je horor.

kili
autor
17. nov 2010

@argousek u nás vlastne to isté s tým hraním.
S. rozprávať vie pekne, vie kopec básničiek zo škôlky a od mojej mami. s macíkmi sa niekedy hrá tak, že akože si ľahnú, alebo pozerajú telku, ale to je tak všetko. ja ani neviem jak sa hrajú, furt len niečo vymýšľajú, jazdia na motorkách, naháňajú sa, naťahujú sa o niečo.
ja si tiež myslím, že A. bude tiež zaostalejší a moc to nedoženie. že bude mať tak IQ dosť podpriemerné. no dúfam, že sa u neho aspoň ten talent na hudbu prejaví a budem sa to snažiť rozvíjať.
v škôlke super. S. sa tam hneď naučil sám jesť 😅 (sú tam od apríla), len z vyškrabaním mu pomáhajú. častokrát ani nedoje, a už si pýta duplu 😀 . Dosť ich tety vychvalujú, že sú nezmari. nemajú s nimi problémy. A. kŕmia stravou čo im nosím, lebo ešte stále je na mixovanej strave.

kili
autor
17. nov 2010

@simicak A. mal v roku 4950g 😅 Vtedy sa ešte len začal pretáčať o chodení ani slichu. Ale potom sa to rozbehlo a za chvíľku bol na štyroch. Ale už si nepamätám koľko vážil, keď začal chodiť. Ale myslím, že v tých dvoch rokoch mal tých 7-8kg 😀 😀

kili
autor
17. nov 2010

@saskah7 som sem kvôli tomu zabrúsila, že keď už majú naše deti sviatok

simicak
17. nov 2010

kili a co doktori na tu vahu? Delali s tim neco nebo je proste nechaji byt tak malicke?? Ja se porad stresuji,ze to neni normalni,my budem mit ve dvou tech 8kg 🙄 jsem moc rada,ze je tady taky nekdo tak hubeny!! No ale aspon si muzes prestavit Viki jak je mala a chodi. Ona se vyviji fyzicky normalne a mentalne jsem dopredu ke korigovanemu veku,asi jsme srovnani k normalnimu uz. Nam delali krev.testy na jatra,ledviny,test na plicni nemoc,na travici problemy,alergie a celkovy krevni obraz na vse a anic nenasliale ja se porad bojim,ze neco prehlidly a je nejak nemocna. Dok.uz mi rekli,ze nemam byt paranoidni a mam ji vic veri,ale ona dneska vypadal i z grafu,jak je hubena. Pediatricka je s ni spokojena a to hlavne z duvodu,jak se vyviji,ze je zdrava,ja porad nevim!!!!!!!!!

kili
autor
17. nov 2010

@simicak boli sme na endokrinologii a robili im testy na rastové hormóny a všetko OK.
ja viem, že A. priberal vcelku normálne, len nikdy nedobehol ten ťažký začiatok, keď v 4,5m (čiže 1,5m korigovane), mal 1,7g. Už predtým mi dr povedala, že nevie ako na tom bude mentálne, lebo mu mozog nerastie vtedy, kedy má. Tak toho som sa bála najviac a aj stále ma toto najviac trápi, lebo viem, že sú výrazne pozadu. U tvojej sa toho báť nemusíš, keďže napreduje pekne, tak sa netráp. chodte možno ešte na tie rastové hormony.

kili
autor
17. nov 2010

mal 1,7kg a nie gramov 😀

kili
autor
17. nov 2010

no ja idem už spať, zajtra budíček o piatej 😝

simicak
17. nov 2010

kili,ja se nato ptala minule dok.na ty rustove hormony a rikala,ze zatim ji testy delat nebudou,jelikoz vyskove je 4 percentil a tak samo dietolog rikal,ze proste vyskove roste,ze st im jsou spojeni,tak jen delali krev na nejake hormony co ovlivuji traveni a to bylo v poradku. Za 3 tydny jdem zas k dietologovi a k dok. na kontrolu,musime se vazit kazdy mesic a pry se casem uvidi,ale ze zatim jsou s ni spokojeni. Hlavicka roste taky v poradku,jednou meli obavu,ale to dok.rikala,ze je moc intelignetni,ze se neboji a nakonec zjistili,ze ji spatne zmerili tu hlavu a ze ok. Dietolog predepsal spec.sunar,ale ona toho mlika vypije strasne malo,tak to moc nepomaha k tomu beha,takze spaluje hodne. Dietolog rikal,ze pry ma jen rychle spalovani a ze bude malicka

kili
autor
18. nov 2010

@simicak máš teda dobrý názov albumu "rosteme jak z vody". Keď mi toto niekto povie na deti, tak odpovedám, že to je presné, jak keby som im nič iné nedávala, len tú vodu 😅 😀
a fakt si nemyslím, že tvoja je až tak maličká. Naši majú aj malé hlavičky, v pohode už 3r nosia tie isté čiapky 😝
Jedáva dosť? Naši totiž strašne veľa, až z toho všeci nechápu. Samko často v škôlke zje aj dve dupli a po ceste domou natlači ešte rožok 😨 Ale on už výškovo je celkom zrovnaný, ale rebrá mu trčia, jak keby nedostával jesť. Od Adama je už o pol hlavy vyšší.

fajn
18. nov 2010

@kili jejda no to je dost že taky zajdeš mezi staré známé. Tak tě tady zase vítám a buď už tady s náma 😉
Diana má 15 kg a 106 cm,takže taky nic moc to Andrea měla v 5 letech asi kolem 20kg. Diana taky jí celej den ale nepřibere ,protože je pořád v pohybu.

@tanav malej je fakt hezkej a šikovnej.
Matka teda ty jsi pracovitá tolik práce . Já taky udělám nejvíc když manža je pryč a děcka taky,to ta práce jde skoro sama.

Argoušku musím napsat že Didka určitě taky není srovnaná s normálně donošenejma děckama. Když vidím že si hrají na dinosaury a princezny a ona jede jenom ty svoje kočky a magnety . No a hry jako člověče nezlob se ale my máme takovy dětsky s obrázkama tak to jo ale musíme mít jenom jednu figurku,zkoušela jsem i obyčejny tak to taky tak jedna figurka a vyhodit ju no to si nedovedu představit. Ona třeba jak děcka soutěží že budou první tak to taky asi nedělá,ona si chce všechno přizbůsobovat těm svejm hrám. Myslím si že ani ve školce si snikým nehraje ,protože nedokáže stěma děckama mluvit,jako třeba že by si hrála na obchod a ona nakupovala a u toho nějak komunikovala tak to si myslím že nedokáže. A jak ty píšeš že puzzle nesloží když mu to napřed neukážeš tak ona taky ne. Myslím že ji to myslí ale nedokáže některy věci udělat sama,třeba se ji zamotá šňůrka do kolečka od auta ale ona to bude šmodrchat místo toho aby to zkusila odmotat a pak se vzteče. Když jsem s ní byla v těch lázních a tam byl kluk 26tt tak ten byl úplně někde jinde. Já nevím jestli to píšu srozumitelně jestli se to ztoho dá nějak pochopit.
A jídlo ☹ tak to já taky pořád krmím,kremák si sní ale polívku nebo druhy tak to ne ,ona to umí to vím a jsem si tím jista na 100% ale nechce.Včera jsem ji dala polívku a říkám jez a ona mi říká..nikdy jsem nejedla sama 😒 ...tak jsem ji na to řekla že někdy začít musí. Oblíkání to je to samé když ji řeknu že jedem třeba do herny tak je oblečená na to šup,ale třeba bundu nebo čepicu to neumí. Boty ty jsme trénovali v létě tak to je taky jakš takš ale ona je strašně pohodlná. A ještě když není po jejim tak ječí jak siréna .No už dost nebo ztoho cytnu depku.
bera tak naplánováno by bylo tak ať to tak dopadne.

jinak vítám nové maminky a držím mimišákům pěsti a přeju hodně zdravíčka.
a jestli jsem na někoho zapoměla tak sorry 😀

domeli
18. nov 2010

ahojte mamičky,
"nepatrím" síce k Vám, ale dozvedela som sa, že MZ SR sa chystá obmedziť predpisovanie jedneho lieku - Synagis, ktorý pomáha predčasne narodeným deťom neochorieť počas zimy a jari na infekcie dýchacieho systému. Vy zrejme o tom budete vedieť viac... Dávam to do pozornosti preto, lebo je možné pripomienkovať to a hromadne podporiť iniciatívu mamičky malého Oskara, ktorý by po "novom" už tento liek nemusel dostať.

https://lt.justice.gov.sk/Default.aspx?instEID=...

irsina83
18. nov 2010

@domeli a my sme ho dostali, pred dvomi dnami sme boli na prvej vakcine. a je to ockovanie na podporu dozrievania pluc...

saskah7
18. nov 2010

@domeli a nam prave dnes volali, ze nam to schvalili a ideme v decembri...

saskah7
18. nov 2010

@domeli ale ked si pozeram ten link, tak som nikde nenasla nieco konkretne, co hovori o tom, ze tento liek budu alebo nebudu dostavat konkretni pacienti... ako to teda bude? 😕

petraguerra
18. nov 2010

Venku hnusne vy jste drbny,nakecaly jste toho hromadu,ale mam docteno 🙂
Argousek Mates taky hodne zaostava za vrstevnikama je tak okolo 18mesicu si myslim,hlava mu roste uplne pomalu jako klukum od Kili cepice ma taky uz 3rok a urcite bude dobre i pristi 😀 Jo a dnes jsem se dozvedela,ze autisti nemaji takove to premosteni v mozku ty uplni tem chybi uplne a takovy ty co se muzou neco naucit ti maji jen ten jeden most.Vim,ze me neco o tom premosteni rikala dr ,al nepamatuji si co to bylo 😕 A Stejne jako u vas Mates lip spolupracuje s jinyma lidma nez se mnou 😒 Dnes jsem ti natocila nove videa ze SLT mluveni je s nim moc spokojena koncentruje se o moc lip a ma pry i delsi ocni kontakt.Ja tedy fakt vidim,ze je o moc lepsi nez trebas v dubnu letosniho roku strasne zklidnil.
Kili on ma porad infatrini mliko pije ho tak 600-900ml denne ja myslim,ze proto tak narostl ,ale mozna je to i tim ,ze varim asi vic kaloricky-nevim,A on ma teply obed i veceri.A ted tedy ji i sladkosti co babicka dovezla,jinak mu je az tak moc nedavam.
Simco si myslim,ze je lepsi ,ze je Viki tak malicka sikovna urcite lidi ziraji -na me tedy taky,protoze Mates je velikej a porad nemluvi-mas tu lepsi vatriantu 🙂 Matej ani neumi skakat jenom na kolenou na nohou neposkoci.
Bera mama je nadsena baba 😀 Porad z Matesem se snazi delat veci jako s normalnim 3letym klukem,ale ono mu to nejde-ja si rikam trebasd zacne,kdyz to babi porad zkousi.Jinak tedy jsem v soku jak zestarla fakt tpo cloveku tak uplne neprijde,ze to tak leti.Rikala,ze neveri,ze ma jen 15kg-je tezkej,on ma svaly i na brise sedi me na noze a sam se zvedne z predklonu na podlahu do sedu 😕 Chtela by jsem byt jako on!!! 😅

simicak
18. nov 2010

Ahoj holky,
tak jsem tu mela znamou s jeji malou a bavili jsme se o praci,moji a potvrdila mi to,co vsichno ostatni,ze se mi nevyplati jit do prace driv,nez bude Viki ve skolce nebo spis skole. Po zaplaceni skolky,druziny pro Verunku budu totiz v minusu,k tomu porad pryc a k tomu by nam jeste vzali nejake davky,jelikoz bych pracovat. No neni to vtipne? Pak chcou,aby lidi pracovali!!!!!!!!!!!!!! Ja snad budu doma dementnet jeste dalsi 3 roky ( celkem 7let) 😢 😢 😢 😢 😢 Protoze i kdybych sla na castecny,tak by nam samo vzali davky a zas by jsme meli min,tak co dleat ze?

Petraguerra,jak se libi mamci? A dokdy tam teda je???? Tak poradne uzivejte!!!!!!!!!!!!

argousek
18. nov 2010

@petraguerra tím přemostěním myslíš asi přemostění mezi pravou a levou hemisférou, to je asi důvod proč jsou autisté většinou nemluvící nebo mají problém s řečí, že 😒 Ale moc o tom nevím, by jsme se na to mohli zeptat sisstin

@simicak to máš teda pech V ČR je to teď docela dobrý, si můžeš na mateřské přivydělat, kolik chceš

maatkka
18. nov 2010

@irsina83 Synagis nie je ockovanie na podporu dozrievania pluc - je to ockovanie proti RSV - prevencia proti respiracnym virusom...
ja som z toho linku tiez nic nepochopila...

irsina83
18. nov 2010

@maatkka no uz tomu ani ja nerozumiem, viem ze sme dostali ten Synagis a dostane ho este 4x....

kili
autor
18. nov 2010

@petraguerra tak u nás majú tiež teplé aj večer (A. vlastne musím, lebo mixujem) a tiež varím relatívne kaloricky, no to ťažko porovnať 😀 . čo je to to infatrini mlieko? Adamovi som asi 3/4r pridávala do jedla sladidlo na zvýšenie kalorickej hodnoty (predávané vo výživách pre športovcov 😅 ), ale nepomáhalo, tak som to vysadila.
a naši sú tiež strašne svalnatý. Samko sa bez držania udrží na mne jak opica, sa na ňom ľudia bavia 😀 a Adam sa zas vie zo sedu postaviť. Ako chápem, že to asi dokážeme všecia 😀 , ale on takým spôsobom, že má vystreté nohy pred sebou a on sa bez prichytenia postaví, nohy má mierne prikrčené k sebe. alebo sa mu podarilo takto zo sedu, tým, že nejak zovrel riťku či jak to vlastne spravil, prehupnúť na štyri 😕 , to ešte nechodil. no a všeliak inak vie skákať na zadku a pod. blbosti 😀

simicak
18. nov 2010

argousku,ja nejsem na materske a tady taky muzes pracovat pri ni,ale problem je,ze ja nemam nikoho,kdo mi bude hlidat deti,kdyz pracuju a kdyz zaplatim za hlidani nebo skolku,tak to co vydelam,pujde tam,jelikoz mam ty deti dve,vis 😖 A manzel dela 14hod. smeny a kazdy tyden jinak,takze tam to nehrozi

kili
autor
18. nov 2010

@petraguerra a tvoj malý je autista?

bera28
18. nov 2010

Holky, tohle mi nedělejte. Takhle se rozkecat, kdy to mám přečíst? 🙂 🙂
@kili, to je bezva, že jsi se ukázala 😉 No a stou velikosto oblečení, tak to Anetka teprve teď začala nosit oblečení na 1,5-2 roky🙂 Kuba už teda na 2-3 roky, ale před 14 dny mu babička koupila nové manžestráky a musela je jet vyměnit, protože na něm hrozně visely 😒 A ty o číslo menší jsou na šířku akorát, ale délka je teda tip ťop, a to mu je spíš stahuji ze zadku ke kolenům😀
Tak jsem si dnesk říkala, že ti taky vyfotím Kubajze, ale když jsem ho viděla jen ve slipech, tak jsem to nemohla udělat, protože se za něj úplně stydím 😔 To je fakt nepublikovatelný, ještě by na mě někdo poslal sociálku, že se o něj nestarám. Ovšem víš co ti závidím? Že ti kluci tak krásně baští 😉 Svišti kdyby jedli víc, aspoň tak, jako normální děti, tak taky přiberou. Vidím m to na Anetě, která byla před tím, než dostala Peritol taky už kost a kůže, a poté, co se po něm rozjedla, tak už je taková festovnější a žebra jí nejsou vidět vůbec. A to fakt byla už tak vychrtlá, jako Kuba. Jenže přeci nejsem magor, abych ten lék dávala Kubovi jen tak, aby začal víc jíst.

Simi, tak si představ, že jsme dnes měli poslední návštěvu jeskyně v "intenzivním" režimu, tj. 3-4 týdně a teď už budeme chodit jen 1x týdně a od ledna máme měsíc až 6 týdnů pausu. Prý to tam má být. No co já, jak jsi napsala správně ZÁVISLÁK, si počnu?? 😀 No a k té práci u vás, jak to teda máte s mateřskou, resp. rodičovskou?? Já měla za to, že snad nejdelší rodičovská je u nás v ČR. Já bych teda radši mnhem kratší rodičák, ale mít následně možnost pracovat na zkrácený úvazek. Což tady v Čechách je něco nemyslitelného!!!! Kámoška žije v Holandsku, tam je mateřská pár týdnů a snad 60 % žen poté pracuje jen na zkrácený úvazek. Tady jsme v tomhle 100 let za opicema.

Argousek, a Adámek nemá potřebu se snažit dělat věci sám ani ve školce, kde vidí ostatní děti?? A co by se stalo, kdybys ho prostě nechala, ať se sám nají nebo oblékne?? To by se na to vyprdnul?? Třeba se ptám blbě, to se omlouvám, ale u nás je to zase přesně naopak - všechno dělají sami. Což je teda někdy taky síla, třeba při čištění zubů, kdy se s nima nakonec rvu, že jim je prostě dočistit musím 😖 😖

Táni, jj, Kubík měl taky takový zelený overal a mám právě dojem, že ho měl na sobě i na té stejné fotce 😵 To už je dááávno...

Petraguerra, takže další pochvala, ten Matěj teda jede! Musíš být na něj pyšná. A je super, že si s babičkou rozumí. A jak bylo u doktora?? Tělísko už je pryč?

Tak holky a teď si jdu postěžovat. Jsem neskutečně naštvaná, vzteklá a nevím co ještě 😠 😠 Odpol jsem vyrazila k naší pediatričce, sondovat ozdravovnu. Vzala jsem s sebou Kubu, páč už zase nějaký ten den kašle, ale ona takhle kašlal loni na jaře, nic jiného mu nebylo, akorát to trvalo 1,5 měsíce. Pak kašlal ještě loni na podzim, to už trvalo 2 měsíce a zase opět žádný nález. Pomohly mu až Kanáry a do teď nezakašlal. Pak začal trochu když měl rýmu, jak začali chodit do školky, no a teď jak jsou pořád inverze a hnus počasí, tak zse chrchlá. Tak si ho poslechla a prý obstrukční bronchitida a možností rozšížení do astmatu. Takže foukáme Berodual. No to byla voda na můj mlýn a hned jsem teda spustila, že chci ozdravovnu. Doktorka je férová, tak říkala, že kdyby bylo jen na ní, tak mi to okamžitě napíše, ale že vzhledem k tomu, že je naše zdravotnictví v hajzlu (tohle slovo teda neřekla🙂), tak se ozdravovny/lázně píší jen těm, kteří už jsou na tom špatně. Takže pokud by měl Kubajz už teď prokázané astma, tak je to bez problémů, ale protože ho ještě nemá, tak ona to napsat nemůže, musí k tomu mít posudek/nález alergologa - imunologa nebo plicaře. Tak mi poradila, ať zavolám do Podolí a domluvím se tam s doktorem. Protože pokud bych šla k nějakému dobrému alergologovi, tak ztratíme tak 4 měsíce. A tady je nejhorší doba od podzimu do jara, pak už je to přes léto zase v pohodě. Prostě naprosto debilní situace, ve zdravotnictví nejsou prachy, to bylo pořád všechno zadarmo a teď není na nic!! Nechápu, proč se ty zas...ný reformy nemohly udělat dřív. Jsem si myslela, že je to jenom zase nějaká bublina, když jsem četla v novinách asi před 3 týdny jak přestávají nemocnice léčit lidi s rakovinou, že jim dochází peníze a na léčbu dosáhne člověk jen tehdy, když někdo jiný, léčený zemře, tak teď už teda fakt nechápu. našemu zdravotnictví se asi vyplatí cpát do dítěte celý život léky, než ho poslat v začátcích do ozdravovny, aby se nemoc vůbec nerozběhla. Já jsem jako malá měla opakující se bronchitidy a jezdila jsem do ozdravovny každý rok. No a cca v 10 letech jako když utne a od té doby jen 1x ATB na zánět průdušek, žádné inhalátory nic. Všechno úplně přešlo.
Ale já to tak nenechám, ani chudák doktorka netuší, jak mě rozproudila krev v žilách 😎 😎

bera28
18. nov 2010

A omlouvám se za překlepy, ale nějak se mi je ani nechce opravovat

kili
autor
18. nov 2010

@bera28 mi hovor o hambení sa za tie vyžle. tiež mi nebolo moc dobre s nimi ísť na kúpalisko 😅
mám aj nejaké fotky

kili
autor
18. nov 2010

kvalita teda nič moc, no hádam si domyslíte. je vidieť viacmenej len Adama